Zawody i ich potencjał

Ekolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

10 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

4 komentarze
Ekolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Dynamiczny rozwój gospodarczy oraz technologiczny na świecie idzie w parze z postępującym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. W skrajnym wypadku dochodzi nawet do wymierania niektórych gatunków flory i fauny. Nie ma zatem nic dziwnego, że w dwudziestym pierwszym wieku w krajach całego świata (w tym również w Polsce) podejmuje się takie działania, których celem jest ochrona środowiska naturalnego przed szkodliwą działalnością. Wykonywaniem zadań z tego obszaru zajmuje się ekolog.

Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się:

 • czym zajmuje się ekolog?
 • w jakich miejscach pracy zatrudnia się obecnie ekologów?
 • na jakie wynagrodzenie mogą liczyć specjaliści pracujący w tej branży?
 • jakich kompetencji wymaga się od ekologów?

Ekolog — na czym polega praca?

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku ekologa? Zadania wykonywane przez specjalistów w tym zakresie są niezwykle liczne i obejmują między innymi poniższe rodzaje aktywności:

 • planowanie działań przedsiębiorstw przemysłowych w taki sposób, by czynności te nie prowadziły do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Planowanie to obejmuje m.in. kwestie związane ze składowaniem towarów i substancji chemicznych oraz ich transportowaniem, a także utylizacją odpadów powstałych wskutek działalności zakładu;
 • wdrażanie w przedsiębiorstwie takich procedur, które umożliwią organizacji pozyskanie certyfikatu potwierdzającego ekologiczną postawę,
 • podejmowanie działań aktywizacyjnych, które mają wzbudzić w społeczeństwie, pracownikach firmy itp. konieczność prowadzenia działań ekologicznych,
 • promowanie zasad dotyczących zrównoważonego rozwoju,
 • analizy, doradztwo w zakresie ekologii w regionie,
 • prowadzenie działalności naukowej, badań dotyczących ochrony środowiska naturalnego.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku ekologa?

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku ekologa? Ekolog powinien wyróżniać się przede wszystkim:

 • sprawnym wzrokiem,
 • dobrym słuchem,
 • niezawodną pamięcią,
 • umiejętnością koncentracji oraz podzielnością uwagi — taki stan rzeczy wynika stąd, iż ekolog to zawód o charakterze interdyscyplinarnym, który wymaga sprawnego poruszania się po przepisach prawnych, ale także umiejętności miękkich itp.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku ekologa?

Szukasz pracy?
Dodana

Sortowanie paczek - Wałbrzych **OD ZARAZ!**

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Wałbrzych
 • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Specjalista ds. księgowych

Dr Green Sp. z o.o.

 • Chrzanów
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Inżynier Produktu

Elektromontaż-Lublin Sp. z o.o.

 • Lublin
Dodana

W większości przypadków stanowisko ekologa to praca typowo biurowa. Ekolog przez większą część pracy spędza czas przed komputerem. W związku z tym niezbędne jest przygotowanie miejsca pracy w taki sposób, by było ono ergonomiczne oraz zgodne z przepisami z zakresu BHP. Należy zatem zadbać m.in. o odpowiednie oświetlenie, ustawienie biurka i monitora itp.

ekolog

Ile zarabia ekolog?

Wynagrodzenia w tej branży są silnie zróżnicowane, aczkolwiek mediana płac w przypadku specjalisty ds. ochrony środowiska (jest to stanowisko najczęściej piastowane przez ekologów) to około pięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Więcej informacji na temat zarobków osiąganych przez ekologów można znaleźć w tabeli poniżej:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 702 zł
ŚREDNIE 4 300 zł 3 214 zł
WYSOKIE 5 500 zł 3 980 zł

Czy do pracy na stanowisku ekologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Ukończenie studiów wyższych jest obowiązkowym elementem w przypadku większości stanowisk pracy związanych z ekologią. Aby móc zostać wykwalifikowanym ekologiem, należy ukończyć edukację na kierunku inżynieryjnym. Preferowane są takie kierunki studiów jak między innymi:

 • ochrona środowiska (inżynieria środowiska),
 • biologia.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako ekolog? Studia to ważny, aczkolwiek nie jedyny czynnik decydujący o poziomie kwalifikacji specjalisty ds. ekologii. Oprócz wykształcenia akademickiego warto jeszcze:

 • zdobyć doświadczenie zawodowe. Może być to na przykład odbycie stażu w miejskiej oczyszczalni ścieków, aczkolwiek w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na wolontariat/praktyki w organizacjach pozarządowych działających na rzecz ochrony przyrody,
 • znać języki obce. Angielski w tym przypadku to podstawa, ale jeśli planujesz pracę w firmach/organizacjach działających poza Polską, ciekawym rozwiązaniem może być też język angielski lub francuski,
 • dobrze znać zasady postępowania oraz przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej itp. Jest tak, ponieważ nieodpowiednie obchodzenie się z materiałami niebezpiecznymi to nie tylko ryzyko zanieczyszczenia środowiska naturalnego, ale także — co jest równie istotne — poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób z otoczenia.

Jakie jeszcze szkolenia/kursy warto ukończyć? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w tabeli poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Aby zostać profesjonalnym ekologiem należy ukończyć studia na kierunku ochrona środowiska lub pokrewnym. -
PRZYDATNE - -
ekolog

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie ekologa?

Niewątpliwą zaletą związaną z tą profesją są bez wątpienia szerokie możliwości zatrudnienia. Doświadczony ekolog może podjąć zatrudnienie w takich miejscach jak na przykład:

 • organy rządowe oraz samorządowe, w tym na przykład miejskie sieci wodociągowe,
 • uczelnia techniczna (politechnika),
 • działy odpowiedzialne w przedsiębiorstwie za zapewnienie przestrzegania przepisów BHP oraz wdrażanie działań z zakresu zrównoważonego rozwoju/społecznej odpowiedzialności biznesu.

Czy zawód ekologa jest przyszłościowy?

Obecnie nie ulega już żadnym wątpliwościom, że zawód ekologa należy do perspektywicznych profesji. Taki stan rzeczy wynika między innymi stąd, że przedsiębiorstwa działające w Polsce są zobowiązane między innymi do przestrzegania norm unijnych oraz regulacji przyjętych w ramach członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

To jeszcze nie jedyny czynnik przemawiający za tym, że zapotrzebowanie na specjalistów ds. ochrony środowiskowa będzie wzrastało lub przynajmniej utrzymywało się na zbliżonym poziomie. Ekolog to zawód, który — z uwagi na specyficzny charakter — niezwykle trudno zautomatyzować. Profesjonalny ekolog to specjalista, który podejmuje w pracy decyzje na podstawie wieloletniego doświadczenia oraz znajomości przepisów i praktyki gospodarczej. Taki stan rzeczy oznacza, że zastąpienie go przez algorytm sztucznej inteligencji jest zadaniem na chwilę obecną niewykonalnym.

Podsumowanie:
 • Ekologowie zajmują się planowaniem działań przedsiębiorstw przemysłowych w taki sposób, by nie prowadziły one do zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz wdrażaniem procedur umożliwiających pozyskanie certyfikatu potwierdzającego ekologiczną postawę i promowanie zasad zrównoważonego rozwoju;
 • W większości przypadków praca ekologa jest typowo biurowa, ale konieczne jest zadbanie o ergonomiczne miejsce pracy zgodne z zasadami BHP;
 • Wynagrodzenia ekologów są zróżnicowane, a mediana płac dla specjalisty ds. ochrony środowiska to ok. 5 tys. zł brutto miesięcznie;
 • Do pracy na stanowisku ekologa wymagane jest ukończenie studiów wyższych na kierunku inżynieryjnym, a także posiadanie dodatkowych kompetencji, takich jak doświadczenie zawodowe, znajomość języków obcych oraz przepisów z zakresu BHP i ochrony przeciwpożarowej.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się ekolog w ramach pracy zawodowej?

Ekolog zajmuje się nadzorowaniem procesów zachodzących w firmach pod kątem zgodności z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego oraz gospodarki wodnej.

Na jakie zarobki może liczyć ekolog?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ekolodzy pracują na różnorodnych stanowiskach takich jak na przykład inspektor ochrony środowiska lub inżynier w firmie projektowej. Zazwyczaj jednak wynagrodzenia oscylują w okolicach tzw. średniej krajowej w Polsce.

Czy zawód ekolog jest perspektywiczny?

Zdecydowanie tak. Już od kilkunastu lat zwraca się uwagę na kwestie związane z zanieczyszczeniem środowiska. Ponadto, przynależność Polski do struktur Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych sprawia, że nasz kraj jest zobowiązany do prowadzenia działań ekologicznych. Ekolog pomaga w dostosowaniu działań do celów związanych z ochroną środowiska.

Gdzie pracują ekolodzy?

Ekolodzy pracują zazwyczaj w takich miejscach jak oczyszczalnie ścieków, wodociągi, firmy projektowe, administracja samorządowa oraz organizacje pozarządowe.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Barbara

Barbara

Jestem ekologiem od kilku lat i muszę powiedzieć, że artykuł odzwierciedla rzeczywistość. Zadania wykonywane przez ekologów są bardzo liczne i wymagają zarówno wiedzy teoretycznej jak i praktycznej. Należy pamiętać, że ta praca wymaga ciągłego szkolenia i aktualizacji wiedzy ze względu na zmieniającą się sytuację w kraju i na świecie.
Meltern

Meltern

Jako osoba bezrobotna, zastanawiam się nad zmianą zawodu. Artykuł na temat pracy jako ekolog zdecydowanie mnie zainteresował. Brzmi to bardzo obiecująco, a zarobki są również zachęcające. Na pewno warto rozważyć kierunek ochrony środowiska, by móc znaleźć dobrze płatną i interesującą pracę.
Alexiel

Alexiel

Jako osoba poszukująca pracy, bardzo interesują mnie informacje dotyczące tego, czy do pracy na stanowisku ekologa potrzebne są dodatkowe kursy czy szkolenia. Okazuje się, że warto zdobywać doświadczenie zawodowe i uczestniczyć w praktykach-wolontariatach, co na pewno wyróżni mnie wśród innych kandydatów.
Nina

Nina

Bardzo przydatny artykuł dla mnie jako pracodawcy. Cieszę się, że tak wiele osób decyduje się na naukę na kierunku ekologicznym, to ułatwia nam znajdowanie kandydatów o wysokich kwalifikacjach. Zarobki w tej branży są bardzo zróżnicowane, ale dla specjalisty ds. ochrony środowiska są naprawdę dobre.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.