Najwięksi pracodawcy w Polsce

Praca PLL LOT - budowanie kariery w chmurach

13 lipca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

1 komentarz

Praca PLL LOT - budowanie kariery w chmurach
Myśląc o lotnictwie pasażerskim w Polsce pierwszym skojarzeniem jest PLL LOT. Charakterystyczne biało-niebieskie samoloty są obecne na polskim niebie od ponad 90 lat, dzięki czemu stały się prawdziwą ikoną rodzimego lotnictwa. Polskie Linie Lotnicze LOT mogą się pochwalić statusem jednej z najstarszych linii lotniczych na świecie oraz jedną z najmłodszych flot maszyn.

PLL LOT oferuje ponad 120 regularnych połączeń, a samoloty polskiej linii lotniczej docierają regularnie do blisko 100 portów lotniczych na całym świecie. Tylko w 2019 roku z usług przedsiębiorstwa skorzystało ponad 10 milionów pasażerów. W przypadku PLL LOT mamy do czynienia z prawdziwym gigantem, który przyciąga nie tylko klientów, ale także potencjalnych pracowników chcących budować swoją karierę w lotnictwie. Sprawdźmy co oferuje PLL LOT, w jakiej jest kondycji i czy warto podjąć w nim pracę.

Historia firmy PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT mają niezwykle bogatą historię sięgającą 1920 roku. To właśnie wtedy miała miejsce inauguracja pierwszego połączenia lotniczego z Warszawy. PLL LOT jest jedną z 12 najstarszych linii lotniczych na świecie, dlatego warto poznać historię początków polskiego przedsiębiorstwa.

Video

W 1921 roku powołano do życia Poznańskie Towarzystwo Lotnicze "Aerotarg", które było odpowiedzialne za organizację pierwszej regularnej linii lotniczej na trasie Poznań-Warszawa. Rok później na terenie Polski zawiązuje się spółka o nazwie Polska Linja Lotnicza "Aerolloyd", która w 1925 roku przekształca się w spółkę akcyjną "Aerolot". Tymczasem w Poznaniu uruchomiono przedsiębiorstwo lotnicze Aero Sp. z o.o. Prywatne firmy realizują regularne połączenia między największymi miastami w kraju.

Prawdziwy przełom dla polskiego lotnictwa przyniósł 1928 rok. Ministerstwo Komunikacji opracowało program restrukturyzacji komunikacji lotniczej w Polsce. W efekcie zlikwidowano wszystkie firmy prywatne powołując na ich fundamencie przedsiębiorstwo Linje Lotnicze LOT Sp. z o.o. Tak się rozpoczęła właściwa historia PLL LOT. W 1929 roku nazwę przedsiębiorstwa poszerzono o dopisek "Polskie", a firma rozpoczęła dynamiczne poszerzanie swoich zasięgów.

PLL LOT w 1930 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego IATA, a rok później żuraw stał się oficjalnie godłem firmy. W 1934 roku siedziba firmy została przeniesiona na nowe warszawskie lotnisko Okęcie. Rok 1938 przyniósł zmiany w języku polskim i nazwa firmy zmieniła się na Polskie Linie Lotnicze LOT. Niestety rok później w ramach działań wojennych większość infrastruktury LOT-u została zniszczona, a 16 maszyn z 26 zostało internowanych w Rumunii.

W 1945 roku LOT powrócił na rynek, ale pod pełnym zarządem państwowym. Władze zdecydowały się przemianować firmę na Przedsiębiorstwo Państwowe Polskie Linie Lotnicze LOT. Flota LOT-u początkowo bazuje na maszynach odkupionych od wojska, a z czasem powiększa się o nowe maszyny. Linie lotnicze zaczynają budowę nowych połączeń krajowych oraz międzynarodowych. Rok 1978 przyniósł nową, charakterystyczną szatę graficzną samolotów LOT-u. Biały kadłub z napisem LOT oraz błękitny ster z żurawiem i polską flagą opracowali artyści Roman Duszek i Andrzej Zbrożek.

Szukasz pracy?
Dodana
Polecana

Doradca Klienta

Credit Agricole Bank Polska S.A.

 • Koszalin
Dodana
Dodana

Specjalista ds. przetargów i ofert

ITURRI Poland

 • Bielsko-Biała
Dodana
Polecana

Specjalista ds. IT

Evatronix S.A.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Video

Lata 1980-82 doprowadziły do całkowitego zawieszenia lotów i na dwa lata przedsiębiorstwo zostało zamrożone. W 1988 roku zapadła decyzja o przesiadce z radzieckich samolotów na maszyny amerykańskie, co zaowocowało długoterminową współpracą z Boeingiem. Od tego czasu PLL LOT notował liczne sukcesy i skrupulatnie poszerzał swoje zasięgi. W 1992 roku firmę przekształcono w spółkę akcyjną. Przedsiębiorstwo przeszło niemały kryzys w 2012 roku związany z nie najlepszym zarządzaniem, co doprowadziło do restrukturyzacji spółki. Dziś przedsiębiorstwo zdaje się być w dobrej kondycji i ciągle polepsza swoją pozycję.

Działalność firmy PLL LOT

PLL LOT rozwinęło się przez lata do ogromnych rozmiarów i dziś firma realizuje ponad 120 stałych połączeń rejsowych docierając do niemal 100 portów lotniczych na świecie. Główną działalnością LOT-u jest oczywiście realizowanie regularnych połączeń pasażerskich, ale to nie jedyne usługi świadczone przez linię.

Źródło: https://corporate.lot.com/pl/pl/siatka-polaczen

Polskie Linie Lotnicze LOT świadczą także usługi w zakresie lotów czarterowych i transportu przesyłek. W celu zapewnienia wysokiej jakości usług powstały trzy wyspecjalizowane marki działające w ramach LOT-u.

LOT Travel - oferta LOT Travel została dostosowana do potrzeb klientów biznesowych i prywatnych i obejmuje kompleksowe przygotowanie podróży. Klienci mogą liczyć nie tylko na zabukowanie odpowiednich lotów, ale także na organizację transportu na ziemi, noclegów oraz rozplanowanie ewentualnego zwiedzania w celu podróży. LOT Travel ma na celu opracowanie i przygotowanie od zera całej podróży.

LOT Charters - kompleksowe usługi czarterowe. Specjalna oferta dla klientów biznesowych w dużej mierze przygotowana dla touroperatorów. LOT współpracuje z wieloma firmami turystycznymi i dzięki swojej flocie może realizować loty w najróżniejsze zakątki świata.

LOT Cargo - przewóz towarów drogą lotniczą ciągle zyskuje na znaczeniu. LOT Cargo realizuje transport przesyłek zarówno samolotami rejsowymi, jak i w ramach czarterów. W przypadku tych drugich usługi transportowe mogą być realizowane do wagi ładunku 120 ton oraz na dystans do 12 000 km. LOT Cargo jako firma spedycyjna organizuje również transport drogą lądową do największych portów lotniczych w Europie.

PLL LOT stał się poważnym graczem na rynku międzynarodowym, o czym świadczą między innymi liczby:

 • 10 mln - roczna liczba przewożonych pasażerów
 • 350 - średnia ilość lotów realizowanych dziennie
 • ponad 85 - liczba regularnie odwiedzanych portów lotniczych
 • ponad 120 - ilość regularnych połączeń
 • 90 - flota samolotów
 • 15 - liczba Boeingów 787 Dreamliner we flocie
 • ponad 700 - liczba pilotek i pilotów
 • ponad 1300 - liczba członków załóg pokładowych

PLL LOT jest również właścicielem spółki Central European Engine Services, która świadczy usługi z zakresu serwisowania i obsługi technicznej silników lotniczych. Oprócz tego spółka WRO-LOT działa w Porcie Lotniczym im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu i zajmuje się kompleksową obsługą naziemną maszyn, pasażerów i ich bagażu oraz cargo.

Źródło: https://corporate.lot.com/pl/pl/nasza-flota

Sukcesy branżowe firmy PLL LOT

Przedsiębiorstwa takie, jak PLL LOT muszą się stale rozwijać i dbać o wysoką jakość usług. Dowodem jakości są nagrody i wyróżnienia wręczane przez środowisko branżowe oraz samych klientów. PLL LOT w historii swojej działalności otrzymał wiele cennych wyróżnień.

Wybrane nagrody dla PLL LOT:

"Fly Quiet" - LOT najcichszym przewoźnikiem na londyńskim lotnisku Heathrow w 2018 roku, dzięki owoczesnej flocie i technice lądowania polskich pilotów.

"Marka Godna Zaufania" - LOT cztery razy z rzędu otrzymywał wyróżnienie w badaniu realizowanym przez Kantar Millward Brown. Nagrodę przyznawano dla LOT-u w latach od 2015 do 2018.

"Ranking OAS" - LOT w pierwszej dziesiątce najbardziej punktualnych linii lotniczych w 2015 roku. Równocześnie przewoźnik znalazł się na 4 miejscu wśród linii lotniczych w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz Afryce.

"GlobeRunner Awards" - zwycięstwo w plebiscycie z 2014 roku serwisu Frequent Business Traveller w kategorii Najlepsza Linia Lotnicza w Europie, Na Bliskim Wschodzie i Afryce.

"Business Traveller Awards" - tytuł najlepszej linii lotniczej w Europie Środkowo-Wschodniej otrzymywany cyklicznie w latach 1998-2018.

"World Travel Awards" - wyróżnienie od magazynu Global Traveller za jakość usług w latach 2008, 2009, 2010, 2012, 2014, 2017, 2018, 2019.

"Cesar Awards Pasażer.com" - wielokrotne wyróżnienia LOT-u w takich kategoriach, jak: Najlepsza tradycyjna linia lotnicza, LOT Charters – Najlepsza czarterowa linia lotnicza, LOT – Najlepsza biznesowa linia lotnicza oraz Najlepszy przewoźnik na połączeniach dalekodystansowych i Najlepsza Linia Lotnicza na krótkich dystansach. Nagrody przyznawano LOT-owi w latach 2009, 2011, 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019.

Tak się prezentuje zaledwie kilka z licznych nagród zdobytych przez PLL LOT. Jak widać przedsiębiorstwo było wielokrotnie doceniane, co wskazuje na wysoką jakość świadczonych usług oraz kulturę pracy firmy. Nie ma się co dziwić, że firma przykuwa uwagę potencjalnych pracowników. Co ma do zaoferowania PLL LOT?

Praca w firmie PLL LOT

Praca w LOT jest kusząca dla wielu osób chcących związać swoje życie z lotnictwem. Zatrudnienie w największej polskiej linii lotniczej jest dla pilotów i członków załóg pokładowych zawodem prestiżowym, dającym możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Praca w LOT to nie tylko zawody związane z lataniem, ale także funkcje na ziemi związane z obsługą klientów, czy funkcjonowaniem spółki.

PLL LOT chwali się, że wielokrotnie odbierał nagrody dla najlepszego pracodawcy w różnych plebiscytach. Między innymi od 2014 roku firma znajduje się w rankingu studenckim Universum, a w 2018 roku LOT otrzymał wyróżnienia aż w czterech kategoriach. Trzy lata z rzędu linia otrzymywała nagrodę Randstad Award dla najbardziej atrakcyjnych pracodawców w Polsce. Firma prowadzi również szkolenia dla pracowników i wewnętrzną Akademię "Train a LOT" pozwalającą na podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Osoby zainteresowane pracą w PLL LOT mogą znaleźć aktualne oferty pracy pod adresem internetowym: https://www.lot.com/pl/pl/kariera.

PLL LOT poszukuje pracowników w kilku obszarach:

 • Praca w samolocie (piloci i załoga pokładowa);
 • Praca w biurze LOT (administracja, marketing, IT, księgowość, sprzedaż i wiele innych);
 • Praca na lotnisku w Warszawie (operacje naziemne i obsługa klienta);
 • Praca w zagranicznej placówce;
 • Staże i praktyki.

Opinie o firmie PLL LOT

Niemal każdy przez aplikowaniem do nowej pracy chce się czegoś dowiedzieć o potencjalnym pracodawcy. Najlepszym sposobem byłoby porozmawianie z pracownikami, ale to nie zawsze jest możliwe. W takiej sytuacji sporo osób posiłkuje się portalami z opiniami na temat pracodawców.

Takie strony pozwalają sprawdzić, co o danej firmie piszą byli i obecni pracownicy. Wiele wpisów należy traktować z pewnym dystansem, ale czasem można wyciągnąć cenne wnioski. Co o PLL LOT piszą internauci?

Przeglądając wpisy w internecie na temat PLL LOT można znaleźć zróżnicowane wypowiedzi. Wiele opinii podkreśla przeciętne wynagrodzenia, słabą organizację struktur i zarządzania. Z drugiej strony chwalone są dodatki i socjal oraz możliwość zdobywania cennego doświadczenia. Większość osób potwierdza, że praca w PLL LOT może się okazać niezwykle cennym wpisem do CV, który otworzy furtkę do dalszego rozwoju. Wygląda więc na to, że warto spróbować swoich sił w PLL LOT, szczególnie na początku swojej kariery.

Źródło: www.absolvent.pl

Kontakt z firmą PLL LOT

Osoby zainteresowane pracą w PLL LOT mogą się kontaktować z firmą za pośrednictwem ofert pracy dostępnych pod podanym wyżej adresem internetowym. Dla pozostałych interesantów przygotowano specjalną infolinię obsługiwaną w dziesięciu językach i działającą przez całą dobę siedem dni w tygodniu.

Infolinia PLL LOT:

+48 22 577 77 55

Na stronie internetowej www.lot.com można znaleźć stosowne formularze kontaktowe oraz dane poszczególnych placówek przedsiębiorstwa. W przypadku kontaktu korespondencyjnego do centrali należy się posłużyć adresem:

ul. Komitetu Obrony Robotników 43

02-146 Warszawa

Warto również zaznajomić się z oficjalnymi profilami firmy w social mediach. PLL LOT zdaje sobie sprawę z wpływu mediów społecznościowych na dzisiejszy świat i udostępnia ciekawe materiały na swoich kanałach. Pozwalają się one zapoznać z ofertą oraz działalnością Polskich Linii Lotniczych LOT.

Facebook ikona
YouTube ikona
LinkedIn ikona

 

https://www.facebook.com/PllLOT

 

 

https://www.youtube.com/user/LOTPolishAirlinesTV

 

 

https://www.linkedin.com/company/lot-polish-airlines/

 

 

PLL LOT jest liderem na polskim niebie i ciągle się rozwija, co stanowi magnes na potencjalnych pracowników chcących budować swoją karierę w lotnictwie. Wiele wskazuje na to, że praca w PLL LOT jest cennym doświadczeniem mogącym procentować w przyszłości.

Podziel się

1 komentarz

Pytanko

Pytanko

LOT to brzmi poważnie. Praca fajna dla wielu ludzi, gdyż podmiot bardzo dużo zyskuje od ostatnich lat. Tylko czy przedkłada się to na pracę-jakość?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka