Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Zgierzu

30 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze
Poziom bezrobocia w Zgierzu
Ostatnie lata przynoszą w Polsce spadki ogólnej stopy bezrobocia. Według ostatnich badań Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2019 obecnie w Polsce bezrobocie wynosi zaledwie 5,2%. Niestety nie we wszystkich regionach kraju jest tak dobrze. Przykładem może być miasto Zgierz, które od dawna cierpi na wysoki poziom bezrobocia.

GUS w ostatniej analizie z września 2022 roku uwzględnił poziom bezrobocia dla powiatu zgierskiego. Według publikacji stopa bezrobocia osiągnęła w tym powiecie 5,1%, co nie jest jeszcze wynikiem fatalnym. Niestety dla samego miasta Zgierz nie jest to dobra wiadomość, ponieważ z całego powiatu aż 38,4% bezrobotnych to mieszkańcy samego Zgierza. Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji na rynku pracy w Zgierzu.

Udział procentowy Zgierza w liczbie bezrobotnych na terenie powiatu

Powiatowy Urząd Pracy w Zgierzu opublikował raport za ostatni miesiąc minionego roku. Wynika z niego, że aż 32% bezrobotnych w powiecie zgierskim stanowią osoby zamieszkałe w mieście Zgierz. Jeżeli do tego doliczymy gminę wiejską Zgierz z wynikiem 6,7%, to otrzymujemy wynik aż 38,7% udziału w ogólnej liczbie bezrobotnych.

Sytuacja nieznacznie poprawia się względem minionych lat, gdy udział Zgierza w liczbie bezrobotnych przekraczał łącznie 40%. Mimo to miasto nie ma powodów do zadowolenia, a urząd pracy stoi przed ciężkim zadaniem aktywizacji osób niepracujących.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Zgierz
Dodana

Doradca klienta

ADREAMS

 • Zgierz
Dodana
Dodana
Dodana

MAGAZYNIER Z WÓZKIEM EPT

E&A Agencja Zatrudnienia (nr KRAZ 385)

 • Holandia
Dodana

Działania urzędników przynoszą na szczęście efekty i od kilku lat w powiecie zgierskim notuje się ogólne spadki bezrobocia.

W minionych latach stopy procentowe bezrobocia dla powiatu zgierskiego wynosiły:

 • 2014: 14,5%
 • 2015: 12,9%
 • 2016: 10,5%
 • 2017: 7,9%
 • 2018: 6,9%
 • 2019: 5,8%
 • 2020: 6,3%
 • 2021: 5,5%

Dlaczego w Zgierzu bezrobocie jest tak wysokie?

Przemiany na rynku pracy po 1989 roku doprowadziły do zamknięcia wielu dużych zakładów państwowych, które zatrudniały mieszkańców miast. W efekcie w krótkim czasie znacząco wzrosła liczba bezrobotnych, których nie dało się w szybkim czasie aktywizować. Miastem dotkniętym takimi problemami jest między innymi Zgierz. W mieście znalazło się wiele osób pozostających na długotrwałym bezrobociu. Z czasem coraz trudniej było im wrócić do aktywnego życia zawodowego. Narastające w tym wyniku problemy społeczne doprowadziły do pogłębienia się złej sytuacji.

Od kilku lat Powiatowy Urząd Pracy w Zgierzu aktywnie działa w ramach aktywizacji bezrobotnych. Efekty widać, choć spadki bezrobocia znacznie wolniej postępują w mieście Zgierz niż w samym powiecie. Dużym problemem na rynku pracy w Zgierzu jest struktura przedsiębiorstw. Większość firm stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Taka sytuacja sprawia, że nie da się wygenerować odpowiedniej liczby miejsc pracy. Władze powiatu realizują ambitne plany modernizacji infrastruktury, mające zachęcić inwestorów do uruchamiania dużych zakładów w Zgierzu i okolicach. Na efekty trzeba jednak będzie poczekać.

Obecnie bezrobotni mają największe szanse na znalezienie pracy poza powiatem w dużych ośrodkach miejskich, jak na przykład Łódź. Niestety bezrobotni pozostający w tym stanie przez dłuższy czas najczęściej nie są zainteresowani dalekimi dojazdami. W efekcie najsprawniej w Zgierzu przeprowadzana jest aktywizacja młodzieży. Programy współpracy ze szkołami przygotowują osoby poniżej 25 roku życia do aktywnego życia zawodowego. To głównie aktywizacja młodszych bezrobotnych wpływa na notowane spadki stopy procentowej bezrobocia.

Czy w Zgierzu można znaleźć pracę?

Rynek pracy w Zgierzu może się wydawać ograniczony przez małą ilość dużych przedsiębiorstw oraz firm stosujących najnowsze rozwiązania technologiczne. Nie oznacza to, że w tym mieście znalezienie pracy jest niemożliwe. Analizując lokalny rynek pracy, można jasno wysnuć wnioski, że nie brakuje ofert dla fachowców.

Firmy w Zgierzu i okolicach poszukują:

 • budowlańców,
 • operatorów sprzętu ciężkiego,
 • specjalistów od rachunkowości i księgowości,
 • fizjoterapeutów,
 • logistyków,
 • spedytorów.

Warto mieć to na uwadze planując edukację. Nie brakuje także firm oferujących odpowiednie kursy pozwalające się aktywizować w jednym z tych zawodów.

Niewykluczone, że inwestycje w infrastrukturę także przyniosą pozytywne efekty. Zgierz ze względu na lokalizację może być bardzo atrakcyjnym miastem dla dużych przedsiębiorstw działających w transporcie, logistyce czy produkcji.

Zgierz prawdopodobnie długo będzie miał problem z wysokim bezrobociem. Szczęśliwie poziom bezrobocia jest zawyżany głównie przez osoby pozostające długo bez pracy i niezainteresowane aktywizacją. Oznacza to, że młodsi mieszkańcy miasta mają możliwość podjęcia pracy i nie pozostaną nieaktywne zawodowo z nieswojej winy.

To może Cię również zainteresować

Praca Zgierz

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Synaj

Synaj

Jako pracodawca muszę przyznać, że ciężko znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w Zgierzu, ale mam nadzieję, że władze lokalne i urząd pracy będą dążyć do poprawy sytuacji na rynku pracy.
stud. prac. Marian

stud. prac. Marian

Jako osoba, która właśnie szuka pracy, jest to dla mnie trochę niepokojące. Chociaż dobrze, że jest jakaś aktywność ze strony urzędu pracy, aby pomóc osobom w sytuacji takiej jak moja.
MArlena

MArlena

To naprawdę trudne, kiedy mieszkasz w mieście, w którym odsetek bezrobotnych jest tak wysoki. Nie jest łatwo znaleźć pracę, ale mam nadzieję, że władze i urząd pracy wkrótce rozwiążą ten problem.
Andrzej

Andrzej

Słyszę o tym problemie co jakiś czas, ale szczerze mówiąc, nie sądziłem, że bezrobocie w Zgierzu jest aż tak wysokie. Mam nadzieję, że urząd pracy wkrótce znajdzie skuteczne sposoby na aktywizację osób bez pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.