Spis treści
Niestety w tej sytuacji kandydat musi często sam wyliczyć ile faktycznie otrzyma wynagrodzenia na rękę za swoją pracę. Obliczenia potrzebne do poznania zarobków netto nie są z założenia skomplikowane. Przed rozpoczęciem wyliczeń konieczne jest zapoznanie się z kilkoma faktami. Trzeba wiedzieć jakie kwoty odjąć od wynagrodzenia brutto. Przyjrzyjmy się więc temu, jak wyliczyć pensje netto w Bułgarii.
Pojęcie wynagrodzenia brutto i netto jest w założeniu wszędzie takie samo. Pensją brutto określamy kwotę, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem składek na poczet podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych. Analogicznie pensją netto jest kwota, jaka pracownik otrzyma na rękę po odprowadzeniu wszystkich należności. W czym więc różnice?
W każdym kraju funkcjonuje inny system podatkowy oraz ubezpieczeniowy. Podatnicy są zobligowani do opłacania podatków dochodowych od osób fizycznych, które mają w zależności od kraju różną wartość i formę. Bułgarskie władze od 2008 roku zdecydowały się na wprowadzenie liniowego podatku dochodowego. Wszyscy pracownicy płacą jedną stawkę. Oprócz tego na wynagrodzenie nakłada się obciążenie w postaci składek na ubezpieczenia społeczne.
Osoby zatrudnione przez agencje pracy powinny także pamiętać, że te mogą od wynagrodzenia odliczać pewne opłaty. Biura pośrednictwa pracy często potrącają z pensji pracownika koszta zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia. W takiej sytuacji pensją netto nazwiemy wynagrodzenie po potrąceniu wszystkich należności. Przyjrzyjmy się obciążeniom nakładanym na wynagrodzenia w Bułgarii.
Bułgarskie władze zdecydowały się w 2008 roku na odważny krok i zastąpiły podatek dochodowy rosnący progresywnie podatkiem liniowym. Obecnie dochody wszystkich podatników w Bułgarii są obciążone jedną stawką wynoszącą 10%.
Taka forma podatku ułatwia wiele kwestii z wyliczeniem zarobków netto na czele. Przed 2008 rokiem w Bułgarii stosowano stawki rosnące progresywnie od 10% do 24%. Na dzień dzisiejszy ten bałkański kraj posiada najniższy podatek dochodowy w Unii Europejskiej.
Wypłata w Bułgarii jest uszczuplana także o obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, które obecnie wynoszą 13,78% z wynagrodzenia brutto. Na to potrącenie składają się między innymi należności na ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne, macierzyńskie czy bezrobocie. Warto odnotować, że najpierw z pensji brutto odlicza się składki ubezpieczeniowe i pozostała kwota staje się podstawą opodatkowania. Ubezpieczenia społeczne podlegają bowiem całkowitemu odpisowi.
Wyliczanie wynagrodzeń netto wymaga przeprowadzenia prostych działań matematycznych. Głównym zadaniem jest odjęcie od pensji brutto kwoty należności na poczet podatku dochodowego i ubezpieczeń. Mało skomplikowany system podatkowy Bułgarii znacząco ułatwia to zadanie.
Jak widać, obliczenia są bardzo proste. Brak rosnących stawek podatkowych znacząco ułatwia zadanie i każdy może szybko i sprawnie sprawdzić, jaką pensję otrzyma za swoją pracę.
Wyliczenie wynagrodzenia netto w Bułgarii jest bardzo proste, ale nie każdy dobrze się czuje przy zadaniach matematycznych. Wiele osób jest też wręcz uczulonych na kwestie podatkowe. Szczęśliwie i one mogą szybko sprawdzić jakie zarobki "na rękę" wiążą się z daną ofertą.
Darmowe kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto pozwalają na szybkie sprawdzenie zarobków po potrąceniu wszystkich obciążeń. Aplikacje dostępne w internecie pozwalają na wprowadzenie danych na temat wynagrodzenia oraz ewentualnych informacji upoważniających do ulg. Aplikacja automatycznie oblicza pensję netto. Trzeba pamiętać, że wyniki z takich aplikacji, jak i ze swoich wyliczeń należy traktować jako przybliżone kwoty. Ostateczne wyliczenia urzędu skarbowego mogą się nieznacznie różnić.
https://sb-bg.com/tools/investor-tools-salary-calculator-gross-to-net/
https://kik-bg.com/en/payroll-calculators/payroll-calculator-gross-to-net.php