Zawody i ich potencjał

Rejestratorka medyczna - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

16 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Rejestratorka medyczna - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Sprawne zarządzanie funkcjonowaniem placówek medycznych nie jest łatwym zadaniem. W tym celu należy zatrudnić pracownika, który zarezerwuje wizyty u lekarzy czy zadba o obieg dokumentacji medycznej. Tego typu zadaniami zajmuje się rejestratorka medyczna.

Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się więcej na temat:

 • zakresu obowiązków rejestratorek medycznych,
 • wymaganych kompetencji,
 • poziomu wynagrodzeń,
 • perspektyw zawodowych dla rejestratorek medycznych.

Rejestratorka medyczna — na czym polega praca?

Rejestratorka medyczna to ważne, a jednocześnie często niedoceniane stanowisko w sektorze ochrony zdrowia. Rejestratorka to pracownik działający na pierwszej linii kontaktu z pacjentami odwiedzającymi daną przychodnię medyczną. Jej celem jest umiejętne zbadanie potrzeb obecnego/przyszłego pacjenta oraz udzielenie mu wszelkich niezbędnych informacji.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku rejestratorki medycznej?

 

Choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości liczba zadań na tym stanowisku jest dość obszerna i obejmuje ona takie czynności jak między innymi:

 • udzielanie informacji na temat funkcjonowania placówki zdrowotnej (publicznej lub prywatnej),
 • rejestracja pacjentów na badania — poprzez kontakt osobisty/telefoniczny/mailowy. Przyjmowanie zgłoszeń powinno być dostosowane do harmonogramu pracy poszczególnych lekarzy,
 • koordynacja obiegu dokumentacji w punkcie rejestracji,
 • informowanie pacjentów o ewentualnych opóźnieniach (wywołanych np. chorobą lekarza) lub dodatkowych wolnych terminach wizyt,
 • segregowanie dokumentacji medycznej pacjentów,
 • weryfikacja, czy zgłaszający się pacjenci posiadają uprawnienia pozwalające im na obsługę medyczną (rozumie się przez to m.in. posiadanie statusu osoby ubezpieczonej NFZ).

Oprócz tego rejestratorka medyczna zajmuje się często przyjmowaniem poczty przychodzącej (mailowej i tradycyjnej), a także przygotowywaniem i nadzorowaniem statusu zamówień na artykuły medyczne.

Ile zarabia rejestratorka medyczna?

Szukasz pracy?

Rejestratorka medyczna, sekretarka medyczna

POLI-MED BIELSKO

 • Bielsko-Biała
Dodana

Rejestratorka medyczna

KLINIKA REHABILITACJI IWONA ZIELIŃSKA

 • Tczew
Dodana

Rejestratorka medyczna/pracownik medyczny

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Ostrzeszów
Dodana

Rejestratorka medyczna (staż)

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Ryki
Dodana

Rejestratorka medyczna

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Rzeszów
Dodana

Przeciętne zarobki rejestratorek medycznych oscylują w granicach 3300-3800 złotych brutto. Nie jest to wysoka płaca, jednak z drugiej strony zatrudnienie w tym zawodzie cechuje się stabilnością i pozwala na nabycie umiejętności przydatnych na rynku pracy. Ponadto, rejestratorki mogą liczyć na takie benefity pracownicze jak np. dofinansowanie prywatnej opieki medycznej, a także dodatki motywacyjne w uznaniu za sumienną pracę.

Więcej informacji na temat przeciętnych zarobków osiąganych przez rejestratorki medyczne można znaleźć w tabeli poniżej:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 100 zł 2 434 zł
ŚREDNIE 3 400 zł 2 639 zł
WYSOKIE 4 000 zł 3 022 zł

Czy do pracy na stanowisku rejestratorki medycznej potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Dobrą wiadomość dla wszystkich tych, którzy zamierzają zostać rejestratorkami (lub rejestratorami) medycznymi jest fakt, że wykonywanie tego zawodu nie wymaga studiów kierunkowych. W zasadzie wystarczające jest posiadanie wykształcenia średniego — preferowane jest ukończenie technikum ekonomicznego. Mimo to studia wyższe mogą stanowić cenny atut podczas starania się o awans zawodowy.

 

W takiej sytuacji najlepszym wyborem są takie kierunki jak na przykład:

 • ekonomia,
 • zarządzanie,
 • administracja.

Dla osób, w przypadku których praca na stanowisku rejestratorki medycznej to tylko jeden z etapów kariery, ciekawym rozwiązaniem mogą być również studia podyplomowe z zakresu zarządzania w służbie zdrowia.

Zapoznaj się z tabelą poniżej, by poznać więcej informacji na temat niezbędnego wykształcenia na stanowisku rejestratorki medycznej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Osoby, które chcą pracować jako rejestratorka medyczna muszą wymagać wykształcenie przynajmniej średnie. -
PRZYDATNE - W pracy na stanowisku rejestratorki medycznej ważna jest umiejętność komunikowania się po angielsku, więc warto ukończyć kurs językowy.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku rejestratorki medycznej?

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako rejestratorka medyczna?

 

Każdy, kto chce pracować na tym stanowisku, powinien posiadać przede wszystkim następujące kompetencje:

 • wysokie standardy w zakresie obsługi klienta — rozumie się przez to także umiejętność obsługi osób starszych, niedosłyszących itp.,
 • wysoka kultura osobista,
 • dobra dykcja,
 • odporność na stres — w przypadku wysokiego obłożenia mogą bowiem pojawić się pacjenci narzekający na długi termin oczekiwania na wizytę,
 • znajomość języka obcego, w tym w szczególności angielskiego oraz (w związku z obecną sytuacją geopolitycznego) ukraińskiego,
 • umiejętność obsługi komputera, czyli arkuszy kalkulacyjnych oraz co najmniej jednego programu do zarządzania przychodnią medyczną (Medsoft czy MEDIPORTA to tylko niektóre z nich).

Oprócz cech osobowościowych i wykształcenia, ważne są także… predyspozycje zdrowotne. Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku rejestratorki medycznej? Podstawą jest dobry wzrok oraz brak przeciwwskazań do ośmiogodzinnej pracy siedzącej przy komputerze.

rejestratorka medyczna

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie rejestratorki medycznej?

Podstawowym miejscem pracy dla rejestratorek są ośrodki medyczne. Rozumie się przez to zarówno placówki publiczne, jak i NZOZ — Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej.

Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że ośrodki medyczne to jedyne możliwe miejsce zatrudnienia dla rejestratorek. W pracy tej wykorzystuje się przede wszystkim kompetencje miękkie. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by rejestratorka medyczna została sekretarką w biurze, doradcą klienta, asystentką zarządu, a nawet pracownikiem bankowym. Wbrew pozorom, możliwości rozwoju w tym zakresie są naprawdę szerokie. 

Czy zawód rejestratorki medycznej jest przyszłościowy?

I tak, i nie. Z pewnością czynnikiem przemawiającym za wyborem tego stanowisko jest starzenie się polskiego społeczeństwa. Taki stan rzeczy sprawia, że służba zdrowia odgrywa coraz większą rolę. W ślad za tym powinno iść rosnące zainteresowanie na pracowników w takich zawodach jak między innymi rejestratorka medyczna.

Z drugiej jednak strony należy mieć na uwadze niezwykle dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii cyfrowych. W wyniku postępu technologicznego każdego roku powstają coraz to nowe rozwiązania dla biznesu, w tym również w obszarze służby zdrowia. Przez innowacje rozumie się nie tylko aplikacje do zarządzania bazami danych, ale także systemy informatyczne automatyzujące obsługę klienta. Dalsze doskonalenie rozwiązań w tym zakresie może doprowadzić nawet do wypierania pracowników rejestracji medycznej przez programy komputerowe.

rejestratorka medyczna
Podsumowanie:
 • Rejestratorka medyczna zajmuje się kontaktowaniem się z pacjentami, przyjmowaniem poczty i nadzorowaniem statusu zamówień.
 • Przeciętne wynagrodzenie rejestratorek medycznych wynosi od 3300 do 3800 złotych brutto, co cechuje się stabilnością i daje możliwości awansu.
 • Wykonywanie tego zawodu nie wymaga studiów kierunkowych, ale warto posiadać angielski oraz ukończyć kursy z zakresu zarządzania w służbie zdrowia.
 • Miejsca pracy dla rejestratorek medycznych to głównie ośrodki medyczne, ale przez wykorzystanie kompetencji miękkich, możliwości rozwoju są szerokie.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest rejestratorka medyczna?

Rejestratorka medyczna to zawód, którego przedstawiciele rezerwują wizyty lekarskie dla pacjentów placówki zdrowotnej, a także zajmują się szeregiem działań niezbędnych dla właściwego funkcjonowania przychodni (rozumie się przez to m.in. obsługa poczty tradycyjnej).

Jakie kompetencje warto mieć, by zostać rejestratorką medyczną?

Kluczowymi atutami w tym zawodzie są zdolność prowadzenia rozmowy z pacjentem oraz badania jego potrzeb, a także umiejętność obsługi komputera (w szczególności programów do zarządzania bazami danych).

Gdzie jeszcze może pracować osoba z doświadczeniem zdobytym na stanowisku rejestratorki medycznej?

Oprócz przychodni medycznej, osoby z doświadczeniem zdobytym na stanowisku rejestratorki medycznej mogą pracować również w działach obsługi klienta, bankach (szeregowe stanowiska sprzedażowe), sekretariatach, recepcji itp.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Ewelina

Ewelina

Rejestratorki medyczne to bardzo ważna grupa pracowników w sektorze ochrony zdrowia. Polecam zatrudnienie w tej branży, ponieważ oferuje ona dużo ciekawych możliwości rozwoju zawodowego.
wataha

wataha

Zarobki rejestratorek medycznych nie są najwyższe, ale na pewno warto zwrócić uwagę na stabilność zatrudnienia oraz benefity pracownicze, takie jak dofinansowanie prywatnej opieki medycznej.
Obywatel

Obywatel

Bardzo cieszy mnie fakt, że do pracy na stanowisku rejestratorki medycznej nie potrzeba studiów. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę w tej branży.
Cecha

Cecha

Praca na stanowisku rejestratorki medycznej to bardzo odpowiedzialne zadanie, ale cenię ją za to, że pozwala na rozwój kompetencji miękkich oraz dostarcza ciekawych wyzwań.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.