Zawody i ich potencjał

Kopacz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

16 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

5 komentarzy
Kopacz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Kopacz to jedno z podstawowych stanowisk na placu budowy. Zajmuje się on wykonywaniem robót ziemnych. Zainteresował Cię ten temat? Jeśli tak, to przeczytaj poniższy tekst.

Znajdziesz w nim informacje na temat:

 • obowiązków kopacza,
 • osiąganych przez niego zarobków,
 • perspektyw zawodowych oraz wymaganych predyspozycji zdrowotnych.

Kopacz — na czym polega praca?

Kopacz to jedna z profesji, które są nierozerwalnie związane z branżą budowlaną. Kopacz jest potrzebny wszędzie tam, gdzie wykonuje się zaawansowane prace ziemne. Jest to ciężka praca fizyczna, która ma bardzo ważne znaczenie z punktu widzenia całej budowy. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku kopacza?

 

Do najważniejszych zadań, które wykonują ci pracownicy, należą między innymi:

 • wykonywanie wykopów fundamentów oraz innych robót ziemnych. To właśnie dzięki pracy kopaczy możliwe jest postawienie fundamentów utrzymujących całą konstrukcję budowlaną,
 • realizacja innych prac zleconych przez kierownika budowy, w tym na przykład zabezpieczanie ścian przed osunięciami,
 • czynności mające na celu uporządkowanie miejsca pracy za zakończeniu robót ziemnych,
 • dbałość o dobry stan techniczny sprzętu i urządzeń powierzonych w celu wykonywania codziennej pracy. Do wyposażenia kopacza należą takie proste urządzenia jak między innymi łopata, taczka czy (rzadziej) kilof,
 • przestrzeganie przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.

Jak widać, ta pozornie prosta praca to w rzeczywistości szereg różnorodnych obowiązków. Ich prawidłowa realizacja jest jednak niezbędna. Przekłada się ona nie tylko na bezpieczeństwo kopacza, ale także jego najbliższego otoczenia (pozostałych członków ekipy budowlanej) oraz całej budowy.

Ile zarabia kopacz?

Jeśli chodzi o poziom zarobków, na jakie może liczyć kopacz, to trudno jest udzielić w pełni wiarygodnych informacji na ten temat. Taki stan rzeczy wynika między innymi stąd, iż w branży budowlano-remontowej wciąż jeszcze mamy do czynienia z dość silną szarą strefą. W efekcie oficjalne wynagrodzenie osiągane przez kopaczy może różnić się od tego, co przedstawiciele tego zawodu otrzymują w rzeczywistości. Oficjalne dane instytucji badawczych (w tym między innymi GUS — Głównego Urzędu Statystycznego) nie zawierają informacji na temat wynagrodzenia wypłacanego „pod stołem”.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Budowlaniec

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Szczecin
 • 1 000-14 000 zł / mc
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Mimo to, na podstawie raportów płacowych oraz informacji znalezionych na branżowych portalach internetowych można zyskać pewien ogląd na wynagrodzenia kopaczy. Początkujący pracownik w tej branży osiąga zazwyczaj dochody na poziomie około trzech tysięcy złotych netto („do ręki”). Bardziej doświadczeni pracownicy mogą liczyć na pensję na poziomie około pięciu tysięcy złotych netto miesięcznie. 

Wynagrodzenia te są dość wysokie jak na pracę niewymagającą unikalnych kwalifikacji. Trzeba jednak mieć przy tym na uwadze, że:

 • typowy dzień pracy kopacza to więcej niż osiem godzin — zazwyczaj kopacze pracują około dziesięciu godzin dziennie,
 • praca w tej profesji nie jest zbyt stabilna — kopacz pracuje „od budowy do budowy”,
 • w branży budowlanej dodatkowe benefity (karnety na siłownię, dofinansowanie kursów itp.) są raczej wyjątkiem, niż standardem

Ile zarabia kopacz? Więcej informacji na temat wynagrodzeń osiąganych przez przedstawicieli tego zawodu można znaleźć w poniższym zestawieniu:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 100 zł 2 434 zł
ŚREDNIE 3 300 zł 2 574 zł
WYSOKIE 3 500 zł 2 702 zł

Czy do pracy na stanowisku kopacza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Jak można łatwo się domyślić, pracodawcy nie wymagają ukończenia studiów wyższych podczas rekrutacji na stanowisko kopacza. Najbardziej przydatne w tym zawodzie jest zasadnicze wykształcenie zawodowe o profilu związanym z branżą budowlaną. Dzięki temu kandydat ma podstawowe informacje na temat prac wykonywanych na placu budowy.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako kopacz?

 

Bez wątpienia są to:

 • świetna kondycja,
 • chęci do pracy,
 • znajomość specyfiki branży budowlanej,
 • gotowość do delegacji,
 • brak nałogów.

Jakie są przeciwwskazania zdrowotne na stanowisku kopacza?

Niestety, codzienna praca w zawodzie kopacza nie należy do najlżejszych. Wręcz przeciwnie: wydaje się, że jest to jedna z najbardziej wyczerpujących fizycznie profesji. Taki stan rzeczy oznacza, że dobre chęci oraz zapał do pracy — choć cenne — mogą jednak okazać się niewystarczające. 

 

Podstawą w tym zawodzie jest bez wątpienia:

 • świetna kondycja fizyczna,
 • gotowość do pracy w czasie letnich upałów — osoby, źle czują się na słońcu, mogą nie podołać pracy kopacza,
 • sprawne ręce — schorzenia artretyczne, brak jednego lub więcej palców itp. to czynniki, które mogą skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków typowych dla kopacza.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku kopacza?

Z pracą na stanowisku kopacza związane są liczne czynniki szkodliwe — ryzyko zawodowe jest w tym przypadku bardzo wysokie i obejmuje między innymi takie rodzaje zagrożeń jak:

 • uszkodzenia fizyczne (złamania, otarcia, zwichnięcia itp.) wskutek nieodpowiedniego posługiwania się narzędziami budowlanymi,
 • pyłki, kurz — są to poważne zagrożenia, jeśli kopacz jest osobą cierpiącą na alergię lub astmę,
 • zagrożenie pożarowe.
kopacz

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie kopacza?

Kopacze pracują w przedsiębiorstwach budowlanych, które zajmują się stawianiem obiektów budowlanych (budynki gospodarcze oraz mieszkalne) oraz wykonywaniem prac drogowych itp. Oczywiście, kopacz nie jest ograniczony jedynie do prac polegających na wykonywaniu prostych robót ziemnych. Wręcz przeciwnie — dzięki nabytemu na budowie doświadczeniu może on przekwalifikować się i rozpocząć pracę na stanowisku:

 • operatora koparki,
 • operatora innych urządzeń wykorzystywanych na budowie (betoniarki itp.).

Zajęcia te są nie tylko lepiej płatne — doświadczony operator koparki może liczyć na zarobki na poziomie wynoszącym nawet kilkanaście tysięcy złotych — ale także mniej wyczerpujące pod kątem fizycznym. Dlatego też można zaobserwować dość powszechne zjawisko, czyli przechodzenie doświadczonych kopaczy na te stanowiska.

kopacz

Czy zawód kopacza jest przyszłościowy?

Wszystko wskazuje na to, że praca kopacza jest perspektywiczna. Wprawdzie przeciwnicy takiego podejścia mogą twierdzić, że sztuczna inteligencja oraz nowoczesne maszyny zastąpią pracę kopaczy, ale wszystko wskazuje na to, że nie mają oni racji. Powód takiego stanu rzeczy jest w gruncie rzeczy bardzo prosty. Automatyzacja sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie wykonuje się powtarzalne prace. Tymczasem kopacz musi wykazać się pewną elastycznością, a każda budowa wygląda inaczej. Taki stan rzeczy oznacza, że nawet koparki są wciąż obsługiwane przez operatorów.

Podsumowanie:
 • Kopacz to ciężka praca fizyczna, wymagająca zróżnicowanego zasobu umiejętności, mająca kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej budowy.
 • Wynagrodzenie kopaczy zależy od doświadczenia i przyjętej formy zatrudnienia, jednak przeciętnie wynosi około 3-5 tysięcy złotych netto na miesiąc.
 • Pracodawcy nie wymagają ukończenia studiów wyższych, a podstawowe wykształcenie zawodowe i dobre zdrowie są kluczowe dla wykonywania zawodu kopacza.
 • Kopacze pracują w firmach budowlanych i mają możliwość rozwoju swojej kariery, przechodząc na stanowiska operatora maszyn budowlanych.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się kopacz?

Kopacz jest pracownikiem, który zajmuje się wykonywaniem prostych robót ziemnych. Jest to jedno z podstawowych stanowisk w branży budowlanej.

Jakie są możliwości zatrudnienia kopacza?

Kopacze pracują w firmach wykonujących prace budowlane. Doświadczeni przedstawiciele tego zawodu mogą przekwalifikować się na przykład na operatora koparki.

Na jakie wynagrodzenie może liczyć kopacz w Polsce oraz za granicą?

Typowe zarobki kopacza w Polsce to około trzy-cztery tysiące złotych brutto. Za granicą (Niemcy, Francja) zarobki są oczywiście kilkukrotnie wyższe.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Danny

Danny

Czytając o zagrożeniach i wymaganych predyspozycjach zdrowotnych dla kopaczy, zastanawiam się, czy nadaję się na to stanowisko. Jednocześnie cieszy mnie fakt, że kopacze są potrzebni w branży budowlanej i mają dobre zarobki. Może więc warto spróbować i podjąć wyzwanie?
Ranek

Ranek

Jako pracodawca w branży budowlanej potwierdzam, że korzystamy z usług kopaczy przy każdej większej budowie. To bardzo istotna rola, a dobrej jakości wykonywanie tej pracy ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo całej ekipy budowlanej i jakość wykonanych prac ziemnych. Cieszę się, że artykuł przybliża tę tematykę.
Ada

Ada

Jako osoba poszukująca pracy zastanawiam się, czy warto szukać pracy na stanowisku kopacza. Chętnie dowiedziałbym się więcej na temat wymaganych kwalifikacji i jakie są szanse na znalezienie pracy w tej branży. Artykuł na pewno pomógł mi lepiej zrozumieć ten zawód.
He4sda

He4sda

Pracuję jako kopacz od kilku lat i zgadzam się, że to ciężka praca fizyczna. Ale zarobki są naprawdę dobre, zwłaszcza dla bardziej doświadczonych pracowników. Polecam ten zawód, ale trzeba być gotowym na ciężką pracę i brak stabilizacji zatrudnienia.
Gosia

Gosia

Praca kopacza może wydawać się ciężka i nieatrakcyjna, ale po przeczytaniu artykułu można zobaczyć, że ma ona spore perspektywy zawodowe i zarobkowe. Wydaje mi się, że warto rozważyć podjęcie tego zawodu, zwłaszcza że nie wymaga on specjalnego wykształcenia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.