!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Podatek dochodowy w Gruzji - stawki podatkowe

19 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

1 komentarz

Podatek dochodowy w Gruzji - stawki podatkowe
Gruzja powoli podnosi się po dekadach zależności od Związku Radzieckiego. Pewne decyzje władz sprawiają jednak, że kraj ten jest coraz częściej na celowniku inwestorów zagranicznych.

Jednym z atutów Gruzji jest bardzo prosty i przejrzysty system podatkowy z niskimi stawkami. Co więcej kraj ten nie przystąpił do wdrożenia regulacji CRS, co oznacza że gruzińskie władze nie przetwarzają i nie przekazują informacji o saldach rachunków bankowych zakładanych w tym państwie. W przypadku pracowników najemnych system podatkowy ma również wiele do zaoferowania.

Gruzińskie ministerstwo finansów maksymalnie uprościło system podatkowy zdejmując z podatników większość obowiązków. Obierając Gruzję za cel emigracji zarobkowej warto się bliżej przyjrzeć regulacjom prawnym w tym niewielkim państwie.

Jakie stawki podatku dochodowego obowiązują w Gruzji?

Gruzja słynie z pięknych krajobrazów i niskich podatków. Administracja podatkowa oszczędziła osobom zarabiającym w tym kraju skomplikowanych zobowiązań podatkowych. Ilość obciążeń ograniczono do minimum, a podatek dochodowy od osób fizycznych ma strukturę liniową.

Video

Osoby zarabiające legalnie w Gruzji czerpią dochód opodatkowany jedną zryczałtowaną stawką. W 2020 roku stawka podatku dochodowego wynosi niezmiennie 20% od wynagrodzenia brutto. Bez względu na wysokość zarobku oprocentowanie się nie zmienia.

Taka forma podatku ułatwia wszelkie procesy rozliczania, czy wyliczania wynagrodzeń netto. Podatek liniowy o niewygórowanej stawce wiąże się również z brakiem ulg podatkowych i odpisów pomniejszających podstawę opodatkowania. W efekcie obowiązki podatnika zostają maksymalnie uproszczone.

Warto także podkreślić, że również inne podatki w Gruzji nie należą do wysokich. CIT wynosi 15%, zaś VAT tylko 18%. Podatek od zysków kapitałowych cechuje się stawką na poziomie zaledwie 5%. Mieszkańcy Gruzji opłacają oprócz tego jeszcze tylko akcyzy na alkohol, tytoń oraz paliwo. W ten sposób kreuje się wizerunek małego raju podatkowego.

Sytuacja jest także atrakcyjna dla osób decydujących się na samozatrudnienie. Te mogą się zarejestrować jako małe przedsiębiorstwo i płacić podatek od obrotów w wysokości 1%. Taka stawka obowiązuje dla obrotu rocznego poniżej 500 000 GEL. Powyżej tej kwoty podatek wzrośnie do zaledwie 3%.

Video

Jak rozliczać podatek dochodowy w Gruzji?

Pracownicy najemni zatrudnieni w gruzińskich przedsiębiorstwach nie muszą się martwić o opłacanie podatku. Stosowne składki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych pobiera pracodawca z wynagrodzenia. Odpowiednie należności trafiają na konto administracji podatkowej.

Warto nadmienić, że zarówno rezydenci, jak i nierezydenci podatkowi nie są rozliczani z dochodów niepochodzących z gruzińskiego źródła. Oznacza to, że w obu przypadkach podatnicy rozliczają się jedynie z wpływów uzyskanych na terenie Gruzji.

Rezydentem podatkowym Gruzji zostaje osoba, która przebywała na terenie kraju przez ponad 183 dni w czasie roku podatkowego. Status rezydencji jest ustalany co roku.

Kto musi rozliczać podatki w Gruzji?

  • Administracja podatkowa w Gruzji nie narzuca obowiązku wykonania rozliczenia rocznego na podatników czerpiących dochody jedynie z pracy najemnej.
  • Zasadniczo obowiązkiem są objęci rezydenci i nierezydenci podatkowi, którzy osiągnęli dochód w Gruzji, ale nie był on opodatkowany u źródła.
  • W przypadku czerpania wpływów jedynie z pracy najemnej u gruzińskiego przedsiębiorcy nie trzeba się przejmować obowiązkiem złożenia deklaracji podatkowej.
  • Osoby zobowiązane do rozliczenia rocznego muszą to zrobić po zakończeniu roku podatkowego.
  • Ten jest w Gruzji tożsamy z rokiem kalendarzowym, a więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.
  • Stosowne zeznania podatkowe należy złożyć do 1 kwietnia następnego roku po zakończeniu roku podatkowego.

Deklaracje podatkowe można złożyć za pośrednictwem systemu on-line znajdującego się na stronie administracji podatkowej (Georgia Revenue Service): https://www.rs.ge. System zawiera wszystkie potrzebne formularze i pozwala szybko wypełnić podatkowy obowiązek. Do poprawnego rozliczenia należy posiadać dokumenty potwierdzające uzyskane dochody.

Jak rozliczyć dochód z Gruzji w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek dokonania rocznego rozliczenia z rodzimym fiskusem. Osoby czerpiące dochód w Gruzji muszą więc wykazać go w deklaracji podatkowej PIT-36 z załącznikiem ZG.

Polska i Gruzja podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z jej postanowieniami do rozliczenia gruzińskich dochodów stosuje się tak zwaną metodę proporcjonalnego odliczenia. Wpływy z Gruzji zostają opodatkowane w Polsce, ale podatnik ma prawo dokonania odliczenia podatku zapłaconego już za granicą. Odpis ten nie może przekroczyć wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Taka metoda nie niweluje w całości podwójnego opodatkowania. Rozwiązaniem jest ulga abolicyjna pozwalająca na zredukowanie podwójnego podatku.

Gruziński system podatkowy jest bardzo atrakcyjny i prosty w swoich założeniach. Praktycznie w całości zdejmuje obowiązki z podatników pracujących najemnie. Zdecydowanie może być zachętą do przeprowadzki.

To może Cię również zainteresować

Praca Gruzja

Podziel się

1 komentarz

eryk

eryk

Warto znać te stawki. Dobrze że piszecie na temat Gruzji, bo zawsze interesowały mnie tam sprawy życia w tym kraju, a co za tym idzie z zarobkami.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.