Zawody i ich potencjał

Neurolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

17 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

4 komentarze
Neurolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Wielu z nas w dzieciństwie marzyło o zawodzie lekarza. Czy zawód lekarza jest dla Ciebie? Jak wygląda ścieżka kariery neurologa, czym dokładnie zajmuje się ta specjalizacja, a także jakie kompetencje oraz wykształcenie powinien posiadać neurolog – o tym przeczytasz w naszym artykule.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • Czym zajmuje sięneurolog?
 • Ile można zarobić w zawodzie neurologa?
 • Jakie perspektywy ma osoba po specjalizacji neurologicznej?
 • Jaki typ osobowości sprawdzi się w zawodzie neurologa?

Neurolog - na czym polega praca?

Neurolog to lekarz, który oprócz studiów medycznych, posiada ukończoną specjalizację neurologiczną. Jego praca polega na diagnozowaniu oraz leczeniu chorób z zakresu obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. To odpowiedzialna praca, od której zależy ludzkie życie, dlatego wymaga specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności i solidnego, długiego przygotowania.

Neurologiem nie może być każdy; przede wszystkim trzeba ukończyć trudne studia medyczne, a wcześniej świetnie zdać maturę, aby się na nie dostać. Po 6-letnim nauczaniu zawodu lekarza i zdobywania niezbędnej wiedzy, należy odbyć staż podyplomowy a następnie przystąpić do specjalizacji neurologicznej. Specjalizacja trwa nie krócej niż 5 lat.

Należy mieć świadomość, że zawód lekarza wiąże się ze stałym pogłębianiem swojej wiedzy, szkoleniami oraz kursami, które odbywa się właściwie przez cały czas trwania kariery zawodowej.

Osoby rozważające zawód neurologa muszą zdawać sobie sprawę z poświęceń oraz wysokich wymagań, które stawia przed nimi ten zawód. Zachęcający jest jednak pewien status społeczny, którym od lat cieszą się lekarze wielu specjalizacji – neurolodzy są w czołówce najbardziej uznawanych społecznie profesji.

Ile zarabia neurolog?

Najbardziej ogólnie można stwierdzić, że zarobki neurologów plasują się powyżej średniej krajowej. Ich wysokość zależy od kliniki, w której praktykują, czy jest to zakład publiczny czy prywatny, zakres godzin, a także lokalizacja danego ośrodka leczniczego. Zarobki znacząco różnią się także w przypadku stażystów oraz lekarzy z ukończoną specjalizacją.

Sprawdź jak przedstawiają się dane, które zebraliśmy dla Ciebie w zakresie przeciętnych zarobków neurologa:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 940 zł 3 622 zł
ŚREDNIE 6 990 zł 5 018 zł
WYSOKIE 10 000 zł 6 937 zł

Czy do pracy na stanowisku neurologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Lekarz

Lekarz - różne specjalizacje

Specjalistyczna Praktyka Lekarska Rafał Łukaszewicz

 • Piaseczno
Dodana
Aplikuj bez CV

Specjalista w dziedzinie neurologii dziecięcej

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

 • Bielsko-Biała
Dodana

Lekarz Ortodonta - Centrum Stomatologii S-Dent Łódź

Centrum Stomatologii Medicover

 • Łódź
Dodana

Lekarz Psychiatra

SMART-HR

 • Piekary Śląskie
Dodana

Lekarz weterynarii

KALINA ADAMKIEWICZ

 • Zasieki
Dodana

Ścieżka kariery neurologa nie należy do łatwych i jest przeznaczona dla osób ambitnych, które nie boją się podejmować ryzyka, wytrwale dążą do wyznaczonych sobie celów, są odpowiedzialne a także odpornych na stres. Do rozpoczęcia kariery neurologa niezbędne jest ukończenie studiów medycznych, następnie podjęcie stażu oraz ukończenie specjalizacji. Nie ma innej możliwości, ani kursów, które zastąpią studia, aby zostać neurologiem. Zdobywanie odpowiedniego wykształcenia trwa wiele lat i może być momentami żmudne, ale jest niezbędne, aby posiadać wymagane w tym zawodzie kwalifikacje.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie kwalifikacje są niezbędne do wykonywania zawodu neurologa, zerknij na tabelę, którą umieściliśmy poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Wymagane jest ukończenie studiów medycznych, zaliczenie stażu kierunkowego oraz podjęcie specjalizacji neurologicznej. Konieczny jest udział w kursach specjalizacyjnych.
PRZYDATNE Przygotowanie na stanowisko neurologa należałoby zacząć już jak najszybciej, aby posiadać wiedzę z zakresu nauk medycznych. -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie neurologa?

Neurolodzy najczęściej znajdują zatrudnienie w szpitalach publicznych oraz prywatnych klinikach. Ze względu na braki w kadrze medycznej, dobry neurolog nie powinien mieć większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Wielu specjalistów decyduje się także na otwarcie własnej, prywatnej praktyki i gabinetu lekarskiego. Wymaga on oczywiście zakupu specjalistycznego sprzętu min. diagnostycznego. Natomiast praktyka prywatna to alternatywa dla długich kolejek do neurologów, którzy przyjmują w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Aby przyspieszyć diagnostykę oraz szybciej wdrożyć niezbędne leczenie, coraz więcej pacjentów umawia się na wizyty prywatne. 

Z jakimi chorobami styka się neurolog oraz jaki jest zakres obowiązków na stanowisku neurologa?

 • rozpoznanie, różnicowanie, diagnozowanie chorób takich jak Parkinson, padaczka, stwardnienie rozsiane, udar mózgu czy nowotwory ośrodkowego układu nerwowego. Zajmuje się także chorobami genetycznymi,
 • wdrażanie leczenia dostosowanego do stanu zdrowia pacjenta, kontrola stanu zdrowia,
 • promocja zdrowia oraz sposobów zapobiegania chorobom obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego.
neurolog

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku neurologa?

Neurolog to zawód dla osób ambitnych o ponad przeciętnej inteligencji oraz chęci do stałego pogłębiania swojej wiedzy. Kariera lekarska wiąże się z nieustającymi szkoleniami i praktykami. Co ważne, neurolog, podobnie jak lekarze innej specjalizacji, powinien być przygotowany do pracy z ludźmi oraz posiadać wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne – nawet najlepiej wykwalifikowany specjalista nie będzie dobrym lekarzem, jeśli nie będzie budził zaufania oraz uważnie słuchał swojego pacjenta, a także był otwarty na jego potrzeby oraz problemy zdrowotne, które uniemożliwiają mu codzienne funkcjonowanie oraz znacząco obniżają jakość jego życia.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako neurolog?

 • Wykształcenie wyższe specjalistyczne (studia medyczne, staż, ukończenie specjalizacji neurologicznej).
 • Wiedza merytoryczna.
 • Duże umiejętności komunikacyjne oraz interpersonalne.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku neurologa?

 • Całkowita sprawność fizyczna oraz umysłowa.
 • Zdolność psychiczna do wykonywania zawodu obarczonego ryzykiem oraz pracy pod wpływem stresu i pod presją czasu.
neurolog

Czy zawód neurologa jest przyszłościowy?

Ze względu na duże zapotrzebowanie lekarzy specjalistów, nie mają oni problemu ze znalezieniem wartościowego zatrudnienia. Zawód neurologa, podobnie jak innych specjalizacji lekarskich jest przyszłościowy i niesie za sobą wiele perspektyw rozwoju. W neurologii możesz realizować się zarówno lecząc dorosłych jak i dzieci, wybierając ścieżkę neurologa dziecięcego. Neurolodzy zainteresowani chirurgią i posiadający odpowiednie predyspozycje mogą skierować swoje kroki ku ścieżce neurochirurga. W zawodzie neurologa istnieje wiele możliwości, dlatego każdy kompetentny lekarz tej specjalizacji nie może narzekać na brak pracy oraz wyzwań, stawianych każdego dnia. Neurolog może praktykować zarówno w publicznych zakładach opieki zdrowotnej jak i we własnym, prywatnym gabinecie.

Podsumowanie:
  • Neurolog to lekarz posiadający specjalizację z zakresu chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, którego praca polega na diagnozowaniu i leczeniu chorób
  • Ścieżka kariery neurologa jest trudna i wymaga ukończenia studiów medycznych, stażu i specjalizacji, a także ciągłego doskonalenia umiejętności
  • Zarobki neurologów zależą od kliniki, w której praktykują, zakresu godzin i lokalizacji, ale plasują się powyżej średniej krajowej
  • Neurolodzy mogą pracować w publicznych i prywatnych szpitalach oraz otworzyć własną prywatną praktykę, a ich praca wymaga ponadprzeciętnej inteligencji, ambitności i wysokorozwiniętych umiejętności interpersonalnych

Najczęściej zadawane pytania

Czy do zawodu neurologa wymagane są studia wyższe?

Aby wykonywać zawód neurologa niezbędne są studia medyczne, a następnie ukończenie stażu oraz specjalizacji. Co ważne, dodatkowe szkolenia oraz dokształcanie trwa przez całą karierę zawodową lekarzy, w tym także neurologów.

Jakimi dokładnie zaburzeniami zajmuje się neurolog?

Neurolog zajmuje się zaburzeniami obwodowego i ośrodkowego układu odpornościowego. Do jego zadań należy diagnostyka oraz leczenie między innymi chorób takich jak: padaczka, choroba Parkinsona, udar mózgu oraz nowotwory neurologiczne.

Jaki powinien być neurolog?

Neurolog, podobnie jak lekarze innych specjalizacji powinien w swojej pracy być wnikliwym, dokładnym perfekcjonistą, a także mieć pewną dozę empatii wobec leczonych pacjentów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

lekarka

lekarka

Jako osoba bezrobotna, ciekawi mnie, ile można zarobić jako neurolog. Artykuł podaje, że zarobki są powyżej średniej krajowej, co na pewno jest zachęcające. Może właśnie podjęcie specjalizacji neurologicznej pozwoliłoby mi na znalezienie satysfakcjonującej pracy i stabilizację finansową.
ida

ida

Jako pracownik z branży medycznej, od lat podziwiam neurologów za ich wiedzę i umiejętności. To niezwykle wymagający zawód, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonujący, gdy udaje się pomóc pacjentom w złagodzeniu ich cierpienia. Cieszę się, że artykuł pokazał tę specjalizację w dobrym świetle.
Vandal

Vandal

Jako osoba poszukująca pracy, zastanawiam się, czy podjęcie specjalizacji neurologicznej byłoby właściwym wyborem. Artykuł jest na tyle zachęcający, że praca neurologa wydaje się bardzo ciekawa i odpowiedzialna, ale wymagania już mniej. Zastanawiam się, czy na pewno mam wystarczające predyspozycje.
Budowlaniec

Budowlaniec

Jako pracodawca z branży medycznej, cieszy mnie fakt, że coraz więcej młodych ludzi stawia na karierę neurologa. To trudna, ale bardzo potrzebna specjalizacja, której brakuje w Polsce. Wierzę, że przyszłość tego zawodu jest obiecująca.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.