Zawody i ich potencjał

Tutor - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

16 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

10 komentarzy
Tutor - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Kiedy słyszymy słowo „nauczanie”, na myśl przychodzi nam najczęściej widok sali przepełnionej uczniami (mogą być to małe dzieci w szkole podstawowej, nastolatkowe w liceum lub studenci na auli wykładowej). Jest to zapewne najczęstsze skojarzenie… co nie oznacza, że stanowi one jedyną możliwość. Alternatywą jest nauczanie zorganizowane w niewielkiej grupie kursantów skupionych wokół nauczyciela, z którym mają dobry, zindywidualizowany kontakt. To właśnie udzielaniem tego typu lekcji zajmuje się tutor.

Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się:

 • jak wygląda praca tutora?
 • jak kształtują się zarobki tutora i od czego zależy ich wysokość?
 • gdzie zatrudnia się tutorów?
 • czy tutor może liczyć na dobre perspektywy zawodowe?

Tutor — na czym polega praca?

Celem tutora jest prowadzenie nauczania w niewielkich, czasem nawet jednoosobowych grupach uczniów. Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą słowo „tutor” oznacza w gruncie rzeczy to samo co „korepetytor”. Między tymi stanowiskami jest wiele podobieństw, ale w rzeczywistości „tutor” oznacza coś więcej.

Praca korepetytora ogranicza się raczej do sporadycznego lub nawet jednorazowego kontaktu z uczniem. Najczęściej jest kilka zajęć w celu utrwalenia materiału przez ucznia. W przypadku tutora sytuacja wygląda nieco inaczej. Ideą jego pracy jest indywidualna relacja z uczniem i pogłębiona współpraca. Tutor może pracować ze swoim słuchaczem nawet przez rok czy dwa lata. Dzięki tak zaawansowanej relacji nauczyciel jest w stanie uważnie śledzić postępy swojego podopiecznego oraz wskazywać mu dalsze możliwości rozwoju.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku tutora?

 

Do typowych zadań wykonywanych na tym stanowisku należą między innymi:

 • zbadanie potrzeb kursantów — jest to niezwykle ważny element, ponieważ inaczej będzie wyglądać praca tutora w przypadku laureatów ogólnopolskich konkursów, inaczej zaś, gdy uczniami są osoby z zaległościami w nauce,
 • opracowywanie indywidualnego toku nauczania dla swoich uczniów,
 • konsultacje z innymi nauczycielami, opiekunami oraz rodzicami dziecka.

To jeszcze nie jedyny obszar pracy, w którym działa tutor. Specjalista w tym zakresie może pracować także z dorosłymi osobami. W takim przypadku sesje z tutorem nie polegają na nauce materiału, lecz na pomocy klientowi w wytyczeniu ścieżki jego rozwoju zawodowego/osobistego.

Szkolenia w tym zakresie mogą mieć charakter uniwersalny (na przykład pomoc w identyfikacji własnych wad lub umiejętnym zarządzaniu własnym czasem) lub specjalistyczny. W tym ostatnim przypadku szkolenie jest ściśle zorientowane np. na specyfikę zawodową słuchacza. Tutor (który jest czasem określany również jako tzw. coach czy trener osobisty) może prowadzić sesję dostosowaną do specyfiki pracy policjanta, lekarza czy przedsiębiorcy.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Nauczyciel

Nauczyciel wychowania przedszkolnego do przedszkola Bright Beginners

International Education Center Sp.z o.o.

 • Wrocław
Dodana

Lektor Nauczyciel Języka Angielskiego i/lub Hiszpańskiego

Świat Języków Obcych "TIME"

 • Bielsko-Biała
Dodana

Nauczyciel wychowania przedszkolnego

TOMMAR CRECHE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Kraków
 • 6 000-8 000 zł / mc
Dodana

Nauczyciel praktycznej nauki zawodu

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM. PROF. BOLESŁAWA KRUPIŃSKIEGO

 • Lubin
Dodana

Nauczyciel wczesnego wspomagania rozwoju dziecka

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

 • Tuchola
Dodana

W przypadku osób dorosłych praca tutora przypomina w pewnym sensie zadania wykonywane przez psychologa. Coach nie zajmuje się jednak pomocą w zwalczaniu zaburzeń osobowości, lecz wytyczaniem kierunku rozwoju osobistego/zawodowego dla pracownika.

Jaki powinien być tutor?

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako tutor?

 

Idealny tutor to osoba:

 • wyrozumiała,
 • empatyczna,
 • potrafiąca zidentyfikować silne i słabe strony swojego podopiecznego.
Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku tutora?

 

Praca coacha/mentora nie jest obciążająca pod kątem fizycznym. Mimo to tutor powinien mieć:

 • dobrą pamięć,
 • zdrowy kręgosłup (praca mentora ma charakter siedzący).

Ile zarabia tutor?

Profesjonalny, doświadczony tutor możesz liczyć na stawkę godzinową na poziomie od czterdziestu do osiemdziesięciu złotych za jedną roboczogodzinę. Stawki mogą być jeszcze wyższe w przypadku coachingu dla biznesu. Wówczas przekraczają one nawet 100 złotych za jedną godzinę konsultacji.

W większości wypadków tutor jednocześnie jest nauczycielem szkolnym lub akademickim, więc wykonywanie przez niego tutoringu jest jedynie formą dorobienia sobie do miesięcznej pensji, a nie jest jedyną formą zarobku. Zarobki na stanowisku tutora bardzo ciężko jest oszacować, ponieważ zależą od wielu czynników. Ich wysokość zależy od ilości przepracowanych godzin, ilości uczniów, nad którymi sprawuje się tutoring oraz doświadczenia tutora.

Co wpływa na wysokość zarobków jako tutor?

Jednym z czynników decydujących o poziomie wynagrodzenia tutora jest miejsce pracy. O ile w przypadku placówek publicznych płace nie są zbyt wysokie, to pracodawcy prywatni (ośrodki szkoleniowe edukacyjne oraz w zakresie rozwoju osobistego itp.) oferują wysokie zarobki. Coraz częściej tutorzy pracują w ramach umowy cywilnoprawnej, a ich wynagrodzenie jest uzależnione od ilości przepracowanych godzin. W przypadku mentorów odchodzi się raczej od tradycyjnego zatrudnienia etatowego na rzecz elastycznych form współpracy.

tutor

Czy do pracy na stanowisku tutora potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Tak. Oprócz wykształcenia wyższego z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi lub psychologii warto, by tutor ukończył także studia podyplomowe z zakresu:

 • coachingu,
 • psychologii dla biznesu,
 • mentoringu.

Wymagania do wykonywania zawodu tutora zostały przedstawione w tabeli poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Wymagane jest wykształcenie wyższe, najlepiej pedagogiczne. Wymagane jest ukończenie kursu tutoringowego.
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie tutora?

Choć może wydawać się inaczej, to w naszym kraju tutor ma szerokie możliwości zatrudnienia. Jest tak pomimo faktu, iż w Polsce dominuje „masowy” styl nauczania, w którym nie kładzie się nacisku na indywidualne podejście do pojedynczych uczniów

Gdzie zatem może pracować profesjonalny tutor? Do typowych miejsc pracy dla przedstawiciela tej profesji należą między innymi:

 • szkoły prywatne (zarówno szkoły podstawowe, jak i licea) - w prywatnych, renomowanych placówkach przykłada się coraz większą uwagę do kształcenia indywidualnego,
 • niektóre spośród prywatnych ośrodków szkoleniowych, w tym w szczególności szkoły językowe. Tutorzy są niezwykle przydatni zarówno podczas pracy z początkującymi uczniami, jak i kursantami, którzy mają już zaawansowaną wiedzę na temat danego języka. Tutor może okazać się bardzo pomocny w pracy z uczniami, którzy występują w krajowych i międzynarodowych olimpiadach (językowych, ale także matematycznych, informatycznych czy przyrodniczych), konkursach itp.,
 • ośrodki szkoleniowe i doradcze, gabinety zajmujące się psychologią dla biznesu.
tutor

Czy zawód tutora jest przyszłościowy?

Zdecydowanie tak. Mimo tego, że mamy obecnie powszechny dostęp do Internetu, indywidualna pomoc tutora znacznie pomaga w edukacji i potrafi przyspieszyć proces nauki. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że tutor to swego rodzaju mentor. Jego zadaniem jest wskazywanie młodemu lub dorosłemu człowiekowi właściwych rozwiązań, odpowiedzi i wiedzy.

Usługi tutora nie należą wprawdzie do najtańszych, z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że od kilkunastu lat społeczeństwo polskie się bogaci. Taki stan rzeczy oznacza, że coraz większa liczba Polaków może pozwolić sobie na sfinansowanie prywatnych sesji mentoringowych lub indywidualnego toku nauczania dla swoich uzdolnionych pociech.

Podsumowanie:
 • Celem pracy jako tutor jest indywidualne nauczanie w niewielkich grupach uczniów lub jednoosobowej sesji, a także pomaganie dorosłym osobom w rozwoju osobistym i zawodowym
 • Tutorzy zarabiają od 40 do 80 złotych za godzinę pracy, a przy zatrudnieniu w biznesie nawet ponad 100 złotych za godzinę; wynagrodzenie uzależnione jest od doświadczenia i ilości przepracowanych godzin
 • Do wykonywania zawodu tutora potrzebne są wykształcenie wyższe, najlepiej pedagogiczne, oraz ukończenie kursu tutoringowego, a także studiów podyplomowych z zakresu coachingu, psychologii dla biznesu lub mentoringu
 • Zawód tutora jest przyszłościowy i ma szerokie możliwości zatrudnienia w Polsce pomimo dominującego stylu masowego nauczania; tutorzy są potrzebni do indywidualnego podejścia do uczniów i przyspieszania ich procesów nauki

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest tutor?

Tutor to osoba, która zajmuje się profesjonalnym doradztwem oraz edukacją. Praca tutora przypomina obowiązki wykonywane przez korepetytora, ale ma bardziej zindywidualizowany charakter.

Gdzie może pracować tutor?

Możliwości zatrudnienia dla coacha są niezwykle szerokie. Uczelnie wyższe, szkoły publiczne oraz prywatne ośrodki edukacyjno-szkoleniowe to tylko niektóre z możliwych miejsc pracy.

Jakie są zarobki tutora?

Wynagrodzenie jest najczęściej naliczane w zależności od liczby przepracowanych godzin. Najlepsi tutorzy mogą liczyć nawet na sto złotych za godzinną sesję.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

10 komentarzy

Ala

Ala

Czy warto inwestować w studia podyplomowe z zakresu coachingu czy mentoringu, żeby pracować jako tutor? Czy to przełoży się na większe zarobki i większe szanse na znalezienie pracy?
Selma

Selma

Zarobki tutora wydają się być naprawdę atrakcyjne. W końcu to praca wymagająca specjalistycznej wiedzy i umiejętności.
linoSkoczek

linoSkoczek

Nie wiedziałam, że tutorzy pracują również z dorosłymi osobami i mogą pomagać w rozwoju zawodowym. To bardzo interesujące.
Sabina

Sabina

Nie mogę się zgodzić z opinią, że w Polsce nie kładzie się nacisku na indywidualne podejście do uczniów. W mojej firmie to podstawa, zwłaszcza w przypadku pracy z młodszymi uczniami.
Marek

Marek

Czy ktoś może mi polecić jakieś dobre szkolenia tutoringowe? Chciałabym zdobyć kwalifikacje i pracować jako tutor.
Konrad

Konrad

Właśnie szukam możliwości dodatkowego zarobku, więc artykuł bardzo mi pomógł. Wydaje mi się, że tutor to ciekawa i rozwijająca praca.
LoLo2003

LoLo2003

Cieszę się, że przeczytałam ten artykuł. Może to być dla mnie jakaś opcja, żeby dorobić sobie do pensji. W końcu nie mam pracy, a chciałabym coś robić i się rozwijać.
Kpt Morgan

Kpt Morgan

Jestem pracodawcą w firmie edukacyjnej i zatrudniam wielu tutorów. Zgadzam się, że są to bardzo ważni specjaliści, którzy działają na indywidualne potrzeby uczniów i pomagają w szybszym rozwoju.
Ustasz

Ustasz

Ciekawi mnie, jakie są wymagania do pracy na stanowisku tutora i jakie trzeba mieć kwalifikacje? Szukam pracy, więc może rozważę tę opcję.
Paryż

Paryż

Bardzo ciekawy artykuł! Zawsze interesowała mnie praca tutora i teraz bardziej się z nią zaznajomiłam. W sumie to może to być dobra opcja dorobienia sobie do pensji.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.