Praca za granicą

Zwrot podatku z Czarnogóry - rozliczenie dochodów w Polsce

12 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

5 komentarzy
Zwrot podatku z Czarnogóry - rozliczenie dochodów w Polsce
Wszystkie osoby legalnie zatrudnione w Czarnogórze są objęte lokalnym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z prawem stosowne składki na poczet podatku pobierają z wynagrodzenia pracodawcy i przekazują je na konto Departamentu Dochodów Publicznych, czyli urzędu skarbowego w Czarnogórze.

Odprowadzanie podatku w ten sposób jest bardzo wygodne dla podatnika, ale też może zrodzić pewne niezgodności między odprowadzonymi składkami, a rzeczywiście należnym podatkiem dochodowym. Podatnicy mają jednak możliwość rozliczenia się z fiskusem i w ten sposób mogą uzyskać zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Warto więc się zapoznać z prawami i obowiązkami przed czarnogórskim urzędem skarbowym. Przyjrzyjmy się bliżej kwestii rozliczenia podatku w tym bałkańskim państwie.

Kto i kiedy musi się rozliczyć z urzędem skarbowym Czarnogóry?

Departament Dochodów Publicznych wymaga zasadniczo rocznego rozliczenia od wszystkich podatników z dwoma wyjątkami. Zeznania nie muszą składać osoby czerpiące dochód jedynie z pracy najmniej bądź z inwestycji. Trzeba jednak zaznaczyć, że samodzielne rozliczenie jest jedynym sposobem na odzyskanie nadpłaconego podatku dochodowego.

Zeznanie podatkowe w Czarnogórze:

 • Roczne zeznania podatkowe należy składać po zakończeniu roku podatkowego. Ten jest w Czarnogórze tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.
 • W deklaracjach podatkowych należy wykazać dochody z tego okresu.
 • Podatnicy mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowych do dnia 30 kwietnia roku następnego po zakończonym roku podatkowym.
 • Warto nadmienić, że rezydenci podatkowi Czarnogóry mają obowiązek rozliczenia przed fiskusem wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie.

Status rezydenta może uzyskać osoba przebywająca w kraju ponad 183 dni w roku podatkowym, bądź mająca na terenie Czarnogóry stałe miejsce zamieszkania lub centrum interesów osobistych. Nierezydenci podatkowi rozliczają się jedynie z dochodów uzyskiwanych na terenie Czarnogóry.

Szukasz pracy?

Pracownik magazynowy

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Pniewy
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

W jaki sposób należy się rozliczyć z urzędem skarbowym w Czarnogórze?

Podatnicy mają obowiązek wypełnienia formularza GPPFL, który można zdobyć w oddziale Departamentu Dochodów Publicznych bądź na jego stronie internetowej: http://www.poreskauprava.gov.me

Do poprawnego wypełnienia deklaracji potrzebny będzie certyfikat podatkowy od pracodawcy. Odpowiednik polskiego PIT-11 zawiera szczegółowe informacje na temat uzyskanego dochodu oraz pobranych składek na poczet podatku i ubezpieczeń społecznych. W przypadku świadczenia pracy w czasie roku podatkowego u większej ilości pracodawców należy posiadać certyfikaty podatkowe od wszystkich firm.

Konieczne są także dokumenty potwierdzające czerpanie dochodu z innych źródeł jeżeli podatnik odnotował takie wpływy. Warto też pamiętać, że dochody z wynagrodzenia są objęte progresywną stawką podatku dochodowego. W zależności od wysokości dochodu może to być 9% bądź 15% powyżej progu 1000 euro miesięcznie. W przypadku pozostałych dochodów są one opodatkowane jedną stawką w wysokości 9%.

Bez ulg podatkowych w Czarnogórze

Czarnogórskie władze nałożyły na podatników bardzo niskie składki podatku dochodowego od osób fizycznych. Niestety taka sytuacja ma pewne niekorzystne następstwa, a przynajmniej ograniczające pewne możliwości podatników.

Prawo podatkowe Czarnogóry nie przewiduje możliwości korzystania z ulg podatkowych:

 • Przy okazji rocznego rozliczenia nie można skorzystać z ulg obniżających wysokość podatku.
 • Nie przewidziano także odliczeń pomniejszających podstawę opodatkowania.
 • Taka sytuacja w zasadzie jest dość przejrzysta i pozwala między innymi na łatwe określenie zarobków netto.

Warto odnotować, że władze kraju zdecydowały się wspierać osoby planujące prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Podatnicy otwierający działalność w słabiej rozwiniętych regionach kraju zostają zwolnieni na osiem lat z podatku dochodowego. Zwolnienie trwa przez osiem lat bądź do przekroczenia dochodu w wysokości 200 000 euro.

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Czarnogórze

Osoby pracujące w Czarnogórze i pozostające polskimi rezydentami podatkowymi mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej przed rodzimym fiskusem. Tym samym w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG należy wykazać wpływy pochodzące z Czarnogóry. Szczęśliwie podatnik nie musi się obawiać podwójnego opodatkowania.

Video

Polskę i Czarnogórę łączy umowa o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. Na mocy porozumień między państwami stosuje się przy rozliczeniu zagranicznych dochodów tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Co ona oznacza? Podatnik musi wykazać dochód uzyskany w Czarnogórze w deklaracji podatkowej. Jednak dochód ten nie będzie podlegał opodatkowaniu. Zostanie za to wzięty pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej dla pozostałych opodatkowanych w Polsce dochodów.

Polacy pracujący w Czarnogórze nie muszą się obawiać obowiązków podatkowych. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę w jednej firmie mogą nawet zapomnieć o rozliczaniu dochodów przed czarnogórskim fiskusem.

Podsumowanie:
 • Podatnicy w Czarnogórze muszą wypełnić roczną deklarację podatkową GPPFL, a samodzielne rozliczenie jest jedynym sposobem na odzyskanie nadpłaconego podatku dochodowego.
 • Dochody z wynagrodzenia są objęte stawką podatku dochodowego od 9% do 11% powyżej progu 751 euro miesięcznie, a pozostałe dochody są opodatkowane jedną stawką w wysokości 9% bez ulg podatkowych w Czarnogórze.
 • Osoby pracujące w Czarnogórze i pozostające polskimi rezydentami podatkowymi nie muszą się obawiać podwójnego opodatkowania, ponieważ Polska i Czarnogóra zawarły umowę o unikaniu podwójnego podatku dochodowego.

To może Cię również zainteresować

Praca Czarnogóra

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Zawiedziona

Zawiedziona

Artykuł jest bardzo przydatny dla pracodawców, którzy planują zatrudnić Polaków w Czarnogórze. Informacje o umowie o unikaniu podwójnego podatku dochodowego na pewno uspokoją ich pracowników.
Zocha

Zocha

Jestem zadowolona, że Czarnogóra wspiera przedsiębiorców i zapewnia im zwolnienie z podatku dochodowego na 8 lat. Mógłby to być jeden z powodów, żeby tam założyć własną działalność gospodarczą.
Warder

Warder

Niestety, niskie stawki podatku dochodowego wraz z brakiem ulg podatkowych, to średnie wieści dla bezrobotnych. Jako osoba szukająca pracy zastanowiłabym się, czy warto tam szukać pracy.
Adel

Adel

Bardzo cenna informacja dla tych, którzy planują pracować w Czarnogórze. Dzięki temu artykułowi wiadomo, jak i kiedy należy się rozliczyć z urzędem skarbowym.
wojtek.

wojtek.

Czarnogóra jest ciekawa, jest euro a nie ma unii europejskiej. Dobrze zatem to wszystko zrozumieć.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.