Praca za granicą

Podatek dochodowy w Słowenii - stawki podatkowe

29 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

5 komentarzy
Podatek dochodowy w Słowenii - stawki podatkowe
Wszystkie osoby legalnie pracujące i czerpiące dochód w Słowenii muszą opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych. To bałkańskie państwo jest najbogatsze spośród republik powstałych na skutek upadku Jugosławii. Wysokie zarobki i coraz silniejsza gospodarka idą w parze z wysokimi podatkami.

Słoweńskie podatki nie są może najwyższe w Europie, ale nie należą też do najbardziej zachęcających. Władze kraju stosują podatek dochodowy ze stawkami rosnącymi progresywnie, co oznacza, że rośnie on w miarę zwiększania się dochodów.

Pracodawcy w Słowenii są zobowiązani do potrącania stosownych składek z wynagrodzenia pracownika i wpłacania ich na konto urzędu skarbowego. W ten sposób podatnicy zatrudnieni na umowę o pracę nie muszą sami się martwić o opłacanie zobowiązań podatkowych. Osoby czerpiące dochód w inny sposób muszą samodzielnie wpłacać stosowny podatek raz w miesiącu, kwartalnie bądź dwa razy w roku w zależności od formy rozliczania się. Przyjrzyjmy się bliżej podatkowi dochodowemu od osób fizycznych potrącanemu bezpośrednio z wynagrodzenia.

Video

Szukasz pracy?

Operator maszyn produkcyjnych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 900-7 000 zł / mc
 • Kędzierzyn-Koźle
Dodana

Operator wózka widłowego

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 100-6 500 zł / mc
 • Gogolin
Dodana

Operator maszyn produkcyjnych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 900-7 000 zł / mc
 • Opole
Dodana

Operator wózka widłowego

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 100-6 500 zł / mc
 • Krapkowice
Dodana

Operator maszyn produkcyjnych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 900-7 000 zł / mc
 • Gogolin
Dodana

Jakie stawki procentowe podatku dochodowego obowiązują w Słowenii?

Administracja Finansowa Republiki Słowenii stosuje podatek dochodowy od osób fizycznych ze stawkami rosnącymi progresywnie. Podatnicy wraz ze wzrostem dochodu płacą fiskusowi większe kwoty. W 2023 roku zastosowano koszyk pięciu stawek rosnących od 16% do 50%.

Przedstawiają się one w następujący sposób:

 • dochód roczny od 0 do 8 755 euro - 16%
 • dochód roczny od 8 755 do 25 750 euro - 26%
 • dochód roczny od 25 750 do 51 500 euro - 33%
 • dochód roczny od 51 500 do 74 160 euro - 39%
 • dochód roczny powyżej 74 160 euro - 50%

Składki na poczet podatku dochodowego są pobierane przez pracodawcę i wpłacane na konto urzędu skarbowego. Kwoty są wyliczane na podstawie poprzednich deklaracji podatkowych, co oznacza, że są one oparte o prognozy dochodu. W efekcie na koniec roku podatkowego może zajść różnica między wpłaconymi składkami, a rzeczywiście należnym podatkiem. Należy więc pamiętać o obowiązku rocznego rozliczenia się ze słoweńskim fiskusem.

Jak się rozlicza podatek dochodowy w Słowenii?

Słoweńscy podatnicy mają obowiązek złożenia rocznych deklaracji podatkowych przed Administracją Finansową Republiki Słowenii. Rezydenci podatkowi kraju muszą się rozliczyć ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie. Nierezydenci płacą podatek jedynie od przychodów uzyskiwanych na terenie Słowenii. Status rezydencji podatkowej Słowenii uzyskuje osoba, która przebywała w kraju ponad 183 dni w przeciągu roku kalendarzowego.

Roczne rozliczenie dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego, który w Słowenii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa on od 1 stycznia do 31 grudnia. Zwyczajowo urząd skarbowy samodzielnie wypełnia wstępne deklaracje podatkowe na podstawie posiadanych informacji i rozsyła wypełnione formularze do podatników w terminie do 15 czerwca. Podatnik ma obowiązek sprawdzenia deklaracji i ewentualnego naniesienia poprawek oraz odesłania jej do urzędu.

W przypadku nieotrzymania wstępnej deklaracji do 15 czerwca należy pobrać stosowny formularz ze strony: https://www.fu.gov.si. Poprawnie wypełnioną deklarację podatkową należy złożyć do końca lipca roku następnego po rozliczanym roku podatkowym. Administracja Finansowa Republiki Słowenii wydaje decyzje podatkowe do 31 października. Podatnik ma trzydzieści dni od otrzymania decyzji na wpłacenie zaległego podatku. W tym terminie urząd ma też obowiązek przekazania należnego zwrotu podatku.

Video

Na wspomnianej stronie internetowej można znaleźć nie tylko stosowne informacje i formularze, ale także system on-line. Za jego pomocą podatnicy mogą dokonywać większości operacji podatkowych. Przy wypełnianiu deklaracji podatkowej należy się posiłkować dokumentami od pracodawcy, w których znajdują się szczegółowe informacje na temat uzyskanego dochodu oraz opłaconych składek na poczet podatku dochodowego oraz ubezpieczeń społecznych. Pracodawca ma obowiązek przekazać stosowną kartę podatkową pracownikowi do 31 stycznia po zakończeniu roku podatkowego.

Jak rozliczyć słoweńskie dochody w Polsce?

Jeszcze niedawno Polskę i Słowację obowiązywała wspólna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów. Na jej mocy stosowano tak zwaną metodę wyłączenia z progresją przy rozliczaniu dochodu zagranicznego. Oznaczało to, że zarobki uzyskane w Słowenii nie były opodatkowane w Polsce, ale brano je pod uwagę przy wyliczeniu stopy procentowej dla pozostałych dochodów.

Ten stan rzeczy zmienił się od 1 stycznia 2019 roku gdy w życie weszły postanowienia Konwencji MLI. W efekcie przy rozliczeniu dochodów zagranicznych stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia. Ta zakłada opodatkowanie zagranicznego dochodu, ale podatnik ma prawo odpisu podatku zapłaconego za granicą. Odliczenie to jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. Dodatkowo można zastosować ulgę abolicyjną, która powinna zniwelować podatek dochodowy od zagranicznego dochodu. Polscy rezydenci podatkowi muszą więc złożyć PIT-36 z załącznikiem ZG nawet w przypadku jeżeli nie uzyskali żadnego dochodu w Polsce.

Podatki w Słowenii nie należą do najniższych, ale mimo wszystko nie powinny odstraszać. Tym bardziej że przy rozliczeniu rocznym można się starać o uzyskanie pewnych ulg podatkowych zmniejszających należności wobec urzędu skarbowego.

Podsumowanie:
 • W Słowenii pracodawcy są zobowiązani do potrącania i wpłacania odpowiednich składek z wynagrodzenia pracowników na konto urzędu skarbowego.
 • Podatek dochodowy od osób fizycznych w Słowenii stosuje stawki rosnące progresywnie, z pięcioma koszami stawek od 16% do 50% w 2020 roku.
 • Osoby czerpiące dochody w inny sposób niż umowa o pracę muszą samodzielnie wpłacać podatek raz w miesiącu, kwartalnie lub dwa razy w roku, w zależności od formy rozliczania się.
 • Przy rozliczaniu dochodów zagranicznych, Polacy mieszkający w Słowenii muszą złożyć PIT-36 z załącznikiem ZG, a stosowane są metoda proporcjonalnego odliczenia i ulga abolicyjna.

To może Cię również zainteresować

Praca Słowenia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

5 komentarzy

Patryk

Patryk

Nie ma co ukrywać, że wysokie podatki w Słowenii mogą być obciążeniem dla osób bez zatrudnienia. Z drugiej strony, dla tych, którzy zarabiają dużo, podatek progresywny pozwala wpłacać więcej na cele publiczne.
Jatoja

Jatoja

Jestem bardzo zadowolony z obowiązku potrącania składek podatkowych z wynagrodzenia moich pracowników. Wiem, że to ułatwia im życie i daje poczucie bezpieczeństwa podatkowego.
Prev1

Prev1

Szukając pracy w Słowenii, na pewno warto zwrócić uwagę na oferty zatrudnienia na umowę o pracę. Dzięki temu nie trzeba martwić się o samodzielne regulowanie zobowiązań podatkowych i można skupić się na pracy.
Monika

Monika

Zarabianie w inny sposób niż przez umowę o pracę wydaje się być obarczone większymi obowiązkami podatkowymi w Słowenii. To na pewno odbija się na sytuacji osób, które nie mają stałego zatrudnienia.
halina haag

halina haag

Bardzo cieszy mnie fakt, że pracodawcy są zobowiązani do potrącania składek podatkowych od mojego wynagrodzenia. To znacznie ułatwia mi życie i oszczędza czas, który musiałbym poświęcić na regulowanie zobowiązań podatkowych samodzielnie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.