Poziom bezrobocia w Bielsku-Białej

Poziom bezrobocia w Bielsku-Białej
Główny Urząd Statystyczny prowadzi szczegółowe analizy rynku pracy dzięki czemu możemy przeanalizować sytuację w naszym kraju. Ostatnie wyniki badań GUS przedstawiają poziom bezrobocia ze stycznia 2020 roku. Ogólna stopa bezrobocia w kraju nieznacznie wzrosła z 5,2% do 5,5%, ale są miejsca w kraju gdzie ciągle można mieć duże powody do radości.

Jednym z nich jest Bielsko- Biała, które zarówno jako miasto, jak i jako powiat radzi sobie bardzo dobrze. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS poziom bezrobocia w mieście Bielsko-Biała wyniósł w styczniu 2020 roku zaledwie 1,8%. Powiat bielski osiągnął wynik 3,1%. Tym samym "stolica Podbeskidzia" uplasowała się w czołówce miast o najniższym bezrobociu w kraju.

To bardzo dobre wyniki wyróżniające się nawet na tle całego województwa śląskiego. Jak donosi GUS, na Górnym Śląsku bezrobocie wyniosło na początku roku 3,8%. Wygląda na to, że rynek pracy w Bielsku-Białej jest bardzo chłonny. Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji na rynku pracy.

Stopa bezrobocia w Bielsku-Białej regularnie spada

Bezrobocie w Bielsku-Białej spadło na początku bieżącego roku do poziomu 1,8%. To doskonały wynik będący następstwem wielu czynników. Spadki bezrobocia w mieście nie są jednak sprawą nagłej reakcji na wydarzenia na rynku pracy. Stopa bezrobocia maleje w Bielsku-Białej i powiecie bielskim od wielu lat.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny wyniki poprawiają się co roku.

W ostatnich kilku latach stopy bezrobocia prezentowały się następująco:

  • 2020: 1,8% dla m. Bielsko-Biała i 3,1% dla powiatu bielskiego
  • 2019: 2% i 3,3%
  • 2018: 2,3% i 4,1%
  • 2017: 3,1% i 5,3%
  • 2016: 4,4% i 7,3%
  • 2015: 5,3% i 8,7%

Podobnie, jak w innych regionach Polski na bezrobociu w Bielsku-Białej pozostają głównie osoby w wieku poniżej 30 i powyżej 50 roku życia. W efekcie to dla nich Powiatowy Urząd Pracy przygotowuje największą ilość programów aktywizacji zawodowej.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Bielsko-Biała

Skąd się biorą spadki stopy bezrobocia w Bielsku-Białej?

Bielsko-Biała zawdzięcza regularne spadki bezrobocia wielu czynnikom, wśród których można wymienić lokalizację, prężnie rozwijający się rynek pracy, liczne inwestycje czy w końcu zmianę mentalności ludzi. Coraz więcej osób stawia na karierę i czynnie działa w kierunku aktywnej pracy i rozwoju osobistego. Na terenie Bielska-Białej istnieje wiele możliwości budowy kariery zawodowej oraz pracy tymczasowej. Nie zawsze jednak tak było. Poniższy film w ciekawy sposób przedstawia historię emigracji zarobkowej na terenie regionu Bielska-Białej:

Bielsko-Biała przede wszystkim jest bardzo dogodnie zlokalizowanym miastem. Przynależność do województwa śląskiego i niedaleka odległość od największych aglomeracji daje pracownikom szerokie możliwości podjęcia pracy. Jednak jeszcze ważniejszy jest fakt usytuowania miasta na przecięciu ważnych arterii komunikacyjnych.

Niewielka odległość do granicy z Czechami i Słowacją oraz szlaki komunikacyjne wiodące do stolic województwa śląskiego i małopolskiego sprawiają, że Bielsko-Biała stało się atrakcyjną lokalizacją dla licznych przedsiębiorstw produkcyjnych i logistycznych. Także dla firm z innych branż jest to dogodna lokalizacja do prowadzenia inwestycji.

W Bielsku-Białej w ostatnich latach powstało wiele nowych dużych zakładów oraz firm zajmujących się nowoczesnymi technologiami. W efekcie rynek pracy generuje wakaty dla pracowników o najróżniejszym wykształceniu i kwalifikacjach. Nie bez znaczenia są także ciągłe inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną. Ostatnie lata to także rozkwit galerii handlowych, które zaowocowały stworzeniem licznych salonów sieciowych.

Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o aspektach turystycznych. W Bielsku-Białej powstaje coraz więcej atrakcji dla osób spędzających czas aktywnie, np. na ścieżkach rowerowych enduro trails:

Zdecydowanie miasto idzie do przodu i nie tylko generuje ciągle nowe miejsca pracy dla mieszkańców, ale także zachęca ludzi z całej Polski do osiedlenia się w mieście.

Czy bezrobocie w Bielsku-Białej będzie nadal spadać?

Analitycy przewidywali wyhamowanie spadków bezrobocia w Polsce wraz z początkiem roku. Miało to być wynikiem dużego wzrostu płacy minimalnej i tym samym ograniczenia zatrudnienia przez pracodawców. Sytuacja jednak na razie wydaje się być stabilna.

Niestety duży wpływ na rynek pracy może mieć obecna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wiele osób rejestruje się w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego, co może odbić się na statystykach. Problemem może się okazać również brak nowych instrumentów aktywizacji zarejestrowanych bezrobotnych oraz osób biernych zawodowo. Z pewnością nie można mówić o nagłym wzroście stopy bezrobocia, ale najbliższy czas może zaowocować zaburzeniem regularnych spadków.

Oceń ten wpis
Poziom bezrobocia w Bielsku-Białej
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.