Praca za granicą

Zwrot podatku z Gruzji - rozliczenie dochodów w Polsce

2 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

11 komentarzy
Zwrot podatku z Gruzji - rozliczenie dochodów w Polsce
Wyjeżdżając do Gruzji w celach zarobkowych trzeba się liczyć z obowiązkiem płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. System podatkowy tego niewielkiego kraju jest bardzo atrakcyjny i minimalizuje obowiązki podatkowe, co może zachęcać do podjęcia w nim pracy.

Podatek liniowy oraz brak ulg sprawiają, że podatnicy w większości nie mają obowiązku dokonywania rozliczenia rocznego przed gruzińskim fiskusem. Mimo to w pewnych okolicznościach jest to wymagane i czasem może przynieść zwrot nadpłaconego podatku.

Warto zapoznać się z zasadami składania zeznań podatkowych w Gruzji. Proces jest bardzo prosty i mało czasochłonny, więc nie powinien sprawiać problemów. Należy też pamiętać o rozliczeniu gruzińskich dochodów w Polsce. W tym wypadku proces jest niestety bardziej skomplikowany i wymaga większej uwagi.

Kto ma obowiązek składania deklaracji podatkowej w Gruzji?

Podatnicy w Gruzji pracujący najemnie są objęci podatkiem dochodowym od osób fizycznych pobieranym u źródła. Podatek liniowy w wysokości 20% od wynagrodzenia brutto nie przysparza problemów w wyliczeniach, podobnie jak brak odpisów. W efekcie w odprowadzanych składkach przez pracodawcę nie powinny się pojawiać błędy, choć nie jest to reguła. To zaś sprawia, że w przypadku czerpania dochodu tylko z pracy najemnej nie trzeba się rozliczać z urzędem skarbowym.

Pamiętaj!

 • Obowiązek złożenia zeznania podatkowego mają rezydenci oraz nierezydenci, którzy uzyskali dochody nieopodatkowane u źródła.
 • Co ważne bez względu na status rezydencji podatnicy rozliczają się w Gruzji tylko z dochodów uzyskanych w tym kraju.
 • Oznacza to, że rezydent podatkowy nie musi wykazywać dochodów pochodzących z innych państw.

Status rezydencji ustala się na każdy rok podatkowy. Warunkiem przyznania rezydencji jest spędzenie w kraju przeszło 183 dni w ciągu 12 miesięcy roku podatkowego.

Szukasz pracy?

Projektant Konstrukcji Budowlanych

SMART-HR

 • Mińsk Mazowiecki
Dodana

Pracownik Sklepu Świat Prasy - Kluczbork

Świat Prasy Spółka Akcyjna

 • Kluczbork
Dodana
Dodana
Dodana

Elektromechanik

SMART-HR

 • Lubliniec
Dodana

Kiedy i w jaki sposób składa się zeznanie podatkowe w Gruzji?

Osoby zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej przed administracją podatkową Gruzji (Georgia Revenue Service) muszą to zrobić po zakończeniu roku podatkowego. Urząd wymaga wypełnienia i przesłania rozliczenia do dnia 1 kwietnia następnego roku po zakończeniu roku podatkowego.

Rok podatkowy w Gruzji podobnie, jak w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Tak więc w zeznaniu należy wykazać dochody za okres od 1 stycznia do 31 grudnia minionego roku.

Georgia Revenue Service zdecydowało się na maksymalne uproszczenie procedur rozliczenia:

 • W tym celu przygotowano system on-line pozwalający sprawnie wypełnić deklarację.
 • Dostęp do systemu można uzyskać za pośrednictwem strony administracji podatkowej: https://www.rs.ge.
 • System wymaga wcześniejszej rejestracji dokonywanej również drogą elektroniczną.

Jaką metodą rozliczyć gruzińskie dochody w Polsce?

Polskę i Gruzję łączy wspólna umowa o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. Zgodnie z jej postanowieniami dochody gruzińskie rozlicza się w Polsce za pomocą metody proporcjonalnego odliczenia. Co ona oznacza?

Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek rozliczania się z rodzimym fiskusem. Zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia należy wykazać w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG dochód pochodzący z Gruzji. Ten zostaje opodatkowany w Polsce. Podatnik ma jednak możliwość odliczenia podatku zapłaconego już za granicą. Przy tej okazji, warto się również dowiedzieć, jak wygląda założenie biznesu w Gruzji:

Video

Odpis jest jednak możliwy tylko do wysokości polskiego podatku przypadającego na zagraniczny dochód. Taka metoda nie zapewnia zniwelowania w całości podwójnego podatku dochodowego. W tej sytuacji z pomocą przychodzi ulga abolicyjna. Ta daje możliwość odliczenia od podatku różnicy wynikającej z zastosowania metody odliczenia oraz wyłączenia.

W jaki sposób skorzystać z ulgi abolicyjnej? Podatnik musi do deklaracji podatkowej dołączyć załącznik PIT/O - część C. Wyliczenie wysokości ulgi wymaga obliczenia wysokości podatku, jaki przypadłby przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Różnica między wynikiem tego wyliczenia i wyliczenia na skutek metody odliczenia proporcjonalnego stanowi wysokość ulgi abolicyjnej. Niestety proces jest skomplikowany, ale tylko tak można wyeliminować podwójny podatek.

Podatnicy w Gruzji mają minimalne obowiązki podatkowe. Rozliczenie nie powinno przysparzać większych problemów, a większość osób nie musi sobie nim zawracać głowy. Niestety oznacza to także niewielkie szanse na uzyskanie zwrotu podatku, choć nie jest to niemożliwe. W przypadku problemów z rozliczeniem w Gruzji, czy Polsce warto skorzystać z pomocy biur podatkowych zajmujących się rozliczaniem zagranicznych dochodów.

Podsumowanie:
  • Osoby zobowiązane do rozliczenia podatkowego w Gruzji powinny złożyć zeznanie podatkowe po zakończeniu roku podatkowego do 1 kwietnia następnego roku.
  • Gruzińskie prawo podatkowe nie przewiduje powszechnych indywidualnych odliczeń, ale przewiduje pewne zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych i odliczenia kosztów uzyskania dochodu podlegającego opodatkowaniu.
  • Dochody gruzińskie należy rozliczać w Polsce za pomocą metody proporcjonalnego odliczenia z możliwością odliczenia podatku zapłaconego za granicą, jednakże taka metoda nie eliminuje podwójnego opodatkowania w całości. Można jednak skorzystać z ulgi abolicyjnej, aby wyeliminować podwójny podatek.
  • W przypadku problemów z rozliczeniem w Gruzji lub Polsce zaleca się skorzystanie z pomocy biur podatkowych zajmujących się rozliczaniem zagranicznych dochodów.

To może Cię również zainteresować

Praca Gruzja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

11 komentarzy

Dudek

Dudek

Bardzo przydatny artykuł dla mnie, jako pracownika, który pracuje lub ma zamiar pracować w Gruzji. Więcej takich informacji!
Grzesiek

Grzesiek

Dzięki temu artykułowi wiem, że w Gruzji nie ma tak wielu zawiłości w rozliczeniach podatkowych. To dobry impuls, by zastanowić się nad pracą w tym kraju.
ASDSDA

ASDSDA

Zarządzanie podatkami w Gruzji jest dużo prostsze niż w Polsce. Cieszę się, że dzięki temu artykułowi zwiększa się moja wiedza na ten temat i będę mógł pomóc swoim pracownikom.
Komasa1

Komasa1

W końcu jakiś artykuł, który dokładnie tłumaczy, jak wyglądają rozliczenia podatkowe w Gruzji. Wielkie dzięki, na pewno mi się przyda!
Plazet

Plazet

Artykuł zawiera dużo przydatnych informacji na temat składania zeznań podatkowych w Gruzji. Gdybym tam pracował, na pewno by mi się przydały.
janek

janek

Jestem pod wrażeniem jak prosty jest proces rozliczeń podatkowych w Gruzji. Aż chce się tam pracować i cieszyć się nieco lżejszymi obowiązkami podatkowymi.
Volvo

Volvo

Dzięki temu artykułowi lepiej rozumiem procedury podatkowe w Gruzji i będę mógł pomóc swoim pracownikom w łatwym rozliczeniu swojego podatku.
Maja

Maja

Ciekawe, że w Gruzji nie trzeba się rozliczać z urzędem skarbowym, jeśli ma się tylko dochód z pracy najemnej. To dobry impuls do przejazdu do Gruzji i podjęcia tam pracy.
Sysia

Sysia

W końcu ktoś porusza temat rozliczeń podatkowych w Gruzji. Przydatne informacje, szczególnie dla osób, które rozważają tam pracę.
Dorota

Dorota

Szukam pracy w Polsce, ale ciekawi mnie, jak wygląda rozliczenie podatkowe osób pracujących w Gruzji. Artykuł wydaje się być intuicyjny i łatwy do zrozumienia.
Konas

Konas

Soko, że na temat Gruzji także piszecie. Kraj bardzo gościnny. Znam wielu Polaków co tam są, ale faktycznie także dużo Gruzinów jest u nas.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.