Najwięksi pracodawcy na Dolnym Śląsku

AmRest Holdings SE - praca u giganta rynku restauracyjnego z korzeniami we Wrocławiu

27 maja 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

5 komentarzy
AmRest Holdings SE - praca u giganta rynku restauracyjnego z korzeniami we Wrocławiu
AmRest Holdings SE to obecnie największa niezależna firma prowadząca rozbudowaną sieć restauracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Przedsiębiorstwo posiada swoją siedzibę w Madrycie, ale wywodzi się z Wrocławia, gdzie powstało w 1993 roku.

Wiele osób korzysta na co dzień z usług AmRest Holdings SE, choć nie zdają sobie z tego sprawy. To za sprawą marek, jakie znajdują się pod skrzydłami tej firmy. Spółka prowadzi na terenie Europy restauracje takich sieci, jak Burger King, KFC, Pizza Hut czy Starbucks. To tylko część z marek, jakie znajdują się w portfolio firmy założonej we Wrocławiu.

Wiemy już, że AmRest Holdings SE prowadzi jedne z najpopularniejszych restauracji na rynku. Warto więc się przyjrzeć bliżej historii działalności spółki. Dzięki temu dowiemy się, czy warto z nią wiązać swoje plany zawodowe.

Historia firmy AmRest Holdings SE

AmRest Holdings SE jest dziś jednym z gigantów swojej branży, a wszystko zaczęło się od dwójki Amerykanów, którzy postanowili kupić kamienicę we Wrocławiu. Henry McGovern i Don Kendall Jr. w 1993 roku wygrali przetarg na zakup kamicy Rynek 48 we Wrocławiu. Jeszcze tego samego roku udało im się zdobyć franczyzę Pizza Hut i tak doszło do otwarcia pierwszej pizzerii tej sieci w Polsce.

Video

Szukasz pracy?

KURIER Kierowca DHL

Grimp Logistics Sp. Z o.o.

 • Zielona Góra
 • 4 000-5 700 zł / mc
Dodana
Dodana

Projektant Konstrukcji Budowlanych

SMART-HR

 • Mińsk Mazowiecki
Dodana
Dodana

Kierowca kat. B Kraków od zaraz

INNOVATIVE TRANSPORTS CARS sp. z o.o.

 • Kraków
 • 4 242-9 081 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV

Początkowo firma założona przez Amerykanów nosiła nazwę American Retail Systems (ARS) i jej założycielami ostatecznie byli Donald M. Kendall, Donald M. Kendall jr., Christian R. Eisenbeiss oraz Henry J. McGovern. Sukces pierwszej restauracji Pizza Hut w Polsce był na tyle duży, że w 1994 roku biznesmeni otworzyli drugi lokal w Szczecinie.

W 1995 roku firma ARS poczyniła kolejny krok w rozwoju i doprowadziła do otwarcia restauracji KFC w Szczecinie. Dwa lata później ARS skupia się wyłącznie na branży restauracyjnej i rozpoczyna ekspansję na kolejne polskie miasta. W 1998 roku przedsiębiorstwo wykupiło markę YUM! w Republice Czeskiej, co zaowocowało utworzeniem małego imperium w tej części Europy.

Dużym krokiem dla firmy było połączenie 52 restauracji YUM! i 28 restauracji ARS w 2000 roku. Tym samym utworzono spółkę AmRest NV, która zatrudniała przeszło 3200 osób. Rok później przedsiębiorstwo wykupiło International Fast Food Polska Sp. z o.o. będącego lokalnym operatorem sieci Burger King. W tym czasie zapadła decyzja o zamknięciu części restauracji marki oraz przeistoczeniu pozostałych w KFC.

Rok 2005 przyniósł AmRest debiut na giełdzie, a kolejne lata to rozszerzenie działalności na Węgry, Rosję oraz Serbię. W 2007 roku firma przywróciła markę Burger King w Polsce oraz podpisała umowę partnerską z siecią Starbucks. Zainteresowanie firmy zwróciło się w stronę Bułgarii, Słowacji oraz Słowenii.

W 2010 roku Warburg Pincus zainwestował ponad 300 milionów złotych w AmRest i przejął niemal 25% akcji firmy. Kolejne lata to dalsza ekspansja na rynki europejskie oraz azjatyckie. Przedsiębiorstwo przejęło także marki La Tagliatella, Blue Frog i KABB.

Rok 2017 to kolejny przełom dla AmRest. Spółka przejęła kolejne firmy, rozszerzyła działalność na nowe kraje oraz przeniosła swoją siedzibę z Wrocławia do Madrytu w Hiszpanii. W stolicy Dolnego Śląska pozostała jednak lokalna siedziba przedsiębiorstwa.

Działalność firmy AmRest Holdings SE

AmRest Holdings SE rozwinął się z małej firmy zarządzającej jedną restauracją Pizza Hut w Polsce do rozmiarów prawdziwego giganta branży. Przedsiębiorstwo działa obecnie w całej Europie oraz w Chinach, gdzie prowadzi sieci restauracji szybkiej obsługi (Quick Service Restaurants) oraz restauracji z obsługą kelnerską (Casual Dining Restaurants).

Aktualnie przedsiębiorstwo jest obecne na rynkach 26 krajów i prowadzi ponad 2300 restauracji. Zatrudnienie w firmie osiąga poziom ponad 45 tysięcy pracowników. Ostatnie lata były dla przedsiębiorstwa bardzo udane, a firma notowała świetne wyniki finansowe. Oczywiście epidemia koronawirusa wpłynęła na dochody firmy, ale sytuacja nie okazała się bardzo zła.

Zgodnie z raportami bieżącymi w pierwszym kwartale 2021 roku sprzedaż grupy AmRest Holdings SE wyniosła 380 mln euro i była o 7,8% niższa niż w roku ubiegłym. Na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej pierwszy kwartał 2021 roku przyniósł sprzedaż na poziomie 163,8 mln euro, co stanowi spadek w wysokości 10% względem analogicznego okresu w 2020 roku.

AmRest Holdings SE operuje restauracjami wielu uznanych marek.

Przedsiębiorstwo kieruje w poszczególnych krajach takimi sieciami lokali gastronomicznych, jak:

 • Pizza Hut;
 • KFC;
 • Burger King;
 • Starbucks;
 • La Tagliatella;
 • Blue Frog;
 • KABB;
 • Bacoa;
 • Sushi Shop.

Należy mieć świadomość, że AmRest Holdings SE nie jest właścicielem marek Pizza Hut, KFC, Burger King oraz Starbucks. Przedsiębiorstwo jest ich operatorem na wybranych rynkach i nie posiada prawa do udzielania licencji na prowadzenie lokali tych marek. Wyjątkiem jest status master-franczyzobiorcy marki Pizza Hut w Europie, co pozwala na wybranych rynkach udzielać sub-franczyzy podmiotom trzecim.

Markami własnymi firmy są: La Tagliatella, Blue Frog, Bacoa oraz Sushi Shop. W wypadku tych marek AmRest Holdings SE udziela prawa na prowadzenie restauracji na mocy umowy franczyzowej.

Praca w przedsiębiorstwie AmRest Holdings SE

Przedsiębiorstwo AmRest Holdings SE prowadzi na ten moment 2342 lokale gastronomiczne pod szyldami popularnych marek. Oznacza to, że osoby chcące pracować w gastronomii mają szerokie możliwości podjęcia pracy. Większość pracowników spółki stanowią osoby pracujące w restauracjach. Zatrudnienie w popularnych sieciach może być dobre szczególnie dla młodych osób, chcących zdobywać doświadczenie w gastronomii.

Praca w restauracjach fast food-owych daje także możliwości rozwoju w strukturach danego lokalu i marki. Centrala spółki AmRest Holdings SE przeniosła się do Madrytu, zaś w Polsce pozostały biura firmy zlokalizowane we Wrocławiu. Przedsiębiorstwo sporadycznie oferuje pracę dla pracowników administracji, IT czy handlowców.

Karierę w AmRest Holdings SE można zacząć od przeglądnięcia strony internetowej poświęconej pracy w spółce:

Witryna zawiera między innymi oferty pracy w poszczególnych placówkach firmy na całym świecie, a także w restauracjach zarządzanych przez AmRest.

Kandydaci do pracy w restauracjach należących do AmRest Holdings SE mogą także szukać informacji o pracy na stronach poszczególnych marek lub za pośrednictwem portali z ofertami pracy. Strony takie, jak Aplikuj.pl posiadają ogrom ogłoszeń związanych z gastronomią, a co za tym idzie także z lokalami AmRest.

Opinie o pracy w AmRest Holdings SE

Osoby poszukujące pracy często chcą się dowiedzieć, jak najwięcej o danym pracodawcy. W efekcie chętnie odwiedzają portale zawierające opinie o pracodawcach. Trzeba jednak pamiętać, że do opinii publikowanych w internecie należy podchodzić z dozą rezerwy. Często pracownicy zwyczajnie traktują takie strony, jako miejsce do wylewania żalów. Mimo to z powtarzających się wpisów można wyciągnąć pewne wnioski.

Jak wypada firma AmRest Holdings SE w opinii byłych i obecnych pracowników? W przypadku pracy w restauracjach firmy zdania są podzielone, ale większość osób podkreśla, że spotkało się z fantastycznymi ludźmi w pracy. Co do ciężkości zadań wiele zależy od miejsca, ale co ważniejsze możliwości awansu faktycznie istnieją.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w biurach AmRest Holdings SE. Szczególnie dział IT nie należy do najlepiej płacących. Nie ma się co dziwić, ponieważ nie mamy do czynienia z firmą działającą w branży IT, więc nie szuka ona wysoko wyspecjalizowanych ekspertów. Oferuje raczej pracę dla początkujących osób, które chcą zdobyć doświadczenie zawodowe. Pod innymi względami biurowymi, AmRest Holdings SE wydaje się być przeciętną firmą. Działalność na rynkach międzynarodowych pozwala jednak zdobyć doświadczenie i cenny wpis do CV.

Źródło: Gowork.pl

Kontakt z firmą AmRest Holdings SE

Kandydaci do pracy w firmie AmRest Holdings SE mogą się kontaktować z przedsiębiorstwem za pośrednictwem ofert pracy. W przypadku innych spraw można skorzystać z formularza kontaktowego umieszczonego na oficjalnej stronie spółki: https://www.amrest.eu/pl/kontakt/dane-kontaktowe

Oprócz tego można także skorzystać z tradycyjnych danych kontaktowych:

AmRest Holdings SE

Paseo de la Castellana 163

(6. piętro)

28046 Madryt

Hiszpania

Tel: +48 71 386 10 00

Fax: +48 71 386 10 60

AmRest Holdings SE urosło do rozmiarów potężnego koncernu branży restauracyjnej. Firma wydaje się być ciekawym miejscem pracy szczególnie dla osób chcących zdobyć doświadczenie w gastronomii lub pracy biurowej w tej branży.

Podsumowanie:
 • AmRest Holdings SE jest jednym z wiodących operatorów restauracji w Europie i Chinach, zarządzającym ponad 2300 restauracjami pod szyldami renomowanych marek.
 • Firma została założona w 1993 roku przez dwójkę Amerykanów, którzy otworzyli pierwszą pizzerię Pizza Hut w Polsce, a następnie rozwinęli swoją działalność na rynkach europejskich i azjatyckich.
 • AmRest Holdings SE nie jest właścicielem marek, takich jak Pizza Hut, KFC, Burger King czy Starbucks, ale działa jako ich operator na wybranych rynkach, udzielając sub-franczyzy lub prowadząc restauracje jako master-franczyzobiorca.
 • Praca w restauracjach AmRest Holdings SE to szeroka gama możliwości dla osób chcących zdobywać doświadczenie w branży gastronomicznej, zatrudniających ponad 45 tysięcy pracowników w całej Europie i Chinach.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

skowronek

skowronek

Jako pracodawca z mniejszej firmy, uważam, że AmRest Holdings SE robi świetną robotę w branży. Ich historia pokazuje, że trzeba mieć wytrwałość i nie bać się wyzwań, a w zamian można osiągnąć sukces. Dla mnie to inspirujące i oczekuję, że moja firma też osiągnie sukces w swojej dziedzinie.
Głuptas

Głuptas

Bardzo interesująca historia AmRest Holdings SE. Warto rozważyć pracę w tak dużej firmie, gdzie można zdobyć cenne doświadczenie w gastronomii. Przedsiębiorstwo notuje dobre wyniki finansowe, więc można mieć nadzieję na stabilną pracę.
irka

irka

Ciekawa historia, ale tylko dla tych, którzy chcą pracować w gastronomii. Ja szukam pracy w innej branży, więc to przedsiębiorstwo nie jest dla mnie. Niemniej jednak, sukces AmRest Holdings SE jest godny podziwu.
Urzędnik

Urzędnik

Widząc jak firma rozwijała się od jednej restauracji Pizza Hut do giganta branży restauracyjnej, jestem zmotywowany by pracować w AmRest Holdings SE. To inspirująca historia, która pokazuje, że ciężka praca i wytrwałość dają wyniki.
Jonasz

Jonasz

Dla wielu ludzi jest marzeniem pracować w takim miejscu. Pozwala to na dobrą realizcję swoich planó związanych z karierą.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.