Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Czechowicach-Dziedzicach

30 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

11 komentarzy
Poziom bezrobocia w Czechowicach-Dziedzicach
Czechowice-Dziedzice to niewielka miejscowość leżąca niedaleko Bielska-Białej. Miasto może się pochwalić dość rozbudowanym rynkiem pracy, a do tego położenie pomiędzy dużymi ośrodkami przemysłowymi gwarantuje mieszkańcom dostęp do licznych miejsc pracy.

Atrakcyjność czechowickiego i okolicznego rynku pracy potwierdza stopa bezrobocia w regionie. Główny Urząd Statystyczny opublikował w październiku 2022 roku najnowsze wyniki badań. Według nich województwo śląskie osiągnęło bezrobocie na niskim poziomie 3,7%. Jeszcze lepszym wynikiem może się pochwalić powiat bielski, do którego przynależą Czechowice-Dziedzice. Ten mógł się pochwalić stopą bezrobocia na poziomie 3,2%. To pozwala sądzić, że w Czechowicach-Dziedzicach bezrobocie jest również niskie.

Ilu bezrobotnych jest w Czechowicach-Dziedzicach?

GUS publikuje regularnie analizy rynku pracy obejmujące powiaty. Niestety nie bada bezrobocia w małych miejscowościach, dlatego dokładne wyliczenie obecnej sytuacji nie jest możliwe. Jednak można wywnioskować, że stopa bezrobocia w tej miejscowości jest dość niska.

Ostatni raport Urzędu Statystycznego w Katowicach dotyczący Czechowic-Dziedzic obejmuje lata 2016-2021.

W tym czasie miejscowość notowała regularne spadki stopy bezrobocia:

Szukasz pracy?

Samodzielna księgowa/ Specjalista ds. księgowości

PG SILESIA / GRUPA BUMECH SA

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Technik-Automatyk Utrzymania Ruchu

Hutchinson Poland Sp.z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

OPERATOR MASZYN

BULTEN POLSKA S.A.

 • Bielsko-Biała
Dodana

ELEKTROMECHANIK W DZIALE OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW I KANALIZACJI

PRZEDSIĘBIORSTWO INŻYNIERII MIEJSKIEJ SP Z O O

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana
 • 2016: 3,2%
 • 2017: 2,6%
 • 2018: 2,4%
 • 2019: 3,3%
 • 2020: 3,1%
 • 2021: 2,2%

Zgodnie z analizami Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej największą grupę bezrobotnych w Czechowicach-Dziedzicach stanowią osoby w wieku poniżej 30 lat i powyżej 50 lat. W tym zdecydowana większość to osoby pozostające długotrwale na bezrobociu.

Z czego wynika niskie bezrobocie w Czechowicach-Dziedzicach?

Czechowice-Dziedzice są niewielką miejscowością, ale na jej terenie działa cała masa zakładów produkcyjnych, rozwijających się przedsiębiorstw oraz firm reprezentujących różne branże z logistyką i transportem na czele. Lokalny rynek pracy zawsze był dość rozbudowany, a ogólny rozwój regiony sprzyjał generowaniu nowych miejsc pracy.

Czechowice-Dziedzice korzystają między innymi ze swojej lokalizacji w powiecie bielskim

 • Niskie bezrobocie jest w tej miejscowości po części pochodną doskonałej kondycji powiatu bielskiego.
 • Mieszkańcy miasta mają bardzo szerokie możliwości poszukiwania pracy, nawet jeżeli nie znajdą interesujących ofert w rodzinnej miejscowości.
 • Czechowice-Dziedzice leżą tuż obok Bielska-Białej, które oferuje najbardziej rozbudowany rynek pracy w regionie. W mieście powiatowym znajdą się oferty dla pracowników o różnym wykształceniu i kwalifikacjach.
 • Czechowiczanie mają także stosunkowo bliski dostęp do takich ośrodków przemysłowych, jak Pszczyna czy Tychy.
 • Problemem nie jest także dojazd do Żor. W efekcie możliwości poszukiwania pracy są bardzo szerokie.

Warto także wskazać zmianę nastawienia społeczeństwa. Dane urzędu pracy pokazują, że większość bezrobotnych stanowią osoby długotrwale nieaktywne zawodowo. Duża część młodych ludzi stawia na rozwój kariery zamiast przesiedzenia życia w domu. W efekcie bardzo szybko się aktywizują i nie pozostają długo na bezrobociu. W Czechowicach główną grupą wśród bezrobotnych są osoby, które nie chcą się aktywizować zawodowo bądź z jakichś powodów nie są w stanie tego zrobić przez długi czas.

Czy bezrobocie w Czechowicach-Dziedzicach będzie spadać?

Przede wszystkim nie mamy najnowszych wyników dotyczących stopy bezrobocia w Czechowicach-Dziedzicach. Bardzo możliwe, że miasto dotknęły minimalne wzrosty, jakie notuje cała Polska. Wystarczy wspomnieć, że na początku roku odnotowano wzrost bezrobocia w kraju z 5,2% do 5,5%.

Minimalne wzrosty były efektem między innymi gwałtownego podniesienia płacy minimalnej. Część przedsiębiorców decydowała się na redukcję zatrudnienia i restrukturyzację swoich zespołów. Niestety w obecnej sytuacji związanej z zagrożeniem epidemiologicznym ciężko powiedzieć, jak ukształtuje się rynek pracy w najbliższych miesiącach. Epidemia z pewnością odciśnie piętno na gospodarce, a to doprowadzi do zmian na rynku pracy. Pozostaje mieć nadzieję, że wzrosty bezrobocia nie będą duże i szybko zostaną zweryfikowane przez gospodarkę odradzającą się po stanie zagrożenia.

Podsumowanie:
 • Stopa bezrobocia w Czechowicach-Dziedzicach jest dość niska, jednak dokładne wyliczenie obecnej sytuacji nie jest możliwe ze względu na brak badań bezrobocia w małych miejscowościach.
 • Analizy Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej wskazują, że największą grupę bezrobotnych w Czechowicach-Dziedzicach stanowią osoby poniżej 30 lat i powyżej 50 lat pozostające długotrwale na bezrobociu.
 • Czechowice-Dziedzice są niewielką miejscowością, ale na jej terenie działa cała masa zakładów produkcyjnych oraz firm z różnych branż, co sprzyja generowaniu nowych miejsc pracy.
 • W obecnej sytuacji związaną z epidemią trudno przewidzieć, jak ukształtuje się rynek pracy w Czechowicach-Dziedzicach w najbliższych miesiącach, jednak miejmy nadzieję, że wzrosty bezrobocia nie będą znaczne.

To może Cię również zainteresować

Praca Czechowice-Dziedzice

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

Patka

Patka

Cieszy mnie, że w Czechowicach-Dziedzicach jest tak wiele firm rozwijających się i inwestujących w region. Mam nadzieję, że z czasem uda mi się znaleźć pracę właśnie tam.
Niuna

Niuna

Co do pytania o szanse znalezienia pracy jako kucharz, to zależy od tego, gdzie będziesz szukał pracy. W Czechowicach-Dziedzicach jest kilka restauracji i kawiarni, więc na pewno warto spróbować szczęścia. Powodzenia!
helena

helena

Cieszy mnie, że w Czechowicach-Dziedzicach jest tak dobrze pod względem rynku pracy. Mam nadzieję, że politycy będą kontynuować programy wspierania nowych inwestycji i firm, a także rozbudowy infrastruktury, bo to zapewni dalszy rozwój regionu i możliwości zatrudnienia.
Magda

Magda

Nie wiedziałem, że w Czechowicach-Dziedzicach jest tak dobrze. Może warto rozważyć przeprowadzkę i szukanie pracy właśnie tam. Jak myślicie, jaka jest szansa, że znajdę tam pracę jako kucharz?
Ksawery

Ksawery

Z mojego doświadczenia muszę powiedzieć, że trudno jest znaleźć dobrze wykwalifikowany personel. Ciągle brakuje wykwalifikowanych specjalistów, zwłaszcza w branży IT. Mam nadzieję, że niedobór kadr w przyszłości zostanie zniwelowany.
Karolina

Karolina

Mnie w Czechowicach-Dziedzicach najbardziej podoba się różnorodność branż i firm. To daje szansę na ciekawe projekty i rozwój zawodowy. Mam nadzieję, że te miejsca pracy nie zostaną utracone ze względu na epidemię.
Ula

Ula

Zgadzam się, że zawsze łatwiej jest znaleźć pracę w mniejszych miastach i miejscowościach. Mieszkam w dużym mieście i widzę, jak trudno jest zatrudnić się bez doświadczenia. Myślę, że warto podjąć pracę w Czechowicach-Dziedzicach.
Wyszedlem z raka/na razie

Wyszedlem z raka/na razie

Jako przedsiębiorca działający w branży logistycznej, muszę powiedzieć, że w Czechowicach-Dziedzicach faktycznie jest bardzo dobry rynek pracy. Warto zauważyć, że lokalne władze wspierają rozwój firm i inwestycję w region. Mam nadzieję, że to się nie zmieni.
Homer

Homer

Mam nadzieję, że w Czechowicach-Dziedzicach rzeczywiście jest tak dobrze. Często słyszę, że składka na ubezpieczenie jest za wysoka, a jednocześnie bezrobocie rośnie. Fajnie byłoby, gdyby w innych regionach kraju też było tak nisko.
Edyta

Edyta

Bardzo dobrze się słucha, że lokalny rynek pracy rozwija się w Czechowicach-Dziedzicach. Mówi się, że teraz trudno znaleźć dobrą pracę, ale widzę, że ciągle powstają nowe miejsca pracy.
Olek

Olek

Cieszę się, że w Czechowicach-Dziedzicach jest niskie bezrobocie. Mam nadzieję, że jak tylko znajdę pracę, to będę miał okazję skorzystać z lokalnego rynku pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.