Praca za granicą

Zarobki Czarnogóra - ile można zarobić w Czarnogórze?

12 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

5 komentarzy
Zarobki Czarnogóra - ile można zarobić w Czarnogórze?
Rozpad Jugosławii zrodził kilka republik, które musiały się odnaleźć w nowej sytuacji politycznej oraz gospodarczej. Dla większości z nich nowe realia nie były łaskawe i do dziś starają się one nadgonić inne państwa europejskie. Jedną z takich republik jest Czarnogóra.

Czarnogóra nie należy do popularnego kierunku emigracji i to się prawdopodobnie prędko nie zmieni, choć niektóre osoby mogą się zainteresować rynkiem pracy tego bałkańskiego państwa. Niestety w większości zawodów nie można liczyć na zbyt atrakcyjne wynagrodzenie.

W Czarnogórze zarobki stoją na dość niskim poziomie i w przypadku stanowisk niższego szczebla emigracja zarobkowa raczej nie ma większego sensu. Swoich sił mogą spróbować specjaliści celujący w wyższe stanowiska. Sprawdźmy, ile można zarobić w tym bałkańskim kraju i w jakich sektorach warto inwestować.

Video

Wynagrodzenie minimalne w Czarnogórze

Władze Czarnogóry bardzo ostrożnie przez ostatnie lata podchodziły do płacy minimalnej. Kraj rozwijał się gospodarczo w dość powolnym tempie i ostatecznie dopiero w 2019 roku nastąpiła pierwsza od wielu lat podwyżka wynagrodzenia minimalnego.

Wysokość płacy minimalnej w Czarnogórze:

 • Obecnie miesięczna płaca minimalna dla pracowników najniższego szczebla wynosi 532,50 euro.
 • Przy dwunastu rocznych pensjach najniższe zarobki wynoszą w kraju  6 390 euro.
 • W przeliczeniu na złotówki wynagrodzenie miesięczne pracownika w Czarnogórze wynosi nieco przeszło 2 400 zł brutto.
 • Rocznie pracownicy najniższego szczebla zarobią niecałe 30 000 zł.

Jak widać, wyjazd zarobkowy dla niewykwalifikowanych osób wydaje się być całkowicie nieopłacalny.

Dla kogo praca w Czarnogórze?

Patrząc na płacę minimalną, mogłoby się wydawać, że wyjazd zarobkowy do Czarnogóry jest nieopłacalny. W wielu przypadkach może tak właśnie być, ale w niektórych branżach poszukiwani są pracownicy zagraniczni.

Czarnogóra poszukuje pracowników sektora turystycznego. Jest to okazja dla osób chcących zdobyć doświadczenie w hotelach czy restauracjach, a przy okazji spędzić wakacje w ciekawym miejscu. Co ciekawe w najdroższych kurortach stawiających na obsługę zamożnych turystów, można liczyć na znacznie wyższe zarobki, niż wskazują średnie pensje. Raporty wskazują, że miesięczne pensje pracowników hoteli i restauracji wahają się między 550, a 1800 euro. Wykwalifikowani kucharze czy menadżerowie hotelarstwa mogą liczyć na atrakcyjne zatrudnienie.

Dużą rolę w kraju odgrywa także rolnictwo. Gospodarstwa szukają pomocy w zbiorach, więc nie brakuje ofert pracy sezonowej. W kraju brakuje także fachowców budowlanych. Mimo bardzo dużego bezrobocia wśród osób z wyższym wykształceniem większość młodych Czarnogórzan decyduje się na studia. W efekcie brakuje pracowników fizycznych oraz fachowców z zakresu budownictwa.

Średnie zarobki w Czarnogórze — powolny wzrost

Przez długie lata minimalne wynagrodzenie miesięczne w Czarnogórze trzymało się na stałym poziomie 288,1 euro brutto. Między innymi braki podwyżek skutkowały stagnacją średnich zarobków. Od 2010 roku notowano średnie zarobki na poziomie około 720 euro brutto. W 2019 roku podwyżka płacy minimalnej przyniosła pierwszy pozytywny efekt i zarobki podniosły się do pułapu około 780 euro brutto. Obecnie w 2023 roku średnie zarobki w Czarnogórze wynoszą 993 euro.

Dzięki platformom statystycznym zbierającym informacje o zarobkach możemy sprawdzić, jak wyglądają średnie pensje w różnych branżach.

Na początku 2023 roku zarobki w Czarnogórze wyglądają następująco:

 • Administracja - 607 euro/mies. brutto
 • Rolnictwo - 650 euro/mies. brutto
 • Bankowość - 964 euro/mies. brutto
 • Przemysł chemiczny - 802 euro/mies. brutto
 • Budownictwo - 826 euro/mies. brutto
 • Finanse - 890 euro/mies. brutto
 • Przemysł energetyczny - 851 euro/mies. brutto
 • IT - 9110 euro/mies. brutto
 • Marketing - 848 euro/mies. brutto
 • Służba zdrowia - 725 euro/mies. brutto
 • Górnictwo - 820 euro/mies. brutto
 • Produkcja - 742 euro/mies. brutto
 • R&D badania i rozwój - 1022 euro/mies. brutto
 • Turystyka - 624 euro/mies. brutto
 • Transport i logistyka - 624 euro/mies. brutto

Jak widać, średnie zarobki pod względem branż są dość zróżnicowane. Z pewnością nie robią one zbyt wielkiego wrażenia. Pozostaje pytanie, czy niskie pensje przekładają się na atrakcyjne koszty życia w Czarnogórze?

Czy praca w Czarnogórze się opłaca?

Ogólne wydatki na życie w Czarnogórze są niższe niż w Polsce. Państwo to nie jest najtańszym krajem bałkańskim, ale ceny podstawowych produktów spożywczych, transportu czy nawet wynajmu mieszkań nie powinny przyprawiać o ból głowy.

Miesięczny koszt wynajmu kawalerki w centrum największych miast wynosi około 370 euro. Na obrzeżach miasta cena spada do około 305 euro, a w mniejszych miejscowościach ceny będą jeszcze niższe.

Video

Przy rozsądnym gospodarowaniu finansami można dość swobodnie żyć, choć wiele luksusowych produktów ma wysokie ceny. Trzeba się też liczyć z wysokimi kosztami życia w nadmorskich kurortach. Czarnogóra w turystycznych miejscowościach zaczyna gonić cenowo Chorwację.

Praca w Czarnogórze będzie opłacalna tylko przy znalezieniu naprawdę atrakcyjnego zatrudnienia. W kraju widać biedę i Czarnogórzanie mają przed sobą jeszcze długie lata rozwoju, nim dogonią gospodarczo Europę.

Podsumowanie:
 • W Czarnogórze niskie płace i brak wzrostu mogą stanowić barierę dla wyjazdu zarobkowego, zwłaszcza dla niewykwalifikowanych pracowników.
 • Praca w sektorze turystycznym oferuje najlepsze perspektywy zarobkowe, szczególnie w luksusowych kurortach.
 • Brakuje pracowników w rolnictwie i budownictwie, co stwarza szanse dla zagranicznych specjalistów.
 • Koszty życia w Czarnogórze są niższe niż w Polsce, ale pensje są niskie i kraj ma jeszcze wiele do nadrobienia pod względem rozwoju gospodarczego.

To może Cię również zainteresować

Praca Czarnogóra

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Poison

Poison

Może dla kogoś z mniejszymi wymaganiami i ambicjami to taki wyjazd do Czarnogóry może być okazją. Ale jeśli szukasz dobrej jakości pracy i pracowników to chyba lepiej szukać gdzie indziej.
Arkadiusz

Arkadiusz

Możliwość zdobycia doświadczenia w branży turystycznej w Czarnogórze brzmi ciekawie, ale te zarobki to już nieco mniej. Trzeba się dobrze zastanowić, czy warto.
Sztok22

Sztok22

Nie wiem, czemu ktoś by chciał wyjeżdżać do Czarnogóry za takie pieniądze. Lepiej już siedzieć w domu bez pracy, niż za takie grosze ciężko pracować.
Samira

Samira

Takie pensje to absolutna porażka. Nawet myśleć nie chce, żeby trzeba było pracować na takim stanowisku i miesięcznie zarabiać takie grosze.
lewis

lewis

Ja zapłaciłem za hot doga i kebaba 19 euro na wczasach. Czy wszystkich stać na taki codzienny wydatek?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.