Zawody i ich potencjał

Piosenkarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

13 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Piosenkarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zapewne każdy z nas nieraz marzył o zostaniu gwiazdą rocka (w przypadku chłopców) lub muzyki pop (w przypadku dziewczynek). W zasadzie nie powinno to nikogo zaskakiwać, ponieważ profesja piosenkarza to zajęcie jedyne w swoim rodzaju. W opinii niektórych śpiewanie to przygoda na całe życie.

Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że w gruncie rzeczy praca piosenkarza to zawód jak każdy inny. Jeśli zainteresował Cię ten temat, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Dzięki lekturze naszego artykułu poradnikowego dowiesz się:

 • jak w rzeczywistości wygląda praca piosenkarza?
 • jak kształtują się zarobki wokalistów i co na nie wpływa?
 • czy ukończenie szkoły muzycznej jest niezbędne w celu pracy jako piosenkarz?
 • czy zostanie gwiazdą muzyki jest możliwe dla każdego?

Piosenkarz — na czym polega praca?

Praca piosenkarza, co oczywiste, polega na wykonywaniu występów wokalnych. Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku piosenkarza? Głównym zadaniem jest w tym przypadku oczywiście… śpiew. Oczywiście, nie jest to jedyne zadanie, którego wykonywaniem zajmuje się wokalista podczas swojej codziennej pracy. Oprócz śpiewu piosenkarz może wykonywać także takie zadania jak na przykład:

 • uczestnictwo w przygotowywaniu aranżacji, by występy wokalne były jak najbardziej atrakcyjne dla zespołu,
 • aktywne uczestnictwo w układaniu repertuaru na występy wokalne,
 • komponowanie tekstów piosenek.

Ile zarabia piosenkarz?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Podczas gdy w przypadku innych branż możliwe jest określenie najczęściej spotykanych widełek płacowych (jest tak na przykład w sytuacji, gdy sprawa dotyczy dochodów osób wykonujących pracę kierowcy, księgowego, kasjera itp.), to dochody piosenkarzy są niezwykle zróżnicowane. Może być to kilka lub nawet kilkaset tysięcy złotych miesięcznie. Wszelkie raporty płacowe nie są tu niestety miarodajnym źródłem informacji. Jest tak przede wszystkim z uwagi na fakt, że wokalistą jest zarówno uczestnik wiejskiej grupy wykonującej muzykę ludową (często zdarza się, nawet, że początkujący wokaliści nie otrzymują wynagrodzenia finansowego za swój występ, ponieważ ich celem jest dopiero rozpropagowanie nazwiska), jak i członek znanego na całym świecie zespołu muzycznego.

Przeciętne zarobki piosenkarzy — w zależności od typu wykonywanej muzyki, rodzaju zespołu oraz jego renomy itp. - zostały przedstawione w tabeli poniżej:

POZIOM WYNAGRODZENIA DLA KOGO?
MINIMALNE

Najmniej zarabiają Ci, którzy występują doraźnie na przykład na weselach czy innych uroczystościach. Zdarzają się też tacy, którzy na początku swojej kariery nie zarabiają na tym, a często nawet zmuszeni są dopłacać. Traktują oni to jedynie jako hobby.

ŚREDNIE Na średnie zarobki mogą liczyć Ci, którzy pracę piosenkarza traktują całoetapowo i biorą udział w różnych koncertach, czy współpracują z bardziej znanymi muzykami.
WYSOKIE Najwyższe zarobki osiagają Ci, których nazwisko jest znane wśród ludzi. Mają swoich wiernych fanów i grają dla nich podczas tras koncrtowych. Dodatkowym zarobkiem dla nich może być udział w kampaniach reklamowych, czy bycie influencerem. Zarobki ich jednak są rożne w każdym miesiącu.

Czy do pracy na stanowisku piosenkarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Muzyk
Dodana

Instruktor gry na perkusji

WROCŁAWSKI KLUB FORMATY

 • Wrocław
Dodana

Instruktor wokalu

WROCŁAWSKI KLUB FORMATY

 • Wrocław
Dodana

Nauczyciel/ka od muzyki

Przedszkole Have Fun

 • Warszawa
Dodana

Muzyk solista-waltornia (nr 0360)

Opera NOVA w Bydgoszczy

 • Bydgoszcz
Dodana

Studia muzyczne to w wielu przypadkach podstawa do owocnej kariery na stanowisku piosenkarza. W Polsce prowadzi swoją działalność wiele ośrodków — są to zarówno szkoły muzyczne dla najmłodszych, muzyczne szkoły wyższe, jak i prywatne ośrodki szkoleniowe.

Szczegołowe informacje jak zostać piosenkarzem znajdziesz w tabeli poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Od osób, które pragną wkroczyć w karierę muzyczną nie wymaga się ukończenia żadnej szkoły, jednak szkoła muzyczna pozwala na zwiększenie świadomości oraz nauczenie się kontrolowania swojego głosu. Osoby, które chcą zostać piosenkarzem mogą brać udział w kursach i warsztatach, prowadzonych przez profesjonalistów.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku piosenkarza?

Oczywiście, w przypadku pracy w tym specyficznym zawodzie, jakim bez wątpienia jest profesja piosenkarza, ważną kwestię odgrywają również kwestie natury zdrowotnej. Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku piosenkarza?

Do najważniejszych czynników w tym zakresie należą między innymi:

 • sprawny głos — co oczywiste, jakiekolwiek problemy z głosem znacznie utrudniają, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwiają zrobienie kariery w przemyśle muzycznym,
 • zdrowy słuch — jest to konieczne, ponieważ wokalista nie występuje na scenie w pojedynkę. Oprócz tego niezbędna jest odpowiednia współpraca z pozostałymi członkami zespołu.

piosenkarzKto ma największe szanse na zostanie znanym piosenkarzem?

Niestety, zdolności wokalne to nie jedyny istotny czynnik pozwalający na karierę piosenkarza. Wręcz przeciwnie — ważnym elementem pracy piosenkarza jest również występowanie na koncertach. Taki stan rzeczy oznacza, że niezbędne jest posiadanie również takich cech jak na przykład:

 • charyzma — wśród największych gwiazd muzyki można znaleźć wielu piosenkarzy, w przypadku których wokal „na żywo" nie stoi na najwyższym poziomie. Świetnym przykładem są tu takie gwiazdy światowego formaty jak na przykład Mick Jagger czy Ozzy Ossbourne. Należy jednak pamiętać, że w przypadku takich gatunków muzyki jak na przykład metal czy hard rock wokaliści są w dużym stopniu także tzw. front-manami. Ich zadaniem jest nie tyle oczarowanie publiki pięknem głosu (muzyki w wersji studyjnej można przecież wysłuchać w domu), co przyciągnięcie osobowością,
 • umiejętność kontaktu z publicznością,
 • dobra prezencja.

Konkurencja w tej branży jest niestety bardzo silna. Co roku tysiące młodych, uzdolnionych ludzi pragnie zostać gwiazdami muzyki. Wybicie się jest jednak niezwykle trudne. 

Jakie jeszcze kompetencje przydadzą się do pracy jako piosenkarz? Większe szanse na zostanie znanym piosenkarzem mają osoby, które oprócz talentu wokalnego posiadają także:

 • umiejętność gry na instrumentach muzycznych (przykładowo, w przypadku muzyki rockowej będzie to gitara elektryczna lub akustyczna),
 • znajomości w branży — dobre relacje z osobami prowadzącymi studia nagraniowe czy odpowiedzialnymi za castingi mogą być niezwykle pomocne szczególnie w początkowym etapie kariery młodego wokalisty.
piosenkarz

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie piosenkarza?

Choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości piosenkarz może pracować nie tylko w zespole muzycznym dającym koncerty dla tysięcy słuchaczy. Wręcz przeciwnie, jedynie niewielka część pracuje w taki sposób. Większość piosenkarzy to członkowie grup występujących na weselach, pracownicy domów kultury czy konferansjerzy w ekskluzywnych restauracjach i ośrodkach wypoczynkowych. 

Czy zawód piosenkarza jest przyszłościowy?

Tak. W krajach dalekiego Wschodu (mowa tu w szczególności o Japonii oraz Korei Południowej) powstają już takie innowacje jak śpiewające, kolorowe hologramy, które występują na koncertach. Takie rozwiązanie jest z pewnością atrakcyjne i interesujące (szczególnie w przypadku młodszej widowni, która lubuje się w nowinkach technologicznych), nie zmienia to jednak faktu, że wciąż większość pasjonatów muzyki hołduje bardziej tradycyjne rozwiązania. Dla wielu z nas kluczowa jest więź z piosenkarzem (oraz resztą zespołu) podczas koncertu na żywo; aspekty techniczne odgrywają wówczas znacznie mniejszą rolę.

Taki stan rzeczy oznacza, że zapotrzebowanie na piosenkarzy wciąż powinno rosnąć. Dynamiczny rozwój nowoczesnych rozwiązań może być pomocny podczas propagowania swoich dzieł, czego przykładem jest choćby Spotify.

Podsumowanie:
  • Praca piosenkarza polega przede wszystkim na wykonywaniu występów wokalnych, ale także na przygotowywaniu aranżacji, układaniu repertuaru czy komponowaniu tekstów piosenek.
  • Zarobki piosenkarzy są niezwykle zróżnicowane i zależą od rodzaju wykonywanej muzyki, renomy zespołu czy stopnia zaawansowania kariery.
  • Ukończenie szkoły muzycznej jest przydatne, ale niekonieczne dla pracy jako piosenkarz. Można brać udział w kursach i warsztatach, by doskonalić swoje umiejętności wokalne.
  • Do pracy na stanowisku piosenkarza oprócz zdolności wokalnych potrzebne są także cechy takie jak charyzma, umiejętność kontaktu z publicznością oraz dobra prezencja na scenie.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie cechy są ważne w pracy profesjonalnego wokalisty?

Oprócz talentu wokalnego ważne jest również posiadanie odpowiedniej osobowości, charyzmy oraz prezencji. Piosenkarz to osoba, która potrafi nawiązać kontakt z publicznością.

Gdzie może pracować piosenkarz?

Możliwości zatrudnienia są naprawdę szerokie. Przykładowe miejsca, w których wokalista może znaleźć pracę, to między innymi: grupy weselne, miejskie domy kultury, szkoły muzyczne (jest to rozwiązanie dla osób posiadających wyższe wykształcenie w zakresie muzyki) oraz zespoły komercyjne.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Nygus

Nygus

Interesujące podejście do tematu pracy piosenkarza. Zgadzam się, że charyzma i umiejętność kontaktu z publicznością są tu bardzo ważne. Dlatego podczas rekrutacji zwracam uwagę na te cechy u kandydatów na stanowisko wokalisty.
Franio

Franio

Z tabeli wynagrodzeń wynika, że praca piosenkarza to średnie i wysokie zarobki. Ale z drugiej strony konkurencja jest niezwykle silna. Trzeba mieć dużo talentu i charyzmy, żeby wyróżnić się z tłumu.
Pracownik

Pracownik

Wydaje mi się, że praca piosenkarza to jednak bardziej pasja niż zarobek. Wiadomo, że ci, którzy są już znani i mają wiernych fanów, zarabiają całkiem nieźle. Ale na początku nie ma się co łudzić, że to będzie łatwa droga.
Marem Sara

Marem Sara

Ciekawy artykuł, sam zawsze marzyłem o karierze piosenkarza. Niestety, bez talentu wokalnego to raczej niemożliwe. Ale nie narzekam, pracuję w innej branży, też ciekawie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka