Kalkulator zarobków brutto-netto Bułgaria

Kalkulator zarobków brutto-netto Bułgaria
Osoby poszukujące pracy bardzo często napotykają ogłoszenia opatrzone stawkami brutto. Takie zjawisko nie jest przypadkowe i wynika z kilku czynników. Jednym jest atrakcyjność wyższej sumy w ofercie, a drugim niemożność wyliczenia kwoty, jaka faktycznie trafi do pracownika po potrąceniu podatków. Pracodawcy w Bułgarii nie są wyjątkiem i także znacznie chętniej publikują zarobki brutto.

Niestety w tej sytuacji kandydat musi często sam wyliczyć ile faktycznie otrzyma wynagrodzenia na rękę za swoją pracę. Obliczenia potrzebne do poznania zarobków netto nie są z założenia skomplikowane. Przed rozpoczęciem wyliczeń konieczne jest zapoznanie się z kilkoma faktami. Trzeba wiedzieć jakie kwoty odjąć od wynagrodzenia brutto. Przyjrzyjmy się więc temu, jak wyliczyć pensje netto w Bułgarii.

Różnice między zarobkami brutto i netto w Bułgarii

Pojęcie wynagrodzenia brutto i netto jest w założeniu wszędzie takie samo. Pensją brutto określamy kwotę, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem składek na poczet podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych. Analogicznie pensją netto jest kwota, jaka pracownik otrzyma na rękę po odprowadzeniu wszystkich należności. W czym więc różnice?

W każdym kraju funkcjonuje inny system podatkowy oraz ubezpieczeniowy. Podatnicy są zobligowani do opłacania podatków dochodowych od osób fizycznych, które mają w zależności od kraju różną wartość i formę. Bułgarskie władze od 2008 roku zdecydowały się na wprowadzenie liniowego podatku dochodowego. Wszyscy pracownicy płacą jedną stawkę. Oprócz tego na wynagrodzenie nakłada się obciążenie w postaci składek na ubezpieczenia społeczne.

Osoby zatrudnione przez agencje pracy powinny także pamiętać, że te mogą od wynagrodzenia odliczać pewne opłaty. Biura pośrednictwa pracy często potrącają z pensji pracownika koszta zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia. W takiej sytuacji pensją netto nazwiemy wynagrodzenie po potrąceniu wszystkich należności. Przyjrzyjmy się obciążeniom nakładanym na wynagrodzenia w Bułgarii.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Bułgaria

Jakie obciążenia są nakładane na bułgarskie wynagrodzenie brutto?

Bułgarskie władze zdecydowały się w 2008 roku na odważny krok i zastąpiły podatek dochodowy rosnący progresywnie podatkiem liniowym. Obecnie dochody wszystkich podatników w Bułgarii są obciążone jedną stawką wynoszącą 10%.

Taka forma podatku ułatwia wiele kwestii z wyliczeniem zarobków netto na czele. Przed 2008 rokiem w Bułgarii stosowano stawki rosnące progresywnie od 10% do 24%. Na dzień dzisiejszy ten bałkański kraj posiada najniższy podatek dochodowy w Unii Europejskiej.

Wypłata w Bułgarii jest uszczuplana także o obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, które obecnie wynoszą 13,78% z wynagrodzenia brutto. Na to potrącenie składają się między innymi należności na ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne, macierzyńskie czy bezrobocie. Warto odnotować, że najpierw z pensji brutto odlicza się składki ubezpieczeniowe i pozostała kwota staje się podstawą opodatkowania. Ubezpieczenia społeczne podlegają bowiem całkowitemu odpisowi.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w Bułgarii?

Wyliczanie wynagrodzeń netto wymaga przeprowadzenia prostych działań matematycznych. Głównym zadaniem jest odjęcie od pensji brutto kwoty należności na poczet podatku dochodowego i ubezpieczeń. Mało skomplikowany system podatkowy Bułgarii znacząco ułatwia to zadanie.

Przykładowe obliczenie dochodu netto w Bułgarii:

  • Wynagrodzenie miesięczne brutto wynosi 1 500 BGN.
  • Obliczanie zaczynamy od ustalenia wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ dopiero po ich odjęciu uzyskamy podstawę do opodatkowania. Tak więc od 1 500 BGN odejmujemy 13,78% na poczet ubezpieczeń społecznych, co nam daje należność 206,70 BGN.
  • Następnym krokiem jest odjęcie od 1 500 BGN kwoty 206,70 BGN, co nam daje podstawę opodatkowania w wysokości 1293,30 BGN.
  • Dopiero od tej kwoty potrącamy 10% na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. Należny podatek wyniesie 129,33 BGN.
  • Ostatnim krokiem jest odjęcie obu należności od wynagrodzenia brutto. W efekcie miesięczna pensja netto wyniesie 1163,97 BGN.

Jak widać, obliczenia są bardzo proste. Brak rosnących stawek podatkowych znacząco ułatwia zadanie i każdy może szybko i sprawnie sprawdzić, jaką pensję otrzyma za swoją pracę.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Bułgarii

Wyliczenie wynagrodzenia netto w Bułgarii jest bardzo proste, ale nie każdy dobrze się czuje przy zadaniach matematycznych. Wiele osób jest też wręcz uczulonych na kwestie podatkowe. Szczęśliwie i one mogą szybko sprawdzić jakie zarobki "na rękę" wiążą się z daną ofertą.

Darmowe kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto pozwalają na szybkie sprawdzenie zarobków po potrąceniu wszystkich obciążeń. Aplikacje dostępne w internecie pozwalają na wprowadzenie danych na temat wynagrodzenia oraz ewentualnych informacji upoważniających do ulg. Aplikacja automatycznie oblicza pensję netto. Trzeba pamiętać, że wyniki z takich aplikacji, jak i ze swoich wyliczeń należy traktować jako przybliżone kwoty. Ostateczne wyliczenia urzędu skarbowego mogą się nieznacznie różnić.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://sb-bg.com/tools/investor-tools-salary-calculator-gross-to-net/

https://kik-bg.com/en/payroll-calculators/payroll-calculator-gross-to-net.php

https://lift-hr.com/calculator/

Oceń ten wpis
Kalkulator zarobków brutto-netto Bułgaria
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.