Spis treści
Zazwyczaj poszukiwanie pracy z pomocą usług biur pracy jest najlepszą metodą. Pośrednicy często pomagają nie tylko w znalezieniu pracy, ale również w przeprowadzce oraz zaaklimatyzowaniu się w obcym państwie. Na gruzińskim rynku może z tym być problem, ponieważ wiele agencji to dość małe biura niemające wiele doświadczenia.
Mimo mało rozwiniętego rynku pośrednictwa pracy w Gruzji warto przyjrzeć się nieco bliżej agencjom działającym w tym kraju. Przede wszystkim należy poznać zasady ich działania, aby się móc wystrzegać pewnych nieprzyjemności w przyszłości. Warto też zainteresować się wszelkimi innymi metodami szukania pracy, lub miejsca do pracy, jakim np. jest to, przedstawione na poniższym filmie:
Prywatne agencje pośrednictwa pracy przede wszystkim muszą działać na rynku legalnie. Wielu pośredników sama informuje o stosownych wpisach do rejestrów oraz certyfikatach dających im prawo do świadczenia usług. Biura pracy chętnie chwalą się również zdobytymi nagrodami będącymi potwierdzeniem legalności ich pracy oraz jakości świadczonych usług.
W przypadku wątpliwości można spróbować uzyskać informacje za pośrednictwem strony Ministerstwa Pracy, Zdrowia i Spraw Socjalnych Gruzji:
Nieco łatwiej sprawa się ma w przypadku agencji pracy operujących i posiadających swoje placówki na terenie Polski. Takie biura muszą być wpisane do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Spis legalnie działających pośredników nad Wisłą znajdziecie pod adresem internetowym: http://stor.praca.gov.pl
Trzeba jednak wiedzieć, że agencja pracy może zażądać zwrotu kosztów pewnych usług. Przykładem może być tłumaczenie dokumentów, czy badania lekarskie. Po zatrudnieniu mogą również wyniknąć pewne obciążenia wynagrodzenia wynikające z usług dodatkowych. Agencje nierzadko organizują odpłatne zakwaterowanie, transport do pracy czy wyżywienie.
Ważne, aby wszystkie usługi dodatkowe oraz związane z nimi koszta były uwzględnione w podpisywanej umowie. Im bardziej rozbudowany dokument, tym lepiej, ponieważ uwzględnienie wszystkich ewentualności pozwoli na uniknięcie późniejszych nieprzyjemności.
Mimo słabo rozwiniętego rynku pośrednictwa pracy w Gruzji pośrednicy wydają się nadal najlepszą opcją dla zagranicznego pracownika. Oczywiście można odwiedzić lokalny urząd pracy, ale te ciągle są dalekie od nowoczesnego funkcjonowania, a barierą może się okazać już język.
Osoby poszukujące pracy mogą także śledzić lokalne media. Wielu pracodawców ciągle ogłasza się w radiu oraz w prasie. Warto śledzić bloki ogłoszeniowe, choć prawdopodobnie nie znajdą się w nich oferty pracy na średnich czy wyższych stanowiskach.
Ostatnią metodą jest przeglądanie ogłoszeń na portalach z ofertami pracy. W tym wypadku należy sobie zdawać sprawę, że spora część z propozycji będzie publikowana przez agencje pracy.
Gruziński rynek pracy jest ciągle mało rozwinięty i nie ma w nim wiele miejsca dla agencji pracy. Głównie na terenie kraju funkcjonują mniejsze biura oraz pośrednicy działający w regionie, jak choćby w Turcji. Ciężko wskazać także najlepsze i najpopularniejsze agencje w kraju. Można jednak zwrócić uwagę na kilka biur sprawiających dobre wrażenie.
HR.ge - agencja pośrednictwa pracy działająca w różnych sektorach rynku. Biuro posiada między innymi oferty pracy dla zagranicznych pracowników.
BabySiter - agencja pracy rekrutująca nianie oraz osoby do opieki i zajmowania się domem. Pośrednik szuka pracowników do prac tymczasowych.
Pedersen and Partners - duża międzynarodowa agencja pracy mająca swoje biuro w Tbilisi. Pośrednik poszukuje pracowników o różnej specjalizacji dla przedsiębiorstw na całym świecie, w tym mających siedziby w Gruzji.
Baia - biuro pośrednictwa pracy poszukujące między innymi pracowników opieki oraz branż usługowych i edukacji. Pośrednik przede wszystkim organizuje pomoc domową.
Workspace - młoda agencja pracy z biurem w Tbilisi. Pośrednik ciągle się rozwija i poszerza bazę przedsiębiorstw, z którymi współpracuje.
ADELANTE - internetowa agencja pośrednictwa pracy mająca własną platformę zbierającą CV kandydatów oraz oferty pracy gruzińskich przedsiębiorstw.
Tak się prezentuje kilka biur pracy posiadających przychylne opinie gruzińskich pracowników. Niestety w tym niewielkim kraju funkcjonuje bardzo mało pośredników. Osoby chcące znaleźć zatrudnienie w Gruzji mogą próbować szczęścia, przeglądając oferty agencji pośrednictwa pracy działających na przykład w Turcji. Niewykluczone, że wśród ofert największych międzynarodowych pośredników trafią się ogłoszenia korporacji szukających pracowników dla gruzińskich oddziałów.