Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Cieszynie

30 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

5 komentarzy
Poziom bezrobocia w Cieszynie
Cieszyn jest miastem podzielonym na polską i czeską część. Po naszej stronie granicy można znaleźć piękny zamek oraz starówkę, które przyciągają turystów nie tylko z regionu, ale z całej Polski. Miasto przez długi czas zmagało się ze sporym bezrobociem, ale ciągły rozwój gospodarki, spadki bezrobocia w regionie i dostęp do czeskiego rynku pracy sprawiły, że regularnie notowano spadki bezrobocia.

Dziś sytuacja wygląda znacznie lepiej niż przed kilkoma laty, ale nadal stopa bezrobocia jest wyższa od wyniku województwa śląskiego. Na pocieszenie pozostaje wynik lepszy niż notowany w całej Polsce. Główny Urząd Statystyczny podał, że w październiku 2022 roku bezrobocie w powiecie cieszyńskim wyniosło 5%. Nie jest to wynik imponujący, ale także nie można mówić, że jest zły dla tej miejscowości. Należy zaznaczyć, że GUS nie prowadzi statystyki dla samego miasta Cieszyn.

Zgodnie z danymi GUS bezrobocie w Polsce na początku roku wyniosło 5,1%. Wyniki województwa śląskiego w październiku 2022 roku były lepsze i wynoszą 5%. Należy jednak zauważyć, że nastąpił wzrost względem stycznia o 0,1%. Powiat cieszyński do marca notował regularne spadki.

Stopa bezrobocia w Cieszynie regularnie spada

Poziom bezrobocia w powiecie cieszyńskim jeszcze kilka lat temu miał wynik dwucyfrowy. Sytuacja na szczęście rozwijała się w dobrym kierunku i regularnie notowano spadki bezrobocia. W ostatnich dwóch latach wynik utrzymywał się poniżej 5%, co napawało optymizmem. Warto jednak zwrócić uwagę, że od 2018 roku można zaobserwować spowolnienie tendencji spadkowej.

Według GUS w ostatnich latach stopa bezrobocia w województwie cieszyńskim kształtowała się następująco:

 • 2014: 9,5%
 • 2015: 7,4%
 • 2016: 6,1%
 • 2017: 5,4%
 • 2018: 4,7%
 • 2019: 4,6%
 • 2020: 4,5%
 • 2021: 4,9%

Jak widać, od 2018 roku wskaźniki znacznie wyhamowały. To może być spowodowane kilkoma czynnikami. Przede wszystkim Cieszyn nie jest miastem dużym, a więc i ilość miejsc pracy jest ograniczona. Co prawda mieszkańcy miasta mają dostęp do kilku dużych ośrodków przemysłowych, ale dojazdy mogą być męczące i nie każdy chce tak pracować. Wielu cieszynian decyduje się na pracę po czeskiej stronie granicy, ale i w tym wypadku nie jest to droga dla każdego. Zahamowanie spadków może oznaczać też, że sporą część bezrobotnych stanowią osoby niechcące się aktywizować zawodowo bądź z pewnych względów niemogące.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Cieszyn

Magazynier

mdm NT Sp. z o.o.

 • Cieszyn
Dodana
Dodana

Specjalista ds. jakości

Diehl Metering Sp. z o.o.

 • Bażanowice
Dodana

Spawacz

RK Exclusive Doors

 • Bielsko-Biała
Dodana

Elektryk

ALUPROF S.A.

 • Goleszów
Dodana

Skąd brały się spadki bezrobocia w Cieszynie?

Cieszyn skorzystał niewątpliwie na ogólnym rozwoju województwa śląskiego. Nie bez znaczenia było także otwarcie granic, co ułatwiło działanie przedsiębiorstwom prowadzącym swoje interesy również w Czechach. Przez miasto przechodzi droga S1 łącząca Polskę z naszym południowym sąsiadem. Poniższy film ilustruje budowę poszczególnych odcinków drogi S1:

Video

Cieszyn jest bramą transportową na południową Europę. Te wszystkie czynniki wpływały na rozwój lokalnej gospodarki, a co za tym idzie rynku pracy.

W mieście otwierały się nowe zakłady produkcyjne. Tak dogodna lokalizacja przyciągała przedsiębiorstwa transportowe oraz usługowe. Nie sposób pominąć rozwoju branży gastronomicznej i rozrywkowej, która musi sprostać nie tylko turystom, ale także studentom pobierającym nauki w cieszyńskich uczelniach.

Gospodarka Cieszyna i okolic prężnie się rozwijała w ostatnich latach. Chociaż bezrobocie jest wyższe niż w całym województwie śląskim to i tak pokazuje, że lokalny rynek pracy jest w stanie chłonąć wszystkich potrzebujących zatrudnienia. Oczywiście w przypadku osób oczekujących bardzo konkretnych posad i rozwoju w specjalistycznych branżach może pojawić się problem. Te jednak mogą korzystać choćby z ofert pracy przedsiębiorstw w niedaleko położonym Bielsku-Białej. W ostatnich latach komunikacja między największymi miastami w regionie znacząco się poprawiła i dojazdy do pracy nie stanowią tak dużego problemu.

Czy bezrobocie w Cieszynie będzie nadal spadać?

Tendencja spadkowa znacząco wyhamowała w ostatnich latach, ale mimo wszystko bezrobocie spadało. Wygląda jednak na to, że doszło do poziomu granicznego. Według statystyk urzędu pracy sporą część bezrobotnych stanowiły osoby pozostające długo w uśpieniu zawodowym. Wiele z tych osób nie chce się aktywizować, a więc pozostają one ciągle w statystyce. Lokalny rynek radził sobie dobrze i zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej nie brakowało pracy.

Niestety obecna sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mocno zatrzęsie rynkiem pracy. Negatywne efekty widać już teraz, a kolejne firmy redukują zatrudnienie. Możemy się także spodziewać upadku wielu przedsiębiorstw bądź poważnych restrukturyzacji. W efekcie ilość bezrobotnych osób w najbliższym czasie na pewno wzrośnie. Pozostaje tylko pytanie, jak szybko gospodarka się dźwignie po kryzysie i czy poziom stopy bezrobocia będzie w stanie powrócić w krótkim czasie w okolice obecnych wyników.

Podsumowanie:
 • Stopa bezrobocia w powiecie cieszyńskim regularnie spadała przez kilka lat, utrzymując się poniżej 5%, co wynikało z rozwoju lokalnej gospodarki oraz rozwoju transportu i turystyki.
 • Jednak od 2018 roku tendencja spadkowa znacząco wyhamowała, a sporą część bezrobotnych stanowią osoby niechcące się aktywizować zawodowo bądź z pewnych względów niemogące.
 • Obecna sytuacja epidemiologiczna związana z pandemią koronawirusa mocno zatrzęsie rynkiem pracy, powodując wzrost bezrobocia, ale trudno określić, jak szybko gospodarka może się po tym podnieść.
 • Lokalny rynek pracy, mimo że spowolnił, na ogół radził sobie dobrze, a osoby poszukujące pracy w specjalistycznych branżach mogą skorzystać z ofert pracy w niedaleko położonym Bielsku-Białej, do którego komunikacja znacząco się poprawiła.

To może Cię również zainteresować

Praca Cieszyn

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Anna

Anna

Nie zgadzam się z twierdzeniem, że osoby bezrobotne są osoby 'niechcące się aktywizować zawodowo'. Często to trudne życiowe sytuacje zmuszają nas do dłuższego pozostania bez stałego zatrudnienia.
Waldi 86

Waldi 86

Jako pracodawca, uważam, że Cieszyn to dobry rynek pracy. Oczywiście podczas pandemii musieliśmy dokonać pewnych zmian, ale wierzę, że lokalna gospodarka szybko się odbuduje.
Nora

Nora

Cieszyn to na pewno dobre miejsce do znalezienia pracy, ale jak pisał autor artykułu, nie ma tu zbyt wielu ofert specjalistycznych. Mam nadzieję, że z czasem sytuacja się poprawi.
Mery

Mery

Słyszę wiele dobrego o rynku pracy w Cieszynie, ale niestety nadal nie mogę znaleźć pracy. Mam nadzieję, że sytuacja poprawi się w niedalekiej przyszłości.
Bogusia

Bogusia

Ostatnie dwa lata były dla mnie naprawdę korzystne. Z łatwością znalazłem pracę w Cieszynie. Mam nadzieję, że sytuacja na rynku pracy nieco się poprawi po pandemii.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.