Poziom bezrobocia w Żywcu

Poziom bezrobocia w Żywcu
Początek 2020 roku oznaczał minimalny wzrost bezrobocia w Polsce. Nie wszystkie regiony notowały wzrosty czego przykładem może być województwo śląskie. Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego ze stycznia bieżącego roku, poziom bezrobocia w Polsce wzrósł z 5,2% do 5,5%. Tymczasem w województwie śląskim bezrobocie wyniosło zaledwie 3,8%. Niestety nie wszystkie regiony na śląsku radzą sobie tak dobrze.

Przykładem może być Żywiec, który na początku roku odnotował stopę bezrobocia na poziomie 6,6%. Wynik ten dotyczy całego powiatu żywieckiego, ponieważ GUS nie prowadzi bardziej szczegółowej analizy. Widać jednak, że poziom bezrobocia w Żywcu odbiega od bardzo niskiego poziomu całego województwa. Co jest przyczyną takiego stanu i czy jest szansa na obniżenie bezrobocia w Żywcu? Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom.

Względnie niska stopa bezrobocia w Żywcu

Patrząc na stopę bezrobocia w województwie śląskim, można wywnioskować, że w powiecie żywieckim mamy do czynienia z bardzo złym wynikiem. Tymczasem rzeczywistość jest znacznie bardziej pozytywna. Zacznijmy jednak od statystyk za ostatnie lata.

Powiat żywiecki notował regularne i duże spadki stopy bezrobocia. Początek tego roku przyniósł pierwszy wzrost od wielu lat. Ten jednak mieści się w założeniach analityków. Zazwyczaj początek roku przynosi niewielkie wzrosty bezrobocia, a do tego podniesienie płacy minimalnej zaowocowało zwolnieniami w niektórych przedsiębiorstwach, co także wpłynęło na wyniki.

W ostatnich latach stopa bezrobocia w powiecie żywieckim kształtowała się następująco:

  • 2014: 13,2%
  • 2015: 10,4%
  • 2016: 8,5%
  • 2017: 7,1%
  • 2018: 6,9%
  • 2019: 6,2%
  • 2020: 6,6%

Jak widać, we wcześniejszych latach bezrobocie w Żywcu spadało w zaskakująco szybkim tempie. Jak donoszą lokalni specjaliści od rynku pracy, wyniki w okolicach 6% nie są wcale złe. Dlaczego? Analizy żywieckiego rynku pracy pokazują, że miejsc pracy nie brakuje. Za to osoby pozostające na bezrobociu mają od dłuższego czasu problem ze znalezieniem zatrudnienia z różnych powodów. Część z nich nie ma zamiaru się aktywizować zawodowo i symulują poszukiwanie pracy w celu uzyskiwania okresowego zasiłku dla bezrobotnych.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Żywiec

Rynek pracy w Żywcu - czy bezrobocie ma szansę spaść?

Żywiec nie jest dużym miastem, ale mimo to posiada bardzo rozwinięty rynek pracy. Większość Polaków kojarzy to miast z potężnym browarem Grupy Żywiec i faktycznie stanowi on jeden z filarów lokalnej gospodarki. Browar generuje wiele miejsc pracy nie tylko w produkcji piwa, ale przede wszystkim w transporcie, sprzedaży i wielu zawodach pobocznych związanych z funkcjonowaniem giganta.

W Żywcu funkcjonują także duże zakłady produkcyjne oraz spora ilość niewielkich przedsiębiorstw. Nie brakuje licznych firm usługowych, nie wspominając o sporym zapleczu turystycznym w samym mieście i jego okolicach. Generalnie miejsc pracy w Żywcu nie brakuje. Co prawda nie są to zawsze posady marzeń, ale w razie potrzeby można się podjąć pracy, aby mieć czas na poszukiwania lepszego zatrudnienia.

Sytuacja pracowników w Żywcu:

  • Pracodawcy w Żywcu donoszą o problemach ze znalezieniem pracowników, co jest charakterystyczne dla regionów o bardzo niskim bezrobociu.
  • To potwierdza tezy o bezrobotnych nieplanujących zasadniczo aktywizacji zawodowej.
  • Taka sytuacja sprawia, że bezrobocie w granicach 6-7% może się nie zmienić.

Patrząc na wyniki z minionych lat, możemy zaobserwować, że od 2017 roku spadki znacząco wyhamowały. Mniej więcej w tym momencie rynek pracy w Żywcu rozwinął się do tego stopnia, że zaczęło brakować pracowników. Można więc założyć, że bezrobocie będzie się utrzymywało na takim poziomie.

Urzędy pracy wykorzystały w minionych latach dobrze programy aktywizacyjne. Niestety brak nowych programów i instrumentów aktywizacyjnych dostosowanych do potrzeb obecnego rynku pracy nie wpłynie na poprawę wyników. Możemy się także spodziewać wzrostu bezrobocia związanego z obecną sytuacją epidemii koronawirusa. Tak naprawdę ciężko obecnie ocenić, jak mocno ucierpi gospodarka, a co za tym idzie, w jakim stopniu epidemia odbije się na rynku pracy.

Oceń ten wpis
Poziom bezrobocia w Żywcu
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.