Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Bielsku-Białej

30 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 3 głosy

3 głosy

4 komentarze
Poziom bezrobocia w Bielsku-Białej
Główny Urząd Statystyczny prowadzi szczegółowe analizy rynku pracy dzięki czemu możemy przeanalizować sytuację w naszym kraju. Ostatnie wyniki badań GUS przedstawiają poziom bezrobocia ze stycznia 2020 roku. Ogólna stopa bezrobocia w kraju nieznacznie wzrosła z 5,2% do 5,5%, ale są miejsca w kraju gdzie ciągle można mieć duże powody do radości.

Jednym z nich jest Bielsko- Biała, które zarówno jako miasto, jak i jako powiat radzi sobie bardzo dobrze. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS poziom bezrobocia w mieście Bielsko-Biała wyniósł w październiku 2022 roku zaledwie 1,7%. Powiat bielski osiągnął wynik 3,2%. Tym samym "stolica Podbeskidzia" uplasowała się w czołówce miast o najniższym bezrobociu w kraju.

To bardzo dobre wyniki wyróżniające się nawet na tle całego województwa śląskiego. Jak donosi GUS, na Górnym Śląsku bezrobocie wyniosło na początku roku 3,7%. Wygląda na to, że rynek pracy w Bielsku-Białej jest bardzo chłonny. Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji na rynku pracy.

Stopa bezrobocia w Bielsku-Białej regularnie spada

Bezrobocie w Bielsku-Białej spadło na początku bieżącego roku do poziomu 1,7%. To doskonały wynik będący następstwem wielu czynników. Spadki bezrobocia w mieście nie są jednak sprawą nagłej reakcji na wydarzenia na rynku pracy. Stopa bezrobocia maleje w Bielsku-Białej i powiecie bielskim od wielu lat.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny wyniki poprawiają się co roku.

W ostatnich kilku latach stopy bezrobocia prezentowały się następująco:

  • 2021: 2,2%
  • 2020: 1,8% dla m. Bielsko-Biała i 3,1% dla powiatu bielskiego
  • 2019: 2% i 3,3%
  • 2018: 2,3% i 4,1%
  • 2017: 3,1% i 5,3%
  • 2016: 4,4% i 7,3%
  • 2015: 5,3% i 8,7%

Podobnie, jak w innych regionach Polski na bezrobociu w Bielsku-Białej pozostają głównie osoby w wieku poniżej 30 i powyżej 50 roku życia. W efekcie to dla nich Powiatowy Urząd Pracy przygotowuje największą ilość programów aktywizacji zawodowej.

Skąd się biorą spadki stopy bezrobocia w Bielsku-Białej?

Bielsko-Biała zawdzięcza regularne spadki bezrobocia wielu czynnikom, wśród których można wymienić lokalizację, prężnie rozwijający się rynek pracy, liczne inwestycje czy w końcu zmianę mentalności ludzi. Coraz więcej osób stawia na karierę i czynnie działa w kierunku aktywnej pracy i rozwoju osobistego. Na terenie Bielska-Białej istnieje wiele możliwości budowy kariery zawodowej oraz pracy tymczasowej. Nie zawsze jednak tak było. Poniższy film w ciekawy sposób przedstawia historię emigracji zarobkowej na terenie regionu Bielska-Białej:

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Bielsko-Biała

PRACA DODATKOWA** TYGODNIÓWKI**32,70zł/h* Bielsko-Biała **

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
  • 30-33 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

PRACA DODATKOWA** TYGODNIÓWKI**32,70zł/h* Bielsko-Biała **

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
  • 30-33 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Szlifierz

BULTEN POLSKA S.A.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Stażysta-ka w Dziale Logistyki

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Magazynier/Magazynierka

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Video

Bielsko-Biała przede wszystkim jest bardzo dogodnie zlokalizowanym miastem. Przynależność do województwa śląskiego i niedaleka odległość od największych aglomeracji daje pracownikom szerokie możliwości podjęcia pracy. Jednak jeszcze ważniejszy jest fakt usytuowania miasta na przecięciu ważnych arterii komunikacyjnych.

Niewielka odległość do granicy z Czechami i Słowacją oraz szlaki komunikacyjne wiodące do stolic województwa śląskiego i małopolskiego sprawiają, że Bielsko-Biała stało się atrakcyjną lokalizacją dla licznych przedsiębiorstw produkcyjnych i logistycznych. Także dla firm z innych branż jest to dogodna lokalizacja do prowadzenia inwestycji.

W Bielsku-Białej w ostatnich latach powstało wiele nowych dużych zakładów oraz firm zajmujących się nowoczesnymi technologiami. W efekcie rynek pracy generuje wakaty dla pracowników o najróżniejszym wykształceniu i kwalifikacjach. Nie bez znaczenia są także ciągłe inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną. Ostatnie lata to także rozkwit galerii handlowych, które zaowocowały stworzeniem licznych salonów sieciowych.

Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o aspektach turystycznych. W Bielsku-Białej powstaje coraz więcej atrakcji dla osób spędzających czas aktywnie, np. na ścieżkach rowerowych enduro trails:

Video

Zdecydowanie miasto idzie do przodu i nie tylko generuje ciągle nowe miejsca pracy dla mieszkańców, ale także zachęca ludzi z całej Polski do osiedlenia się w mieście.

Czy bezrobocie w Bielsku-Białej będzie nadal spadać?

Analitycy przewidywali wyhamowanie spadków bezrobocia w Polsce wraz z początkiem roku. Miało to być wynikiem dużego wzrostu płacy minimalnej i tym samym ograniczenia zatrudnienia przez pracodawców. Sytuacja jednak na razie wydaje się być stabilna.

Niestety duży wpływ na rynek pracy może mieć obecna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wiele osób rejestruje się w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego, co może odbić się na statystykach. Problemem może się okazać również brak nowych instrumentów aktywizacji zarejestrowanych bezrobotnych oraz osób biernych zawodowo. Z pewnością nie można mówić o nagłym wzroście stopy bezrobocia, ale najbliższy czas może zaowocować zaburzeniem regularnych spadków.

Podsumowanie:
  • Bezrobocie w Bielsku-Białej spadło na początku roku do poziomu 1,7%, co stanowi doskonały wynik poprawy sytuacji na rynku pracy.
  • Przyczynami spadków bezrobocia są m.in. lokalizacja, rozwijający się rynek pracy, liczne inwestycje oraz zmiana mentalności ludzi, którzy coraz chętniej aktywnie działają w kierunku rozwoju osobistego.
  • Bielsko-Biała jest atrakcyjną lokalizacją dla przedsiębiorstw z różnych branż dzięki położeniu na przecięciu ważnych arterii komunikacyjnych oraz inwestycjom w infrastrukturę komunikacyjną.
  • Obecna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz brak nowych instrumentów aktywizacji zarejestrowanych bezrobotnych i osób biernych zawodowo mogą zaburzyć dalsze spadki stopy bezrobocia w najbliższym czasie.

To może Cię również zainteresować

Praca Bielsko-Biała

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Bingo

Bingo

Mieszkańcy Bielska-Białej mają powody do zadowolenia, jeśli chodzi o rynek pracy. Choć oczywiście nie wszystko jest idealne, to jednak widzę, że miasto nieustannie się rozwija, a firmy oferują coraz więcej atrakcyjnych ofert pracy.
dasdasd

dasdasd

Choć ogólnopolsko sytuacja na rynku pracy nie jest najlepsza, to w Bielsku-Białej nastroje mogą być bardziej optymistyczne. Jednak wielu z nas wciąż boryka się z problemami znalezienia pracy, zwłaszcza jeśli nie posiadamy wykształcenia lub doświadczenia zawodowego.
doc hab.

doc hab.

Jestem pod wrażeniem, jak wiele ofert pracy pojawia się w Bielsku-Białej. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć zatrudnienie w tym mieście. Dodatkowo, cieszy mnie fakt, że Powiatowy Urząd Pracy przygotowuje wiele programów aktywizacji zawodowej dla osób w moim wieku.
Gabriel

Gabriel

Jestem bardzo zadowolony z sytuacji na rynku pracy w Bielsku-Białej. Dzięki temu, że miasto przyciąga inwestorów, mamy wiele możliwości zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników. Liczę, że ta sytuacja utrzyma się w przyszłości.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.