Zawody i ich potencjał

Kierowca autobusu - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

17 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Kierowca autobusu - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zawód kierowcy autobusu jeszcze kilkanaście lat temu był szczególnie chętnie wybierany przez wiele osób. W dzisiejszych czasach brakuje wykwalifikowanych pracowników. W ostatnim czasie obserwuje się wzrost zainteresowania komunikacją miejską, co jest wynikiem silnego wzrostu cen paliwa, a także chęcią prowadzenia ekologicznego trybu życia w trosce o naszą planetę. Wiele ludzi rezygnuje z jazdy własnym samochodem i przesiada się do autobusu.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega pracy kierowcy autobusu;
 • jak zostać kierowcą autobusu;
 • ile zarabia kierowca autobusu;
 • jakie są przeciwskazania do pracy w zawodzie;
 • czy potrzebne są studia i szkolenia;
 • jakie są możliwości zatrudnienia jako kierowca autobusu;
 • czy zawód kierowcy jest przyszłościowy.

Kierowca autobusu - na czym polega praca?

Kierowca autobusu to zawód wymagający, a osoba go wykonująca powinna cechować się odpowiedzialnością i opanowaniem. Zadaniem kierowcy jest przewiezienie pasażerów na miejsce, zgodnie z rozkładem jazdy czy wyznaczoną godziną. Kierowca odpowiada za bezpieczeństwo, czyli zdrowie i życie swoich pasażerów. Jest zobowiązany do przepisowej jazdy, a także powinien umieć udzielać pierwszej pomocy. Koniecznie musi przestrzegać zapisów regulaminowych przewoźnika, szczególnie jeśli chodzi o przewóz pasażerów, zwierząt, rowerów, wózków dziecięcych i bagaży. Należy wiedzieć, że praca jako kierowca autobusu wymaga posiadania wielu szczególnych cech charakteru i kompetencji. 

Jak zostać kierowcą autobusu?

Wiele osób zastanawia się, co zrobić, aby zostać kierowcą autobusu. Okazuje się, że aby móc podjąć zatrudnienie w tym zawodzie, konieczne jest posiadanie prawo jazdy kategorii D. To właśnie ono uprawnia do zawodowego przewozu osób. O takie prawo jazdy może ubiegać się osoba, która ukończyła 24 lata, a także posiada prawo jazdy kategorii B. Co istotne, każda osoba musi przejść badania lekarskie i psychologiczne. Nauka zawodu to wiele godzin zajęć teoretycznych, a także zajęcia praktyczne. Po spełnieniu wymagań, konieczne jest przystąpienie do kursu, który pozwoli zdać prawo jazdy i podjąć zatrudnienie. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku kierowcy autobusu?

 

Kierowca autobusu zajmuje się przewozem pasażerów. Bardzo często pracuje zmianowo i w weekendy. Do obowiązków należy:

 • prowadzenie autobusu, pokonywanie tras między miastami czy między krajami;
 • stosowanie się do rozkładu jazdy czy ustalonego harmonogramu;
 • dbanie o bezpieczeństwo pasażerów;
 • utrzymanie i kontrola dobrego stanu technicznego pojazdu;
 • utrzymanie czystości wewnątrz i na zewnątrz pojazdu.

Wiele osób zastanawiać się może, jakie kompetencje przydadzą się na stanowisku kierowcy autobusu. Otóż kierowca powinien:

 • wykazywać umiejętność prowadzenia pojazdu;
 • znać przepisy ruchu drogowego i stosować się do nich;
 • być cierpliwy;
 • opanowany;
 • odporny na stres;
 • odpowiedzialny;
 • precyzyjny;
 • cierpliwy;
 • miły i uprzejmy.

Ile zarabia kierowca autobusu?

Szukasz pracy?

Kierowca kat. d (o)

LS sp. z o.o.

 • Tarnów
Dodana
Dodana

Kierowca kat. d na linii regularnej

PRZEDSIĘBIORSTWO KOMUNIKACJI SAMOCHODOWEJ SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Koszalin
Dodana

Wynagrodzenie kierowców autobusów jest mocno zróżnicowane, co jest wynikiem różnorodnego doświadczenia, stażu pracy, a także bezkolizyjności, braku mandatów i skarg od pasażerów. Należy pamiętać, że praca jako kierowca autobusu i zarobki są szczególnie uzależnione od miejsca pracy i przewoźnika, a także rodzaju transportu np. w komunikacji miejskiej będą inne zarobki niż w branży turystycznej. Zupełnie inne zarobki będą mieli kierowcy, którzy podróżują autobusami wycieczkowymi, a jeszcze inne, kiedy obsługują autobus miejski.

Szczegółowy zakres zarobków kierowcy autobusu przedstawia tabela poniżej:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 700 zł 2 830 zł
ŚREDNIE 4 400 zł 3 277 zł
WYSOKIE 5 300 zł 3 852 zł

 

kierowca autobusu

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku kierowcy autobusu?

Jako że kierowca autobusu odpowiada za zdrowie i życie pasażerów powinien posiadać nienaganne zdrowie. Dlatego przed przystąpieniem do prawo jazdy kategorii D, każdy kandydat jest kierowany na badania lekarskie i psychologiczne. 

Przeciwskazaniem do podjęcia pracy na stanowisku kierowcy autobusu jest:

 • słaby wzrok;
 • całkowity niedosłuch;
 • nieleczona cukrzyca;
 • padaczka;
 • ostra niewydolność nerek;
 • zaburzenia psychiczne;
 • uzależnienie od alkoholu;
 • uzależnienie od substancji psychoaktywnych;

Należy wiedzieć, że przeciwskazaniem do otrzymania prawo jazdy kategorii D mogą być także wszystkie choroby, które stwarzają ryzyko niewydolności układu sercowo-naczyniowego bądź oddechowego i osłabienia funkcji mózgowych. 

Czy do pracy na stanowisku kierowcy autobusu potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Tak, jak zostało wspomniane, do podjęcia pracy w zawodzie kierowcy autobusu potrzebne jest prawo jazdy kategorii D. Szczegóły przedstawia tabela poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - Wymagane jest posiadanie uprawnienia do kierowania autobusem (prawo jazdy kat. D), a także posiadanie kwalifikacji zawodowej.
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie kierowcy autobusu?

Kierowca autobusu ma wiele możliwości, jeśli chodzi o podjęcie zatrudnienia. Odpowiednie kwalifikacje pozwolą na wybór transportu turystycznego, miejskiego czy innych. Kierowcy najczęściej zatrudniają się w komunikacji miejskiej, a także w branży turystycznej, gdzie przewożą turystów po trasach na terenie Polski czy za granicą. Możliwa jest także praca jako kierowca PKS, a także u prywatnego przewoźnika. Co ważne, posiadanie uprawnień pozwala także na zakup własnego środka transportu i działalność na własną rękę np. w branży turystycznej, oferując przewóz na określonych trasach. Jak widać, możliwości jest wiele, dlatego warto jest zainwestować w swój rozwój i podjąć zatrudnienie jako kierowca autobusu. Jest to zawód, który nigdy nie przestanie być potrzebny. 

kierowca autobusu

Czy zawód kierowcy autobusu jest przyszłościowy?

Pomimo iż wiele osób posiada swoje samochody, transport publiczny nadal przynosi spore dochody. Związane jest to z koniecznością przewożenia osób, które nie prowadzą pojazdów np. dzieci, a także innych osób np. starszych. Co ważne, coraz więcej osób rezygnuje z samodzielnego dojeżdżania do pracy, nie tylko przez wzrost cen paliwa, ale także przez chęć ochrony środowiska. Pamiętajmy, że praca jako kierowca autobusu to masa możliwości. To nie tylko transport miejski, który funkcjonuje w wielu miastach Polski, ale także branża turystyczna czy własna działalność gospodarcza, dzięki temu nie ma ryzyka, że w pewnym momencie zawód ten przestanie być całkowicie potrzebny. 

Podsumowanie:
 • Kierowca autobusu to zawód wymagający odpowiedzialności i opanowania, którego zadaniem jest przewożenie pasażerów zgodnie z rozkładem jazdy, przestrzeganie zapisów regulaminowych przewoźnika oraz zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom.
 • Aby zostać kierowcą autobusu konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii D oraz przejście badań lekarskich i psychologicznych. Nauka zawodu wymaga wielu godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, a po spełnieniu wymagań konieczne jest przystąpienie do kursu i zdanie egzaminu na prawo jazdy kategorii D.
 • Wynagrodzenie kierowców autobusów jest mocno zróżnicowane i uzależnione od miejsca pracy, rodzaju transportu oraz doświadczenia i stażu pracy.
 • Jako że kierowca autobusu odpowiada za bezpieczeństwo pasażerów, przed przystąpieniem do szkolenia konieczne jest przejście badań lekarskich i psychologicznych. Przeciwskazaniem do otrzymania prawa jazdy kategorii D są choroby stwarzające ryzyko wydolności układu sercowo-naczyniowego i oddechowego oraz osłabienia funkcji mózgowych.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca kierowcy autobusu?

Praca kierowcy autobusu polega na przewożeniu osób na wyznaczone miejsce, zgodnie z rozkładem jazdy czy ustalonym harmonogramem.

Jak zostać kierowcą autobusu?

Aby zostać kierowcą autobusu, konieczne jest posiadanie prawo jady kategorii D, które uprawnia do prowadzenia autobusu. Należy pamiętać o nienagannym zdrowiu, a także wielu cechach charakteru przydatnych na tym stanowisku. 

Jakie są możliwości w pracy na stanowisku kierowcy autobusu? 

Osoba, która posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu kategorii D, ma możliwość podjęcia pracy w wielu miejscach. To zarówno transport miejski, funkcjonujący w wielu miastach, jak i transport turystyczny, praca w PKS, czy własna działalność gospodarcza. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Gienek

Gienek

Artykuł opisuje dokładnie, czego wymaga się od kierowcy autobusu i jakie są możliwości zatrudnienia w tej branży. Polecam go wszystkim pracownikom, którzy chcą pracować na tym stanowisku.
Bogusia

Bogusia

Bardzo pomocny artykuł dla tych, którzy chcą rozpocząć karierę w zawodzie kierowcy autobusu. Pokazuje on, jak ważne kwalifikacje trzeba posiadać.
Eleonora

Eleonora

O ile nie mam jeszcze prawka D, to chętnie podjąłbym się nauki i pracy w zawodzie kierowcy autobusu. Wydaje mi się, że to jedna z bardziej stabilnych i opłacalnych prac.
Natalia

Natalia

Praca kierowcy autobusu wymaga dużej odpowiedzialności i cierpliwości, ale jest to bardzo korzystne zajęcie pod względem finansowym.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka