Kalkulator zarobków brutto-netto Czarnogóra

Kalkulator zarobków brutto-netto Czarnogóra
Podczas poszukiwań pracy bardzo często możemy się natknąć na oferty opatrzone stawkami brutto. Pracodawcy bardzo często podają kwoty przed opodatkowaniem, ponieważ nie są w stanie określić, ile dany pracownik będzie musiał płacić podatków.

W Czarnogórze sprawa jest dość prosta i brak jakichkolwiek ulg podatkowych zasadniczo ułatwia wyliczenia pensji netto. Mimo to pracodawcy mogą podać stawki brutto, więc warto wiedzieć, w jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie, jakie pracownik otrzyma na rękę za swoją pracę.

Wyliczenie pensji netto nie powinno stanowić problemu. Jednak przed obliczeniami warto się zapoznać z kilkoma kwestiami, aby wiedzieć, w jaki sposób dokonać stosownych wyliczeń.

Różnice między zarobkami brutto i netto w Czarnogórze

W każdym państwie o wysokości wynagrodzeń netto decyduje system podatkowy oraz system ubezpieczeń społecznych. Ogólna definicja pensji brutto i netto jest w zasadzie wszędzie taka sama. Pensją brutto określa się zarobki pracownika przed potrąceniem z nich należnych składek podatkowych. Analogicznie pensją netto określamy kwotę, jaką pracownik otrzyma na rękę po odliczeniu wszystkich obciążeń.

Co ma wpływ na zarobek netto w Czarnogórze?

 • Pensje w tym bałkańskim kraju są uszczuplane o trzy główne obciążenia.
 • Po pierwsze z wynagrodzenia brutto zostaje odliczona składka na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych.
 • Drugim obciążeniem na wynagrodzeniu brutto jest podatek lokalny, a ostatnim są składki na ubezpieczenia społeczne.

Warto podkreślić, że wpływ na wynagrodzenie netto mogą mieć także opłaty naliczane przez agencje pośrednictwa pracy. Przy zatrudnieniu przez pośrednika mogą wystąpić pewne dodatkowe koszta potrącane z wynagrodzenia, jak choćby opłaty za zakwaterowanie, transport do pracy czy wyżywienie. W takim wypadku pensję netto otrzymamy dopiero po odjęciu obciążeń wynikających z umowy z agencją pracy.

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie w Czarnogórze?

Wspomnieliśmy o trzech obciążeniach wynagrodzeń brutto w Czarnogórze. Należy poznać ich dokładne wysokości jeżeli chce się poprawnie wyliczyć wynagrodzenie netto. Tak więc prześledźmy stawki wszystkich należności.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Czarnogóra

Pierwszym głównym obciążeniem wynagrodzenia jest oczywiście podatek dochodowy od osób fizycznych. W Czarnogórze obowiązują stawki rosnące progresywnie, czyli podatek rośnie w miarę wzrostu zarobków. Szczęśliwie to obciążenie jest dość niskie, a władze przewidziały tylko dwie stawki podatkowe zależne od dochodu miesięcznego.

Stawki podatku dochodowego w Czarnogórze:

 • dochód do 751 euro miesięcznie - 9%
 • dochód od 751 euro miesięcznie - 11%

Co ciekawe druga stawka została wprowadzona jako rozwiązanie tymczasowe w 2016 roku. Mimo to nie wycofano się z niej aż do dziś, ale istnieje możliwość, że władze Czarnogóry powrócą do jednolitej stawki liniowej.

Drugim obciążeniem wynagrodzenia jest podatek lokalny odprowadzany na rzecz gmin (Surtax). W większości regionów Surtax wiąże się ze stawką w wysokości 13% od dochodu brutto. Wyjątkiem jest Podgorica oraz Cetynia. Mieszkańcy tych miast muszą opłacić Surtax w wysokości 15%.

Ostatnim obciążeniem na wynagrodzeniu brutto są składki na poczet ubezpieczeń społecznych. Te są dzielone między pracodawcę i pracownika. W przypadku tego pierwszego, składka w wysokości 8,3% od pensji brutto pracownika jest traktowana jako koszta zatrudnienia. Z wynagrodzenia pracownika pobiera się znacznie wyższą składkę wynoszącą 24% od zarobków brutto.

Na składkę na ubezpieczenia społeczne sumują się opłaty za trzy ubezpieczenia:

 • ubezpieczenie emerytalne i rentowe - 15%
 • ubezpieczenie zdrowotne - 8,5%
 • ubezpieczenie od bezrobocia - 0,5%

To wszystkie obciążenia nakładane na wynagrodzenie brutto pracownika w Czarnogórze. Znając te informacje, można przystąpić do wyliczania pensji "na rękę".

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w Czarnogórze?

Zasady wyliczania pensji netto są bardzo proste. Wystarczy od zarobków brutto odjąć wszystkie należności na poczet podatków i ubezpieczeń społecznych. Obliczenia trzeba zacząć od ustalenia kwot, jakie musimy odjąć od pensji brutto.

Przykładowe obliczenie dochodu netto w Czarnogórze:

 • Roczne wynagrodzenie pracownika wyniesie 10 000 euro brutto.
 • Najpierw musimy wyliczyć podatek dochodowy, który zakłada dwie stawki w wysokości 9% i 11%. Według regulacji prawnych pod wyższą stawkę podchodzą kwoty przekraczające miesięczny dochód 751 euro. Licząc ten próg razy 12 miesięcy, możemy ustalić, że 9 012 euro podlega stawce 9%, zaś pozostałe 988 euro zostaje objęte stawką 11%. W efekcie z pierwszej stawki wychodzi podatek w wysokości 811,08 euro, a z drugiej 108,68 euro, co nam daje łącznie 919,76 euro.
 • Kolejnym krokiem jest wyliczenie podatku Surtax. Załóżmy, że mamy do czynienia ze stawką wynoszącą 13% z wynagrodzenia brutto, więc drugie obciążenie wyniesie 2 600 euro.
 • Ostatnim obciążeniem są składki na poczet ubezpieczeń społecznych. W tym wypadku ponownie z kwoty brutto odliczamy 24%. To nam daje kwotę 4 800 euro w ramach składek ubezpieczeniowych.
 • Znając wysokość obciążeń, możemy wyliczyć pensję netto. Od zarobku brutto w wysokości 20 000 euro odejmujemy kolejno kwoty 919,76 euro za podatek dochodowy, 2 600 euro za Surtax oraz 4 800 euro na ubezpieczenia społeczne. W efekcie wynagrodzenie netto wyniesie 11 680,24 euro.

Jak widać, wyliczenie wynagrodzenia netto w Czarnogórze nie należy do skomplikowanych. Należy jednak pamiętać, że taka metoda daje nam przybliżone wyniki i przy rozliczeniu z urzędem skarbowym mogą się pojawić pewne różnice.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Czarnogórze

Nie wszystkie osoby czują się dobrze w zadaniach matematycznych. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą kalkulatory wynagrodzeń. Darmowe aplikacje znajdujące się w sieci pozwalają na szybkie wyliczenie pensji netto. Niestety w przypadku Czarnogóry takie aplikacje nie należą do popularnych. Co za tym idzie, trzeba się posiłkować własnymi wyliczeniami.

W sieci znajduje się jeden anglojęzyczny kalkulator zarobków brutto-netto w Czarnogórze. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie uwzględnia on na tę chwilę dwóch stawek procentowych, ani ubezpieczeń społecznych. Aplikację znajdziecie pod adresem: https://www.icalculator.info/montenegro.html

Oceń ten wpis
Kalkulator zarobków brutto-netto Czarnogóra
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.