Zawody i ich potencjał

Kierownik budowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

10 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

5 komentarzy
Kierownik budowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Nadzorowanie prac budowlano-remontowych to niezwykle wymagające zadanie. Odpowiednie zaplanowanie przyszłych zadań oraz koordynacja aktualnie toczących się procesów wymaga nie tylko posiadania technicznej wiedzy branżowej, ale także asertywności, dobrze rozwiniętych zdolności interpersonalnych oraz kreatywności. Wszystkie te atuty powinien posiadać kierownik budowy, czyli jeden z najbardziej pożądanych specjalistów w branży budowlanej.

Jeśli poszukujesz szczegółów dotyczących profesji kierownika budowy, to mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość — trafiłeś w idealne miejsce! Znajdziesz tu cenne wiadomości między innymi w takich obszarach jak:

 • zarobki kierownika budowy,
 • specyfika pracy w tej branży rynkowej,
 • kwalifikacje, których wymaga się od kierownika na placu budowy,
 • perspektywy dla przedstawicieli tego zawodu.

Kierownik budowy — na czym polega praca?

Kierownik budowy to wykwalifikowany specjalista, na którym spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe przeprowadzenie prac budowlanych na danym obiekcie. Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku kierownika budowy? Nadzorowanie prac budowlanych ma na celu kontrolę wszystkich procesów zachodzących na placu budowlanym. W takiej sytuacji nie powinno nikogo dziwić, że lista obowiązków pracownika na tym stanowisku jest obszerna i obejmuje między innymi takie zadania jak:

 • dbałość o przestrzeganie przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie,
 • kontrola wykonywanych prac pod kątem ich zgodności z prawem budowlanym, kontraktem inwestycyjnym oraz innymi normami,
 • rozliczanie kosztów materiałów budowlanych,
 • prowadzenie uzgodnień z podwykonawcami,
 • aktywny udział w ustalaniu harmonogramu prac budowlanych,
 • koordynacja prac wykonywanych przez podległą kadrę pracowniczą.

 

Ile zarabia kierownik budowy?

Z uwagi na swoje kwalifikacje, doświadczenie zawodowe oraz fachową wiedzę branżową kierownicy budowy mogą cieszyć się w Polsce dość atrakcyjnymi zarobkami. Szczegółowe informacje na temat znajdują się między innymi w branżowych raportach oraz analizach dotyczących rynku pracy.

Zgodnie z danymi zamieszczonymi w tego typu zestawieniach, mediana dochodów osiąganych przez kierownika budowy wynosi około 8 600 złotych miesięcznie (mowa tu o wynagrodzeniu brutto). Dla porównania, średnie wynagrodzenie brutto w krajowej gospodarce wyniosło w 2021 roku „zaledwie” ok. 5 500 złotych brutto miesięcznie. A zatem, wynagrodzenie typowego przedstawiciela tej profesji jest stosunkowo wysokie na tle Polski.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Kierownik budowy

Kierownik budowy

Grupa Inbud Bielsko

 • Katowice
Dodana

KIEROWNIK BUDOWY

Przedsiębiorstwo Budowlane MODULAR Sp. z o.o.

 • Katowice
Dodana

Kierownik budowy

SalesHR

 • 12 000-14 000 zł / mc
 • Tarnów
Dodana

Kierownik budowy

FIRMA BUDOWLANA ROBERT LICHOSYT

 • 5 000-8 000 zł / mc
 • Sucha Beskidzka
Dodana

Kierownik robót

PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA SPECJALISTYCZNEGO TRANSKOL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Kielce
Dodana

Oczywiście, najbardziej doświadczeni kierownicy budowy mogą liczyć na znacznie wyższe pensje. Według raportu najlepiej opłacani kierownicy budowlani otrzymują wynagrodzenie na poziomie wynoszącym nawet 11 000 złotych brutto i więcej.

Statystyki dotyczące zarobków kierownika budowy ukazano w tabeli poniej:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNA 7 000 zł 5 025 zł
ŚREDNIE 8 900 zł 6 316 zł
WYSOKIE 11 400 zł 7 747 zł

 

 

Ponadto, kierownik budowy może liczyć również na pracę za granicą. W takim przypadku jego pensja może wzrosnąć kilkukrotnie.

Jeśli jednak chodzi o polski rynek pracy, to kierownicy budowy mogą liczyć — oprócz wynagrodzenia zasadniczego — także na takie pozapłacowe elementy wynagrodzenia jak między innymi:

 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • karnety na siłownię,
 • dofinansowanie do kursów zawodowych.
kierownik budowy

Jak wygląda praca na stanowisku kierownika budowy?

Praca na stanowisku kierownika budowy to zajęcie, które oznacza wiele wyzwań każdego dnia. Zdecydowanie nie jest to profesja, która pozwala na spokojną pracę w trybie: osiem dni dziennie oraz pięć dni w tygodniu. Wręcz przeciwnie; kierownicy budowy powinni być stale dostępni pod telefonem. Zasada ta dotyczy także weekendów, ponieważ często zdarza się, że część prac jest wykonywana przez cały tydzień.

Delegacje na drugi koniec kraju są chlebem powszednim w zawodzie kierownika budowy. Jeśli zatem cenisz sobie ciepło rodzinne i nie zamierzasz opuszczać swojego miejsca zamieszkania nawet na kilka tygodni, kariera kierownika budowy niestety nie jest dla Ciebie.

Czy do pracy na stanowisku kierownika budowy potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Studia wyższe kierunkowe są niezbędnym elementem dla wszystkich tych, którzy zamierzają zostać kierownikiem budowy. Kluczowe w tym jest ukończenie studiów na kierunku Budownictwo lub Architektura. Po zakończeniu edukacji akademickiej niezbędne jest uzyskanie uprawnień budowlanych oraz zdobycie doświadczenia zawodowego na niższych szczeblach — dopiero wówczas można myśleć o stanowisku kierownika budowy.

Więcej informacji na temat wymaganych szkoleń przedstawiono w tabeli poniej: 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Aby zostać kierownikiem budowy konieczne jest ukończenie studiów na kierunku budownictwo, architektura lub pokrewnym. Studia inżynierskie I stopnia umożliwiają wykonywanie zawodu jedynie w ograniczonym zakresie, a żeby wykonywać zawód bez ograniczeń kierownik budowy musi posiadać także ukończone studia II stopnia. Wymagane jest odbycie praktyki zawodowej oraz uzyskanie uprawnień budowlanych.
PRZYDATNE - -

Jak zostać kierownikiem budowy?

Oprócz wykształcenia wyższego konieczne jest posiadanie także odpowiednich predyspozycji zdrowotnych oraz osobowościowych. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako kierownik budowy? Rozumie się przez to między innymi:

 • asertywność,
 • logiczne myślenie,
 • umiejętność szybkiego analizowania otrzymywanych informacji

Dzięki temu kierownik budowy będzie w stanie odpowiednio szybko reagować na zagrożenia.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku kierownika budowy? Jeśli chodzi o kwestie stricte zdrowotne, to podstawę w tym przypadku stanowią:

 • brak przeciwwskazań do prowadzenia samochodu — zazwyczaj w pracy kierownika budowy wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. B,
 • brak przeciwwskazań do pracy na wysokościach — może się zdarzyć, że kierownik budowy będzie zmuszony do poruszania się po rusztowaniach w celu sprawdzenia stanu zaawansowania prac.

Jeśli chodzi o predyspozycje zdrowotne, to kierownik budowy — podobnie jak ma to miejsce w przypadku każdego innego pracownika — jest zobligowany do wykonania badań wstępnych u lekarza medycyny pracy. To właśnie w trakcie tego badania stwierdza się, czy istnieją przeciwwskazania do pracy na tym stanowisku.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie kierownika budowy?

Wbrew pozorom, osoba z zawodem kierownika budowy może liczyć także na rozwój zawodowy na innych stanowiskach. Jeśli kierownik budowy zdecyduje się na doskonalenie swoich kompetencji zarządczych (menedżerskich), nic nie stoi na przeszkodzie, by został on menedżerem projektu.

W takiej sytuacji warto ukończyć na przykład studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektami. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż project manager zajmuje się w mniejszym stopniu technicznymi aspektami projektu inwestycyjnego, w większym zaś kwestiami związanymi z ustalaniem budżetu czy negocjowaniem warunków kontraktu.

kierownik budowy

Czy zawód kierownika budowy jest przyszłościowy?

Choć obecnie zarówno polska, jak i światowa gospodarka znajduje się w recesji spowodowanej pandemią koronawirusa, to perspektywy co do zawodu kierownika budowy są niezwykle optymistyczne. Powszechnie zwraca się uwagę na to, że Polska — pomimo zawirowań geopolitycznych w Środkowo-Wschodniej Europie — wciąż pozostaje atrakcyjnym miejscem do inwestycji w infrastrukturę. W takiej sytuacji nie powinno nikogo dziwić, że według prognoz zapotrzebowanie na kierowników budowy będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.

Podsumowanie:
  • Kierownik budowy to wykwalifikowany specjalista, który odpowiada za prawidłowe przeprowadzenie prac budowlanych.
  • Zakres obowiązków kierownika budowy obejmuje między innymi kontrolę przestrzegania przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, rozliczanie kosztów materiałów budowlanych czy koordynację prac wykonywanych przez podległą kadrę pracowniczą.
  • Mediana wynagrodzeń kierowników budowy wynosi w Polsce około 8 600 złotych brutto miesięcznie, a najbardziej doświadczeni mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie nawet 11 000 złotych brutto i więcej.
  • Do pracy na stanowisku kierownika budowy niezbędne są studia wyższe kierunkowe, uzyskanie uprawnień budowlanych i praktyka zawodowa, a także odpowiednie predyspozycje osobowościowe.

Najczęściej zadawane pytania

Za co odpowiada kierownik budowy?nn

Zadaniem kierownika budowy jest m.in. koordynacja prac budowlanych, a także utrzymywanie dobrych relacji z podwykonawcami i opracowywanie harmonogramu prac.

Na jakie zarobki może liczyć kierownik budowy?

Wynagrodzenie waha się w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Czy trzeba posiadać studia, by móc pracować jako kierownik budowy?

Tak — preferowane kierunki to Architektura oraz Budownictwo.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Anna

Anna

Jako pracodawca z branży budowlanej, wiem, jak ważnym elementem zespołu na budowie jest kierownik budowy. To on odpowiada za to, że praca na danym obiekcie idzie zgodnie z planem i bezpiecznie. Dlatego też, warto zainwestować w dobrej jakości kierownika budowy i zapłacić mu odpowiednie wynagrodzenie.
Michał

Michał

Jestem w trakcie poszukiwań pracy i myślę, że kierownik budowy to zawód, który rzeczywiście może mi przynieść satysfakcję. Wymagane kwalifikacje wydają się być osiągalne, a zarobki są naprawdę kuszące. Muszę jednak jeszcze rozważyć, czy chcę żyć w ciągłym stresie.
Mariusz

Mariusz

Jako osoba bez pracy, zainteresowałem się tym artykułem i faktycznie, zarobki kierownika budowy wydają się naprawdę dobre. Zastanawiam się jednak, czy taka praca jest dla mnie, ponieważ nie lubię być stale dostępny pod telefonem i wyjeżdżać z dala od domu.
pr. naucz i pr.fiz

pr. naucz i pr.fiz

Jako pracownik budowlany, uważam że praca na stanowisku kierownika budowy to coś, na co warto pracować. Zarobki są znacznie lepsze niż na niższych stanowiskach, a odpowiedzialność i wyzwania, jakie niesie ze sobą ta praca, są bardzo inspirujące.
PWOK

PWOK

Za co odpowiada kierownik budowy? ZA WSZYSTKO. Przede wszystkim za bezpieczeństwo na budowie. Za jakość wykonanego obiektu. Za zgodność z projektem. Jest to odpowiedzialność karna Niestety mimo ogromnej odpowiedzialności kasa jest niższa niż np. dla managera kontraktu, który odpowiada tylko za finanse i nie ponosi odpowiedzialności karnej ani zawodowej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.