Spis treści
Odprowadzanie podatku w ten sposób jest bardzo wygodne dla podatnika, ale też może zrodzić pewne niezgodności między odprowadzonymi składkami, a rzeczywiście należnym podatkiem dochodowym. Podatnicy mają jednak możliwość rozliczenia się z fiskusem i w ten sposób mogą uzyskać zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.
Warto więc się zapoznać z prawami i obowiązkami przed czarnogórskim urzędem skarbowym. Przyjrzyjmy się bliżej kwestii rozliczenia podatku w tym bałkańskim państwie.
Departament Dochodów Publicznych wymaga zasadniczo rocznego rozliczenia od wszystkich podatników z dwoma wyjątkami. Zeznania nie muszą składać osoby czerpiące dochód jedynie z pracy najmniej bądź z inwestycji. Trzeba jednak zaznaczyć, że samodzielne rozliczenie jest jedynym sposobem na odzyskanie nadpłaconego podatku dochodowego.
Status rezydenta może uzyskać osoba przebywająca w kraju ponad 183 dni w roku podatkowym, bądź mająca na terenie Czarnogóry stałe miejsce zamieszkania lub centrum interesów osobistych. Nierezydenci podatkowi rozliczają się jedynie z dochodów uzyskiwanych na terenie Czarnogóry.
Podatnicy mają obowiązek wypełnienia formularza GPPFL, który można zdobyć w oddziale Departamentu Dochodów Publicznych bądź na jego stronie internetowej: http://www.poreskauprava.gov.me
Do poprawnego wypełnienia deklaracji potrzebny będzie certyfikat podatkowy od pracodawcy. Odpowiednik polskiego PIT-11 zawiera szczegółowe informacje na temat uzyskanego dochodu oraz pobranych składek na poczet podatku i ubezpieczeń społecznych. W przypadku świadczenia pracy w czasie roku podatkowego u większej ilości pracodawców należy posiadać certyfikaty podatkowe od wszystkich firm.
Konieczne są także dokumenty potwierdzające czerpanie dochodu z innych źródeł jeżeli podatnik odnotował takie wpływy. Warto też pamiętać, że dochody z wynagrodzenia są objęte progresywną stawką podatku dochodowego. W zależności od wysokości dochodu może to być 9% bądź 11% powyżej progu 751 euro miesięcznie. W przypadku pozostałych dochodów są one opodatkowane jedną stawką w wysokości 9%.
Czarnogórskie władze nałożyły na podatników bardzo niskie składki podatku dochodowego od osób fizycznych. Niestety taka sytuacja ma pewne niekorzystne następstwa, a przynajmniej ograniczające pewne możliwości podatników.
Warto odnotować, że władze kraju zdecydowały się wspierać osoby planujące prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Podatnicy otwierający działalność w słabiej rozwiniętych regionach kraju zostają zwolnieni na osiem lat z podatku dochodowego. Zwolnienie trwa przez osiem lat bądź do przekroczenia dochodu w wysokości 200 000 euro.
Osoby pracujące w Czarnogórze i pozostające polskimi rezydentami podatkowymi mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej przed rodzimym fiskusem. Tym samym w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG należy wykazać wpływy pochodzące z Czarnogóry. Szczęśliwie podatnik nie musi się obawiać podwójnego opodatkowania.
Polskę i Czarnogórę łączy umowa o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. Na mocy porozumień między państwami stosuje się przy rozliczeniu zagranicznych dochodów tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Co ona oznacza? Podatnik musi wykazać dochód uzyskany w Czarnogórze w deklaracji podatkowej. Jednak dochód ten nie będzie podlegał opodatkowaniu. Zostanie za to wzięty pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej dla pozostałych opodatkowanych w Polsce dochodów.
Polacy pracujący w Czarnogórze nie muszą się obawiać obowiązków podatkowych. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę w jednej firmie mogą nawet zapomnieć o rozliczaniu dochodów przed czarnogórskim fiskusem.