Zawody i ich potencjał

Rzeczoznawca samochodowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

10 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

6 komentarzy
Rzeczoznawca samochodowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Niezbędnym elementem ustalania wysokości odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową jest ustalenie zakresu uszkodzeń pojazdu. Dzięki temu właściciel uszkodzonego samochodu może uzyskać środki w odpowiedniej wysokości. Aby było to jednak możliwe, konieczne jest przygotowanie rzetelnej ekspertyzy. Wykonywaniem czynności z tego zakresu zajmuje się rzeczoznawca samochodowy.

Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się między innymi tego:

 • jakie obowiązki ma rzeczoznawca samochodowy,
 • jakie warunki należy spełnić, by zostać rzeczoznawcą,
 • gdzie pracują rzeczoznawcy.

Rzeczoznawca samochodowy — na czym polega praca?

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku rzeczoznawcy samochodowego? Zadania wykonywane przez specjalistę w tym zakresie są bardzo różnorodne i obejmują między innymi następujące rodzaje czynności:

 • sporządzanie analiz powypadkowych. Jest to jedno z najczęściej realizowanych zadań, które pomaga w określeniu, czy można naprawić uszkodzony pojazd i w jakim zakresie należy to zrobić,
 • opracowanie kosztorysu uwzględniającego cenę naprawy uszkodzonego samochodu,
 • wykonywanie badań diagnostycznych, przez co rozumie się na przykład analizę pracy układu hamulcowego czy jakości pracy amortyzatorów,
 • całościowa analiza stanu technicznego badanego pojazdu.

Z powyższego zestawienia wynika, że praca rzeczoznawcy samochodowego wymaga posiadania obszernej wiedzy na temat funkcjonowania pojazdów mechanicznych, a także umiejętności analitycznych (te ostatnie mogą okazać się przydatne podczas ustalania planowanych kosztów).

Pracę rzeczoznawcy samochodowego mogą wykonywać wyłącznie osoby, które uzyskały odpowiedni certyfikat. Jego zdobycie jest poprzedzone 18-miesięcznym kursem specjalistycznym. Wydawaniem tego typu certyfikatów zajmują się następujące instytucje:

 • Stowarzyszenie Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego,
 • Polski Związek Motorowy,
 • Europejskie Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców i Specjalistów Techniki Samochodowej (TÜVPOL Sp. z o.o.).

Niestety, złą informację dla wszystkich zainteresowanych uzyskaniem certyfikatu rzeczoznawcy samochodowego stanowi informacja, że ukończenie kursu wiąże się z wysokimi opłatami. Czasami sięgają one nawet dwudziestu-trzydziestu tysięcy złotych.

Ile zarabia rzeczoznawca samochodowy?

Z pewnością wszystkich chcących pracować na stanowisku rzeczoznawcy samochodowego interesują kwestie związane z zarobkami. Na szczęście, specjaliści w tej branży mogą liczyć na atrakcyjne pensje — według danych pochodzących z raportów oraz ofert pracy przeciętna płaca miesięczna brutto wynosi około 6500-7000 złotych, przy czym ci najbardziej doświadczeni mogą liczyć na pensję na poziomie nawet 10 000 złotych brutto.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Rzeczoznawca

Prawnik (inwestycje deweloperskie)

SalesHR

 • Kraków
 • 16 000-20 000 zł / mc
Dodana

Asystent sędziego- oferta konkursowa

Sąd Rejonowy w Cieszynie

 • Cieszyn
Dodana

P.o. asystent sędziego

SĄD REJONOWY W ZAWIERCIU

 • Zawiercie
Dodana

Asystent sędziego

WOJEWÓDZKI SĄD ADMINISTRACYJNY W LUBLINIE

 • Lublin
Dodana

Asystent sędziego

Sąd Rejonowy w Bolesławcu

 • Bolesławiec
Dodana

Jeśli certyfikowany rzeczoznawca zdecyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej, stawki te mogą okazać się jeszcze wyższe (ich poziom jest wówczas ściśle uzależniony od ilości wykonanych ekspertyz).

Bardziej szczegółowe informacje na temat zarobków osiąganych przez rzeczoznawcę samochodowego znajdują się w tabeli poniżej:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 5 500 zł 3 980 zł
ŚREDNIE 7 100 zł 5 095 zł
WYSOKIE 8 800 zł 6 259 zł

 

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku rzeczoznawcy samochodowego?

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako rzeczoznawca samochodowy? Podstawowe atuty, jakie powinna posiadać osoba chcąca pracować jako rzeczoznawca samochodowy, są następujące:

 • bardzo dobra znajomość z zakresu mechaniki samochodowej,
 • umiejętność logicznego oraz analitycznego myślenia,
 • spostrzegawczość,
 • kompetencje miękkie — w trakcie wykonywania codziennej pracy konieczne jest prowadzenie ustaleń z mechanikami, pracownikami towarzystw ubezpieczeniowych itp.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku rzeczoznawcy samochodowego? Ta kwestia także jest istotna w przypadku rzeczoznawcy samochodowego. Specjalista w tej branży powinien:

 • nie mieć przeciwwskazań do prowadzenia auta — epilepsja jest jedną z chorób uniemożliwiających wykonywanie tego zawodu,
 • mieć dobry wzrok,
 • posiadać świetna pamięć,
 • mieć stwierdzony brak schorzeń układu kostnego, w tym w szczególności kręgosłupa.
rzeczoznawca samochodowy

Czy do pracy na stanowisku rzeczoznawcy samochodowego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Jeśli chodzi o wykształcenie, to w przypadku rzeczoznawcy jest ono zalecane. Kandydaci na rzeczoznawców to osoby o wykształceniu inżynieryjnym zdobytym na politechnice. Do kierunków studiów, które zawierają cenną wiedzą dla kandydatów, należy między innymi mechanika i budowa maszyn (oczywiście, specjalność musi dotyczyć branży motoryzacyjnej).

Przykładowe kierunki, które mogą być użyteczne dla kandydata na rzeczoznawcę samochodowego, przedstawiono pokrótce w tabeli poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Do pracy jako rzeczoznawca samochodowy wymagane jest wykształcenie średnie lub średnie branżowe. Osoby, które ukończyły szkołę wyższą na kierunku technicznym o specjalności samochodowej dodatkowo zwolnione są z odbycia praktyki zawodowej. Wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. A, B, C1 oraz C. Konieczne jest także odbycie certyfikowanego kursu na rzeczoznawcę samochodowego.
PRZYDATNE - -

 

 

Co ważne, zawód rzeczoznawcy samochodowego w Polsce jest reglamentowany. Taki stan rzeczy oznacza, że aby móc wykonywać obowiązki typowe dla rzeczoznawcy, konieczne jest spełnienie szeregu wymogów. Są one następujące:

 • wykształcenie co najmniej średnie — preferowane jest wykształcenie branżowe, czyli np. technikum samochodowe,
 • posiadanie aktualnego prawa jazdy w jednej z następujących kategorii: A, B, C bądź C1,
 • status niekaralności (chodzi tu w szczególności o przestępstwo umyślne),
 • uzyskanie certyfikatu w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego.

W przypadku rzeczoznawcy samochodowego wskazane jest także co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku ściśle związanym z branżą motoryzacyjną. Wymogu tego jednak nie trzeba spełniać w sytuacji, gdy kandydat na rzeczoznawcę posiada ukończone studia wyższe techniczne o specjalności związanej z pojazdami samochodowymi.

Oprócz powyższych konieczne jest także dokonanie opłaty z tytułu wpisu na listę certyfikowanych rzeczoznawców samochodowych. Koszt z tego tytułu na szczęście nie jest zbyt wysoki i wynosi jedynie sto złotych. Opłatę wpisową należy wnieść na rachunek Ministerstwa Infrastruktury.

Jak wygląda praca na stanowisku rzeczoznawcy samochodowego?

Praca rzeczoznawcy samochodowego składa się zazwyczaj z następujących etapów:

 • oględziny pojazdu,
 • sporządzenie raportu dotyczącego stanu pojazdu i możliwości jego naprawy,
 • opracowanie kosztorysu zawierającego prognozowane ceny usług naprawczych.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie rzeczoznawcy samochodowego?

Najczęściej rzeczoznawcy samochodowi pracują dla ubezpieczalni. To właśnie towarzystwa ubezpieczeniowe potrzebują informacji na temat stanu uszkodzenia pojazdu. Opinia wydana przez rzeczoznawcę ma bezpośredni wpływ na wysokość wypłacanych środków z tytułu polisy.

rzeczoznawca samochodowy

Czy zawód rzeczoznawcy samochodowego jest przyszłościowy?

Zdecydowanie tak. Już teraz samochodu używa większość dorosłych ludzi. Zależność w tym przypadku jest bardzo prosta — im więcej pojazdów na drodze, tym więcej kolizji. W efekcie, zapotrzebowanie na pracę rzeczoznawcy samochodowego będzie wzrastać szczególnie w dużych, zatłoczonych miastach, gdzie o kolizję nietrudno.

Podsumowanie:
 • Rzeczoznawca samochodowy wykonuje różnorodne zadania, między innymi analizy powypadkowe, opracowanie kosztorysu naprawy pojazdu oraz badania diagnostyczne.
 • Aby zostać rzeczoznawcą samochodowym, trzeba posiadać certyfikat, który wymaga ukończenia 18-miesięcznego kursu specjalistycznego.
 • Rzeczoznawcy samochodowi są zatrudniani między innymi przez stacje diagnostyczne oraz firmy ubezpieczeniowe.
 • Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto rzeczoznawcy samochodowego wynosi około 6500-7000 zł, przy czym doświadczeni mogą zarabiać nawet 10 000 zł brutto.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się rzeczoznawca samochodowy?

Rzeczoznawcy zajmuje się oceną stanu technicznego uszkodzonych pojazdów oraz możliwością naprawy i kosztem z tym związanym.

Jakie są zarobki rzeczoznawcy samochodowego?

Średnie wynagrodzenie miesięczne rzeczoznawcy to około 6500-7000 złotych brutto miesięcznie. Stawki rosną w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

6 komentarzy

Julia

Julia

Jesteśmy zadowoleni z pracy naszego rzeczoznawcy samochodowego. Niestety, zauważamy, że brakuje specjalistów w tej dziedzinie, co może powodować opóźnienia w naszej pracy. Zachęcamy do zdobywania kwalifikacji w tej branży.
Kamil Zemanek

Kamil Zemanek

Zarobki rzeczoznawcy samochodowego wydają się bardzo atrakcyjne. Zastanawiam się, czy warto zainwestować w kurs, żeby długo zarabiać tyle pieniędzy, czy szukać innej pracy w branży.
Sunder

Sunder

Zastanawiałam się nad pracą w zawodzie rzeczoznawcy samochodowego, ale opłaty za kurs są zbyt duże. Chętnie poznałabym więcej alternatywnych sposobów na zdobycie certyfikatu, żeby moje marzenie się spełniło.
Wiola

Wiola

Praca rzeczoznawcy samochodowego wydaje się ciekawa. Jednocześnie widzę, że wymagana jest wiedza i doświadczenie. Ciężko zdobyć certyfikat, ale pensja zachęca.
Były kierowca obecnie rzeczoznawca

Były kierowca obecnie rzeczoznawca

Odpowiadając na komentarz powyżej - jako kierowca ciężarówki jest to samo jak w przypadku rzeczoznawcy. Jedyna różnica jaka jest to fakt że jest się uziemionym w kabinie 2na2 w daleko od domu.
Rzeczoznawca

Rzeczoznawca

Zdecydowanie nie polecam. Pracuję w tym zawodzie od 14 lat. Presja czasu, otrącenia za przekroczenie czasu wykonania zlecenia zaniżone stawki. Pracuje równeż jako biegły sądowy z zakresu techniki samochodowej - stawka 32,34 zł brutto za godzinę pracy. Użeranie się z klientami, powodami, pozwanymi itd. Pracując jako rzeczoznawca samochodowy jesteś własną sekretarką, kierowcą (przejechane 60 tys. km co roku), kosztorysamtem, ekspertem itd. W ciągu dnia praca w terenie, a nocami siedzenie przy laptopie i klepanie opinii, kosztorysów, ocen technicznych, przerzucanie zdjęć na platformy, wystawianie rachunków, ciągle dokształcanie się. Opinie często nie są powtarzalne, więc długo się nad nimi siedzi. Brak życia prywatnego. Ciągłe telefony od poszkodowanych, klientów, firm. Lepiej znaleźć pracę prostszą typu kierowca C+E, służby państwowe, nawet praca fizyczna dzisiaj bardziej się opłaca - sprzątaczka za sprzątanie domu życzy sobie 50 zł/godz.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka