Spis treści
Czarnogóra nie należy do popularnego kierunku emigracji i to się prawdopodobnie prędko nie zmieni, choć niektóre osoby mogą się zainteresować rynkiem pracy tego bałkańskiego państwa. Niestety w większości zawodów nie można liczyć na zbyt atrakcyjne wynagrodzenie.
W Czarnogórze zarobki stoją na dość niskim poziomie i w przypadku stanowisk niższego szczebla emigracja zarobkowa raczej nie ma większego sensu. Swoich sił mogą spróbować specjaliści celujący w wyższe stanowiska. Sprawdźmy, ile można zarobić w tym bałkańskim kraju i w jakich sektorach warto inwestować.

Wynagrodzenie minimalne w Czarnogórze
Władze Czarnogóry bardzo ostrożnie przez ostatnie lata podchodziły do płacy minimalnej. Kraj rozwijał się gospodarczo w dość powolnym tempie i ostatecznie dopiero w 2019 roku nastąpiła pierwsza od wielu lat podwyżka wynagrodzenia minimalnego.
- Obecnie miesięczna płaca minimalna dla pracowników najniższego szczebla wynosi 331,3 euro brutto, co daje 222 euro netto.
- Przy dwunastu rocznych pensjach najniższe zarobki wynoszą w kraju zaledwie 3 976 euro brutto.
- W przeliczeniu na złotówki wynagrodzenie miesięczne pracownika w Czarnogórze wynosi nieco przeszło 1 400 zł brutto.
- Rocznie pracownicy najniższego szczebla zarobią zaledwie niespełna 17 000 zł.
Jak widać, wyjazd zarobkowy dla niewykwalifikowanych osób wydaje się być całkowicie nieopłacalny.
Dla kogo praca w Czarnogórze?
Patrząc na płacę minimalną, mogłoby się wydawać, że wyjazd zarobkowy do Czarnogóry jest nieopłacalny. W wielu przypadkach może tak właśnie być, ale w niektórych branżach poszukiwani są pracownicy zagraniczni.
Czarnogóra poszukuje pracowników sektora turystycznego. Jest to okazja dla osób chcących zdobyć doświadczenie w hotelach czy restauracjach, a przy okazji spędzić wakacje w ciekawym miejscu. Co ciekawe w najdroższych kurortach stawiających na obsługę zamożnych turystów, można liczyć na znacznie wyższe zarobki, niż wskazują średnie pensje. Raporty wskazują, że miesięczne pensje pracowników hoteli i restauracji wahają się między 300, a 1500 euro. Wykwalifikowani kucharze czy menadżerowie hotelarstwa mogą liczyć na atrakcyjne zatrudnienie.
Dużą rolę w kraju odgrywa także rolnictwo. Gospodarstwa szukają pomocy w zbiorach, więc nie brakuje ofert pracy sezonowej. W kraju brakuje także fachowców budowlanych. Mimo bardzo dużego bezrobocia wśród osób z wyższym wykształceniem większość młodych Czarnogórzan decyduje się na studia. W efekcie brakuje pracowników fizycznych oraz fachowców z zakresu budownictwa.
Średnie zarobki w Czarnogórze - powolny wzrost
Przez długie lata minimalne wynagrodzenie miesięczne w Czarnogórze trzymało się na stałym poziomie 288,1 euro brutto. Między innymi braki podwyżek skutkowały stagnacją średnich zarobków. Od 2010 roku notowano średnie zarobki na poziomie około 720 euro brutto. W 2019 roku podwyżka płacy minimalnej przyniosła pierwszy pozytywny efekt i zarobki podniosły się do pułapu około 780 euro brutto.
Dzięki platformom statystycznym zbierającym informacje o zarobkach możemy sprawdzić, jak wyglądają średnie pensje w różnych branżach.
- Administracja - 507 euro/mies. brutto
- Rolnictwo - 550 euro/mies. brutto
- Bankowość - 864 euro/mies. brutto
- Przemysł chemiczny - 702 euro/mies. brutto
- Budownictwo - 756 euro/mies. brutto
- Finanse - 718 euro/mies. brutto
- Przemysł energetyczny - 711 euro/mies. brutto
- IT - 910 euro/mies. brutto
- Marketing - 748 euro/mies. brutto
- Służba zdrowia - 595 euro/mies. brutto
- Górnictwo - 760 euro/mies. brutto
- Produkcja - 642 euro/mies. brutto
- R&D badania i rozwój - 962 euro/mies. brutto
- Turystyka - 524 euro/mies. brutto
- Transport i logistyka - 524 euro/mies. brutto
Jak widać, średnie zarobki pod względem branż są dość zróżnicowane. Z pewnością nie robią one zbyt wielkiego wrażenia. Pozostaje pytanie, czy niskie pensje przekładają się na atrakcyjne koszty życia w Czarnogórze?
Czy praca w Czarnogórze się opłaca?
Ogólne wydatki na życie w Czarnogórze są niższe niż w Polsce. Państwo to nie jest najtańszym krajem bałkańskim, ale ceny podstawowych produktów spożywczych, transportu czy nawet wynajmu mieszkań nie powinny przyprawiać o ból głowy.
Miesięczny koszt wynajmu kawalerki w centrum największych miast wynosi około 280 euro. Na obrzeżach miasta cena spada do około 206 euro, a w mniejszych miejscowościach ceny będą jeszcze niższe.

Przy rozsądnym gospodarowaniu finansami można dość swobodnie żyć, choć wiele luksusowych produktów ma wysokie ceny. Trzeba się też liczyć z wysokimi kosztami życia w nadmorskich kurortach. Czarnogóra w turystycznych miejscowościach zaczyna gonić cenowo Chorwację.
Praca w Czarnogórze będzie opłacalna tylko przy znalezieniu naprawdę atrakcyjnego zatrudnienia. W kraju widać biedę i Czarnogórzanie mają przed sobą jeszcze długie lata rozwoju, nim dogonią gospodarczo Europę.
To może Cię również zainteresować