Zawody i ich potencjał

Bednarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

13 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze
Bednarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Wyroby drewniane przez setki lat były powszechnie wykorzystywane w naszych domach. Wytwarzaniem wyrobów z tego materiału zajmuje się bednarz. W 2022 roku wciąż jeszcze można spotkać bednarzy pomimo faktu, iż profesja ta jest powszechnie określana jako jeden z tzw. ginących zawodów.

Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się między innymi tego:

 • na czym polega codzienna praca bednarza?
 • jak kształtują się zarobki bednarzy w 2022 roku?
 • czy praca bednarza jest perspektywiczna?

Bednarz — na czym polega praca?

Według powszechnego stereotypu bednarz zajmuje się wytwarzaniem beczek. Owszem, jest to ważny element jego pracy, ale nie jedyny. Oprócz tego przedstawiciele profesji bednarskiej zajmują się również wytwarzaniem następujących elementów drewnianych: balie, wiadra, kadzie, maselniczki itp. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako bednarz?

Jeśli chodzi o atuty, którymi powinien wyróżniać się każdy profesjonalny bednarz, to należą do nich między innymi takie czynniki jak:

 • kompetencje miękkie — choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości umiejętności interpersonalne i łatwość w nawiązywaniu kontaktów także są ważnymi elementami podczas codziennej pracy bednarza. Jest to ważne, ponieważ początkowym etapem pracy nad danym wyrobem są konsultacje ze zleceniodawcą;
 • zdolności manualne,
 • bardzo dobra wiedza na temat drewna.
Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku bednarza?

Oprócz wiedzy oraz chęci do pracy w tej dość nietypowej profesji niezwykle istotne są także predyspozycje zdrowotne. Ważne jest, by osoba chcąca zajmować się bednarstwem:

 • nie miała alergii na drewno oraz materiały wykorzystywane podczas codziennej pracy w branży bednarskiej,
 • miała zdrowe ręce — nie da się ukryć, że praca w tym zawodzie to praca fizyczna, która wymaga siły oraz odpowiednio rozwiniętych zdolności manualnych,
 • dobry wzrok — w przeciwnym wypadku wytworzone beczki mogą być nieszczelne i niedbale wykonane.

Ile zarabia bednarz?

Szukasz pracy?
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Rawa Mazowiecka
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest tak między innymi dlatego, że niewiele osób zajmujących się bednarstwem pracuje na etacie. Większość z nich prowadzi działalność gospodarczą. W związku z tym trudno jest ustalić średnie zarobki.

Pewne informacje na ten temat można jednak znaleźć w internecie, tzn. na portalach branżowych, stronach internetowych bednarzy oraz forów tematycznych. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w tych miejscach pojedyncze usługi bednarskie to koszt wynoszący zazwyczaj kilkaset złotych. Ponieważ konkurencja w branży jest stosunkowo słaba — w Polsce działa już niewiele warsztatów bednarskich — zyski pojedynczych przedsiębiorstw mogą być całkiem pokaźne. 

Więcej informacji na temat zarobków, jakie osiągają bednarze w 2022 roku, możesz znaleźć w poniższym zestawieniu poniżej:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 100 zł 2 434 zł
ŚREDNIE 3 500 zł 2 702 zł
WYSOKIE 3 800 zł 2 894 zł

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku bednarza?

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku bednarza? Zadaniem rzemieślnika w tej profesji jest między innymi:

 • konsultacje ze zleceniodawcami odnośnie szczegółów zlecenia. W ramach uzgodnień należy omówić między innymi to, ile beczek należy wykonać oraz jakie powinny być ich rozmiary,
 • dobór materiałów (tzn. rodzaju drewna) odpowiednich dla danego zlecenia,
 • kalkulacja całkowitego kosztu zlecenia polegającego na wykonaniu beczek.

Podczas codziennej pracy ważny jest dobór odpowiedniego gatunku drewna oraz techniki wytwarzania. Od tego właśnie zależy, czy wytwór pracy bednarza — beczka — będzie odpowiedni dla:

 • pieczywa — w tym celu bednarz przygotowuje tzw. dzieżę chlebową. Dzięki temu naczyniu możliwe jest przygotowywanie chleba. Aby cały proces mógł się udać, warto wykorzystać podczas obróbki na przykład drewno świerkowe lub lipowe,
 • wina (bądź innych alkoholi). Jednym z etapów produkcji napoju alkoholowego jest tzw. leżakowanie. W zależności od receptury powinno ono odbywać się specjalnie do tego przygotowanym naczyniu — jednym z najważniejszych czynników w tym zakresie jest gatunek drewna, z którego została wykonana beczka. Przykładowo, niektóre wina powinno się trzymać w beczkach wykonanych z drewna bukowego lub sosny. Z kolei w innych przypadkach bardziej odpowiednie będzie na przykład drewno bukowe,
 • kiszonej kapusty oraz ogórków — zgodnie z wieloletnią tradycją, kapustę i ogórki kisi się w beczkach wykonanych ze świerku oraz lipy.

Oprócz codziennej pracy bednarz prezentuje swoje wytwory podczas targów, wydarzeń lokalnych, dni miasta i różnego rodzaju miejskich imprez okolicznościowych itp.

bednarz

Czy do pracy na stanowisku bednarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Wydaje się oczywiste, że zawód bednarza nie wymaga ukończenia studiów na uczelni wyższej. Taki stan rzeczy wynika z dwóch prostych przyczyn, to znaczy:

 • coraz mniejszego znaczenia profesji bednarza we współczesnym społeczeństwie,
 • praktycznego charakteru zawodu — w branży bednarskiej mniejsze znaczenie odgrywa sucha teoria (a taką właśnie nabywa się zazwyczaj podczas nauki akademickiej), większa zaś — praktyka.

W efekcie przygotowanie do fachu bednarza ma najczęściej formę praktycznego przyuczenia do zawodu. Szkolenie, jakie początkujący adept odbywa u doświadczonego bednarza, trwa zazwyczaj kilka miesięcy, aczkolwiek potrzeba kilku lat, by móc stać się profesjonalnym, doświadczonym bednarzem.

Jakie dodatkowe kursy zawodowe mogą okazać się użyteczne w pracy w zawodzie bednarza? Aktualne informacje na ten temat znajdziesz w tabeli poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE - Przydatne jest wzięcie udziału w kursie przygotowującym do wykonywania zawodu bednarza.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie bednarza?

Nie sposób dziś spotkać — poza nielicznymi wyjątkami — pełnoetatowych pracowników zajmujących się bednarstwem. W większości sytuacji bednarz prowadzi własny, niewielki warsztat i działa jako tzw. wolny strzelec, tzn. przyjmuje zlecenia od pojedynczych zleceniodawców.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku bednarza?

Tak, do czynników szkodliwych w tej branży zalicza się między innymi możliwość wypadku w wyniku nieodpowiedniego posługiwania się narzędziami podczas codziennej pracy. Ponadto, bednarze są narażeni na szkodliwe działanie takich substancji jak na przykład kleje itp.

bednarz

Czy zawód bednarza jest przyszłościowy?

Według powszechnej opinii praca bednarza jest — obok zduna czy szewca — jednym z tzw. ginących zawodów. Czy taki stan rzeczy oznacza jednak, że nie warto już zajmować się w dwudziestym pierwszym wieku profesją bednarską? Wiele wskazuje na to, że sytuacja jest wręcz odwrotna — w ostatnich latach można zaobserwować powrót zainteresowania tradycyjnymi wyrobami wykonanymi z drewna. Taki stan rzeczy sprawia, że bednarze odnotowują wzrost popytu na świadczone przez nich usługi.

Podsumowanie:
 • Bednarz zajmuje się wytwarzaniem różnych elementów drewnianych, oprócz beczek, takich jak balie, wiadra, kadzie czy maselniczki.
 • Ze względu na charakter pracy, większość bednarzy prowadzi działalność gospodarczą, a zarobki zależą od usługi i konkurencji w branży.
 • Przygotowanie do fachu bednarza nie wymaga ukończenia studiów, lecz praktycznego przyuczenia w formie szkoleń i kursów przygotowujących do wykonywania zawodu.
 • W dzisiejszych czasach bednarstwo jest jednym z ginących zawodów, jednak wciąż istnieje zapotrzebowanie na usługi bednarskie, zwłaszcza w branży spożywczej i winiarskiej.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się bednarz?

Bednarz zajmuje się przygotowywaniem beczek, które zostają następnie wykorzystywane na przykład do kiszenia ogórków czy leżakowania alkoholu.

Gdzie pracują bednarze?

W większości przypadków bednarze zajmują się prowadzeniem własnego, niewielkiego warsztatu. W profesji tej jest niewielu pracowników etatowych.

Czy profesja bednarza jest przyszłościowa?

Choć bednarstwo jest jednym z tzw. ginących zawodów, to wzrost zainteresowania wysokiej jakości wyrobami tradycyjnymi sprawia, że wciąż istnieją perspektywy dla tej profesji.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Judyta

Judyta

Z jednej strony brakuje bednarzy, z drugiej jednak nie wiadomo, jak długo ten zawód jeszcze przetrwa. W każdym razie, warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak szkodliwość pracy czy brak etatów.
Marcysia

Marcysia

Nie wydaje mi się, żeby praca bednarza była perspektywiczna. Lepiej szukać czegoś bardziej przyszłościowego, związanego z nowymi technologiami.
Belia2

Belia2

Może warto zastanowić się nad zostaniem bednarzem? W końcu brakuje ludzi w tej branży, a z tego co widać, zarobki nie są najgorsze.
Albin

Albin

Nie wiedziałem, że praca bednarza polega na czymś więcej niż tylko produkowaniu beczek. Ciekawe, że taki zawód jeszcze istnieje w XXI wieku.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.