!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Zwrot podatku z Łotwy - rozliczenie dochodów w Polsce

18 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

1 komentarz

Zwrot podatku z Łotwy - rozliczenie dochodów w Polsce
Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę na Łotwie muszą opłacać lokalny podatek dochodowy od osób fizycznych. W większości wypadków stosowne zaliczki są potrącane przez pracodawcę i przekazywane na konto urzędu skarbowego.

Wysokość zaliczek jest wyliczana na podstawie prognoz, co oznacza, że na koniec roku podatkowego mogą się pojawić pewne różnice w wysokości odprowadzonych składek, a faktycznie należnym podatkiem. W celu wyrównania należy dokonać rocznego rozliczenia podatkowego. Złożenie zeznania jest jedyną możliwością odzyskania nadpłaconego podatku dochodowego oraz skorzystania z ewentualnych ulg podatkowych.

Przed podjęciem pracy na Łotwie warto się zapoznać z prawami i obowiązkami podatkowymi. W ten sposób można uniknąć ewentualnych nieprzyjemności i oczywiście odzyskać część podatku. Przybliżmy nieco temat zwrotu podatku z Łotwy.

Video

Kto i kiedy powinien złożyć roczną deklarację podatkową na Łotwie?

Łotewski urząd skarbowy wymaga złożenia deklaracji podatkowej od wszystkich podatników czerpiących dochody na terenie Łotwy. Należy jednak zaznaczyć, że rezydenci podatkowi kraju mają obowiązek rozliczenia wszystkich dochodów osiąganych na całym świecie. W przypadku nierezydentów obowiązek dotyczy jedynie dochodów czerpanych na terenie Łotwy.

Status rezydencji mogą uzyskać osoby posiadające w Łotwie stałe miejsce zamieszkania bądź przebywające w kraju ponad 183 dni w ciągu 12 miesięcy. Za rezydenta łotewskiego uznaje się także obywatela kraju pracującego za granicą na zlecenie łotewskiej firmy.

Deklaracje podatkowe należy składać po zakończeniu roku podatkowego. Ten jest na Łotwie tożsamy z rokiem kalendarzowym, a więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Właśnie dochody z tego okresu należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym.

Łotewski urząd skarbowy przewidział dwa terminy składania deklaracji podatkowych uzależnione od wysokości dochodów:

  • Podstawowy termin składania zeznań podatkowych ustalono na okres od 1 marca do 1 czerwca następnego roku po zakończeniu roku podatkowego.
  • W przypadku, gdy dochody podatnika przekraczają 62 800 euro rocznie, termin składania deklaracji zostaje przesunięty na okres od 1 kwietnia do 1 lipca.

Jeżeli przy rozliczeniu wyjdzie niedopłata podatku, to podatnik musi uregulować należność do 16 czerwca po złożeniu deklaracji. Jeżeli kwota niedopłaty będzie wyższa niż 640 euro to podatnik może spłacić należność w ratach. Osoby rozliczające się do 1 lipca korzystają z terminów przesuniętych o miesiąc.

Urząd podatkowy ma obowiązek do przekazania nadpłaconego podatku na konto podatnika do trzech miesięcy od złożenia deklaracji.

W jaki sposób złożyć zeznanie podatkowe na Łotwie?

Podatnicy po zakończeniu roku podatkowego na Łotwie muszą wypełnić formularz D wraz z załącznikami odpowiadającymi konkretnym formom uzyskania dochodu. Łotewski urząd skarbowy uruchomił system Electronic Declaration System (EDS) pozwalający na pobranie stosownych deklaracji uzupełnionych już o wstępne informacje.

Video

EDS pozwala nanieść wszystkie poprawki i dodatkowe informacje oraz przesłać deklaracje do urzędu skarbowego wraz z załączonymi dodatkowymi dokumentami w wersji cyfrowej. Wraz z formularzem D należy przesłać dokumenty potwierdzające dodatkowe dochody czy koszta objęte odpisami.

Bazą do poprawnego wypełnienia deklaracji podatkowej jest oświadczenie o wypłacanych dochodach i odprowadzanych składkach na poczet podatków. Druk będący odpowiednikiem polskiego PIT-11 jest wystawiany przez pracodawców po zakończeniu roku podatkowego.

Na jakie ulgi podatkowe można liczyć na Łotwie?

Urząd skarbowy na Łotwie przewidział różne ulgi podatkowe pozwalające na obniżenie wysokości należnego podatku dochodowego.

Ulgi podatkowe na Łotwie:

  • Najważniejszym odliczeniem jest zasiłek osobisty DPA będący w zasadzie kwotą wolną od podatku. Ta może wynieść maksymalnie 3 600 euro, ale jest zależna od wysokości dochodu i stosowana przy wyliczeniu miesięcznych składek.
  • Miesięcznie kwota zwolniona od podatku może wynieść od 0 do 300 euro. Jej wysokość jest wyliczana na podstawie uzyskiwanych dochodów rocznych i stosowana w kolejnym roku podatkowym.
  • Oprócz tego podatnicy mogą skorzystać z zasiłków na członków rodziny pod opieką, bądź niepracującego małżonka zajmującego się dzieckiem.
  • Ulgami podatkowymi objęto wydatki na edukację oraz usługi medyczne. Odpisy można też uzyskać z tytułu darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego czy partii.
  • Także niektóre fundusze ubezpieczeniowe podlegają odpisom.

Jaką metodą rozliczyć łotewski dochód w Polsce?

Polskę i Łotwę łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z jej postanowieniami przy rozliczeniu zagranicznego dochodu stosuje się w Polsce metodę wyłączenia z progresją. Co ona oznacza?

Polscy rezydenci podatkowi muszą wypełnić deklarację PIT-36 z załącznikiem ZG. W niej wykazują dochody uzyskane na Łotwie, ale nie podlegają one opodatkowaniu. Dlaczego należy je wykazać? Dochód z Łotwy zostaje wzięty pod uwagę przy wyliczeniu stawek procentowych dla pozostałych dochodów opodatkowanych w Polsce.

Rozliczenie z łotewskim urzędem skarbowym nie powinno przysparzać wielu problemów. Także kwestia opodatkowania w Polsce jest bardzo klarowna. Osoby nie czujące się najlepiej w tematach podatkowych zawsze mogą skorzystać z usług biur podatkowych zajmujących się pozyskiwaniem zwrotów podatku.

To może Cię również zainteresować

Praca Łotwa

Podziel się

1 komentarz

Josef

Josef

Niby Łotwa to mały kraj, ale dla wszystkich zainteresowanych dobrze jest wiedzieć jak rozliczać sprawy pracy tam u nas w kraju.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.