!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Turcja

19 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

1 komentarz

Kalkulator zarobków brutto-netto Turcja
Wiele osób poszukujących pracy natyka się na oferty opatrzone stawkami brutto. Wynika to z różnych czynników, a jednym z nich jest system podatkowy danego państwa. Turcja posiada bardzo skomplikowany system podatkowy i może to stanowić główny powód podawania wynagrodzeń brutto.

Bez względu na powody stawia to potencjalnego pracownika w niewygodnej sytuacji. Chcąc poznać faktyczne zarobki "na rękę" trzeba samemu dokonać obliczeń. Samo wyliczenie zarobków netto może nie jest trudne, ale już ustalenie wysokości potrąceń może przysparzać problemów.

Turecki system podatkowy należy do najbardziej skomplikowanych na świecie i objawia się to także w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych. Bliższe poznanie zasad podatkowych pozwoli jednak na dość sprawne obliczenie zarobków, jakie się otrzyma za swoją pracę.

Video

Różnice między zarobkami brutto i netto w Turcji

Zanim przystąpi się do obliczeń, należy zdać sobie sprawę z kilku ważnych kwestii, jak choćby znaczenie pewnych kluczowych pojęć. Ogólne definicje wynagrodzeń brutto i netto są wszędzie na świecie takie same. Pensją brutto określamy zarobki pracownika, jakie uzyskuje przed potrąceniem należnych podatków. Analogicznie pensją netto jest kwota, jaką pracownik otrzyma na rękę po odliczeniu wszystkich należności.

Mimo iż pojęcia brutto i netto są uniwersalne, to już w każdym państwie przyjmują one nieco inną formę. Głównie chodzi o pensję netto, która jest wynikiem potrącenia należności podatkowych. Każde państwo ma swój unikatowy system i to wpływa na sposoby obliczeń. W przypadku Turcji z wynagrodzenia odlicza się trzy składki. Pracodawcy mają obowiązek potrącenia podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia od bezrobocia. W pewnych sytuacjach obcokrajowcy mogą być zwolnieni czasowo bądź całkowicie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Przy wyliczeniach wynagrodzenia netto w Turcji należy jeszcze pamiętać o zatrudnieniu za pośrednictwem agencji pracy i wynikających z tego ewentualnych dodatkowych kosztów. Pośrednicy często oferują odpłatne usługi w postaci na przykład zakwaterowania, transportu do pracy czy też wyżywienia. Opłaty za te usługi są pobierane z pensji pracownika, więc kwotę netto poznamy dopiero po ich odliczeniu.

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenia w Turcji?

Pracownicy pobierają z pensji swoich pracowników trzy główne należności. Pierwszą z nich jest składka na podatek od osób fizycznych. Turecki system podatkowy przewiduje różne koszyki stawek podatkowych w zależności od formy uzyskiwania dochodu. Nas interesuje zestaw obejmujący wynagrodzenie za pracę najemną. W 2020 roku progi podatkowe zostały zmodyfikowane i prezentują się następująco.

Stawki procentowe dla rocznych dochodów w Turcji z tytułu pracy najemnej:

 • dochód roczny poniżej 22 000 TRY - 15%
 • dochód roczny od 22 000 TRY do 49 000 TRY - 20%
 • dochód roczny od 49 000 TRY do 180 000 TRY - 27%
 • dochód roczny od 180 000 TRY do 600 000 TRY - 35%
 • dochód roczny powyżej 600 000 TRY - 40%

Podatek ze stawkami rosnącymi progresywnie oznacza, że należność będzie rosła wraz z dochodami. Tureckie prawo nie przewiduje też kwoty wolnej od podatku, ale składki na obowiązkowe ubezpieczenia obniżają podstawę opodatkowania.

Kolejnym obciążeniem jest ubezpieczenie społeczne obejmujące składki emerytalne, rentowe oraz zdrowotne. W tym wypadku z pensji pracownika jest potrącane 14% od wysokości zarobku brutto. Ostatnim obciążeniem jest ubezpieczenie od bezrobocia wynoszące 1% z wynagrodzenia brutto.

Jak obliczyć zarobki netto w Turcji?

Mając świadomość, jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie brutto, można przystąpić do wyliczania pensji netto. Obliczenia należy zacząć od ustalenia wysokości potrąceń, a rozpocząć trzeba od ubezpieczeń społecznych.

Przykładowe obliczenie pensji netto w Turcji:

 • Podatnik rocznie zarabia 40 000 TRY brutto.
 • Wszystkie obowiązkowe ubezpieczenia łącznie odejmują z wynagrodzenia brutto 15%.
 • W efekcie z pensji odejmujemy 6 000 TRY, co obniża również podstawę opodatkowania do 34 000 TRY.
 • Znając podstawę opodatkowania, możemy wyliczyć należny podatek dochodowy.
 • Pierwsze 22 000 TRY z pensji brutto podlega pod stawkę 15%, co nam daje 3 300 TRY. Pozostałe 12 000 TRY łapie się pod stawkę 20%, a więc podatek wyniesie 1 800 TRY.
 • Ostatnią czynnością jest odjęcie wszystkich należności od wynagrodzenia brutto, co nam daje zarobek roczny netto w wysokości 28 900 TRY.

Wyniki obliczeń należy traktować jako przybliżone. Przede wszystkim nie uwzględniliśmy ewentualnych ulg. Tych nie ma wiele w tureckim prawie, ale mimo wszystko należy pamiętać, że mogą się pojawić pewne odpisy.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Turcji

Obliczenia pensji netto mogą przysporzyć wielu osobom pewnych trudności. Szczególnie jeżeli nie są one za pan brat z matematyką. Tutaj z pomocą przychodzą internetowe kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto. Darmowe aplikacje dostępne w sieci pozwalają na szybkie wyliczenie należnych podatków i co za tym idzie pensji netto.

W przypadku kalkulatorów wyniki także należy traktować jako przybliżone. Mimo to niektóre aplikacje pozwalają na podanie bardziej szczegółowych informacji, co zwiększy dokładność obliczeń. Trzeba niestety zwrócić uwagę, że kalkulatory tureckich wynagrodzeń są dość opieszale aktualizowane o nowe stawki procentowe, więc wyniki tym bardziej mogą czasem odbiegać od rzeczywiście należnego podatku. Na szczęście wyliczenia nie powinny być mocno rozbieżne.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://ozbekcpa.com/en/gross-to-net-salary-calculation/

https://www.pwc.com.tr/salary-calculation

https://www.brutten-nete.net/en/salary/gross-to-net-salary-calculator-turkey

To może Cię również zainteresować

Praca Turcja

Podziel się

1 komentarz

Turek

Turek

Takie narzędzia są zawsze bardzo przydatne ludziom zainteresowanym. Plus za takiego typu artykułu o krajach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.