Najwięksi pracodawcy na Podkarpaciu

Praca Pratt & Whitney Rzeszów S.A. - ceniony dostawca silników lotniczych

23 czerwca 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

5 komentarzy
Praca Pratt & Whitney Rzeszów S.A. - ceniony dostawca silników lotniczych
Pratt & Whitney Rzeszów zalicza się do światowej czołówki producentów silników lotniczych. Przedsiębiorstwo ma bardzo bogate doświadczenie na rynku i w swoim portfolio posiada silniki lotnicze do śmigłowców oraz samolotów cywilnych i wojskowych. Amerykański koncern tworzy jednostki napędowe do maszyn takich marek, jak m.in. Airbus, Boeing, czy Lockhead Martin.

W Polsce koncern jest reprezentowany przez cztery spółki: Pratt & Whitney Rzeszów, Pratt & Whitney AeroPower (Rzeszów), Pratt & Whitney Kalisz i Pratt & Whitney Tubes (Niepołomice). W tym wpisie skupimy się na oddziałach koncernu zlokalizowanych na Podkarpaciu, a dokładniej na Pratt & Whitney Rzeszów S.A. Rzeszowskie zakłady odpowiadają między innymi za produkcję komponentów silników do myśliwców F-16, które zasilają szeregi polskiego lotnictwa.

Praca w przemyśle lotniczym jest zdecydowanie czymś dla pasjonatów. Także w kwestii budowania silników do nowoczesnych maszyn latających. Przyjrzyjmy się nieco bliżej rzeszowskim zakładom wchodzącym w skład Pratt & Whitney.

Historia firmy Pratt & Whitney Rzeszów S.A.

Spółka Pratt & Whitney Rzeszów S.A. powstała na bazie Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Rzeszów" S.A. Korzenie zakładów sięgają jednak okresu międzywojennego. Fabryka silników lotniczych powstała w Rzeszowie w 1937 roku jako Państwowe Zakłady Lotnicze Wytwórnia Silników nr 2.

Początkowo przedsiębiorstwo składało silniki na licencji czeskiej firmy Walter, które trafiały do maszyn RWD-8 i RWD-13. Na linię produkcyjną wprowadzono również jednostki na licencji angielskiej firmy Bristol, które montowano w samolocie bombowym PZL-37 Łoś.

Rzeszowskie zakłady za czasów PRL wytwarzały silniki odrzutowe typu Lis-2 na potrzeby myśliwców MIG-15 oraz typu Lis-5 dla myśliwców MIG-17. Portfolio firmy obejmowało różne silniki oraz przekładnie, także dla przemysłu motoryzacyjnego. W 1976 roku firma zawarła umowę z Pratt & Whitney Canada na produkcję części oraz podzespołów do silników PT-610A.

Prawdziwy przełom w historii przedsiębiorstwa nastąpił w 2002 roku. Wtedy też koncern United Technologies Holdings przejął pakiet 85% akcji WSK "PZL-Rzeszów" S.A. Tym samym spółka stała się częścią United Technologies Corporation, czyli jednego z liderów branży lotniczej. W 2015 roku rzeszowskie przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Pratt & Whitney Rzeszów S.A.

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Spawacz MAG / TIG - Niemcy!!!

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Asystent ds. księgowości

BIURO RACHUNKOWO-DORADCZE BOŻENA GROMADZKA-ARCIKIEWICZ

 • Chwaszczyno
Dodana

Płatny Staż w Dziale HR

Nemak Poland Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Działalność firmy Pratt & Whitney Rzeszów S.A.

Pratt & Whitney Rzeszów S.A. wchodzi w skład potężnego koncernu lotniczego, a swoje siły skupia na kilku aspektach. Przede wszystkim rzeszowskie zakłady zajmują się produkcją podzespołów silnikowych.

Na liniach produkcyjnych powstają między innymi:

 • wytwornice gazów;
 • kadłuby silników;
 • obudowy wentylatora;
 • wyloty gazów;
 • łopatki;
 • komory spalania;
 • uszczelnienia i dyski.

Obecnie flagowymi produktami firmy są silniki oraz przekładnie lotnicze wykorzystywane między innymi w innych polskich zakładach lotniczych.

Rzeszowska firma produkuje:

 • silnik turbinowy PZL-10W;
 • przekładnię główną WR-3, przekładnię pośredniczącą oraz tylną, które wraz z silnikiem PZL-10W stanowią zespół napędowy śmigłowca W-3A;
 • silnik turbinowy GTD-350 produkowany od 1963 roku;
 • silnik turbośmigłowy TWD-10B/PZL-10S.

Pratt & Whitney Rzeszów S.A. to nie tylko produkcja nowych komponentów, ale także remonty używanych części. Stacja naprawcza CRB (ang. Component Repair Business) specjalizuje się w przywracaniu używanych i uszkodzonych komponentów do pełnej sprawności.

Spółka posiada także Zakład Narzędziowy i Utrzymania Ruchu, który zajmuje się projektowaniem oraz wytwarzaniem oprzyrządowania wykorzystywanego w przemyśle. Usługi obejmują również serwis maszyn i urządzeń PWR.

Perełką w strukturze Pratt & Whitney Rzeszów S.A. jest nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe otwarte w kwietniu 2016 roku. Ośrodek pozwala na opracowywanie nowych rozwiązań technologicznych dla silników lotniczych. Przedsiębiorstwo wzniosło nowoczesny budynek z biurami konstrukcyjnymi oraz najbardziej zaawansowane hamownie silnikowe w Europie. Co ważne CBR należące do Pratt & Whitney Rzeszów S.A. otrzymało status biura konstrukcyjnego zatwierdzonego przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego EASA. To oznacza, że placówka ma możliwość certyfikowania silników turbinowych.

Praca w firmie Pratt & Whitney Rzeszów S.A.

Pratt & Whitney Rzeszów S.A. posiada ponad 80-letnie doświadczenie na rynku konstrukcji silników lotniczych. Przedsiębiorstwo jest dziś częścią jednego z największych koncernów w branży i posiada światową renomę. W efekcie firma przyciąga uwagę osób chcących prowadzić swoją karierę właśnie w branży lotniczej.

Video

Firma szczyci się zatrudnianiem najlepszych specjalistów oraz czynnie bierze udział w kształceniu nowych pokoleń inżynierów poprzez różne staże i praktyki. Pratt & Whitney Rzeszów S.A. oferuje różne programy szkoleniowe oraz pozwala pracownikom na poszerzanie wiedzy przez same kontakty ze specjalistami pracującymi w branży.

Oprócz tego Pratt & Whitney Rzeszów S.A. przygotowało różne benefity dla pracowników, jak możliwość finansowania studiów podyplomowych, czy wspomniane szkolenia oraz kursy językowe. Firma oferuje dostęp do prywatnej służby zdrowia, czy w końcu ma program pożyczek, wczasy pod gruszą oraz dodatki świąteczne. Pracownicy mogą również skorzystać z karty Multisport.

Osoby zainteresowane pracą w Pratt & Whitney Rzeszów S.A. mogą szukać ofert pracy na stronie:

Witryna zawiera ogłoszenia dotyczące wszystkich spółek reprezentujących koncern w Polsce. Ofert można również szukać na portalach poświęconych rynkowi pracy, jak Aplikuj.pl.

Firma Pratt & Whitney Rzeszów S.A. zachęca także do spontanicznej rekrutacji, która jest możliwa pod adresem e-mail: rekrutacja@pwrze.utc.com. Pytania można kierować także pod numerem telefonu +48 (17) 866 71 80.

Opinie o firmie Pratt & Whitney Rzeszów S.A.

Poszukując pracy, wiele osób chce najpierw poznać potencjalnych pracodawców. W tym celu kandydaci często sięgają do portali internetowych zbierających opinie o pracodawcach. Trzeba jednak pamiętać, aby do takich wpisów podchodzić z pewnym dystansem. Często takie strony są miejscem do wylewania żalów. Jednak z wielu wpisów da się wyciągnąć pewne konkrety.

Firma Pratt & Whitney Rzeszów S.A. jest również komentowana w sieci. W ostatnim czasie głównym tematem były grupowe zwolnienia związane ze spadkami produkcji wywołanej epidemią. Wiele zakładów przechodziło trudne chwile i niestety przemysł lotniczy zaliczał się do jednych z najbardziej dotkniętych branż.

Same opinie na temat pracodawcy są zróżnicowane. Pojawiają się standardowe dla dużych zakładów problemy związane z kadrą kierowniczą i organizacją pracy. Wygląda jednak na to, że na produkcji wynagrodzenia nie są najlepsze, jak na branżę lotniczą. Wśród plusów pracownicy wymieniają atmosferę w zespołach, czy fakt pracy w dużej firmie reprezentującej znaną na świecie markę. To się może przełożyć na zdobycie doświadczenia oraz dobrego wpisu do CV. Wśród minusów można wymienić również stres związany z utrzymaniem jakości produktów dla branży lotniczej. Tym bardziej firma powinna zadbać o odpowiednie zarobki.

Źródło: goldenline.pl

Źródło: gowork.pl

Kontakt z firmą Pratt & Whitney Rzeszów S.A.

Kandydaci do pracy w spółce Pratt & Whitney Rzeszów S.A. mają możliwość korzystania z danych kontaktowych podanych powyżej. W przypadku obsługi innych spraw przygotowano specjalny formularz kontaktowy, który znajdziecie pod tym linkiem https://pwrze.com/kontakt/formularz-kontaktu.

Można również skorzystać z klasycznych danych kontaktowych:

Pratt & Whitney Rzeszów S.A.

ul. Hetmańska 120

35-078 Rzeszów

skrytka pocztowa: 340

tel: +48 17 854 66 00, +48 17 854 61 00, +48 17 854 62 00

fax: +48 17 854 66 60

Polski oddział koncernu prowadzi także swoje oficjalne profile w social mediach. W ten sposób można się bliżej zapoznać z działalnością przedsiębiorstwa.

https://www.facebook.com/prattwhitneypoland
https://www.youtube.com/user/wskrzeszow

Pratt & Whitney Rzeszów S.A. jest częścią potężnego koncernu lotniczego i odpowiada za produkcję silników oraz zespołów napędowych do cenionych maszyn. Nie ma się co dziwić, że przyciąga uwagę potencjalnych pracowników. Wiele wskazuje na to, że firma będzie dobra szczególnie dla osób chcących zdobyć doświadczenie w branży oraz wpis do CV, który zaprocentuje w przyszłości.

Podsumowanie:
 • Pratt & Whitney Rzeszów S.A. is a company that produces aircraft engine components and is part of the powerful aerospace corporation Pratt & Whitney.
 • The company has over 80 years of experience in the aerospace industry and occupies a leading position in the market of aircraft engine construction.
 • Pratt & Whitney Rzeszów S.A. is not only involved in the production of new components, but also specializes in the repair of used and damaged components, as well as the design and manufacture of equipment used in the industry.
 • The company offers various training programs and benefits, such as financing postgraduate studies, language courses, private health care service, loans, and holiday bonuses. Interested individuals can apply for job offers on the company's website or through job portals.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

ojej

ojej

Jako pracodawca doceniam, że Pratt & Whitney Rzeszów S.A. skupia się na zatrudnieniu najlepszych specjalistów oraz dba o rozwój swoich pracowników. To znakomite podejście do biznesu, które przynosi tylko korzyści dla firmy i jej pracowników.
synthpop

synthpop

Pratt & Whitney Rzeszów S.A. to firma, która wzbudza moje zainteresowanie. Cieszę się, że tak duża i renomowana firma oferuje programy szkoleniowe i benefity dla swoich pracowników. Z pewnością poszukam ofert pracy na ich stronie.
Rekinek

Rekinek

Cieszy mnie fakt, że Pratt & Whitney Rzeszów S.A. oferuje wiele możliwości zatrudnienia osobom zainteresowanym branżą lotniczą. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się znaleźć pracę w tej firmie i rozwijać swoją karierę.
hboo

hboo

Pratt & Whitney Rzeszów S.A. to idealne miejsce dla pasjonatów lotnictwa! Jestem zadowolony, że mam okazję pracować w tak renomowanej firmie, która oferuje nie tylko rozwój zawodowy, ale również wiele benefitów dla pracowników.
Helena 22

Helena 22

W ogóle w Polsce jak i na Podkarpaciu przemysł tego rodzaju jest rozwijający się bardzo prężnie. Wielu zainteresowanych potentatów współpracuje z tym rzeszowskim podmiotem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.