!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Zwrot podatku z Czarnogóry - rozliczenie dochodów w Polsce

9 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

1 komentarz

Zwrot podatku z Czarnogóry - rozliczenie dochodów w Polsce
Wszystkie osoby legalnie zatrudnione w Czarnogórze są objęte lokalnym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z prawem stosowne składki na poczet podatku pobierają z wynagrodzenia pracodawcy i przekazują je na konto Departamentu Dochodów Publicznych, czyli urzędu skarbowego w Czarnogórze.

Odprowadzanie podatku w ten sposób jest bardzo wygodne dla podatnika, ale też może zrodzić pewne niezgodności między odprowadzonymi składkami, a rzeczywiście należnym podatkiem dochodowym. Podatnicy mają jednak możliwość rozliczenia się z fiskusem i w ten sposób mogą uzyskać zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Warto więc się zapoznać z prawami i obowiązkami przed czarnogórskim urzędem skarbowym. Przyjrzyjmy się bliżej kwestii rozliczenia podatku w tym bałkańskim państwie.

Kto i kiedy musi się rozliczyć z urzędem skarbowym Czarnogóry?

Departament Dochodów Publicznych wymaga zasadniczo rocznego rozliczenia od wszystkich podatników z dwoma wyjątkami. Zeznania nie muszą składać osoby czerpiące dochód jedynie z pracy najmniej bądź z inwestycji. Trzeba jednak zaznaczyć, że samodzielne rozliczenie jest jedynym sposobem na odzyskanie nadpłaconego podatku dochodowego.

Zeznanie podatkowe w Czarnogórze:

  • Roczne zeznania podatkowe należy składać po zakończeniu roku podatkowego. Ten jest w Czarnogórze tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.
  • W deklaracjach podatkowych należy wykazać dochody z tego okresu.
  • Podatnicy mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowych do dnia 30 kwietnia roku następnego po zakończonym roku podatkowym.
  • Warto nadmienić, że rezydenci podatkowi Czarnogóry mają obowiązek rozliczenia przed fiskusem wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie.

Status rezydenta może uzyskać osoba przebywająca w kraju ponad 183 dni w roku podatkowym, bądź mająca na terenie Czarnogóry stałe miejsce zamieszkania lub centrum interesów osobistych. Nierezydenci podatkowi rozliczają się jedynie z dochodów uzyskiwanych na terenie Czarnogóry.

W jaki sposób należy się rozliczyć z urzędem skarbowym w Czarnogórze?

Podatnicy mają obowiązek wypełnienia formularza GPPFL, który można zdobyć w oddziale Departamentu Dochodów Publicznych bądź na jego stronie internetowej: http://www.poreskauprava.gov.me

Do poprawnego wypełnienia deklaracji potrzebny będzie certyfikat podatkowy od pracodawcy. Odpowiednik polskiego PIT-11 zawiera szczegółowe informacje na temat uzyskanego dochodu oraz pobranych składek na poczet podatku i ubezpieczeń społecznych. W przypadku świadczenia pracy w czasie roku podatkowego u większej ilości pracodawców należy posiadać certyfikaty podatkowe od wszystkich firm.

Konieczne są także dokumenty potwierdzające czerpanie dochodu z innych źródeł jeżeli podatnik odnotował takie wpływy. Warto też pamiętać, że dochody z wynagrodzenia są objęte progresywną stawką podatku dochodowego. W zależności od wysokości dochodu może to być 9% bądź 11% powyżej progu 751 euro miesięcznie. W przypadku pozostałych dochodów są one opodatkowane jedną stawką w wysokości 9%.

Bez ulg podatkowych w Czarnogórze

Czarnogórskie władze nałożyły na podatników bardzo niskie składki podatku dochodowego od osób fizycznych. Niestety taka sytuacja ma pewne niekorzystne następstwa, a przynajmniej ograniczające pewne możliwości podatników.

Prawo podatkowe Czarnogóry nie przewiduje możliwości korzystania z ulg podatkowych:

  • Przy okazji rocznego rozliczenia nie można skorzystać z ulg obniżających wysokość podatku.
  • Nie przewidziano także odliczeń pomniejszających podstawę opodatkowania.
  • Taka sytuacja w zasadzie jest dość przejrzysta i pozwala między innymi na łatwe określenie zarobków netto.

Warto odnotować, że władze kraju zdecydowały się wspierać osoby planujące prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Podatnicy otwierający działalność w słabiej rozwiniętych regionach kraju zostają zwolnieni na osiem lat z podatku dochodowego. Zwolnienie trwa przez osiem lat bądź do przekroczenia dochodu w wysokości 200 000 euro.

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Czarnogórze

Osoby pracujące w Czarnogórze i pozostające polskimi rezydentami podatkowymi mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej przed rodzimym fiskusem. Tym samym w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG należy wykazać wpływy pochodzące z Czarnogóry. Szczęśliwie podatnik nie musi się obawiać podwójnego opodatkowania.

Video

Polskę i Czarnogórę łączy umowa o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. Na mocy porozumień między państwami stosuje się przy rozliczeniu zagranicznych dochodów tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Co ona oznacza? Podatnik musi wykazać dochód uzyskany w Czarnogórze w deklaracji podatkowej. Jednak dochód ten nie będzie podlegał opodatkowaniu. Zostanie za to wzięty pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej dla pozostałych opodatkowanych w Polsce dochodów.

Polacy pracujący w Czarnogórze nie muszą się obawiać obowiązków podatkowych. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę w jednej firmie mogą nawet zapomnieć o rozliczaniu dochodów przed czarnogórskim fiskusem.

To może Cię również zainteresować

Praca Czarnogóra

Podziel się

1 komentarz

wojtek.

wojtek.

Czarnogóra jest ciekawa, jest euro a nie ma unii europejskiej. Dobrze zatem to wszystko zrozumieć.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.