Zwrot podatku z Gruzji - rozliczenie dochodów w Polsce

Zwrot podatku z Gruzji - rozliczenie dochodów w Polsce
Wyjeżdżając do Gruzji w celach zarobkowych trzeba się liczyć z obowiązkiem płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. System podatkowy tego niewielkiego kraju jest bardzo atrakcyjny i minimalizuje obowiązki podatkowe, co może zachęcać do podjęcia w nim pracy.

Podatek liniowy oraz brak ulg sprawiają, że podatnicy w większości nie mają obowiązku dokonywania rozliczenia rocznego przed gruzińskim fiskusem. Mimo to w pewnych okolicznościach jest to wymagane i czasem może przynieść zwrot nadpłaconego podatku.

Warto zapoznać się z zasadami składania zeznań podatkowych w Gruzji. Proces jest bardzo prosty i mało czasochłonny, więc nie powinien sprawiać problemów. Należy też pamiętać o rozliczeniu gruzińskich dochodów w Polsce. W tym wypadku proces jest niestety bardziej skomplikowany i wymaga większej uwagi.

Kto ma obowiązek składania deklaracji podatkowej w Gruzji?

Podatnicy w Gruzji pracujący najemnie są objęci podatkiem dochodowym od osób fizycznych pobieranym u źródła. Podatek liniowy w wysokości 20% od wynagrodzenia brutto nie przysparza problemów w wyliczeniach, podobnie jak brak odpisów. W efekcie w odprowadzanych składkach przez pracodawcę nie powinny się pojawiać błędy, choć nie jest to reguła. To zaś sprawia, że w przypadku czerpania dochodu tylko z pracy najemnej nie trzeba się rozliczać z urzędem skarbowym.

Pamiętaj!

  • Obowiązek złożenia zeznania podatkowego mają rezydenci oraz nierezydenci, którzy uzyskali dochody nieopodatkowane u źródła.
  • Co ważne bez względu na status rezydencji podatnicy rozliczają się w Gruzji tylko z dochodów uzyskanych w tym kraju.
  • Oznacza to, że rezydent podatkowy nie musi wykazywać dochodów pochodzących z innych państw.

Status rezydencji ustala się na każdy rok podatkowy. Warunkiem przyznania rezydencji jest spędzenie w kraju przeszło 183 dni w ciągu 12 miesięcy roku podatkowego.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Gruzja

Kiedy i w jaki sposób składa się zeznanie podatkowe w Gruzji?

Osoby zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej przed administracją podatkową Gruzji (Georgia Revenue Service) muszą to zrobić po zakończeniu roku podatkowego. Urząd wymaga wypełnienia i przesłania rozliczenia do dnia 1 kwietnia następnego roku po zakończeniu roku podatkowego.

Rok podatkowy w Gruzji podobnie, jak w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Tak więc w zeznaniu należy wykazać dochody za okres od 1 stycznia do 31 grudnia minionego roku.

Georgia Revenue Service zdecydowało się na maksymalne uproszczenie procedur rozliczenia:

  • W tym celu przygotowano system on-line pozwalający sprawnie wypełnić deklarację.
  • Dostęp do systemu można uzyskać za pośrednictwem strony administracji podatkowej: https://www.rs.ge.
  • System wymaga wcześniejszej rejestracji dokonywanej również drogą elektroniczną.

Czy w Gruzji obowiązują ulgi podatkowe?

Gruzińskie prawo podatkowe nie przewiduje powszechnych indywidualnych odliczeń, ale pojawiają się pewne zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Władze Gruzji przewidziały następujące kwoty wolne od podatku:

  • 3 000 GAL rocznie dla samotnych matek,
  • 3 000 GAL dla osób, które adoptowały dziecko, ale tylko w pierwszym roku adopcji,
  • 6 000 GAL rocznie dla osób niepełnosprawnych od dzieciństwa.

Prawo przewiduje także pewne odliczenia kosztów uzyskania dochodu podlegającego opodatkowaniu. Wydatki objęte odpisami są ujawniane co roku.

Jaką metodą rozliczyć gruzińskie dochody w Polsce?

Polskę i Gruzję łączy wspólna umowa o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. Zgodnie z jej postanowieniami dochody gruzińskie rozlicza się w Polsce za pomocą metody proporcjonalnego odliczenia. Co ona oznacza?

Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek rozliczania się z rodzimym fiskusem. Zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia należy wykazać w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG dochód pochodzący z Gruzji. Ten zostaje opodatkowany w Polsce. Podatnik ma jednak możliwość odliczenia podatku zapłaconego już za granicą. Przy tej okazji, warto się również dowiedzieć, jak wygląda założenie biznesu w Gruzji:

Odpis jest jednak możliwy tylko do wysokości polskiego podatku przypadającego na zagraniczny dochód. Taka metoda nie zapewnia zniwelowania w całości podwójnego podatku dochodowego. W tej sytuacji z pomocą przychodzi ulga abolicyjna. Ta daje możliwość odliczenia od podatku różnicy wynikającej z zastosowania metody odliczenia oraz wyłączenia.

W jaki sposób skorzystać z ulgi abolicyjnej? Podatnik musi do deklaracji podatkowej dołączyć załącznik PIT/O - część C. Wyliczenie wysokości ulgi wymaga obliczenia wysokości podatku, jaki przypadłby przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Różnica między wynikiem tego wyliczenia i wyliczenia na skutek metody odliczenia proporcjonalnego stanowi wysokość ulgi abolicyjnej. Niestety proces jest skomplikowany, ale tylko tak można wyeliminować podwójny podatek.

Podatnicy w Gruzji mają minimalne obowiązki podatkowe. Rozliczenie nie powinno przysparzać większych problemów, a większość osób nie musi sobie nim zawracać głowy. Niestety oznacza to także niewielkie szanse na uzyskanie zwrotu podatku, choć nie jest to niemożliwe. W przypadku problemów z rozliczeniem w Gruzji, czy Polsce warto skorzystać z pomocy biur podatkowych zajmujących się rozliczaniem zagranicznych dochodów.

Oceń ten wpis
Zwrot podatku z Gruzji - rozliczenie dochodów w Polsce
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.