Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Czarnogóra

12 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

11 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Czarnogóra
Podczas poszukiwań pracy bardzo często możemy się natknąć na oferty opatrzone stawkami brutto. Pracodawcy bardzo często podają kwoty przed opodatkowaniem, ponieważ nie są w stanie określić, ile dany pracownik będzie musiał płacić podatków.

W Czarnogórze sprawa jest dość prosta i brak jakichkolwiek ulg podatkowych zasadniczo ułatwia wyliczenia pensji netto. Mimo to pracodawcy mogą podać stawki brutto, więc warto wiedzieć, w jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie, jakie pracownik otrzyma na rękę za swoją pracę.

Wyliczenie pensji netto nie powinno stanowić problemu. Jednak przed obliczeniami warto się zapoznać z kilkoma kwestiami, aby wiedzieć, w jaki sposób dokonać stosownych wyliczeń.

Różnice między zarobkami brutto i netto w Czarnogórze

W każdym państwie o wysokości wynagrodzeń netto decyduje system podatkowy oraz system ubezpieczeń społecznych. Ogólna definicja pensji brutto i netto jest w zasadzie wszędzie taka sama. Pensją brutto określa się zarobki pracownika przed potrąceniem z nich należnych składek podatkowych. Analogicznie pensją netto określamy kwotę, jaką pracownik otrzyma na rękę po odliczeniu wszystkich obciążeń.

Co ma wpływ na zarobek netto w Czarnogórze?

 • Pensje w tym bałkańskim kraju są uszczuplane o trzy główne obciążenia.
 • Po pierwsze z wynagrodzenia brutto zostaje odliczona składka na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych.
 • Drugim obciążeniem na wynagrodzeniu brutto jest podatek lokalny, a ostatnim są składki na ubezpieczenia społeczne.

Warto podkreślić, że wpływ na wynagrodzenie netto mogą mieć także opłaty naliczane przez agencje pośrednictwa pracy. Przy zatrudnieniu przez pośrednika mogą wystąpić pewne dodatkowe koszta potrącane z wynagrodzenia, jak choćby opłaty za zakwaterowanie, transport do pracy czy wyżywienie. W takim wypadku pensję netto otrzymamy dopiero po odjęciu obciążeń wynikających z umowy z agencją pracy.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Świnoujście
Dodana

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie w Czarnogórze?

Wspomnieliśmy o trzech obciążeniach wynagrodzeń brutto w Czarnogórze. Należy poznać ich dokładne wysokości jeżeli chce się poprawnie wyliczyć wynagrodzenie netto. Tak więc prześledźmy stawki wszystkich należności.

Pierwszym głównym obciążeniem wynagrodzenia jest oczywiście podatek dochodowy od osób fizycznych. W Czarnogórze obowiązują stawki rosnące progresywnie, czyli podatek rośnie w miarę wzrostu zarobków. Szczęśliwie to obciążenie jest dość niskie, a władze przewidziały tylko dwie stawki podatkowe zależne od dochodu miesięcznego.

Stawki podatku dochodowego w Czarnogórze:

 • dochód od 701 do 1000 euro miesięcznie - 9%
 • dochód od 1001 euro miesięcznie - 15%

Co ciekawe druga stawka została wprowadzona jako rozwiązanie tymczasowe w 2016 roku. Mimo to nie wycofano się z niej aż do dziś, ale istnieje możliwość, że władze Czarnogóry powrócą do jednolitej stawki liniowej.

Drugim obciążeniem wynagrodzenia jest podatek lokalny odprowadzany na rzecz gmin (Surtax). W większości regionów Surtax wiąże się ze stawką w wysokości 13% od dochodu brutto. Wyjątkiem jest Podgorica oraz Cetynia. Mieszkańcy tych miast muszą opłacić Surtax w wysokości 15%.

Ostatnim obciążeniem na wynagrodzeniu brutto są składki na poczet ubezpieczeń społecznych. Te są dzielone między pracodawcę i pracownika. W przypadku tego pierwszego, składka w wysokości 8,3% od pensji brutto pracownika jest traktowana jako koszta zatrudnienia. Z wynagrodzenia pracownika pobiera się znacznie wyższą składkę wynoszącą 24% od zarobków brutto.

Na składkę na ubezpieczenia społeczne sumują się opłaty za trzy ubezpieczenia:

 • ubezpieczenie emerytalne i rentowe - 15%
 • ubezpieczenie zdrowotne - 8,5%
 • ubezpieczenie od bezrobocia - 0,5%

To wszystkie obciążenia nakładane na wynagrodzenie brutto pracownika w Czarnogórze. Znając te informacje, można przystąpić do wyliczania pensji "na rękę".

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w Czarnogórze?

Zasady wyliczania pensji netto są bardzo proste. Wystarczy od zarobków brutto odjąć wszystkie należności na poczet podatków i ubezpieczeń społecznych. Obliczenia trzeba zacząć od ustalenia kwot, jakie musimy odjąć od pensji brutto.

Przykładowe obliczenie dochodu netto w Czarnogórze:

 • Roczne wynagrodzenie pracownika wyniesie 10 000 euro brutto.
 • Najpierw musimy wyliczyć podatek dochodowy, który mieści się w stawce 9%. Wychodzi podatek do zapłaty w wysokości 900 euro.
 • Kolejnym krokiem jest wyliczenie podatku Surtax. Załóżmy, że mamy do czynienia ze stawką wynoszącą 13% z wynagrodzenia brutto, więc drugie obciążenie wyniesie 1 300 euro.
 • Ostatnim obciążeniem są składki na poczet ubezpieczeń społecznych. W tym wypadku ponownie z kwoty brutto odliczamy 24%. To nam daje kwotę 2 400 euro w ramach składek ubezpieczeniowych.
 • Znając wysokość obciążeń, możemy wyliczyć pensję netto. Od zarobku brutto w wysokości 10 000 euro odejmujemy kolejno kwoty 900 euro za podatek dochodowy, 1 300 euro za Surtax oraz 2 400 euro na ubezpieczenia społeczne. W efekcie wynagrodzenie netto wyniesie 5 400 euro.

Jak widać, wyliczenie wynagrodzenia netto w Czarnogórze nie należy do skomplikowanych. Należy jednak pamiętać, że taka metoda daje nam przybliżone wyniki i przy rozliczeniu z urzędem skarbowym mogą się pojawić pewne różnice.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Czarnogórze

Nie wszystkie osoby czują się dobrze w zadaniach matematycznych. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą kalkulatory wynagrodzeń. Darmowe aplikacje znajdujące się w sieci pozwalają na szybkie wyliczenie pensji netto. Niestety w przypadku Czarnogóry takie aplikacje nie należą do popularnych. Co za tym idzie, trzeba się posiłkować własnymi wyliczeniami.

W sieci znajduje się jeden anglojęzyczny kalkulator zarobków brutto-netto w Czarnogórze. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie uwzględnia on na tę chwilę dwóch stawek procentowych, ani ubezpieczeń społecznych. Aplikację znajdziecie pod adresem: https://www.icalculator.info/montenegro.html

Podsumowanie:
 • Obliczanie pensji netto w Czarnogórze jest łatwe, jednak trzeba wziąć pod uwagę system podatkowy oraz ubezpieczeń społecznych
 • Obciążenia nakładane na wynagrodzenie brutto to podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek lokalny oraz składki na poczet ubezpieczeń społecznych
 • Wynagrodzenie netto oblicza się przez odjęcie od wynagrodzenia brutto wszystkich należności na poczet podatków i ubezpieczeń społecznych
 • Istnieją kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto, jednak nie są one dostępne w przypadku Czarnogóry

To może Cię również zainteresować

Praca Czarnogóra

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

Franka

Franka

Przydał mi się ten artykuł, ponieważ raczej nie jestem specjalistą ds. podatkowych. Teraz mam lepsze wyobrażenie, ile kosztuje mnie zatrudnienie pracownika w Czarnogórze.
fan żużla

fan żużla

Dzięki temu artykułowi dowiedziałem się, że w Czarnogórze można przeliczać swoją pensję brutto na netto, starając się działać zgodnie z przepisami. Cóż, może wkrótce będę mógł wypróbować to na własnej skórze!
palto

palto

Polecam ten artykuł każdemu, kto pracuje lub poszukuje pracy w Czarnogórze. Przydatne informacje o obciążeniach i składkach na ubezpieczenia.
Magdalena Mikler

Magdalena Mikler

Interesujący i przydatny artykuł. Dzięki niemu wiem już, na co zwrócić uwagę podczas szukania zatrudnienia w Czarnogórze i jak właściwie wyliczyć swoje zarobki.
Tora

Tora

Każdy właściciel firmy powinien przeczytać ten tekst. Dzięki niemu będziemy mieć dokładniejsze wyobrażenie, ile nas kosztuje pracownik w Czarnogórze i jak wyliczyć pensję netto.
Edyta

Edyta

Informacje z tego artykułu będą bardzo przydatne, gdy już uda mi się znaleźć pracę w Czarnogórze. Dowiedziałem się, że oprócz podatku dochodowego trzeba zwrócić uwagę na składki na ubezpieczenia społeczne przeznaczone na pracownika.
Lena

Lena

Dobre wytłumaczenie tematu, oczywiście według mnie nikt nie lubi płacić tyle podatków, ale wiemy, że jest to konieczne. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się wynegocjować wyższą pensję brutto.
Arek

Arek

Interesujący tekst, który pomógł mi lepiej zrozumieć system wynagrodzeń w Czarnogórze. Mam nadzieję, że posłuży mi do lepszego negocjowania warunków z przyszłym pracodawcą.
Chorąży

Chorąży

Bardzo pomocny artykuł! Dzięki niemu wiem, na co zwrócić uwagę, wyliczając swoją pensję netto. Warto mieć takie informacje w głowie, żeby nie narazić się na niepożądane niespodzianki.
Simon

Simon

Ciekawy artykuł, ale niestety nie dla mnie. Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła skorzystać z tych informacji jako zatrudniona osoba.
Dinozator

Dinozator

Bardzo przydatny artykuł dla osób zatrudniających pracowników w Czarnogórze. Pozwala na dokładne obliczenie wynagrodzenia netto i uwzględnienie wszystkich obciążeń.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.