Praca za granicą

Zarobki Wyspa Man - ile można zarobić na Wyspie Man?

28 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

5 komentarzy
Zarobki Wyspa Man - ile można zarobić na Wyspie Man?
Wyspa Man większości może się kojarzyć z najbardziej szalonymi wyścigami motocyklowymi odbywającymi się co roku w tym malowniczym zakątku globu. Jednak niewielkie państwo leżące między Wielką Brytanią i Irlandią, uzależnione od Korony Brytyjskiej może stanowić bardzo ciekawy kierunek emigracji zarobkowej.

Mały kraj dzięki swojej pozycji geograficznej oraz ciekawemu statusowi politycznemu mocno się wzbogacił, dzięki czemu emigranci zarobkowi mogą tu liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenia. W różnych latach pracownicy na Wyspie Man zarabiali minimalnie mniej bądź nieco więcej niż w Wielkiej Brytanii.

Z pewnością rozważając wyjazd do pracy na Wyspach Brytyjskich, warto się przyjrzeć rynkowi pracy na Wyspie Man. Ten mały kraj daje całkiem duże możliwości. Tym bardziej że zarówno lokalne firmy, jak i administracja rządowa ciągle poszukuje pracowników.

Video

Dla kogo praca na Wyspie Man?

Wyspiarski charakter państwa sugeruje, że głównym dochodem kraju jest rybołówstwo oraz wszelkie dziedziny związane z morzem. Tak było, a mieszkańcy w dużej mierze wzbogacili się na przemycie dóbr do Anglii. Na przełomie XVIII i XIX wieku lordowie brytyjscy zwalczyli przemyt i kraj skupił się na legalnym wykorzystaniu morza. Dziś gospodarka zmierza w zupełnie innym kierunku, choć rybołówstwo nadal jest bardzo popularne. Na poniższym filmie można zobaczyć, jak przygotować tradycyjne manxowskie danie z przegrzebków:

Szukasz pracy?

Sortowanie paczek - Wałbrzych **OD ZARAZ!**

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Wałbrzych
 • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Ruda Śląska
Dodana

Specjalista ds. księgowych

Dr Green Sp. z o.o.

 • Chrzanów
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Video

Największy dochód Wyspy Man dzięki jej specyficznemu statusowi prawnemu pochodzi z branży ubezpieczeń oraz gier hazardowych on-line. W efekcie lokalne przedsiębiorstwa poszukują cały czas pracowników związanych z tymi branżami. Duże znaczenie dla kraju mają także firmy IT oraz przedsiębiorstwa związane z bankowością. Programiści i finansiści mogą znaleźć bardzo atrakcyjne posady w tym niewielkim państwie.

Wyspa Man cierpi na braki pracowników produkcyjnych oraz fachowców budowlanych. Podobnie, jak w większości krajów Zachodniej Europy notuje się także duże zapotrzebowanie na pracowników służby zdrowia. Warto wspomnieć, że rząd kraju ogłosił, iż w 2020 roku kraj będzie potrzebował około 4 tysięcy księgowych.

Wynagrodzenie minimalne na Wyspie Man — od czego zależy?

W wielu państwach wynagrodzenia minimalne ustalane przez władze mają realny wpływ na średnie zarobki pracowników. Odgórnie ustalana kwota wynagrodzenia dla niewykwalifikowanych pracowników sprawia, że pracodawcy muszą odpowiednio podnosić pensje dla fachowców i doświadczonych pracowników.

Na Wyspie Man także obowiązuje odgórnie narzucona płaca minimalna. W 2023 roku rząd kraju zdecydował się podnieść stawki godzinowe dla najmniej wykwalifikowanych pracowników.

W tym wyspiarskim państwie obowiązują trzy stawki godzinowe płacy minimalnej:

 • 8,05 funtów/h dla pracowników poniżej 18 roku życia;
 • 10,75 funtów/h dla pracowników ponad 18 roku życia.

Płaca minimalna nie obowiązuje uczniów odbywających staże w ramach formalnej umowy szkoleniowej. Uczniowie powyżej 25 roku życia uzyskują prawo do otrzymywania płacy minimalnej.

Ile wynoszą średnie zarobki na Wyspie Man?

W sieci można znaleźć raporty różnych firm analitycznych na temat średnich wynagrodzeń na Wyspie Man. Wyniki są zaskakująco różne, ale najczęściej wskazują, że średnie zarobki roczne wynoszą od 33 000 funtów do 45 000 funtów. Zasadniczo można powiedzieć, że zarobki plasują się na podobnym poziomie co w Wielkiej Brytanii.

Wśród najlepiej zarabiających zawodów można znaleźć specjalistów IT, którzy na stanowiskach menadżerskich średnio zarabiają ponad 80 000 funtów rocznie. Menedżerowie w bankowości mogą liczyć na około 53 000 funtów rocznie, zaś przeciętni pracownicy banków zgarną około 33 000 funtów rocznie. Najlepiej zarobią osoby zatrudnione w stolicy, ponieważ tam średnia zarobków oscyluje w granicach 50 000 funtów rocznie.

Ile realnie zarabia się na Wyspie Man?

Średnie zarobki wykazywane przez badania analityczne to jedno, ale rzeczywistość potrafi być często zupełnie inna. Właśnie dlatego warto sprawdzić jakie oferty pracy można znaleźć w sieci. Dzięki temu możemy poznać pensje, jakie faktycznie oferują pracodawcy w tym wyspiarskim państwie.

Przyjrzyjmy się kilku ofertom pracy na Wyspie Man, jakie obecnie można znaleźć w internecie:

 • Asystent menedżera w sklepie - 25 000 funtów rocznie
 • Rzeczoznawca ubezpieczeniowy - 23 500 funtów rocznie
 • Analityk biznesowy - 52 000-65 000 funtów rocznie
 • Specjalista pediatra - 33 000-44 000 funtów rocznie
 • Chemik w fabryce farmaceutycznej - 25 000-37 000 funtów rocznie
 • Zastępca szefa kuchni - 26 000-29 000 funtów rocznie
 • Dyrektor szkoły - 46 000 funtów rocznie
 • Operator CNC - 26 funtów/h
 • Farmaceuta - 46-57 funtów/h
 • Inżynier produkcji - 45 000 funtów rocznie

Tak się prezentują zarobki proponowane przez pracodawców w niektórych zawodach. Jak widać, pensje są wysokie i wyjeżdżając na Wyspę Man, można zdecydowanie lepiej zarabiać niż w Polsce.

Czy praca na Wyspie Man się opłaca?

Wysokie zarobki na Wyspie Man ciągną za sobą wysokie koszta życia, co nie powinno być zaskoczeniem. Mieszkańcy wyspy muszą się liczyć z drogimi produktami spożywczymi, wysokimi cenami paliwa oraz sporymi kosztami zakwaterowania.

Szacuje się, że wydatki na życie mogą przekraczać o 100% te ponoszone w Polsce. Wystarczy wspomnieć, że wynajem jednopokojowego mieszkania w centrum miasta wiąże się z kosztem 640 funtów. Ceny żywności są dwukrotnie wyższe niż w Polsce. Paliwo jest także droższe niż nad Wisłą, a co za tym idzie koszta transportu publicznego oraz prywatnego wzrastają.

Z pewnością dla Polaka ceny wszystkich produktów na Wyspach Man mogą być szokujące. Na szczęście szok będzie trwał do pierwszej wypłaty. Wynagrodzenia w tym kraju nie tylko pozwalają na godne życie, ale także bez problemu umożliwią zgromadzenie oszczędności. Oczywiście wiele zależy od stylu życia.

Wyspa Man zdaje się być bardzo atrakcyjnym celem emigracji zarobkowej. Trzeba jednak mieć świadomość, że mamy do czynienia ze stosunkowo niewielką wyspą i klimat może nie każdemu przypaść do gustu. Mimo to zarobki mogą wynagrodzić wietrzną pogodę.

Podsumowanie:
 • Wyspa Man oferuje duże możliwości pracy, ze szczególnym zapotrzebowaniem na specjalistów w branży ubezpieczeniowej, gier hazardowych online, IT, bankowości oraz na pracowników służby zdrowia.
 • Rząd Wyspy Man ogłosił potrzebę zatrudnienia około 4 tysięcy księgowych w 2020 roku.
 • Średnie zarobki roczne mieszczą się w granicach od 33 000 do 40 000 funtów, a najlepiej zarabiający specjaliści IT na stanowiskach menadżerskich średnio zarabiają ponad 75 000 funtów rocznie.
 • Pracując na Wyspie Man, można zarabiać więcej niż w Polsce, ale trzeba liczyć się z wysokimi kosztami życia, które mogą przekraczać o 100% te ponoszone w Polsce.

To może Cię również zainteresować

Praca Wyspa Man

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

5 komentarzy

Ola

Ola

Artykuł wzbudził moje zainteresowanie, ponieważ od dłuższego czasu borykam się z bezrobociem. Na Wyspie Man jest spore zapotrzebowanie na pracowników służby zdrowia, co może być dla mnie szansą. Niemniej jednak, wysokie koszty życia i niewielka wyspa zniechęcają mnie trochę.
Julia

Julia

Zawsze dobrze jest mieć wgląd w rynek pracy za granicą. W artykule pojawiają się informacje, które mogą przydać się osobom poszukującym pracy, np. że Wyspa Man potrzebuje wielu księgowych. Jednak koszty życia i klimat mnie raczej zniechęcają.
Mundek

Mundek

Zaciekawił mnie artykuł, ponieważ już dawno zastanawiałem się nad pracą za granicą. Wyspa Man wydaje się być ciekawą opcją, ze względu na duże zapotrzebowanie na IT i bankowość. Jednak wysokie koszty życia są trochę zniechęcające, ale może warto spróbować?
Nigeria

Nigeria

Ciekawy artykuł, szczególnie dla nas, którzy prowadzimy biznes w branży ubezpieczeniowej i gier hazardowych on-line. Faktycznie ciągle poszukujemy dobrych pracowników, więc Wyspa Man może okazać się ciekawym miejscem w kontekście rekrutacji. Choć wysokie koszty życia raczej nas zniechęcają.
Adela

Adela

Zarobki w funtach robią zawsze konkretne wyobrażenie w stosunku do przelicznika na zloty :-)

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.