!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Zwrot podatku z Gibraltaru - rozliczenie dochodów w Gibraltarze

16 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

1 komentarz

Zwrot podatku z Gibraltaru - rozliczenie dochodów w Gibraltarze
Wszystkie osoby legalnie pracujące na Gibraltarze są objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę należności są ściągane w systemie PAYE (Pay As You Earn), czyli za potrącanie odpowiednich składek odpowiada pracodawca. Wypłata zostaje uszczuplona o składki podatku, które trafiają na konto urzędu skarbowego.

Nie oznacza to braku obowiązków podatkowych dla pracowników. Lokalny fiskus wymaga bowiem dokonania rocznego rozliczenia podatków. Taki proceder nie jest niczym nadzwyczajnym, choć osobliwy system podatkowy może przysporzyć pewnych problemów.

Osoby wyjeżdżające do pracy w Gibraltarze powinny się zapoznać ze swoimi prawami oraz obowiązkami podatkowymi. Warto wiedzieć, w jaki sposób złożyć deklarację podatkową, ponieważ tylko w ten sposób można zapewnić sobie zwrot nadpłaconego podatku. Z poniższego filmu dowiecie się więcej na temat podatków na Gibraltarze. Są w nim również zawarte ciekawostki i polskie akcenty na Gibraltarze:

Video

Kto i kiedy musi rozliczyć się z fiskusem na Gibraltarze?

Gibraltarski urząd skarbowy wymaga dokonania rocznego rozliczenia przez wszystkich podatników. Każda osoba czerpiąca dochód w tym kraju, nawet jeżeli jest objęta systemem PAYE i nie czerpie innych dochodów, musi złożyć deklarację po zakończeniu roku podatkowego.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że rok podatkowy na Gibraltarze nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym i trwa od 1 lipca do 30 czerwca. Podatnicy uwzględniają w deklaracji podatkowej dochody uzyskane w tym przedziale czasowym. Zgodnie z prawem Gibraltaru zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 listopada następnego roku podatkowego po zakończonym roku podatkowym.

Grzywna za niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie:

 • Niezłożenie deklaracji w terminie zaowocuje nałożeniem grzywny.
 • Początkowo będzie to 50 GIP, ale w przypadku braku złożenia zeznania przez trzy miesiące kwota wzrośnie o kolejne 300 GIP.
 • Spóźnienie półroczne narzuci kolejne 500 GIP kary.

W zależności od statusu rezydencji podatnicy muszą rozliczyć różne dochody. Rezydenci podatkowi Gibraltaru są zobowiązani do wykazania wszystkich dochodów uzyskiwanych globalnie. W przypadku nierezydentów należy rozliczyć jedynie dochody uzyskiwane na terenie kraju. Status rezydencji otrzymują podatnicy przebywający ponad 183 dni w roku podatkowym na Gibraltarze bądź osoby spędzające w tym kraju ponad 300 dni w przeciągu trzech kolejnych lat.

W jaki sposób rozlicza się dochody na Gibraltarze?

Po zakończeniu roku podatkowego urząd skarbowy rozsyła do podatników wstępne deklaracje podatkowe. Te należy uzupełnić i odesłać. W przypadku nieotrzymania deklaracji stosowne formularze należy pobrać ze strony rządowej: https://www.gibraltar.gov.gi.

Zeznanie podatkowe można złożyć na jednym z trzech formularzy w zależności od formy czerpania dochodu:

 • IT1P - formularz przeznaczony dla pracowników najemnych oraz wykwalifikowanych specjalistów (HEPSS),
 • IT1S - formularz przeznaczony dla osób prowadzących własną działalność oraz podatników czerpiących dochód z wynajmu nieruchomości, ale nie objętych opodatkowaniem PAYE,
 • IT1C - formularz przeznaczony dla rezydentów kategorii 2, czyli zamożnych podatników zagranicznych opodatkowanych na specjalnych warunkach.

Podatnicy będą potrzebowali do poprawnego wypełnienia deklaracji podatkowej formularza P7. Odpowiednik polskiego PIT-11 jest przekazywany pracownikom przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego. W dokumencie znajdują się informacje na temat dochodów oraz wysokości odprowadzonych składek na poczet podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych. W przypadku pracy w kilku przedsiębiorstwach należy posiadać druki P7 od każdego pracodawcy. Przy chęci skorzystania z ulg podatkowych należy posiadać odpowiednie dokumenty i rachunki potwierdzające prawo do odpisów.

Na jakie ulgi podatkowe można liczyć na Gibraltarze?

Prawo podatkowe Gibraltaru przewiduje szereg ulg i odpisów, ale są one zależne od formy rozliczania się podatnika. Na początek warto zaznaczyć, że osoby zarabiające poniżej 11 450 GIP rocznie są całkowicie zwolnione z podatku dochodowego. Pozostałe ulgi są zależne od formy opodatkowania.

Gross Income Based System (GIBS) to klasyczny system wyliczania podatków od zarobku brutto. Wynagrodzenie jest objęte większą ilością stawek, co w teorii obniża należność podatkową. Podatnicy korzystający z tego systemu mogą skorzystać z ograniczonej ilości ulg. Odpisy obejmują głównie zwrot odsetek z kredytu hipotecznego, częściowego zwrotu kosztów zakupu domu, czy odpisu składek na fundusz emerytalny oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Allowance Based System (ABS) polega na odjęciu od dochodu ulg podatkowych i dopiero w ten sposób uzyskuje się podstawę opodatkowania. Jednak stosuje się mniejszą ilość stawek procentowych i są one zasadniczo wyższe. Można jednak znacznie obniżyć podstawę opodatkowania.

W systemie ABS obowiązują następujące odpisy:

 • Kwota wolna od podatku - 3 455 GIP
 • Kwota wolna od podatku małżonka - 3 455 GIP
 • Samotne wychowanie dziecka - 5 960 GIP
 • Odpis na dziecko - 1 190 GIP
 • Pierwsze dziecko studiujące za granicą - 1 355 GIP
 • Osoba niepełnosprawna - 9 475 GIP
 • Dodatek przedszkolny - 5 400 GIP
 • Dodatek na zakup domu - 13 000 GIP
 • Składki ubezpieczeniowe na życie - 100%
 • Odsetki hipoteczne - 100%

Podatnicy w systemie ABS odliczają powyższe ulgi od dochodu i w ten sposób uzyskują podstawę opodatkowania.

Rozliczenie dochodów z Gibraltaru w Polsce

Jeszcze do niedawna Gibraltar był uznawany za tak zwany raj podatkowy, co komplikowało kwestie rozliczenia dochodów z tego państwa przed polskim fiskusem. Obecnie sytuacja się zmieniła i teoretycznie podatnicy nie muszą się obawiać podwójnego opodatkowania.

Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej przed rodzimym urzędem skarbowym. Tym samym w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG należy wykazać dochód uzyskany na Gibraltarze. Ten podlega opodatkowaniu w Polsce, ale podatnik ma możliwość odliczenia podatku zapłaconego już za granicą. Warunkiem jest, że odliczenie nie może przekroczyć wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą. Zastosowanie znajduje więc tak zwana metoda odliczenia proporcjonalnego.

Póki Gibraltar był uznawany przez polskie władze za raj podatkowy, nie można było skorzystać z ulgi abolicyjnej, co oznaczało, że podatnik częściowo płacił podwójny podatek dochodowy. Obecnie można stosować ulgę abolicyjną, a co za tym idzie, podwójny podatek zostaje praktycznie zniwelowany.

System podatkowy Gibraltaru nie należy do łatwych. Osoby mające problemy z wykonaniem rozliczenia mogą zawsze skorzystać z pomocy firm zajmujących się zwrotami podatków z zagranicy.

To może Cię również zainteresować

Praca Gibraltar

Podziel się

1 komentarz

archimedes

archimedes

Zwrot podatku pracy na Gibraltarze dobrze poznać, niby małe miejsce a jednak przyda się to wielu ludziom pracującym tam.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.