Poziom bezrobocia w Cieszynie

Poziom bezrobocia w Cieszynie
Cieszyn jest miastem podzielonym na polską i czeską część. Po naszej stronie granicy można znaleźć piękny zamek oraz starówkę, które przyciągają turystów nie tylko z regionu, ale z całej Polski. Miasto przez długi czas zmagało się ze sporym bezrobociem, ale ciągły rozwój gospodarki, spadki bezrobocia w regionie i dostęp do czeskiego rynku pracy sprawiły, że regularnie notowano spadki bezrobocia.

Dziś sytuacja wygląda znacznie lepiej niż przed kilkoma laty, ale nadal stopa bezrobocia jest wyższa od wyniku województwa śląskiego. Na pocieszenie pozostaje wynik lepszy niż notowany w całej Polsce. Główny Urząd Statystyczny podał, że w lutym 2020 roku bezrobocie w powiecie cieszyńskim wyniosło 4,5%. Nie jest to wynik imponujący, ale także nie można mówić, że jest zły dla tej miejscowości. Należy zaznaczyć, że GUS nie prowadzi statystyki dla samego miasta Cieszyn.

Zgodnie z danymi GUS bezrobocie w Polsce na początku roku wyniosło 5,5%, co oznacza wzrost z 5,2% odnotowanych w grudniu 2019 roku. Wyniki województwa śląskiego w lutym 2020 roku były znacznie lepsze i wynoszą 3,9%. Należy jednak zauważyć, że nastąpił wzrost względem stycznia o 0,1%. Powiat cieszyński do marca notował regularne spadki.

Stopa bezrobocia w Cieszynie regularnie spada

Poziom bezrobocia w powiecie cieszyńskim jeszcze kilka lat temu miał wynik dwucyfrowy. Sytuacja na szczęście rozwijała się w dobrym kierunku i regularnie notowano spadki bezrobocia. W ostatnich dwóch latach wynik utrzymywał się poniżej 5%, co napawało optymizmem. Warto jednak zwrócić uwagę, że od 2018 roku można zaobserwować spowolnienie tendencji spadkowej.

Według GUS w ostatnich latach stopa bezrobocia w województwie cieszyńskim kształtowała się następująco:

  • 2014: 9,5%
  • 2015: 7,4%
  • 2016: 6,1%
  • 2017: 5,4%
  • 2018: 4,7%
  • 2019: 4,6%
  • 2020: 4,5%

Jak widać, od 2018 roku wskaźniki znacznie wyhamowały. To może być spowodowane kilkoma czynnikami. Przede wszystkim Cieszyn nie jest miastem dużym, a więc i ilość miejsc pracy jest ograniczona. Co prawda mieszkańcy miasta mają dostęp do kilku dużych ośrodków przemysłowych, ale dojazdy mogą być męczące i nie każdy chce tak pracować. Wielu cieszynian decyduje się na pracę po czeskiej stronie granicy, ale i w tym wypadku nie jest to droga dla każdego. Zahamowanie spadków może oznaczać też, że sporą część bezrobotnych stanowią osoby niechcące się aktywizować zawodowo bądź z pewnych względów niemogące.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Cieszyn

Skąd brały się spadki bezrobocia w Cieszynie?

Cieszyn skorzystał niewątpliwie na ogólnym rozwoju województwa śląskiego. Nie bez znaczenia było także otwarcie granic, co ułatwiło działanie przedsiębiorstwom prowadzącym swoje interesy również w Czechach. Przez miasto przechodzi droga S1 łącząca Polskę z naszym południowym sąsiadem. Poniższy film ilustruje budowę poszczególnych odcinków drogi S1:

Cieszyn jest bramą transportową na południową Europę. Te wszystkie czynniki wpływały na rozwój lokalnej gospodarki, a co za tym idzie rynku pracy.

W mieście otwierały się nowe zakłady produkcyjne. Tak dogodna lokalizacja przyciągała przedsiębiorstwa transportowe oraz usługowe. Nie sposób pominąć rozwoju branży gastronomicznej i rozrywkowej, która musi sprostać nie tylko turystom, ale także studentom pobierającym nauki w cieszyńskich uczelniach.

Gospodarka Cieszyna i okolic prężnie się rozwijała w ostatnich latach. Chociaż bezrobocie jest wyższe niż w całym województwie śląskim to i tak pokazuje, że lokalny rynek pracy jest w stanie chłonąć wszystkich potrzebujących zatrudnienia. Oczywiście w przypadku osób oczekujących bardzo konkretnych posad i rozwoju w specjalistycznych branżach może pojawić się problem. Te jednak mogą korzystać choćby z ofert pracy przedsiębiorstw w niedaleko położonym Bielsku-Białej. W ostatnich latach komunikacja między największymi miastami w regionie znacząco się poprawiła i dojazdy do pracy nie stanowią tak dużego problemu.

Czy bezrobocie w Cieszynie będzie nadal spadać?

Tendencja spadkowa znacząco wyhamowała w ostatnich latach, ale mimo wszystko bezrobocie spadało. Wygląda jednak na to, że doszło do poziomu granicznego. Według statystyk urzędu pracy sporą część bezrobotnych stanowiły osoby pozostające długo w uśpieniu zawodowym. Wiele z tych osób nie chce się aktywizować, a więc pozostają one ciągle w statystyce. Lokalny rynek radził sobie dobrze i zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej nie brakowało pracy.

Niestety obecna sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mocno zatrzęsie rynkiem pracy. Negatywne efekty widać już teraz, a kolejne firmy redukują zatrudnienie. Możemy się także spodziewać upadku wielu przedsiębiorstw bądź poważnych restrukturyzacji. W efekcie ilość bezrobotnych osób w najbliższym czasie na pewno wzrośnie. Pozostaje tylko pytanie, jak szybko gospodarka się dźwignie po kryzysie i czy poziom stopy bezrobocia będzie w stanie powrócić w krótkim czasie w okolice obecnych wyników.

Oceń ten wpis
Poziom bezrobocia w Cieszynie
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.