!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Doradca finansowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

5 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

0 komentarzy

Doradca finansowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
W dwudziestym pierwszym wieku mamy dostęp do szerokiej gamy produktów finansowych. Nawet wśród tradycyjnych kredytów bankowych (kredyt hipoteczny, gotówkowy czy inwestycyjny) występują liczne różnice. Sytuacji nie poprawia fakt, że na rynku produktów finansowych dostępnych jest wielu konkurencyjnych usługodawców. Liczne promocje i preferencyjne warunki oprocentowania wręcz utrudniają dokonanie ostatecznego wyboru. Na szczęście, podjęcie odpowiedniej decyzji staje się możliwe dzięki skorzystaniu z pomocy profesjonalnego doradcy finansowego.
Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się:

 

 • czym zajmuje się doradca finansowy w trakcie typowego dnia pracy?
 • jakie są zarobki doradcy finansowego i od czego zależy ich wysokość?
 • jakie kwalifikacje zawodowe oraz predyspozycje i cechy charakteru są cenione w tej profesji?

oraz wiele innych. Życzymy miłej lektury!

Doradca finansowy — na czym polega praca?

Doradca finansowy jest wykwalifikowanym specjalistą działającym w branży bankowej. Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku doradcy finansowego? W ramach swoich codziennych obowiązków zajmuje się on doradzaniem w kwestii wyboru produktów finansowych. Doradca finansowy świadczy swoje usługi zarówno dla klientów indywidualnych (pomoc w dobraniu odpowiedniego kredytu hipotecznego czy gotówkowego), jak i wobec klientów korporacyjnych/firmowych (doradztwo w zakresie produktów dla firm, w tym na przykład kredytów inwestycyjnych).

Video

Ile zarabia doradca finansowy?

Dane na ten temat można znaleźć między innymi w internetowych raportach dotyczących polskiego rynku pracy. Według danych w nich zawartych, mediana płac dla tej profesji wyniosła około 5 500 złotych brutto. Początkujący przedstawiciele tej profesji osiągają stosunkowo niskie dochody (zazwyczaj jest to nie więcej niż 4 000 złotych brutto), z kolei najbardziej sprawni doradcy mogą liczyć na zarobki na poziomie 7 000 złotych brutto i więcej.

Oprócz wynagrodzenia zasadniczego i pensji doradcy mogą liczyć także na takie dodatkowe benefity jak na przykład:

 • prywatna opieka medyczna (według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń takie świadczenie przysługuje nawet jedna trzecia pracowników),
 • karnety na siłownię,
 • ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków.

Więcej informacji na temat można znaleźć w tabeli poniżej:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 900 zł 2 957 zł
ŚREDNIE 5 300 zł 3 852 zł
WYSOKIE 8 400 zł 6 012 zł

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy doradcy finansowego?

Na wysokość zarobków doradcy finansowego wpływają między innymi:

 • zdolności interpersonalne — im lepszy kontakt doradca finansowy nawiąże z klientem, tym wyższa szansa na sprzedanie produktu, a tym samym — uzyskanie prowizji,
 • forma pracy — zasadniczo, na najwyższe (ale jednocześnie nieregularne) dochody mogą liczyć specjaliści prowadzący własne biuro doradztwa finansowego.

Czy do pracy na stanowisku doradcy finansowego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W pracy tej nie są konieczne studia kierunkowe oraz szkolenia. Oczywiście, warto je posiadać, jeśli chcesz podnieść swoje kwalifikacje. Warto pamiętać, że ukończone studia ekonomiczne/finansowe/prawnicze są atutem, dzięki któremu możliwy jest awans na stanowiska menedżerskie.

Wykształcenie kierunkowe nie jest najważniejszym elementem. Oprócz dobrze rozwiniętych kompetencji miękkich ważne są także… uwarunkowania zdrowotne. Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku doradcy finansowego? Do elementów, które stanowią absolutne must have podczas pracy w doradztwie finansowym, należą:

 • poprawna dykcja — taki stan rzeczy wynika stąd, iż podstawą w tej branży jest kontakt z klientem,
 • brak przeciwwskazań do prowadzenia auta — w obecnych czasach doradcy coraz częściej wykonują obowiązki „w terenie”, w tym na przykład w siedzibie klienta.

Kwestie te zostały opisane w tabeli poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - Dla osób, które nie miały do czynienia z elementami finansowymi podczas studiów konieczne jest ukończenie szkoleń z zakresu finansów, produktów i technik sprzedaży.
PRZYDATNE W zawodzie doradcy finansowego nie jest wymagane wykształcenie wyższe, jednak pracodawcy preferują u swoich pracowników wykształcenie przynajmniej na poziomie licencjata. Bardzo przydatne jest ukończenie studiów na kierunku ekonomicznym, jednak nie jest to wymóg konieczny. -

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku doradcy finansowego?

doradca finansowy

Jak już wiesz, zawód doradcy finansowego charakteryzuje się dość niskim progiem wejścia. Nie trzeba kończyć wieloletnich studiów ani zdobywać prestiżowych certyfikatów, by móc pracować na stanowisku doradcy finansowego. Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako doradca finansowy?

Kluczowe w tym przypadku są kompetencje miękkie. Rozumie się przez to między innymi takie atuty jak:

 • dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne oraz kompetencje sprzedażowe. Rozumie się przez to zdolność do stosowania tzw. języka korzyści oraz prowadzenie rozmowy w taki sposób, by wzbudzić zaufanie u potencjalnego klienta i skłonić go do skorzystania z określonego produktu finansowego,
 • nienaganna prezencja. Nie chodzi tu o urodę jak „z żurnala”, ale o elegancję, dobrze dobraną fryzurę, brak tatuaży w widocznych miejscach itp.,
 • umiejętność podejmowania szybkich decyzji oraz analityczne myślenie. Dzięki tym atutom doradca finansowy będzie w stanie dobrać odpowiedni produkt, bazując na informacjach otrzymanych od klienta w trakcie bezpośredniego kontaktu.

Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że posiadanie kierunkowego wykształcenia ekonomicznego nie jest potrzebne. Studia ukończone na takich kierunkach jak na przykład ekonomia, bankowości czy finanse przedsiębiorstw dają solidny background teoretyczny, który pozwala na rozpoczęcie pracy w finansach. 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie doradcy finansowego?

Zasadniczo, doradcy finansowi wykonują swoje obowiązki w ramach jednego z trzech modeli współpracy. Są one następujące:

 • prowadzenie własnej agencji doradztwa finansowego — w ramach tego wariantu doradca finansowy podpisuje umowy z różnymi bankami/pozabankowymi instytucjami kredytowej i oferuje ich produkty klientom. Wynagrodzenie doradcy finansowego ma wówczas postać prowizji od ilości sprzedanych przez doradcę produktów,
 • zatrudnienie w banku lub firmie pośredniczącej w udzielaniu kredytów — zazwyczaj wynagrodzenie zasadnicze jest niskie (okolice minimalnego wynagrodzenia ustawowego), ale zakłada się prowizje w wysokości zależnej od efektywności pracy.

Czy zawód doradcy finansowego jest przyszłościowy?

Choć bankowość internetowa oraz mobilna to rozwiązania, które cieszą się coraz większą popularnością, wsparcie ze strony profesjonalnego doradcy finansowego wciąż odgrywa wielkie znaczenie. Jego pomoc jest niezbędna szczególnie wówczas, gdy klient potrzebuje na przykład porównać różne warianty kredytu bądź zastanawia się między ofertami kilku banków. Doradca finansowy udzieli wiarygodnych informacji m.in. na temat rzeczywistej wysokości oprocentowania oraz wyjaśni, czy dana umowa zawiera ukryte koszty oraz wymogi.

 

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest doradca finansowy?

Doradca finansowy to specjalista, który pomaga klientom indywidualnym oraz firmowym w dobraniu produktu odpowiedniego produktu oferowanego m.in. przez banki. Zadaniem doradcy finansowego jest wskazanie zalet i wad związanych z poszczególnymi rodzajami produktów bankowych itp. 

Z czego składają się zarobki doradców finansowych?

Zarobki doradcy najczęściej składają się z dwóch głównych elementów, czyli wynagrodzenia zasadniczego oraz premii, której wysokość jest uzależniona od ilości sprzedanych produktów itp.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc zostać profesjonalnym doradcą finansowym?

W zawodzie tym kluczowe są zdolności interpersonalne i umiejętność osiągania postawionych celów sprzedażowych. Mniejszą rolę odgrywa tu „twarda” wiedza branżowa, aczkolwiek warto posiadać wiedzę na temat współczesnego systemu bankowo-finansowego.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.