Najwięksi pracodawcy na Dolnym Śląsku

Praca Citronex - od rodzinnej firmy do potężnego przedsiębiorstwa wielobranżowego

27 maja 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

1 komentarz

Praca Citronex - od rodzinnej firmy do potężnego przedsiębiorstwa wielobranżowego
Citronex ma swoje korzenie w 1988 roku, gdy powstała niewielka rodzinna firma zajmująca się importem owoców cytrusowych. Przedsiębiorstwo dynamicznie się rozwijało, aby z czasem urosnąć do postaci wielobranżowego giganta. Dziś import owoców to tylko część działalności firmy.

Przedsiębiorstwo obecnie działa w wielu branżach i może się pochwalić pozycją jednego z wiodących przedstawicieli branży TSL - Transport, Spedycja i Logistyka. Co więcej, Citronex posiada największą w Polsce sieć myjni samochodów ciężarowych i dynamicznie rozbudowuje sieć stacji paliw pod marką Dyskont Paliwowy.

Citronex stworzył także sieć hoteli i restauracji Picaro zlokalizowanych przy głównych szlakach komunikacyjnych. Firma wywodzi się z branży importu cytrusów i ta droga nie została przez firmę porzucona. To właśnie firma ze Zgorzelca odpowiada za dystrybucję bananów pod marką Yellow oraz posiada jedne z największych w kraju uprawy pomidorów.

Historia firmy Citronex

Jak wspomnieliśmy powyżej firma Citronex powstała w 1988 roku jako niewielkie przedsiębiorstwo rodzinne zajmujące się importem owoców cytrusowych. Firma mogła się pochwalić dość dynamicznym rozwojem i po rozbudowie floty transportowej właściciele zdecydowali się na budowę własnych komór dojrzewalni bananów w Zgorzelcu. Pierwsze obiekty oddano do użytku w 1993 roku, co otworzyło nowe możliwości przed przedsiębiorstwem.

W 1997 roku Citronex posiadał już pierwszy kontrakt na bezpośredni import bananów z Ameryki Południowej. Rok później firma zdecydowała się rozszerzyć działalność o sieć Myjni TIR. Nowoczesne obiekty ze sprzętem do czyszczenia ciężarówek szybko zdobywały klientów i w 2005 roku funkcjonowały trzy takie myjnie przy głównych szlakach transportowych.

Rok 2006 przyniósł debiut w kolejnej branży. Tym razem Citronex otworzył stację paliw w Żarskiej Wsi. Początkowo stacje paliw funkcjonowały pod szyldami BP oraz Statoil. W międzyczasie inwestowano w kolejny kompleks dojrzewalni bananów. Pierwszą dekadę XXI wieku firma kończyła zakupem Przedsiębiorstwa Ogrodniczego Siechnice sp. z o.o i utworzeniem firmy Polskie Pomidory S.A. w 2010 roku. Na tym nie poprzestano rozwoju i Citronex zainwestował w budowę sieci hoteli i restauracji Picaro.

W 2013 roku uruchomiono pierwszą stację paliw pod marką Dyskont Paliwowy, a w 2018 roku Citronex stał się posiadaczem największej powierzchni dojrzewalni bananów w Europie. Przedsiębiorstwo nie zaprzestało inwestycji w uprawę pomidorów oraz w usługi transportowe. Dzięki temu stając się dziś jednym z największych przedsiębiorstw wielobranżowych.

Video

Szukasz pracy?

Aplikant (w charakterze strażnika miejskiego)

Straż Miejska m. st. Warszawy

 • Warszawa
Dodana
Polecana

Specjalista ds. IT

Evatronix S.A.

 • Bielsko-Biała
Dodana

JUNIOR PROJECT MANAGER

Evatronix S.A.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Wsparcie Doradcy Obsługi Klienta - Tarnów

ZoltOs.pl Agencja Pracy Tymczasowej i Pośrednictwa Pracy

 • Tarnów
Dodana
Dodana
Polecana

Działalność firmy Citronex

Citronex przez lata rozrósł się do sporych rozmiarów i dziś działa w kilku branżach, które skupiają się wokół owoców oraz transportu. Jednym z filarów działalności przedsiębiorstwa jest import bananów oraz ananasów. Firma poczyniła także spore inwestycje w rozwój uprawy pomidorów, tworząc jedne z największych szklarni w Europie. Co ważne Citronex nie poprzestał na imporcie oraz uprawie owoców, ale także stworzył własną linię sałatek owocowych pod marką Yellow to Go!

Działania importowe zwróciły uwagę firmy na sektor transportu. Początkowo powstała flota na własny użytek przedsiębiorstwa, ale z czasem została rozbudowana i firma zaczęła świadczyć usługi transportowe. Dziś Citronex może się pochwalić flotą ponad 300 zestawów operujących na terenie całej Europy. Ciężarówki firmy pokonują rocznie ponad 40 mln kilometrów.

Rozbudowa floty transportowej i usług logistycznych stały się kolejnym bodźcem do rozwoju. Citronex rozwija własną sieć stacji paliw pod marką Dyskont Paliw oraz prowadzi stacje z paliwami BP. Oprócz tego zainwestowano w największą sieć myjni samochodów ciężarowych zlokalizowanych w 11 lokacjach przy granicy polsko-niemieckiej. Łącznie sieć posiada 34 tunele przeznaczone do kompleksowego czyszczenia pojazdów ciężarowych.

Kierowcy na długich trasach potrzebują noclegów oraz miejsc, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek. Tak zrodziła się idea utworzenia sieci hoteli i restauracji Picaro. Na dzień dzisiejszy Citronex posiada 4 hotele oferujące łącznie 221 pokoi. W przypadku restauracji funkcjonuje osiem takich obiektów, zlokalizowanych m.in. przy stacjach paliw.

Citronex stara się także wspierać lokalne wydarzenia sportowe. Firma między innymi współfinansuje takie imprezy, jak Maraton Wrocławski, czy Maraton Warszawski. Przedsiębiorstwo wspiera sportowców w czasie zawodów, rozdając owoce w tym banany zapewniające regenerację siły i nawodnienie podczas intensywnego wysiłku. Citronex został również tytularnym sponsorem drużyny koszykarskiej CITRONEX UKS BASKET ze Zgorzelca.

W skład przedsiębiorstwa Citronex wchodzą spółki:

 • Citronex I Sp. z o.o.;
 • Citronex MOP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.;
 • Polskie Pomidory S.A.;
 • PPO Siechnice Sp. z o.o.;
 • Citronex Trans Logistic Sp. z o.o.;
 • Citronex Trans Energy Sp. z o.o.;
 • Route A4 Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.;
 • Citro Invest Sp. z o.o.;
 • Citrofruit Sp. z o.o.;
 • Port 2010 A. Hödel-Senán R. Zarzecki Sp. Jawna.

Citronex w 2019 roku zapisał na swoje konto pierwsze miejsce w kategorii Dużych Diamentów Forbesa w województwie dolnośląskim. Wcześniej nagrody zdobywały stacje benzynowe działające pod szyldem Dyskontu Paliwowego.

Praca w firmie Citronex

Citronex jest przedsiębiorstwem wielobranżowym działającym w kilku sektorach rynku. Oznacza to, że poszukuje pracowników o różnych kwalifikacjach. Zatrudnienie w firmie znajdą zarówno pracownicy fizyczni na potrzeby upraw owoców, jak i personel stacji paliw, obsługa hotelu, czy pracownicy gastronomii w restauracjach firmy.

Oczywiście sporą część z ponad 2000 pracowników stanowi personel transportu i logistyki. Citronex zatrudnia ponad 350 kierowców dbających o to, aby cała flota firmy ciągle funkcjonowała bez przeszkód. W tak dużym przedsiębiorstwie nie bez znaczenia są także pracownicy biurowi czy handlowi.

Aktualne oferty pracy w firmie Citronex można znaleźć na witrynie poświęconej karierze w tym przedsiębiorstwie:

Osoby poszukujące zatrudnienia mogą się także posiłkować portalami zbierającymi ogłoszenia o pracę, jak Aplikuj.pl. W szczególności osoby poszukujące zatrudnienia w restauracjach, hotelach czy na stacjach paliw mogą korzystać z takich źródeł.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie przedsiębiorstwa rekrutacje są przeprowadzane dwuetapowo. Pierwszy etap jest prowadzony ogólnie przez firmę, zaś drugi etap jest już prowadzony przez konkretną spółkę poszukującą pracownika.

Opinie o firmie Citronex

W sieci można znaleźć wiele portali opisujących pracodawców. Opinie pojawiające się w internecie zawsze należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ często są one wylewaniem żalów byłych pracowników.

W przypadku firmy Citronex pojawia się niewiele nowych opinii. Większość zwraca uwagę na problemy z kadrami zarządzającymi oraz na przeciętne zarobki. Część pracowników podkreśla jednak terminowość wynagrodzeń oraz w przypadku kierowców dostęp do nowych pojazdów. Wygląda na to, że praca w Citronex może być przynajmniej dobrym przystankiem w rozwoju kariery. Brak zachwytów pokazuje jednak, że większość młodych i ambitnych pracowników wykorzysta pracę w Citronex dla rozbudowania swojego CV przed dalszą drogą zawodową.

Kontakt z firmą Citronex

Osoby chcące się skontaktować z firmą Citronex mogą się posiłkować formularzem kontaktowym zawartym na stronie internetowej spółki: www.citronex.pl. W dziale kontakt znajduje się formularz, a także szczegółowe dane kontaktowe wszystkich spółek należących do grupy Citronex.

Możecie również skorzystać z ogólnych danych kontaktowych:

Citronex Sp. z o.o.

ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego 64

59-900 Zgorzelec

woj.: dolnośląskie

tel. +48 75 77 21 940

fax. +48 75 77 21 946

email: info@citronex.pl

Firma Citronex jest również obecna w social mediach, gdzie prowadzi swoje kanały. Możecie je śledzić, klikając w poniższe linki:

Citronex rozwinął się z firmy rodzinnej do rozmiarów sporego przedsiębiorstwa wielobranżowego. Dziś jest to jedna z największych firm w województwie dolnośląskim, dzięki czemu zwraca na siebie uwagę klientów oraz potencjalnych pracowników. Wiele wskazuje na to, że może być dobrym miejscem na zdobywanie doświadczenia.

Podziel się

1 komentarz

Gumna

Gumna

Citronex to znane powszechnie Miejsce. Dobrze jest poznać dużo na ten temat informacji. Im więcej tym lepiej w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka