Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Bułgaria

9 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

5 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Bułgaria
Osoby poszukujące pracy bardzo często napotykają ogłoszenia opatrzone stawkami brutto. Takie zjawisko nie jest przypadkowe i wynika z kilku czynników. Jednym jest atrakcyjność wyższej sumy w ofercie, a drugim niemożność wyliczenia kwoty, jaka faktycznie trafi do pracownika po potrąceniu podatków. Pracodawcy w Bułgarii nie są wyjątkiem i także znacznie chętniej publikują zarobki brutto.

Niestety w tej sytuacji kandydat musi często sam wyliczyć ile faktycznie otrzyma wynagrodzenia na rękę za swoją pracę. Obliczenia potrzebne do poznania zarobków netto nie są z założenia skomplikowane. Przed rozpoczęciem wyliczeń konieczne jest zapoznanie się z kilkoma faktami. Trzeba wiedzieć jakie kwoty odjąć od wynagrodzenia brutto. Przyjrzyjmy się więc temu, jak wyliczyć pensje netto w Bułgarii.

Różnice między zarobkami brutto i netto w Bułgarii

Pojęcie wynagrodzenia brutto i netto jest w założeniu wszędzie takie samo. Pensją brutto określamy kwotę, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem składek na poczet podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych. Analogicznie pensją netto jest kwota, jaka pracownik otrzyma na rękę po odprowadzeniu wszystkich należności. W czym więc różnice?

W każdym kraju funkcjonuje inny system podatkowy oraz ubezpieczeniowy. Podatnicy są zobligowani do opłacania podatków dochodowych od osób fizycznych, które mają w zależności od kraju różną wartość i formę. Bułgarskie władze od 2008 roku zdecydowały się na wprowadzenie liniowego podatku dochodowego. Wszyscy pracownicy płacą jedną stawkę. Oprócz tego na wynagrodzenie nakłada się obciążenie w postaci składek na ubezpieczenia społeczne.

Osoby zatrudnione przez agencje pracy powinny także pamiętać, że te mogą od wynagrodzenia odliczać pewne opłaty. Biura pośrednictwa pracy często potrącają z pensji pracownika koszta zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia. W takiej sytuacji pensją netto nazwiemy wynagrodzenie po potrąceniu wszystkich należności. Przyjrzyjmy się obciążeniom nakładanym na wynagrodzenia w Bułgarii.

Video

Szukasz pracy?

Operator /-ka pobierania próbek

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Niepołomice
Dodana

Pomocnik liniii technologicznej

Dr Green Sp. z o.o.

  • Libiąż
Dodana

Pracownik biurowy - Specjalista ds. Administracji w branży nieruchomości

Trzaskoma Development

  • Szczecin
  • 8 000-12 000 zł / mc
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Ruda Śląska
Dodana
Dodana

Jakie obciążenia są nakładane na bułgarskie wynagrodzenie brutto?

Bułgarskie władze zdecydowały się w 2008 roku na odważny krok i zastąpiły podatek dochodowy rosnący progresywnie podatkiem liniowym. Obecnie dochody wszystkich podatników w Bułgarii są obciążone jedną stawką wynoszącą 10%.

Taka forma podatku ułatwia wiele kwestii z wyliczeniem zarobków netto na czele. Przed 2008 rokiem w Bułgarii stosowano stawki rosnące progresywnie od 10% do 24%. Na dzień dzisiejszy ten bałkański kraj posiada najniższy podatek dochodowy w Unii Europejskiej.

Wypłata w Bułgarii jest uszczuplana także o obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, które obecnie wynoszą 13,78% z wynagrodzenia brutto. Na to potrącenie składają się między innymi należności na ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne, macierzyńskie czy bezrobocie. Warto odnotować, że najpierw z pensji brutto odlicza się składki ubezpieczeniowe i pozostała kwota staje się podstawą opodatkowania. Ubezpieczenia społeczne podlegają bowiem całkowitemu odpisowi.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w Bułgarii?

Wyliczanie wynagrodzeń netto wymaga przeprowadzenia prostych działań matematycznych. Głównym zadaniem jest odjęcie od pensji brutto kwoty należności na poczet podatku dochodowego i ubezpieczeń. Mało skomplikowany system podatkowy Bułgarii znacząco ułatwia to zadanie.

Przykładowe obliczenie dochodu netto w Bułgarii:

  • Wynagrodzenie miesięczne brutto wynosi 1 500 BGN.
  • Obliczanie zaczynamy od ustalenia wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ dopiero po ich odjęciu uzyskamy podstawę do opodatkowania. Tak więc od 1 500 BGN odejmujemy 13,78% na poczet ubezpieczeń społecznych, co nam daje należność 206,70 BGN.
  • Następnym krokiem jest odjęcie od 1 500 BGN kwoty 206,70 BGN, co nam daje podstawę opodatkowania w wysokości 1293,30 BGN.
  • Dopiero od tej kwoty potrącamy 10% na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. Należny podatek wyniesie 129,33 BGN.
  • Ostatnim krokiem jest odjęcie obu należności od wynagrodzenia brutto. W efekcie miesięczna pensja netto wyniesie 1163,97 BGN.

Jak widać, obliczenia są bardzo proste. Brak rosnących stawek podatkowych znacząco ułatwia zadanie i każdy może szybko i sprawnie sprawdzić, jaką pensję otrzyma za swoją pracę.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Bułgarii

Wyliczenie wynagrodzenia netto w Bułgarii jest bardzo proste, ale nie każdy dobrze się czuje przy zadaniach matematycznych. Wiele osób jest też wręcz uczulonych na kwestie podatkowe. Szczęśliwie i one mogą szybko sprawdzić jakie zarobki "na rękę" wiążą się z daną ofertą.

Darmowe kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto pozwalają na szybkie sprawdzenie zarobków po potrąceniu wszystkich obciążeń. Aplikacje dostępne w internecie pozwalają na wprowadzenie danych na temat wynagrodzenia oraz ewentualnych informacji upoważniających do ulg. Aplikacja automatycznie oblicza pensję netto. Trzeba pamiętać, że wyniki z takich aplikacji, jak i ze swoich wyliczeń należy traktować jako przybliżone kwoty. Ostateczne wyliczenia urzędu skarbowego mogą się nieznacznie różnić.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://sb-bg.com/tools/investor-tools-salary-calculator-gross-to-net/

https://kik-bg.com/en/payroll-calculators/payroll-calculator-gross-to-net.php

https://lift-hr.com/calculator/

To może Cię również zainteresować

Praca Bułgaria

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Natasza

Natasza

Cieszę się, że autor artykułu podaje tak dokładne informacje na temat systemu podatkowego i ubezpieczeniowego w Bułgarii. Dzięki temu mogę przygotować się lepiej do rozmów kwalifikacyjnych i negocjacji dotyczących wynagrodzenia.
kerl

kerl

Dzięki temu artykułowi, jako pracodawca, mam większą świadomość na temat kosztów wynagrodzeń moich pracowników w Bułgarii. Ważne jest dla mnie, aby zapewnić im godziwe warunki pracy i płacy, jednocześnie rozumiejąc, jakie obciążenia podatkowe i ubezpieczeniowe muszą ponosić.
Ryszard

Ryszard

Cieszę się, że oprócz informacji na temat obciążeń podatkowych i ubezpieczeniowych, autor artykułu podaje również linki do kalkulatorów wynagrodzeń brutto-netto. To bardzo przydatne dla ludzi, którzy nie czują się na siłach w podejmowaniu samodzielnych obliczeń.
Lema

Lema

Takie informacje jak ta na pewno są wartościowe dla ludzi poszukujących pracy. Dzięki nim wiemy, jakie obciążenia podatkowe i ubezpieczeniowe czekają nas w Bułgarii i jak bardzo skracają nasze wynagrodzenie.
Andrzej

Andrzej

Dzięki tej informacji czuję, że mam większą kontrolę nad moimi zarobkami. Dobrze wiedzieć, że system podatkowy w Bułgarii jest prosty i jednoznaczny, co ułatwia obliczenie pensji netto.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.