Praca Boryszew - od producenta sztucznego jedwabiu do międzynarodowego giganta na rynku motoryzacyjnym

Praca Boryszew - od producenta sztucznego jedwabiu do międzynarodowego giganta na rynku motoryzacyjnym
Spółka Boryszew S.A. jest dziś jedną z największych polskich firm prężnie działających na światowych rynkach. Grupa kapitałowa zrzesza podmioty zajmujące się zaopatrywaniem przemysłu motoryzacyjnego oraz lotniczego. Firma wprowadza na rynek osprzęt z branży automotive, chemię wykorzystywaną w motoryzacji oraz produkty z metali.

Droga do międzynarodowego giganta była długa, a wszystko zaczęło się od niewielkich zakładów w Sochaczewie. To one dały początek pięknej historii i dziś funkcjonują jako spółka Boryszew ERG. Warto przyjrzeć się bliżej przedsiębiorstwu o ponad stuletniej tradycji. Czy praca w firmie Boryszew daje możliwość rozwoju kariery? Jak producent jedwabiu stał się potęgą na rynku motoryzacji? Poznajmy odpowiedź na te i inne pytania.

Historia firmy Boryszew

Dziś na globalnych rynkach znana jest spółka Boryszew S.A. Jednym z jej ważniejszych oddziałów jest Boryszew ERG, czyli firma, od której zaczęła się cała historia polskiego imperium. Dokładnie mówiąc, 19 grudnia 1911 roku w Sochaczewie została otwarta fabryka sztucznego jedwabiu. Przedsiębiorstwo zostało zarejestrowane pod nazwą "Belgijskie Towarzystwo Sochaczewskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu".

Źródło: www.boryszew.com.pl/historia-spolki

Zakłady nigdy nie uzyskały pierwotnie planowanej formy, ponieważ inwestycje przerwał wybuch I Wojny Światowej. Działania wojenne doprowadziły do zniszczenia fabryki, którą odbudowano w 1921 roku pod nazwą Belgijska Spółka Akcyjna Zakłady Przemysłowe w Boryszewie. Przedsiębiorstwo produkowało proch karabinowy oraz potrzebny do jego produkcji alkohol etylowy.

W 1932 roku doszło do kolejnej zmiany branży i fabryka zaczęła produkcję cementów dentystycznych marki "Borygo" na licencji niemieckiej firmy Ascher. Wysokiej jakości produkt powstawał w zakładach do 1950 roku. Zakłady uruchomiły także produkcję kosmetyków i farmaceutyków. Po II Wojnie Światowej fabryka przestała wytwarzać proch strzelniczy, zastępując go eterem do narkozy, alkoholem amylowy oraz olejkami kosmetycznymi. Kolejne lata zaczęły kształtować przedsiębiorstwo, jakie znamy dzisiaj.

W 1947 roku fabryka została przejęta przez Centralny Zarząd Przemysłu Chemicznego i rozpoczęła produkcję płynu hydraulicznego oraz przeciwmroźnego do chłodnic samochodowych. W 1950 roku fabryka zmieniła nazwę na Zakłady Farmaceutyczne Boryszew, rozszerzając zakres swoich działań o kolejne produkty chemiczne. Lata sześćdziesiąte przyniosły rozwój produkcji środków pomocniczych do przetwórstwa tworzyw sztucznych, co zapoczątkowało formowanie obecnego profilu firmy.

Rok 1971 przyniósł kolejną zmianę nazwy na Zakłady Tworzyw Sztucznych Boryszew ERG. Nazwa ta przetrwała do 1992 roku, gdy w wyniku prywatyzacji firmy powstała spółka Boryszew S.A. Od maja 1996 roku firma znajduje się w publicznym obrocie na Giełdzie Papierów Wartościowych. W 1999 roku spółka zyskała inwestora strategicznego, Romana Karkosika. To otworzyło nowy rozdział inwestycji i budowania silnej grupy. W 2007 roku Boryszew ERG został odłączony od spółki Boryszew S.A. jako samodzielna spółka będąca w pełni własnością spółki Boryszew S.A. Ostatecznie w 2013 roku ponownie firmy się scaliły, a fabryka w Sochaczewie stała się oddziałem spółki Boryszew S.A.

Działalność firmy Boryszew

Grupa Boryszew skupia pod sobą wiele zakładów produkcyjnych działających w kilku branżach. W przypadku Boryszew ERG najważniejsze pozostają środki chemiczne do wykorzystania w różnych sektorach. Największą sławę firmie w Polsce przyniosły niewątpliwie produkty chemii motoryzacyjnej. Zapewne większość kierowców bardzo dobrze zna płyny do chłodnic oraz do spryskiwaczy z linii Borygo. Ta marka silnie zakorzeniła się w świadomości Polaków. Chemia motoryzacyjna to nie jedyny obszar działalności Boryszewa.

W obliczu ostatnich wydarzeń na popularności zyskały płyny wirusobójcze wytwarzane przez przedsiębiorstwo. Firma zajmuje się także różnego rodzaju płynami do instalacji, materiałami budowlanymi, opakowaniami przemysłowymi oraz środkami do odladzania infrastruktury lotniczej i kolejowej.

Sama Grupa Boryszew ma w swoim zakresie działań także przewody i osprzęt samochodowy, elementy wnętrz pojazdów czy elementy wizualne samochodów. Fabryki spółki wykonują produkty z aluminium, miedzi oraz cynku, a przedsiębiorstwo prowadzi również recykling ołowiu.

Grupa Boryszew ma powody do zadowolenia dzięki ostatnim wynikom finansowym. Spółka w 2019 roku osiągnęła przychody w wysokości 6,3 mld zł, a skonsolidowana EBITDA (zysk operacyjny) osiągnęła poziom 414 mln zł. W efekcie przychody spółki wzrosły o 3%, a EBITDA o 9% względem 2018 roku.

Pełny raport finansowy Grupy Boryszew można zobaczyć poniżej:

Praca w firmie Boryszew

Grupa Boryszew zrzesza w sobie liczne podmioty produkcyjne działające w branży motoryzacyjnej, metalowej oraz chemicznej, co oznacza wiele możliwości budowy kariery. Przedsiębiorstwo chwali się, że jest jedną z największych grup przemysłowych w Polsce i faktycznie liczba zakładów oraz pracowników robią wrażenie.

W ramach Grupy Boryszew funkcjonuje ponad 30 zakładów produkcyjnych i centrów badawczo-rozwojowych rozlokowanych na czterech kontynentach. W 2019 roku grupa zatrudniała 11 154 pracowników, co stanowiło minimalny spadek względem 2018 roku. Ponad połowa zatrudnionych pracowników pracuje w branży motoryzacyjnej. Zgodnie z publikacją na stronie internetowej Grupy Boryszew struktura zatrudnienia prezentuje się następująco.

Struktura zatrudnienia z podziałem na branże:

Motoryzacja 55,2%
Stal 19,3%
Metale 19,1%
Chemia 5,4%
Pozostałe 1%

Karierę w spółkach Grupy Boryszew można przede wszystkim robić na produkcji oraz w hutach. Poszczególne zakłady nierzadko poszukują także fachowców związanych z konkretnymi branżami. Osoby zainteresowane rozwojem kariery w spółkach należących do Grupy Boryszew mogą wybrać jeden z licznych zakładów na terenie Polski.

Najważniejsze polskie placówki Grupy Boryszew:

Boryszew Centrala Warszawa
Boryszew ERG Sochaczew
Boryszew S.A. Oddział Elana Toruń
Huta Aluminium Konin Konin
Hutmen S.A. Wrocław
ZM Silesia Oddział Huta Oława Oława
ZM Silesia Katowice
Baterpol Katowice
Maflow Tychy Tychy
WM Dziedzice Czechowice-Dziedzice
NPA Skawina Skawina

Grupa Boryszew prowadzi regularnie rekrutację do swoich zakładów. Proces rekrutacji został podzielony na sześć etapów, po których przejściu kandydat będzie mógł się cieszyć zatrudnieniem.

Przyjrzyjmy się bliżej kolejnym etapom rekrutacji do spółek zrzeszonych w Grupie Boryszew:

  • Etap 1 - Proces rekrutacji zostaje uruchomiony po opublikowaniu oferty pracy na stronie: http://www.boryszew.com.pl/Oferty_pracy bądź w serwisach z ogłoszeniami jak np. Aplikuj.pl. Kandydat składa aplikację i drogą mailową jest informowany o przyjęciu dokumentów.
  • Etap 2 - Przegląd aplikacji i kontakt z wybranymi kandydatami do pracy. Rekruterzy biorą pod uwagę także aplikacje z poprzednich procesów rekrutacji, o ile kandydaci wyrazili chęć wzięcia udziału w kolejnych rekrutacjach na pracowników.
  • Etap 3 - Spotkanie bądź rozmowa telefoniczna z rekruterem, w której czasie kandydat może się dowiedzieć więcej o firmie i konkretnym stanowisku. Rekruterzy zaś sprawdzają doświadczenie kandydata i motywacje.
  • Etap 4 - Spotkanie z potencjalnym przełożonym. Kandydaci mają okazję poznać przyszłego przełożonego, zaś ten ocenia czy aplikant pasuje do prowadzonego zespołu i stanowiska. Nierzadko w czasie spotkania zostają zlecone pewne zadania związane ze stanowiskiem, na jakie aplikuje kandydat.
  • Etap 5 - Weryfikacja referencji, podczas której rekruterzy rozmawiają ze wskazanymi byłymi współpracownikami i przełożonymi kandydata.
  • Etap 6 - Zaproszenie do współpracy, czyli wybór kandydata i zatrudnienie. Wszyscy uczestnicy procesu rekrutacji otrzymują informację zwrotną, a wybrany kandydat zostaje zatrudniony w firmie.

Opinie o spółkach Grupy Boryszew

Pracodawcy muszą zapewniać odpowiednie warunki pracy, aby opinia o zakładzie nie przyniosła negatywnych skutków na rynku pracy. Dziś każdy może skomentować atmosferę w firmie za pomocą internetu i wiele osób chętnie to robi. Bardzo często w sieci wylewane są żale, ale w gąszczu opinii da się wyłapać cenne wypowiedzi pozwalające wysnuć jakieś wnioski.

W przypadku spółek zaliczanych do Grupy Boryszew w sieci można znaleźć zaskakująco mało świeżych opinii. W większości komentarze pochodzą sprzed kilku lat. Wiele osób podających się za obecnych oraz byłych pracowników podkreśla, że praca w Boryszewie daje szanse na rozwój ambitnym ludziom. Zarówno w kwestii awansów, jak i zdobycia cennego doświadczenia, które zaprocentuje u innych pracodawców. Zarobki raczej nie powalają, choć w przypadku niektórych oddziałów są one atrakcyjne dla danego regionu.

Źródło: www.absolvent.pl

Źródło: www.gowork.pl

Kontakt z Grupą Boryszew

Osoby zainteresowane kontaktem z Grupą Boryszew mogą skorzystać z danych kontaktowych do centrali Boryszew S.A. w Warszawie bądź mogą kierować swoje zapytania bezpośrednio do zrzeszonych spółek.

Boryszew S.A. - dane kontaktowe:

ul. Aleje Jerozolimskie 92,

00-807 Warszawa

Tel: (22) 658 68 86

e-mail: info@boryszew.com

Szczegółowe dane kontaktowe do pozostałych spółek wchodzących w skład Grupy Boryszew można znaleźć na stronie internetowej: www.boryszew.com.pl

W wolnej chwili warto także odwiedzić kanały spółki w serwisach społecznościowych. Na nich znajdziemy między innymi materiały dotyczące produktów spółki. Kanały znajdziecie pod adresem:

Facebook ikona

YouTube ikona

LinkedIn ikona

 

https://www.facebook.com/NPASkawina/

 

 

https://www.youtube.com/channel/UCbOUHAYB1LY0FOA7QpGMjFQ?feature=watch

 

 

https://www.linkedin.com/company/boryszew-sa/

 

 

Grupa Boryszew stała się prawdziwą potęgą i jest jedną z największych grup przemysłowych w Polsce. Spółka stała się miejscem pracy dla wielu Polaków i z pewnością warto zwrócić na nią uwagę, szukając zatrudnienia. Nie zawsze oferty pracy będą najbardziej atrakcyjne, ale zatrudnienie w spółkach Boryszew może dać cenne doświadczenie potrzebne do budowy dalszej kariery.

Oceń ten wpis
Praca Boryszew - od producenta sztucznego jedwabiu do międzynarodowego giganta na rynku motoryzacyjnym
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.