Najwięksi pracodawcy w Wielkopolsce

Praca Kompania Piwowarska - koncern prowadzący browary o bogatej historii

25 czerwca 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

5 komentarzy
Praca Kompania Piwowarska - koncern prowadzący browary o bogatej historii
Kompania Piwowarska jest przedsiębiorstwem, które posiada pod swoimi skrzydłami trzy cenione przez Polaków browary o wieloletnich tradycjach. To właśnie ten koncern zarządza Tyskim Browarem Książęcym, Browarem Dojlidy oraz Browarem Lech. Większości czytelników nie trzeba przedstawiać produktów z portfolio tej firmy.

Popularność piwa w naszym kraju to jedna kwestia, a drugą jest renoma Kompani Piwowarskiej, która zwraca na siebie uwagę potencjalnych pracowników. Wiele osób chce się stać częścią przedsiębiorstwa odpowiedzialnego między innymi za sponsoring ulubionych drużyn sportowych, organizację wielu imprez kulturalnych czy w końcu produkującego jeden z najbardziej lubianych rodzajów trunków.

Właśnie dlatego warto zapoznać się bliżej z działalnością Kompanii Piwowarskiej. Co ma ona do zaoferowania kandydatom do pracy? Przyjrzyjmy się przedsiębiorstwu zarządzającemu browarami o bardzo bogatej historii.

Historia Kompanii Piwowarskiej

Kompania Piwowarska została założona w 1999 roku jako efekt połączenia Tyskich Browarów Książęcych oraz Lech Browary Wielkopolski. Tym samym powstała jedna z największych i najnowocześniejszych spółek piwowarskich w Polsce. Cztery lata później spółka nabyła większościowe udziały w Browarze Dojlidy.

W 2009 roku Kompania Piwowarska S.A., której dotychczasowymi udziałowcami były firmy Euro Agro Centrum S.A. oraz South African Breweries Ltd. przeszła pod własność SABMiller. Rok 2017 przyniósł kolejną zmianę właściciela. Pełne udziały zakupiła japońska grupa Asahi i do dziś Kompania Piwowarska pozostaje pod jej zarządem.

Kompania Piwowarska S.A. skupia w sobie trzy duże i cenione browary, więc pisząc o jej historii nie sposób nie wspomnieć o poszczególnych przedsiębiorstwach piwowarskich.

Video

Tyskie Browary Książęce nieprzerwanie warzą piwo od 1629 roku. Przedsiębiorstwo powstało z inicjatywy rodu Promnitzów, zaś prawdziwy rozkwit działalności przeżyły na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg zajął się rozbudową browaru i stąd wzięło się określenie "Książęcy" w nazwie browaru.

Browar został rozbudowany o nowy kompleks obejmujący warzelnię, chłodnię, słodownię ze strychem na jęczmień, dwie pęczarnie ze strychem na słód, młyn do słodu oraz suszarnię i lodownię. W browarze zagościła także pierwsza maszyna parowa. W 1866 roku dyrektorem browaru został mistrz piwowarski Julius Muller, który wdrożył nowatorską metodę warzenia piwa przy użyciu drożdży dolnej fermentacji. To otworzyło przed przedsiębiorstwem nowe możliwości, doprowadziło do dynamicznego wzrostu produkcji oraz zainicjowało kolejne modernizacje zakładu. Kolejne lata przyniosły wdrożenie oświetlenia elektrycznego oraz budowę linii kolejowej Browar - Tyski Dworzec.

W czasie II Wojny Światowej browar trafił pod zarząd III Rzeszy, a po zakończeniu wojny browar został przejęty przez pracowników i po uprzątnięciu terenu oraz wykonaniu prac remontowych w 1945 roku browar wznowił działalność ograniczoną brakiem surowców. Rok później zakłady upaństwowiono i usunięto z etykiet koronę książęcą. Ta wróciła na etykiety dopiero w 1982 roku. W 1992 roku Browary Tyskie zostały jednoosobową spółką Skarbu Państwa o nazwie Browary Tyskie Górny Śląsk SA. W 1999 roku browar stał się częścią Kompani Piwowarskiej.

Szukasz pracy?
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Czerwionka-Leszczyny
Dodana
Dodana
Dodana

Lech Browary Wielkopolski mają swoje korzenie w 1895 roku, gdy bracia Hugger założyli swój browar na narożniku ul. Półwiejskiej w Poznaniu. W 1926 roku poznański przedsiębiorca Dr Roman May wykupił udziały browaru w celu produkcji słodu i eksportu go do Stanów Zjednoczonych. Jednak ten ruch doprowadził przedsiębiorstwo do głębokiego kryzysu.

W 1937 roku browar trafił w dzierżawę spółki Browar Związkowy Związku Restauratorów. Wybuch II Wojny Światowej przerwał inwestycje, a majątek przeszedł pod zarząd sił okupacyjnych. W 1944 roku w murach browaru zorganizowano schrony. W czasie odbijania Poznania z rąk niemieckich, browar uległ w dużej części zniszczeniu, ale po zakończeniu działań wojennych udało się wznowić produkcję. W 1946 roku zakłady upaństwowiono i przekazano je pod zarząd Centralnego Zarządu Polskiego Przemysłu Fermentacyjnego.

Rok 1951 przyniósł powstanie Zakładu Piwowarsko-Słodowniczego zrzeszającego liczne browary z regionu. W 1980 roku utworzono nowy browar na ul. Szwajcarskiej, gdzie do dziś funkcjonuje Browar Lech. Rok 1992 przyniósł utworzenie jednoosobowej spółki Skarbu Państwa pod nazwą Lech Browary Wielkopolski SA. Ta w 1999 roku stała się częścią Kompani Piwowarskiej.

Browar Dojlidy powstał w Białymstoku w 1768 roku i od tego czasu jego losy były bardzo burzliwe. Przedsiębiorstwo należało między innymi do rodów Branickich, Rudigerów i Lubomirskich. W 1915 roku podczas działań wojennych majątek browaru nie został zniszczony, ale Rosjanie wywieźli z niego całą aparaturę.

Video

W okresie międzywojennym browar dojlidzki stał się jednym z największych przedsiębiorstw w kraju i działał bardzo prężnie. Niestety w czasie II Wojny Światowej browar przejęli Niemcy, a wycofując się w 1944 roku zniszczyli większość zakładów. Produkcję wznowiono dopiero w 1954 roku pod zarządem Białostockich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych.

Przez kolejne lata browar przechodził wiele zawirowań, a w 1989 roku rozpoczął produkcję Pepsi Coli. Firma działała pod nazwą Zakłady Piwowarskie Sp. z o.o. W 1996 roku większość udziałów wykupuje niemiecki koncern Binding Brauerei, a rok później nazwa zmienia się na Browar Dojlidy Sp. z o.o. Rok 2003 przyniósł przejęcie większości udziałów w browarze przez Kompanię Piwowarską.

Działalność Kompanii Piwowarskiej

Kompania Piwowarska jest przedsiębiorstwem zarządzającym trzema dużymi browarami: Tyskie Browary Książęce, Lech Browary Wielkopolski oraz Browar Dojlidy. Oznacza to, że spółka zajmuje się produkcją piwa oraz jego dystrybucją. Poszczególne procesy są organizowane w konkretnych browarach, centrali oraz centrach dystrybucyjnych.

Posiadanie pod zarządem jednych z największych zakładów piwowarskich oznacza, że przedsiębiorstwo ma w swoim portfolio wiele cenionych przez klientów produktów.

W ofercie Kompanii Piwowarskiej znajdują się piwa:

                 

                        

                   

  

Źródło logotypów: www.kp.pl

Przedsiębiorstwo prowadzi także serwisy tematyczne www.beerlovers.pl, www.abcalkoholu.pl oraz www.portalgastro.pl. W Tychach na terenie browarów powstało także muzeum browarnictwa, któremu poświęcono witrynę www.browarytyskie.pl.

Nagrody i sukcesy branżowe Kompanii Piwowarskiej

Kompania Piwowarska przez lata swojej działalności zdobyła wiele cennych nagród, które potwierdzają jakość jej produktów oraz doceniają działania zrównoważonego rozwoju. Firma stara się nie tylko zapewnić, jak najlepszą jakość warzonego piwa, ale również realizuje projekty mające na celu ochronę środowiska, czy edukację społeczeństwa oraz rozwój kultury.

Wybrane nagrody zdobyte przez Kompanię Piwowarską:

 • Wyróżnienie Golden Arrow 2020 za projekt FASOFF! edukujący przyszłych rodziców o zagrożeniach spożywania alkoholu w ciąży.
 • Srebrny Listek CSR za zaangażowanie społeczne i wspieranie zrównoważonego rozwoju.
 • Tytuł Super Etycznej Firmy w plebiscycie magazynu Puls Biznesu.
 • Złoty Motyl od Hospicjum Palium za wieloletnie wsparcie instytucji.
 • Złoty Paragon dla piwa Lech Free 0,0% i wyróżnienie dla Tyskie Gronie.
 • Orły Rozrywki dla Muzeum Tyskich Browarów Książęcych.
 • Zwycięstwo w kategorii Sustainability Leader w konkursie European Leadership Awards za całokształt działań na polu zrównoważonego rozwoju.
 • Lech Pils i Książęce Porter z medalami konkursu The International Brewing & Cider Awards 2019.

Tak się prezentują nagrody, jakie Kompania Piwowarska zebrała na swoim koncie tylko w ostatnich dwóch latach. Przedsiębiorstwo swoimi działaniami udowadnia, że stara się faktycznie dbać o jakość produktów oraz zrównoważony rozwój. Pozostaje pytanie, co ma do zaoferowania swoim pracownikom?

Praca w Kompanii Piwowarskiej

Kompania Piwowarska zatrudnia przeszło 2 700 osób, które świadczą pracę w różnych działach: marketingu, sprzedaży, finansach, prawnym, łańcuchu dostaw, korporacyjnym, personalnym oraz na produkcji. Pracownicy firmy wykonują swoje obowiązki w browarach, biurze w Warszawie oraz w centrach dystrybucji na terenie całej Polski.

Przedsiębiorstwo poszukuje zarówno doświadczonych specjalistów, jak i posiada oferty dla niedoświadczonych osób. Firma na swojej stronie internetowej www.kp.pl informuje o licznych benefitach pozapłacowych oraz o szkoleniach. Kompania Piwowarska publikuje aktualne oferty pod adresem internetowym:

Osoby zainteresowane pracą w spółce mogą także przeglądać portale poświęcone ofertom pracy.

W przypadku braku interesujących ofert firma zachęca do składania spontanicznych aplikacji. Osoby aplikujące na stanowiska dla doświadczonych pracowników muszą znać język angielski.

Rekrutacja do Kompanii Piwowarskiej odbywa się w czterech etapach:

 1. Aplikacja online lub kontakt bezpośredni z działem HR.
 2. Spotkanie z przedstawicielem działu HR i bezpośrednim przełożonym.
 3. Udział w badaniach dotyczących konkretnej roli.
 4. Spotkanie z przełożonym najwyższego szczebla.

Wygląda na to, że Kompania Piwowarska ma sporo do zaoferowania, a co o niej mówią jej pracownicy?

Opinie o Kompanii Piwowarskiej

Wiele osób przed aplikowaniem do pracy chce poznać potencjalnego pracodawcę. Z pomocą przychodzą portale zbierające opinie byłych i obecnych pracowników. Trzeba jednak pamiętać, aby podchodzić do takich stron z pewną dozą rezerwy, ponieważ często przybierają one formę miejsca do wylewania żalów. Mimo to da się z powtarzanych opinii wyciągnąć pewne wnioski.

W przypadku Kompanii Piwowarskiej opinie są mieszane, ale znaczna część podkreśla, że praca dla tej firmy będzie idealna dla osób z małym doświadczeniem. W tym przedsiębiorstwie można zdobyć cenne doświadczenie branżowe, które zaprocentuje w budowaniu kariery. Wynagrodzenia według pracowników wypadają na średnim poziomie, a firma cierpi na standardowe korporacyjne problemy.

Co ważne, nie ma przesadnych narzekań oraz bardzo negatywnych ocen. Wygląda więc na to, że faktycznie aplikowanie do Kompanii Piwowarskiej może być dobrym pomysłem.

Źródło: absolvent.pl

Kontakt z Kompanią Piwowarską

Osoby chcące podjąć pracę w Kompanii Piwowarskiej mogą się posiłkować danymi kontaktowymi zawartymi w ofertach pracy. Natomiast w innych kwestiach można korzystać z ogólnodostępnych danych kontaktowych.

Infolinia dot. produktów:

tel. 801 133 133

e-mail: poczta@kp.pl

Dane adresowe:

Biuro zarządu

w Warszawie

ul. Emilii Plater 53

00-113 Warszawa

tel.: +48 (22) 321-23-00

tel.: +48 (22) 321-23-01

Siedziba spółki

w Poznaniu

ul. Szwajcarska 11

61-285 Poznań

tel.: +48 (61) 667-77-94

Na stronie internetowej firmy www.kp.pl można znaleźć również dane kontaktowe do poszczególnych działów, browarów oraz centrów dystrybucyjnych. Przedsiębiorstwo prowadzi także swoje kanały w social mediach, które warto odwiedzić, aby zapoznać się bliżej z działalnością koncernu.

        https://www.facebook.com/kompaniapiwowarska/
        https://www.youtube.com/user/KPwydarzenia
 
  https://www.flickr.com/photos/kompania_piwowarska/albums

Kompania Piwowarska wydaje się być dobrym pracodawcą. Szczególnie osoby chcące zacząć karierę w branży piwowarskiej mogą zdobyć cenne doświadczenie oraz wpis do CV z pracy dla jednego z największych takich koncernów w Polsce.

Podsumowanie:
  1. Kompania Piwowarska to jedna z największych i najnowocześniejszych spółek piwowarskich w Polsce, mająca bogatą historię.
  2. Spółka skupia w sobie trzy duże i cenione browary: Tyskie Browary Książęce, Lech Browary Wielkopolski oraz Browar Dojlidy, z których każdy ma swoje wyjątkowe korzenie, tradycje i historię.
  3. Historia Tyskich Browarów Książęcych sięga 1629 roku i związana jest z rządem rodu Promnitzów, którzy przyczynili się do rozwoju browaru i wprowadzili nowatorski proces warzenia piwa.
  4. Lech Browary Wielkopolski powstały w 1895 roku i przeszły przez wiele zmian i kryzysów, włącznie z działaniami wojennymi, jednakże udało się im sięgodnie z historią stać się jednym z najbardziej znanych polskich browarów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Dagmara

Dagmara

Jako osoba bezrobotna ciężko mi sobie wyobrazić pracę w takim gigancie jak Kompania Piwowarska. Jednak po przeczytaniu tego artykułu, zaczynam wierzyć, że wróżki jeszcze istnieją i może uda mi się zdobyć pracę w tak dobrze prosperującej firmie.
rafal

rafal

Jako pracodawca zwracam uwagę nie tylko na sytuację finansową danej firmy, ale również na jej historię. Widząc, jak wiele Kompania Piwowarska dokonała w ciągu swojej działalności, nie mogę mieć wątpliwości, że to solidny i godny zaufania partner biznesowy.
Waldi

Waldi

Zawsze interesowała mnie historia piwowarstwa, dlatego chętnie zatrudniłbym się w takiej firmie jak Kompania Piwowarska. Słyszałem wiele pozytywnych opinii na temat tej firmy i na pewno będę się starał o pracę w jej strukturach.
Lolik

Lolik

Jestem pracownikiem Kompanii Piwowarskiej i muszę przyznać, że jestem z niej bardzo dumny. Historia naszej firmy jest fascynująca, a piwo, które produkujemy, jest naprawdę wyjątkowe. Polecam zdecydowanie rozważyć pracę w naszej firmie.
eskimo

eskimo

Koncern zrzeszający m.in. wykupione polskie marki najbardziej znane od lat na polskim rynku. Bardzo duży gracz.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.