!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Żywcu

15 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

0 komentarzy

Poziom bezrobocia w Żywcu
Początek 2020 roku oznaczał minimalny wzrost bezrobocia w Polsce. Nie wszystkie regiony notowały wzrosty czego przykładem może być województwo śląskie. Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego ze stycznia bieżącego roku, poziom bezrobocia w Polsce wzrósł z 5,2% do 5,5%. Tymczasem w województwie śląskim bezrobocie wyniosło zaledwie 3,8%. Niestety nie wszystkie regiony na śląsku radzą sobie tak dobrze.

Przykładem może być Żywiec, który na początku roku odnotował stopę bezrobocia na poziomie 6,6%. Wynik ten dotyczy całego powiatu żywieckiego, ponieważ GUS nie prowadzi bardziej szczegółowej analizy. Widać jednak, że poziom bezrobocia w Żywcu odbiega od bardzo niskiego poziomu całego województwa. Co jest przyczyną takiego stanu i czy jest szansa na obniżenie bezrobocia w Żywcu? Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom.

Względnie niska stopa bezrobocia w Żywcu

Patrząc na stopę bezrobocia w województwie śląskim, można wywnioskować, że w powiecie żywieckim mamy do czynienia z bardzo złym wynikiem. Tymczasem rzeczywistość jest znacznie bardziej pozytywna. Zacznijmy jednak od statystyk za ostatnie lata.

Powiat żywiecki notował regularne i duże spadki stopy bezrobocia. Początek tego roku przyniósł pierwszy wzrost od wielu lat. Ten jednak mieści się w założeniach analityków. Zazwyczaj początek roku przynosi niewielkie wzrosty bezrobocia, a do tego podniesienie płacy minimalnej zaowocowało zwolnieniami w niektórych przedsiębiorstwach, co także wpłynęło na wyniki.

W ostatnich latach stopa bezrobocia w powiecie żywieckim kształtowała się następująco:

  • 2014: 13,2%
  • 2015: 10,4%
  • 2016: 8,5%
  • 2017: 7,1%
  • 2018: 6,9%
  • 2019: 6,2%
  • 2020: 6,6%

Jak widać, we wcześniejszych latach bezrobocie w Żywcu spadało w zaskakująco szybkim tempie. Jak donoszą lokalni specjaliści od rynku pracy, wyniki w okolicach 6% nie są wcale złe. Dlaczego? Analizy żywieckiego rynku pracy pokazują, że miejsc pracy nie brakuje. Za to osoby pozostające na bezrobociu mają od dłuższego czasu problem ze znalezieniem zatrudnienia z różnych powodów. Część z nich nie ma zamiaru się aktywizować zawodowo i symulują poszukiwanie pracy w celu uzyskiwania okresowego zasiłku dla bezrobotnych.

Rynek pracy w Żywcu - czy bezrobocie ma szansę spaść?

Żywiec nie jest dużym miastem, ale mimo to posiada bardzo rozwinięty rynek pracy. Większość Polaków kojarzy to miast z potężnym browarem Grupy Żywiec i faktycznie stanowi on jeden z filarów lokalnej gospodarki. Browar generuje wiele miejsc pracy nie tylko w produkcji piwa, ale przede wszystkim w transporcie, sprzedaży i wielu zawodach pobocznych związanych z funkcjonowaniem giganta.

W Żywcu funkcjonują także duże zakłady produkcyjne oraz spora ilość niewielkich przedsiębiorstw. Nie brakuje licznych firm usługowych, nie wspominając o sporym zapleczu turystycznym w samym mieście i jego okolicach. Generalnie miejsc pracy w Żywcu nie brakuje. Co prawda nie są to zawsze posady marzeń, ale w razie potrzeby można się podjąć pracy, aby mieć czas na poszukiwania lepszego zatrudnienia.

Sytuacja pracowników w Żywcu:

  • Pracodawcy w Żywcu donoszą o problemach ze znalezieniem pracowników, co jest charakterystyczne dla regionów o bardzo niskim bezrobociu.
  • To potwierdza tezy o bezrobotnych nieplanujących zasadniczo aktywizacji zawodowej.
  • Taka sytuacja sprawia, że bezrobocie w granicach 6-7% może się nie zmienić.

Patrząc na wyniki z minionych lat, możemy zaobserwować, że od 2017 roku spadki znacząco wyhamowały. Mniej więcej w tym momencie rynek pracy w Żywcu rozwinął się do tego stopnia, że zaczęło brakować pracowników. Można więc założyć, że bezrobocie będzie się utrzymywało na takim poziomie.

Urzędy pracy wykorzystały w minionych latach dobrze programy aktywizacyjne. Niestety brak nowych programów i instrumentów aktywizacyjnych dostosowanych do potrzeb obecnego rynku pracy nie wpłynie na poprawę wyników. Możemy się także spodziewać wzrostu bezrobocia związanego z obecną sytuacją epidemii koronawirusa. Tak naprawdę ciężko obecnie ocenić, jak mocno ucierpi gospodarka, a co za tym idzie, w jakim stopniu epidemia odbije się na rynku pracy.

To może Cię również zainteresować

Praca Żywiec

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.