Zarobki Czarnogóra - ile można zarobić w Czarnogórze?

Zarobki Czarnogóra - ile można zarobić w Czarnogórze?
Rozpad Jugosławii zrodził kilka republik, które musiały się odnaleźć w nowej sytuacji politycznej oraz gospodarczej. Dla większości z nich nowe realia nie były łaskawe i do dziś starają się one nadgonić inne państwa europejskie. Jedną z takich republik jest Czarnogóra.

Czarnogóra nie należy do popularnego kierunku emigracji i to się prawdopodobnie prędko nie zmieni, choć niektóre osoby mogą się zainteresować rynkiem pracy tego bałkańskiego państwa. Niestety w większości zawodów nie można liczyć na zbyt atrakcyjne wynagrodzenie.

W Czarnogórze zarobki stoją na dość niskim poziomie i w przypadku stanowisk niższego szczebla emigracja zarobkowa raczej nie ma większego sensu. Swoich sił mogą spróbować specjaliści celujący w wyższe stanowiska. Sprawdźmy, ile można zarobić w tym bałkańskim kraju i w jakich sektorach warto inwestować.

Wynagrodzenie minimalne w Czarnogórze

Władze Czarnogóry bardzo ostrożnie przez ostatnie lata podchodziły do płacy minimalnej. Kraj rozwijał się gospodarczo w dość powolnym tempie i ostatecznie dopiero w 2019 roku nastąpiła pierwsza od wielu lat podwyżka wynagrodzenia minimalnego.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Czarnogóra

Wysokość płacy minimalnej w Czarnogórze:

 • Obecnie miesięczna płaca minimalna dla pracowników najniższego szczebla wynosi 331,3 euro brutto, co daje 222 euro netto.
 • Przy dwunastu rocznych pensjach najniższe zarobki wynoszą w kraju zaledwie 3 976 euro brutto.
 • W przeliczeniu na złotówki wynagrodzenie miesięczne pracownika w Czarnogórze wynosi nieco przeszło 1 400 zł brutto.
 • Rocznie pracownicy najniższego szczebla zarobią zaledwie niespełna 17 000 zł.

Jak widać, wyjazd zarobkowy dla niewykwalifikowanych osób wydaje się być całkowicie nieopłacalny.

Dla kogo praca w Czarnogórze?

Patrząc na płacę minimalną, mogłoby się wydawać, że wyjazd zarobkowy do Czarnogóry jest nieopłacalny. W wielu przypadkach może tak właśnie być, ale w niektórych branżach poszukiwani są pracownicy zagraniczni.

Czarnogóra poszukuje pracowników sektora turystycznego. Jest to okazja dla osób chcących zdobyć doświadczenie w hotelach czy restauracjach, a przy okazji spędzić wakacje w ciekawym miejscu. Co ciekawe w najdroższych kurortach stawiających na obsługę zamożnych turystów, można liczyć na znacznie wyższe zarobki, niż wskazują średnie pensje. Raporty wskazują, że miesięczne pensje pracowników hoteli i restauracji wahają się między 300, a 1500 euro. Wykwalifikowani kucharze czy menadżerowie hotelarstwa mogą liczyć na atrakcyjne zatrudnienie.

Dużą rolę w kraju odgrywa także rolnictwo. Gospodarstwa szukają pomocy w zbiorach, więc nie brakuje ofert pracy sezonowej. W kraju brakuje także fachowców budowlanych. Mimo bardzo dużego bezrobocia wśród osób z wyższym wykształceniem większość młodych Czarnogórzan decyduje się na studia. W efekcie brakuje pracowników fizycznych oraz fachowców z zakresu budownictwa.

Średnie zarobki w Czarnogórze - powolny wzrost

Przez długie lata minimalne wynagrodzenie miesięczne w Czarnogórze trzymało się na stałym poziomie 288,1 euro brutto. Między innymi braki podwyżek skutkowały stagnacją średnich zarobków. Od 2010 roku notowano średnie zarobki na poziomie około 720 euro brutto. W 2019 roku podwyżka płacy minimalnej przyniosła pierwszy pozytywny efekt i zarobki podniosły się do pułapu około 780 euro brutto.

Dzięki platformom statystycznym zbierającym informacje o zarobkach możemy sprawdzić, jak wyglądają średnie pensje w różnych branżach.

Na początku 2020 roku zarobki w Czarnogórze wyglądają następująco:

 • Administracja - 507 euro/mies. brutto
 • Rolnictwo - 550 euro/mies. brutto
 • Bankowość - 864 euro/mies. brutto
 • Przemysł chemiczny - 702 euro/mies. brutto
 • Budownictwo - 756 euro/mies. brutto
 • Finanse - 718 euro/mies. brutto
 • Przemysł energetyczny - 711 euro/mies. brutto
 • IT - 910 euro/mies. brutto
 • Marketing - 748 euro/mies. brutto
 • Służba zdrowia - 595 euro/mies. brutto
 • Górnictwo - 760 euro/mies. brutto
 • Produkcja - 642 euro/mies. brutto
 • R&D badania i rozwój - 962 euro/mies. brutto
 • Turystyka - 524 euro/mies. brutto
 • Transport i logistyka - 524 euro/mies. brutto

Jak widać, średnie zarobki pod względem branż są dość zróżnicowane. Z pewnością nie robią one zbyt wielkiego wrażenia. Pozostaje pytanie, czy niskie pensje przekładają się na atrakcyjne koszty życia w Czarnogórze?

Czy praca w Czarnogórze się opłaca?

Ogólne wydatki na życie w Czarnogórze są niższe niż w Polsce. Państwo to nie jest najtańszym krajem bałkańskim, ale ceny podstawowych produktów spożywczych, transportu czy nawet wynajmu mieszkań nie powinny przyprawiać o ból głowy.

Miesięczny koszt wynajmu kawalerki w centrum największych miast wynosi około 280 euro. Na obrzeżach miasta cena spada do około 206 euro, a w mniejszych miejscowościach ceny będą jeszcze niższe.

Przy rozsądnym gospodarowaniu finansami można dość swobodnie żyć, choć wiele luksusowych produktów ma wysokie ceny. Trzeba się też liczyć z wysokimi kosztami życia w nadmorskich kurortach. Czarnogóra w turystycznych miejscowościach zaczyna gonić cenowo Chorwację.

Praca w Czarnogórze będzie opłacalna tylko przy znalezieniu naprawdę atrakcyjnego zatrudnienia. W kraju widać biedę i Czarnogórzanie mają przed sobą jeszcze długie lata rozwoju, nim dogonią gospodarczo Europę.

Oceń ten wpis
Zarobki Czarnogóra - ile można zarobić w Czarnogórze?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.