Zarobki

Podatek od dochodów kapitałowych - wszystko co powinieneś wiedzieć

6 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

5 komentarzy
Podatek od dochodów kapitałowych - wszystko co powinieneś wiedzieć
W polskim systemie prawnym obowiązuje kilkanaście kluczowych podatków, jakie musimy uiszczać na rzecz państwa. Jednym z nich jest podatek od dochodów kapitałowych, który większość z nas zna pod pojęciem tzw. podatku belki. Jak się okazuje, nie każdy nawet wie, że danina ta jest od niego pobierana, dlatego warto dokładniej przybliżyć tę kwestię. Czym jest Podatek Belki, ile wynosi i kiedy jest naliczany?

Zobacz także artykuł: Lokaty czy inne rozwiązania dla przedsiębiorczych?

Podatek od dochodów kapitałowych – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Naturalne jest to, że nikt z nas nie lubi wysokich podatków, szczególnie jeśli pomniejszają one znacznie nasz zarobek w danym obszarze. Niestety, w większości przypadków są one nieuniknione i pozostaje nam jedynie pogodzić się z taką, a nie inną rzeczywistością. Jeśli zaś chodzi o sam podatek belki, od momentu jego wprowadzenia budzi on skrajne emocje, a spore grono ekspertów przyznaje, że tego rodzaju danina w dzisiejszych czasach nie ma sensu! Dlaczego? 

Czym jest podatek od dochodów kapitałowych?

Podatek od zysków/dochodów kapitałowych to rodzaj zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Szczegółowo regulują go art. 30a oraz 30b Ustawy o podatku PIT, a istotą tego podatku jest to, że nalicza się go nie na podstawie wysokości kapitału, lecz wyłącznie kwoty zysku od inwestycji. Został wprowadzony w 2002 roku przez zjednoczony rząd SLD i UP, a jego potoczna nazwa wzięła się od pomysłodawcy, pełniące wówczas funkcje ministra finansów - Marka Belki. Praktycznie, od samego początku danina ta ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, przy czym z roku na rok rośnie liczba tych drugich. Podkreślają oni, że podatek jest niesprawiedliwy i znacząco zmniejsza, i tak niewielki już, dochód z tytułu inwestowania swoich pieniędzy, co zniechęca coraz więcej osób do podejmowania ryzyka na tej płaszczyźnie. 

Kiedy i kto odprowadza podatek belki?

Podatek Belki obejmuje wiele istotnych z punktu widzenia obywateli przedmiotów, takich jak m.in. odsetki od pożyczek, odsetki od papierów wartościowych, odsetki od wkładów oszczędnościowych, odsetki od środków zgromadzonych na kontach bankowych, przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych czy wreszcie dywidendy. Opodatkowane są więc zarówno przychody czy też dochody od zysków osiąganych przez przedsiębiorców (wypłata dywidendy w ramach spółki), jak i podatników, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej, a jedynie chcą pomnożyć zaoszczędzone środki m.in. na lokatach czy funduszach inwestycyjnych. 

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Specjalista ds. księgowych

Dr Green Sp. z o.o.

  • Chrzanów
Dodana

Poszukujemy kelnerek

WAPO sp. z o.o.

  • Warszawa
  • 4 500-7 500 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV

Sortowanie paczek - Wałbrzych **OD ZARAZ!**

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Wałbrzych
  • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Video

Ile wynosi podatek od zysków kapitałowych?

Podatek Belki 2021 czy Podatek Belki 2022 jest oczywiście każdorazowo przekazywany do właściwego urzędu skarbowego. W przypadku rachunków bankowych czy lokat obowiązek ten spoczywa na instytucji bankowej, podatek samodzielnie muszą zapłacić osoby, które czerpią zysk np. z zagranicznych funduszy inwestycyjnych albo zbycia papierów wartościowych. Do nieco innej sytuacji dochodzi jednak wówczas, gdy ktoś inwestuje bezpośrednio na giełdzie. W takich okolicznościach inwestor jest zobligowany obliczyć i odprowadzić podatek we własnym zakresie, poprzez złożenie odpowiedniego formularza PIT. Ile wynosi podatek od zysków kapitałowych? W pierwszych dwóch latach danina wynosiła 20%, ale po jakimś czasie został zmniejszony do 19% i taki stan utrzymuje się do dzisiaj. Jak na razie, mimo licznych głosów ekspertów, rządzący nie zapowiedzieli zmian jeśli chodzi o samą wysokość zobowiązania, jego modyfikację czy wręcz likwidację. 

Podatek belki ile? - w tym miejscu warto uporządkować informacje i przyjrzeć się bliżej zależności podatku od zysków kapitałowych od rodzaju inwestycji: 

Lokata bankowa i obligacje

Lokata podatek - jeszcze kilka lat temu ten sposób lokowania swoich oszczędności gwarantował zabezpieczenie ich wartości, a nawet niewielki zysk w skali roku. Niektóre banki oferowały nawet tzw. lokaty antybelkowe, ale z rozwiązania tego z czasem zrezygnowano. Obecnie lokaty bankowe nie cieszą się już takim zainteresowaniem, jak kiedyś i nie ma co się temu dziwić, ponieważ składa się na to niskie oprocentowanie oraz fakt, że niewielki przychód z lokaty jest pomniejszany o podatek. Nieco lepiej, choć także z koniecznością opłacenia Podatku Belki wypadają w tym zestawieniu obligacje skarbowe. 

Dywidenda

Dywidenda podatek - jest naliczany od przychodu (tj. wszystkich uzyskanych środków), a nie od dochodu, który należy rozumieć jako przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Podatnik nie może bowiem dokonać takich potrąceń. Daninę od dywidendy odprowadza spółka, która ją wypłaciła.

Akcje

W tym przypadku konieczne jest, aby ze sprzedaży akcji inwestor rozliczył się samodzielnie i uwzględnił ten fakt w PIT-38. Podatek od zysków kapitałowych nie łączy się bowiem z innymi podatkami PIT. 

Czy da się uniknąć zapłacenia podatku od zysków kapitałowych?

Ustawodawca przewiduje wyjątki od reguły, w których nie ma konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych. Mówimy tutaj o zwolnieniu w m.in. następujących sytuacjach: przy odsetkach od środków zebranych na lokatach bankowych, które założono przed 1 grudnia 2001 r., o ile umowy nie były w żaden sposób zmieniane, przedłużane ani rozwiązane, odsetkach oraz dyskonta od papierów wartościowych wyemitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego lub Skarb Państwa, jeżeli nabyto je przed 1 grudnia 2001 r., 

oraz dochodach ze sprzedaży obligacji Skarbu Państwa wyemitowanych po 1 stycznia 1989 r. i obligacji jednostek samorządu terytorialnego wyemitowanych po 1 stycznia 1997 r., które zostały zakupione przed 1 stycznia 2003 r.

Czy na zeznaniu podatkowym PIT należy uwzględnić zyski z lokat bankowych?

Wiele osób zastanawia się z pewnością nad tym, czy zysk z lokaty należy uwzględniać w rocznym zeznaniu podatkowym. Jak się okazuje, nie ma takiej konieczności, ponieważ danina od zarobku z lokaty, oprocentowanego konta czy funduszu inwestycyjnego jest odprowadzana przez instytucję bankową, bez udziału samego podatnika. 

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest podatek od dochodów kapitałowych?

Jest to zryczałtowany, wynoszący obecnie 19%, podatek dochodowy od osób fizycznych, który nalicza się z tytułu zysków osiąganych z kapitałów pieniężnych. Wprowadzono go w 2002 roku, znany inaczej jako: Podatek Belki.

Podatek Belki - czego dotyczy?

Podatek ten płaci się m.in. przychodów z funduszy kapitałowych, odsetek od pożyczek oraz wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych. Danina jest naliczana ponadto od odsetek ze sprzedaży papierów wartościowych czy przychodów z pracowniczych funduszy emerytalnych oraz wypłaty dywidendy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

spółka

spółka

Zawsze uważałam, że inwestowanie to sposób na zwiększenie swojego majątku. Jednakże Podatek Belki powoduje, że zyski są mniejsze niż się spodziewałam. Mam nadzieję, że rząd zacznie rozważać jego likwidację.
danka

danka

Często słyszałam o Podatku Belki, ale dopiero dzięki temu artykułowi dowiedziałam się, czym tak naprawdę jest i kto musi go płacić. Wszystko to wydaje mi się bardzo skomplikowane, ale ważne, aby mieć świadomość, z jakimi daninami będę musiała się zmagać, gdy znajdę pracę.
Andrzej

Andrzej

Podatek Belki to chyba najbardziej niesłuszna i niesprawiedliwa danina, jaką znam. Dlaczego trzeba płacić podatek od dochodu, który już raz opodatkowano? To zupełnie bez sensu i odstrasza wielu ludzi od inwestowania swoich pieniędzy.
Pastor

Pastor

Bardzo ciekawy artykuł. Dopiero zaczynam swoją przygodę z inwestowaniem, więc każda taka informacja jest dla mnie ważna. Chociaż ta danina wydaje mi się wyjątkowo niekorzystna, to mam nadzieję, że uda mi się zminimalizować jej wpływ na moje zyski.
River Raid

River Raid

Podatek Belki jest wyjątkowo niekorzystny dla inwestorów. Choć stawki nie są wygórowane, to w dłuższej perspektywie znacząco wpływają na osiągane zyski. Mam nadzieję, że już niedługo rządzący zrezygnują z tej daniny.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.