Poziom bezrobocia w Czechowicach-Dziedzicach

Poziom bezrobocia w Czechowicach-Dziedzicach
Czechowice-Dziedzice to niewielka miejscowość leżąca niedaleko Bielska-Białej. Miasto może się pochwalić dość rozbudowanym rynkiem pracy, a do tego położenie pomiędzy dużymi ośrodkami przemysłowymi gwarantuje mieszkańcom dostęp do licznych miejsc pracy.

Atrakcyjność czechowickiego i okolicznego rynku pracy potwierdza stopa bezrobocia w regionie. Główny Urząd Statystyczny opublikował w styczniu 2020 roku najnowsze wyniki badań. Według nich województwo śląskie osiągnęło bezrobocie na niskim poziomie 3,8%. Jeszcze lepszym wynikiem może się pochwalić powiat bielski, do którego przynależą Czechowice-Dziedzice. Ten mógł się pochwalić stopą bezrobocia na poziomie 1,8%. To pozwala sądzić, że w Czechowicach-Dziedzicach bezrobocie jest również niskie.

Ilu bezrobotnych jest w Czechowicach-Dziedzicach?

GUS publikuje regularnie analizy rynku pracy obejmujące powiaty. Niestety nie bada bezrobocia w małych miejscowościach, dlatego dokładne wyliczenie obecnej sytuacji nie jest możliwe. Jednak można wywnioskować, że stopa bezrobocia w tej miejscowości jest dość niska.

Ostatni raport Urzędu Statystycznego w Katowicach dotyczący Czechowic-Dziedzic obejmuje lata 2016-2018.

W tym czasie miejscowość notowała regularne spadki stopy bezrobocia:

  • 2016: 3,2%
  • 2017: 2,6%
  • 2018: 2,4%

Patrząc na dynamikę spadków, można założyć, że obecnie bezrobocie w Czechowicach-Dziedzicach wynosi około 2%. Zgodnie z analizami Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej największą grupę bezrobotnych w Czechowicach-Dziedzicach stanowią osoby w wieku poniżej 30 lat i powyżej 50 lat. W tym zdecydowana większość to osoby pozostające długotrwale na bezrobociu.

Z czego wynika niskie bezrobocie w Czechowicach-Dziedzicach?

Czechowice-Dziedzice są niewielką miejscowością, ale na jej terenie działa cała masa zakładów produkcyjnych, rozwijających się przedsiębiorstw oraz firm reprezentujących różne branże z logistyką i transportem na czele. Lokalny rynek pracy zawsze był dość rozbudowany, a ogólny rozwój regiony sprzyjał generowaniu nowych miejsc pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Czechowice-Dziedzice

Czechowice-Dziedzice korzystają między innymi ze swojej lokalizacji w powiecie bielskim

  • Niskie bezrobocie jest w tej miejscowości po części pochodną doskonałej kondycji powiatu bielskiego.
  • Mieszkańcy miasta mają bardzo szerokie możliwości poszukiwania pracy nawet jeżeli nie znajdą interesujących ofert w rodzinnej miejscowości.
  • Czechowice-Dziedzice leżą tuż obok Bielska-Białej, które oferuje najbardziej rozbudowany rynek pracy w regionie. W mieście powiatowym znajdą się oferty dla pracowników o różnym wykształceniu i kwalifikacjach.
  • Czechowiczanie mają także stosunkowo bliski dostęp do takich ośrodków przemysłowych, jak Pszczyna czy Tychy.
  • Problemem nie jest także dojazd do Żor. W efekcie możliwości poszukiwania pracy są bardzo szerokie.

Warto także wskazać zmianę nastawienia społeczeństwa. Dane urzędu pracy pokazują, że większość bezrobotnych stanowią osoby długotrwale nieaktywne zawodowo. Duża część młodych ludzi stawia na rozwój kariery zamiast przesiedzenia życia w domu. W efekcie bardzo szybko się aktywizują i nie pozostają długo na bezrobociu. W Czechowicach główną grupą wśród bezrobotnych są osoby, które nie chcą się aktywizować zawodowo bądź z jakichś powodów nie są w stanie tego zrobić przez długi czas.

Czy bezrobocie w Czechowicach-Dziedzicach będzie spadać?

Przede wszystkim nie mamy najnowszych wyników dotyczących stopy bezrobocia w Czechowicach-Dziedzicach. Bardzo możliwe, że miasto dotknęły minimalne wzrosty, jakie notuje cała Polska. Wystarczy wspomnieć, że na początku roku odnotowano wzrost bezrobocia w kraju z 5,2% do 5,5%.

Minimalne wzrosty były efektem między innymi gwałtownego podniesienia płacy minimalnej. Część przedsiębiorców decydowała się na redukcję zatrudnienia i restrukturyzację swoich zespołów. Niestety w obecnej sytuacji związanej z zagrożeniem epidemiologicznym ciężko powiedzieć, jak ukształtuje się rynek pracy w najbliższych miesiącach. Epidemia z pewnością odciśnie piętno na gospodarce, a to doprowadzi do zmian na rynku pracy. Pozostaje mieć nadzieję, że wzrosty bezrobocia nie będą duże i szybko zostaną zweryfikowane przez gospodarkę odradzającą się po stanie zagrożenia.

Oceń ten wpis
Poziom bezrobocia w Czechowicach-Dziedzicach
Ocena: 3.6, liczba głosów: 17

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.