Najwięksi pracodawcy w Wielkopolsce

Praca Volkswagen Poznań - największy w Polsce producent samochodów

25 czerwca 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

11 komentarzy
Praca Volkswagen Poznań - największy w Polsce producent samochodów
Fanom motoryzacji nie trzeba przedstawiać koncernu Volkswagen, który od wielu dekad pozostaje jednym z liderów rynku motoryzacyjnego. W Polsce mieszczą się bardzo ważne dla grupy VAG zakłady produkcyjne prowadzone przez spółkę Volkswagen Poznań.

Przedsiębiorstwo znajdujące się w Wielkopolsce jest obecnie największym pracodawcą w regionie za sprawą zatrudnienia ok. 10 000 pracowników. Volkswagen Poznań posiada pod swoim zarządem cztery zakłady, z czego trzy to nowoczesne fabryki zajmujące się produkcją samochodów oraz komponentów wykorzystywanych w pojazdach niemieckiego koncernu.

Volkswagen Poznań nie tylko stał się istotną częścią rynku motoryzacyjnego, ale przedsiębiorstwo przyciąga uwagę potencjalnych pracowników. Co firma ma do zaoferowania kandydatom do pracy i czym dokładnie się zajmuje? Przyjrzyjmy się z bliska polskiej części jednego z największych koncernów motoryzacyjnych świata.

Historia spółki Volkswagen Poznań

Niemiecki koncern Volkswagen zwrócił uwagę na Polskę w 1992 roku i wtedy też zaczęły się pierwsze negocjacje inwestycyjne z polskim rządem. Dokładnie 19 maja 1993 roku w efekcie prowadzonych rozmów powstał Volkswagen Poznań, czyli spółka joint venture pomiędzy Volkswagen AG oraz polskim producentem samochodów Tarpan FSR Polmo.

Video

Przeszło rok później polskie zakłady rozpoczęły montaż modelu T4. W 1995 roku Volkswagen Poznań jako pierwsza firma motoryzacyjna w Polsce zdobył certyfikat DIN ISO 9002, a z linii montażowej zaczęła zjeżdżać Skoda Felicia. Rok 1996 doprowadził do całkowitego przejęcia spółki przez koncern VAG. Zatrudnienie w zakładach podwojono oraz uruchomiono linię montażową Seata Cordoba.

W 1997 roku Volkswagen Poznań stał się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i został wcielony pod markę Volkswagen Samochody Użytkowe. Przedsiębiorstwo otworzyło także Odlewnię na terenie zakładów Hipolita Cegielskiego. W 2000 roku na linię montażową trafiła Skoda Fabia, a spółka rozpoczęła budowę nowej lakierni. To był krok w stronę rozpoczęcia kompleksowej produkcji samochodów, a nie tylko montażu. Rok później lakiernia została oddana do użytku, a w Swarzędzu-Jasinie powstał Zakład Zabudów Specjalnych. W kolejnym roku rozpoczęto rozbudowę fabryki i budowę nowego Centrum Logistycznego.

Szukasz pracy?
Dodana

Tapicer

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Mroczeń
Dodana

Mechanik pojazdów szynowych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Operator maszyn (dobra lokalizacja BB)

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Elektromechanik

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Rok 2005 przyniósł uruchomienie Centrum Logistycznego oraz rozpoczęcie seryjnej produkcji Volkswagena Caddy. Kolejne lata to ciągły rozwój i produkcja nowych modeli samochodów. W 2010 Volkswagen Poznań odkupił nieruchomość od firmy H. Cegielski S.A., na której znajdowała się Odlewnia VWP.

W 2014 roku rozpoczęto dialog w sprawie budowy fabryki w Białężycach k. Wrześni. Zakłady te od drugiej połowy 2016 roku rozpoczęły produkcję cenionego modelu Crafter.

Działalność spółki Volkswagen Poznań

Volkswagen Poznań jest ważną częścią koncernu Volkswagen AG i zajmuje się obecnie produkcją samochodów użytkowych takich, jak Caddy, Transporter oraz Crafter. Przedsiębiorstwo zarządza czterema dużymi zakładami:

Zakłady w Antoninku - główna siedziba przedsiębiorstwa oraz fabryka zajmująca się produkcją kolejnych generacji modeli Caddy oraz Transporter (T). Fabryka produkuje dziennie 750 pojazdów wysyłanych na rynki całego świata.

Zakład we Wrześni - fabryka produkująca od 2016 roku model dostawczy Crafter. Koszt inwestycji w budowę zakładu wyniósł przeszło 800 mln euro, co dało jej status jednej z największych inwestycji zagranicznych w Polsce w ostatnim 10-leciu.

Odlewnia na Wildze - odlewnia należąca do Volkswagen Poznań z tonażem na poziomie 30 000 ton rocznie jest drugim co do wielkości obiektem tego typu w koncernie i jednym z największych w Europie. Niemal 30% pojazdów koncernu korzysta z elementów odlanych w polskim zakładzie.

Zakład w Swarzędzu - placówka składająca się z Zakładu Zabudów Specjalnych oraz Centrum Logistycznego. W tym miejscu między innymi wykonuje się specjalne zlecenia i indywidualne zlecenia oraz doposaża się pojazdy w niestandardowe elementy.

Fabryki należące do Volkswagen Poznań produkują obecnie pięć modeli użytkowych:

 • Volkswagen Caddy;
 • Volkswagen Crafter;
 • Volkswagen Transporter;
 • Volkswagen Grand California;
 • Volkswagen e-Crafter.

Dobowa produkcja samochodów w Poznaniu osiąga pułap 750 pojazdów dziennie, a zakład we Wrześni osiągnął pułap 420 pojazdów na dobę.

Oprócz tego Volkswagen Poznań produkuje i wykonuje specjalne zabudowy dla wytwarzanych przez siebie samochodów. Odlewnia należąca do spółki może się pochwalić produkcją około 4,5 mln sztuk detali rocznie.

Przedsiębiorstwo angażuje się w akcje społeczne w regionie Wielkopolski oraz wspiera różne inicjatywy zarówno odnoszące się do edukacji, jak i rozwoju pasji. Firma między innymi jest strategicznym partnerem Zespołu Wyścigowego Politechniki Poznańskiej PUT Motorsport. Spółka stara się także włączać w inicjatywy związane z ochroną środowiska.

Nagrody i sukcesy branżowe Volkswagen Poznań

Volkswagen Poznań przez lata swojej działalności wielokrotnie był nagradzany w różnych plebiscytach oraz konkursach.

Przedsiębiorstwo zapisało na swoje konto takie wyróżnienia, jak:

 • obecność w pierwszej trójce Rankingu Odpowiedzialnych Firm w kategorii "Produkcja przemysłowa i chemiczna";
 • wyróżnienie tytułem "Filar Polskiej Gospodarki";
 • podwójna nagroda Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych;
 • Nagroda "Lider zarządzania zasobami ludzkimi";
 • "Złoty Otis 2013" za program profilaktyczny realizowany dla pracowników;
 • Nagroda "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej";
 • pozycja lidera Listy Firm Społecznie Odpowiedzialnych sporządzonej przez Gazetę Prawną.

Tak się prezentuje kilka z wielu wyróżnień, jakimi może się pochwalić Volkswagen Poznań. Potwierdzają one ciągły rozwój przedsiębiorstwa oraz działania mające na celu dbałość o pracowników i środowisko.

Praca w firmie Volkswagen Poznań

Volkswagen Poznań jest największym pracodawcą w regionie i należy do jednego z najbardziej znanych koncernów na świecie. Nie dziwi więc fakt, że przedsiębiorstwo przykuwa uwagę kandydatów do pracy. Co ma do zaoferowania potencjalnym nowym pracownikom?

Firma na swojej stronie internetowej zapewnia o wysokiej pensji podstawowej, regularnych podwyżkach, premiach, bonusach oraz wielu benefitach. Volkswagen Poznań organizuje dla pracowników cykliczne imprezy sportowe oraz rodzinne, a także przewiduje zniżki na samochody koncernowe.

Volkswagen Poznań zapewnia pakiet medyczny, a także posiada własną przychodnię zakładową i centrum rehabilitacyjno-sportowe. Przedsiębiorstwo inwestuje w szkolenia fachowe oraz ponad-fachowe dla pracowników.

Aktualne oferty pracy można znaleźć na stronie przedsiębiorstwa:

Osoby zainteresowane pracą w Volkswagen Poznań mogą również się posiłkować portalami poświęconymi ogłoszeniom o pracę takimi, jak np. Aplikuj.pl. Większość ofert pracy dotyczy stanowisk produkcyjnych, ale pojawiają się także wakaty dla wykwalifikowanych specjalistów oraz pracowników biurowych. Co ciekawe zdecydowana większość ofert pracy jest przeznaczona dla stażystów.

Rekrutacja do Volkswagen Poznań odbywa się w sześciu etapach:

 1. Aplikacja - przesłanie dokumentów aplikacyjnych przez kandydatów.
 2. Grywalizacja - odpowiedź na kilka pytań za pośrednictwem specjalnej platformy on-line.
 3. Selekcja - wstępny wybór kandydatów.
 4. Rozmowa telefoniczna - wstępna rozmowa telefoniczna z rekruterem.
 5. Rozmowa rekrutacyjna - wybrani kandydaci zostają zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną z przedstawicielem działu personalnego oraz konkretnego działu fachowego.
 6. Decyzja o zatrudnieniu - przekazanie wszystkim kandydatom efektu rekrutacji.

Opinie o pracy w firmie Volkswagen Poznań

Wiele osób przed aplikowaniem do pracy chce poznać potencjalnego pracodawcę. Niestety zazwyczaj bezpośrednia rozmowa z pracownikami oraz zwiedzenie zakładu nie jest możliwe. Z pomocą w tej sytuacji przychodzą portale z opiniami o pracodawcach. Należy pamiętać, aby do opinii w internecie podchodzić z dozą rezerwy. Jednak z powtarzalnych wpisów można wyciągnąć pewne wnioski.

W przypadku Volkswagen Poznań nie brakuje komentarzy i te mają zróżnicowany wydźwięk. Można jednak z nich się dowiedzieć kilku interesujących rzeczy. Przede wszystkim wiele osób jest zatrudnianych na staż, a po jego zakończeniu przedłużenie zatrudnienia i otrzymanie umowy o pracę jest niezwykle trudne. Zazwyczaj stażyści są zastępowani innymi lub oferuje się im pracę na umowie z pośrednikiem.

Wielu pracowników podkreśla, że praca w Volkswagen Poznań jest dobra dla początkujących osób, które w okresie stażu zdobędą doświadczenie pozwalające na podjęcie pracy w innych przedsiębiorstwach. Zarobki na start są dobre, ale przy braku umowy o pracę tracą nieco na znaczeniu. Poza tym Volkswagen Poznań cierpi na wiele drobnych przypadłości dużych polskich firm. Ogólnie pracownicy dają w komentarzach do zrozumienia, że praca w tym przedsiębiorstwie jest przeciętna, co nie jest ani negatywne, ani pozytywne. Wśród plusów wymienia się pracę w międzynarodowym środowisku, czy kontakt z nowoczesnymi technologiami produkcji.

foto goldenline.pl

Kontakt z firmą Volkswagen Poznań

Osoby zainteresowane pracą w Volkswagen Poznań mogą się kontaktować z firmą za pośrednictwem danych dostępnych w ofertach pracy. We wszystkich pozostałych sprawach można wykorzystać ogólnodostępne dane kontaktowe podane na stronie firmy www.volkswagen-poznan.pl.

Volkswagen Poznań Sp. z o.o.

ul. Warszawska 349, 61-060 Poznań

Fabryka w Antoninku - siedziba główna

ul. Warszawska 349, 61-060 Poznań

Tel.: +48 61 876 1781

Fax.: +48 61 876 1473

Fabryka we Wrześni

Białężyce 100, 62-320 Września

Tel.: +48 61 876 1781

Zwiedzanie Zakładu Volkswagen Poznań

Tel..: +48 61 871 4078

Fax.: +48 61 876 1473

Dział Personalny - sekretariat

Tel.: +48 61 876 1735

Fax: +48 61 876 1476

Odlewnia

ul. 28 czerwca 1956 r. nr 240, 61-485 Poznań

Sekretariat

Tel.: +48 61 659 53 14

Tel.: +48 61 659 53 01

Fax.: +48 61 659 53 64

Fabryka w Swarzędzu

ul. Rabowicka 6,

62-020 Swarzędz Jasin

Logistyka

Tel.: +48 61 876 1371

Fax.: +48 61 871 4008

Montaż

Tel.: +48 61 876 1291

Fax.: +48 61 871 4001

Spawalnia

Tel.: +48 61 887 2051

Fax.: +48 61 876 1608

Zakład Zabudów Specjalnych

ul. Rabowicka 10/1,

62-020 Swarzędz Jasin

Tel.: +48 61 871 4521

Fax.: +48 61 659 4673

Biuro Rekrutacji

ul. Warszawska 367

61-057 Poznań

Tel.: + 48 61 676 5749

ofertypracy@vw-poznan.pl

Warto również odwiedzić oficjalny profil firmy na portalu Facebook. Można z jego pomocą zapoznać się z najnowszymi działaniami przedsiębiorstwa.

https://www.facebook.com/VolkswagenPoznan/
https://www.youtube.com/channel/UCYvpXzj_iCtQ8ABN2x7IWCQ

Volkswagen Poznań jest częścią jednego z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie i ma status największego pracodawcy w Wielkopolsce. To oznacza, że wiele osób interesuje się podjęciem pracy w tej firmie. Wygląda jednak na to, że budowanie kariery w Volkswagen Poznań nie jest łatwe, za to praca w przedsiębiorstwie może być idealna dla młodych osób chcących zacząć pracę w motoryzacji i zdobyć bogate doświadczenie oraz cenny wpis do CV, które zaprocentują w dalszej karierze.

Podsumowanie:
 • Volkswagen Poznań to jedna z największych spółek motoryzacyjnych w Polsce, która produkuje samochody użytkowe dla rynków całego świata.
 • Zespół Volkswagen Poznań składa się z czterech dużych zakładów zajmujących się produkcją samochodów i elementów wytwarzanych przez spółkę, a także wykonujących specjalne zabudowy dla pojazdów.
 • Spółka angażuje się w różne inicjatywy społeczne i ekologiczne, a jej działania były wielokrotnie docenione przez różne branżowe konkursy i plebiscyty.
 • Jako największy pracodawca w regionie, Volkswagen Poznań przyciąga uwagę kandydatów do pracy, którzy mogą liczyć na stabilne warunki zatrudnienia w renomowanym przedsiębiorstwie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

Adam

Adam

Marzy mi się praca w takim miejscu jak Volkswagen Poznań. To firma o ugruntowanej pozycji i z pewnością oferująca wiele korzyści dla swoich pracowników. Liczę, że uda mi się znaleźć w niej zatrudnienie.
Ewa

Ewa

Volkswagen Poznań to firma, która cieszy się ugruntowaną pozycją na rynku i oferuje wiele możliwości dla swoich pracowników. To miejsce pracy, które warto polecać innym.
Donata

Donata

Firma Volkswagen Poznań to jedno z moich marzeń, jeśli chodzi o pracę. Jestem pod wrażeniem ciągłego rozwoju przedsiębiorstwa i jego inicjatyw społecznych.
Małgoś

Małgoś

Pracuję tutaj już od wielu lat i nie wyobrażam sobie pracy w innym miejscu. Volkswagen Poznań to firma, która dba o swoich pracowników i oferuje wiele korzyści. Jestem dumny, że jestem częścią tego zespołu.
Lili

Lili

Firma Volkswagen Poznań oferuje wiele możliwości dla osób z różnymi doświadczeniami i kwalifikacjami. Jestem pewien, że to miejsce, w którym mógłbym rozwijać swoje umiejętności zawodowe.
Michał

Michał

Jako pracodawca cenię sobie stabilność i rzetelność. Volkswagen Poznań to firma, która spełnia te wymagania. Jestem pod wrażeniem ciągłego rozwoju przedsiębiorstwa i jego zaangażowania w różne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej.
Selgros

Selgros

Nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł pracować w Volkswagen Poznań. To jedna z największych i najbardziej znanych firm w Polsce, a możliwości rozwoju zawodowego są tutaj ogromne!
Tomek

Tomek

Pracuję już od wielu lat w Volkswagen Poznań i zawsze cieszy mnie fakt, że jest to firma, która nie tylko dba o swoich pracowników, ale również angażuje się w różne inicjatywy społeczne. To miejsce pracy, które polecam każdemu.
naucz. WA

naucz. WA

Chciałbym pracować w Volkswagen Poznań, ponieważ to firma o ugruntowanej pozycji na rynku i oferująca wiele możliwości rozwoju zawodowego. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć w niej pracę.
agentka

agentka

Volkswagen Poznań to firma, która oferuje nie tylko stabilne zatrudnienie, ale również wiele innych korzyści dla pracowników. Cieszy mnie fakt, że firma angażuje się w różne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej oraz działa na rzecz ochrony środowiska.
ramzes

ramzes

Kapitał niemiecki na polskim rynku jak w wielu przepadkach zadomowił się jednak lokalnie. Praca jak widać jest tutaj korzyścią.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.