!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Bielsku-Białej

1 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 3 głosy

3 głosy

0 komentarzy

Poziom bezrobocia w Bielsku-Białej
Główny Urząd Statystyczny prowadzi szczegółowe analizy rynku pracy dzięki czemu możemy przeanalizować sytuację w naszym kraju. Ostatnie wyniki badań GUS przedstawiają poziom bezrobocia ze stycznia 2020 roku. Ogólna stopa bezrobocia w kraju nieznacznie wzrosła z 5,2% do 5,5%, ale są miejsca w kraju gdzie ciągle można mieć duże powody do radości.

Jednym z nich jest Bielsko- Biała, które zarówno jako miasto, jak i jako powiat radzi sobie bardzo dobrze. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS poziom bezrobocia w mieście Bielsko-Biała wyniósł w styczniu 2020 roku zaledwie 1,8%. Powiat bielski osiągnął wynik 3,1%. Tym samym "stolica Podbeskidzia" uplasowała się w czołówce miast o najniższym bezrobociu w kraju.

To bardzo dobre wyniki wyróżniające się nawet na tle całego województwa śląskiego. Jak donosi GUS, na Górnym Śląsku bezrobocie wyniosło na początku roku 3,8%. Wygląda na to, że rynek pracy w Bielsku-Białej jest bardzo chłonny. Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji na rynku pracy.

Stopa bezrobocia w Bielsku-Białej regularnie spada

Bezrobocie w Bielsku-Białej spadło na początku bieżącego roku do poziomu 1,8%. To doskonały wynik będący następstwem wielu czynników. Spadki bezrobocia w mieście nie są jednak sprawą nagłej reakcji na wydarzenia na rynku pracy. Stopa bezrobocia maleje w Bielsku-Białej i powiecie bielskim od wielu lat.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny wyniki poprawiają się co roku.

W ostatnich kilku latach stopy bezrobocia prezentowały się następująco:

  • 2020: 1,8% dla m. Bielsko-Biała i 3,1% dla powiatu bielskiego
  • 2019: 2% i 3,3%
  • 2018: 2,3% i 4,1%
  • 2017: 3,1% i 5,3%
  • 2016: 4,4% i 7,3%
  • 2015: 5,3% i 8,7%

Podobnie, jak w innych regionach Polski na bezrobociu w Bielsku-Białej pozostają głównie osoby w wieku poniżej 30 i powyżej 50 roku życia. W efekcie to dla nich Powiatowy Urząd Pracy przygotowuje największą ilość programów aktywizacji zawodowej.

Skąd się biorą spadki stopy bezrobocia w Bielsku-Białej?

Bielsko-Biała zawdzięcza regularne spadki bezrobocia wielu czynnikom, wśród których można wymienić lokalizację, prężnie rozwijający się rynek pracy, liczne inwestycje czy w końcu zmianę mentalności ludzi. Coraz więcej osób stawia na karierę i czynnie działa w kierunku aktywnej pracy i rozwoju osobistego. Na terenie Bielska-Białej istnieje wiele możliwości budowy kariery zawodowej oraz pracy tymczasowej. Nie zawsze jednak tak było. Poniższy film w ciekawy sposób przedstawia historię emigracji zarobkowej na terenie regionu Bielska-Białej:

Video

Bielsko-Biała przede wszystkim jest bardzo dogodnie zlokalizowanym miastem. Przynależność do województwa śląskiego i niedaleka odległość od największych aglomeracji daje pracownikom szerokie możliwości podjęcia pracy. Jednak jeszcze ważniejszy jest fakt usytuowania miasta na przecięciu ważnych arterii komunikacyjnych.

Niewielka odległość do granicy z Czechami i Słowacją oraz szlaki komunikacyjne wiodące do stolic województwa śląskiego i małopolskiego sprawiają, że Bielsko-Biała stało się atrakcyjną lokalizacją dla licznych przedsiębiorstw produkcyjnych i logistycznych. Także dla firm z innych branż jest to dogodna lokalizacja do prowadzenia inwestycji.

W Bielsku-Białej w ostatnich latach powstało wiele nowych dużych zakładów oraz firm zajmujących się nowoczesnymi technologiami. W efekcie rynek pracy generuje wakaty dla pracowników o najróżniejszym wykształceniu i kwalifikacjach. Nie bez znaczenia są także ciągłe inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną. Ostatnie lata to także rozkwit galerii handlowych, które zaowocowały stworzeniem licznych salonów sieciowych.

Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o aspektach turystycznych. W Bielsku-Białej powstaje coraz więcej atrakcji dla osób spędzających czas aktywnie, np. na ścieżkach rowerowych enduro trails:

Video

Zdecydowanie miasto idzie do przodu i nie tylko generuje ciągle nowe miejsca pracy dla mieszkańców, ale także zachęca ludzi z całej Polski do osiedlenia się w mieście.

Czy bezrobocie w Bielsku-Białej będzie nadal spadać?

Analitycy przewidywali wyhamowanie spadków bezrobocia w Polsce wraz z początkiem roku. Miało to być wynikiem dużego wzrostu płacy minimalnej i tym samym ograniczenia zatrudnienia przez pracodawców. Sytuacja jednak na razie wydaje się być stabilna.

Niestety duży wpływ na rynek pracy może mieć obecna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wiele osób rejestruje się w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego, co może odbić się na statystykach. Problemem może się okazać również brak nowych instrumentów aktywizacji zarejestrowanych bezrobotnych oraz osób biernych zawodowo. Z pewnością nie można mówić o nagłym wzroście stopy bezrobocia, ale najbliższy czas może zaowocować zaburzeniem regularnych spadków.

To może Cię również zainteresować

Praca Bielsko-Biała

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.