Praca za granicą

Zarobki Cypr - ile można zarobić na Cyprze?

27 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

10 komentarzy
Zarobki Cypr - ile można zarobić na Cyprze?
Cypr jest popularnym celem wakacyjnych wypraw Polaków, ale także atrakcyjnym miejscem pracy. Wielu Polaków decyduje się udać na tę wyspę w celach zarobkowych. Praca w ciepłym i nieco egzotycznym klimacie jest dla Polaków atrakcyjną alternatywą.

Cypryjski rynek pracy chłonie obcokrajowców chcących pracować w turystyce, ale też zainteresowanych innymi branżami. Pensje w euro są interesujące i choć nie dorównują zarobkom w Europie Zachodniej, to cieplejszy klimat jest tu dużym atutem.

Pozostaje więc pytanie, ile można zarobić, pracując na Cyprze oraz jak wygląda rynek pracy tego kraju. Przyjrzyjmy się bliżej tej niewielkiej wyspie na południu Europy.

Dla kogo praca na Cyprze?

Cypr w dużej mierze żyje turystyką i to właśnie praca w hotelach, atrakcjach turystycznych oraz gastronomii przyciąga największą ilość zagranicznych pracowników. Osoby ze znajomością języka angielskiego i greckiego są bardzo pożądane. Obcokrajowcy często pracują na Cyprze również jako pomoc domowa:

Video

Wielu Polaków zatrudnia się w przemyśle budowlanym oraz w opiece. Nie brakuje też ofert dla wykwalifikowanych pracowników z branży IT, finansów oraz nowych technologii. Na Cyprze dużą rolę odgrywa także rolnictwo, ale wiele źródeł donosi, że praca w gospodarstwach cypryjskich jest daleka od doskonałości. Chodzi nie tylko o zarobki, ale także samo traktowanie pracowników i przestrzeganie prawa pracy.

Szukasz pracy?

Pracownik magazynu w Heerlen – PRACA IDEALNA NA WAKACJE

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
 • 58-65 zł / h
Dodana

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Pensja minimalna na Cyprze — od czego zależy?

Sprawa wynagrodzenia minimalnego na Cyprze jest dość skomplikowana. Władze kraju co roku ustalają odgórne najniższe pensje, ale tylko dla niektórych zawodów. Przed wyjazdem do tego kraju warto więc zapoznać się z aktualnymi regulacjami.

Płaca minimalna na Cyprze:

 • W 2023 roku Rada Ministrów Cypru ustaliła płacę minimalną na poziomie 940 euro miesięcznie.
 • Zostaną nią objęci między innymi pracownicy biurowi, sprzedawcy, pielęgniarki asystujące oraz opiekunki przedszkolne i szkolne. W wielu zawodach ustala się oddzielne stawki, które są efektem umów grupowych między związkami i pracodawcami.
 • Kwota 885 euro dotyczy pracowników nowych, zaś po półrocznym okresie świadczenia pracy u jednego pracodawcy pensja minimalna powinna wzrosnąć do 940 euro miesięcznie.
 • Warto podkreślić, że godziny pracy na Cyprze różnią się nieco od tych praktykowanych w Polsce. Zazwyczaj pracownicy cypryjscy przepracowują od 38 do 40 godzin tygodniowo. Jednak w połowie dnia pracującego przysługuje półtoragodzinna przerwa związana z ciężkimi warunkami.
 • Często też środowe popołudnie bywa całkowicie wolne, aby pracownicy mogli odpocząć. Tydzień pracy rozciąga się więc często do sześciu dni.

Prawo pracy pozwala także obniżyć wynagrodzenie pracowników w przypadku organizacji przez pracodawcę zakwaterowania bądź wyżywienia. Warto przed podjęciem pracy dowiedzieć się, czy przypadkiem proponowana pensja nie będzie uszczuplana z tytułu pewnych usług.

Ile średnio zarabiają pracownicy na Cyprze?

Minimalne wynagrodzenia na Cyprze nie obejmują wszystkich, ale i tak pokazują, że najniższe pensje w wielu sektorach są znacznie wyższe niż w Polsce. Warto przyjrzeć się średnim zarobkom, co rzuci lepsze światło na cypryjski rynek pracy.

W 2023 roku średnie zarobki na Cyprze wyniosły według badań statystycznych 2 030 euro brutto miesięcznie. Taki wynik jest zachęcający tym bardziej dla wykwalifikowanych pracowników, ponieważ doświadczenie i wykształcenie mają duże znaczenie w formowaniu wysokości zarobków.

Firmy analityczne prowadzą również badania średnich zarobków w poszczególnych branżach. Takie badania pokazują, w jakich sektorach rynku można liczyć na najwyższe pensje. Przyjrzyjmy się takiemu zestawieniu.

Średnie zarobki miesięczne na Cyprze według branży:

 • Administracja - 1 498 euro brutto
 • Rolnictwo - 1 415 euro brutto
 • Bankowość - 2 242 euro brutto
 • Przemysł motoryzacyjny - 1 781 euro brutto
 • Handel - 1 801 euro brutto
 • Budownictwo - 1 951 euro brutto
 • Finanse - 2 050 euro brutto
 • Przemysł energetyczny - 1 914 euro brutto
 • IT - 2 701 euro brutto
 • Marketing i reklama - 2 030 euro brutto
 • Służba zdrowia - 1 653 euro brutto
 • Produkcja - 1 679 euro brutto
 • Nowe technologie - 2 496 euro brutto
 • Turystyka - 1 369 euro brutto
 • Transport i logistyka - 1 593 euro brutto

Tak się kreują średnie zarobki w popularnych branżach na Cyprze. Jak widać, zarobki stoją na przyzwoitym poziomie względem polskich pensji. Kraje Europy Zachodniej oferują większe pensje, ale za to na Cyprze panuje zdecydowanie cieplejszy i przyjemniejszy klimat. Oczywiście o ile ktoś lubi gorąc.

Czy praca na Cyprze się opłaca?

Zarobki cypryjskie są zachętą do wyjazdu, ale niestety koszty życia nie należą już do tak atrakcyjnych. Cypr jest miejscem dosyć drogim i dla wielu osób szczególnie przed otrzymaniem pierwszej pensji wydatki mogą być szokujące.

Video

Wynajem niewielkiego mieszkania może się wiązać z kosztem od 390 do nawet 660 euro miesięcznie. Należy do tego doliczyć rachunki, które mogą sięgać nawet 160 euro miesięcznie. Mowa o mieszkaniach do 45 metrów kwadratowych. Większe lokum znacząco podnosi koszta.

Także paliwo jest droższe niż w Polsce, co się przekłada na dość wysokie koszty transportu. Rozwiązaniem może być rower, czyli bardzo popularny środek transportu na Cyprze. Żywność oraz podstawowe produkty także przewyższają polskie ceny. Według szacunków samotna osoba może w największych miastach wydawać miesięcznie nawet 1 600 euro. Oczywiście na wydatki duży wpływ będzie mieć umiejętność odpowiedniego zarządzania finansami.

Praca na Cyprze będzie szczególnie opłacalna dla pracowników średniego i wyższego szczebla zatrudnionych w nowoczesnych firmach. W przypadku sektora turystycznego dużym ułatwieniem będzie praca z zapewnionym zakwaterowaniem i wyżywieniem.

Praca na Cyprze ma swoje plusy i minusy. Wydaje się jednak być ciekawą alternatywą dla chłodnych krajów Europy Zachodniej. Wielu Polaków znalazło na Cyprze swoje miejsce na Ziemi, więc warto rozważyć oferty firm z Wyspy Afrodyty.

Podsumowanie:
 • Praca na Cyprze przyciąga zagranicznych pracowników, zwłaszcza w branży turystycznej, gastronomii, opiece domowej oraz IT i finansów.
 • Minimalne wynagrodzenia na Cyprze są wyższe niż w Polsce, a średnie zarobki w 2019 roku wyniosły 1 880 euro brutto miesięcznie.
 • Koszty życia na Cyprze są dość wysokie, a wynajem mieszkania i podstawowych produktów są drogie.
 • Praca na Cyprze może być opłacalna dla wykwalifikowanych pracowników w nowoczesnych firmach oraz w sektorze turystycznym z zapewnionym zakwaterowaniem i wyżywieniem.

To może Cię również zainteresować

Praca Cypr

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

prac. umysowy

prac. umysowy

Bardzo cieszy mnie fakt, że na Cyprze są oferty pracy dla osób bez znajomości języka greckiego. Zastanawiam się, jednak które branże są najbardziej przyjazne dla cudzoziemców? Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę.
Kajtek

Kajtek

Czytałem, że na Cyprze dość wysokie wynagrodzenie ma branża IT. Mam wykształcenie w tej dziedzinie, więc może warto byłoby podjąć tam pracę. Ciekawi mnie jednak, jak wygląda rynek pracy dla programistów i jakie są warunki pracy w firmach IT.
Daria

Daria

Niewątpliwie cieszy mnie fakt, że na Cyprze są ciekawe oferty pracy. Problemem jest jednak zdobycie środków na przeprowadzkę. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się skorzystać z takiej oferty i spełnię swoje marzenia o wyjeździe.
Dorota

Dorota

Mój biznes związany z nowymi technologiami potrzebuje wykwalifikowanych pracowników, a z tego artykułu wynika, że na Cyprze jest ich sporo. Słyszałem też, że są tam korzystne dla nas warunki podatkowe. Zastanawiam się tylko, jakie są ceny wynajmu biur?
nauczyciel

nauczyciel

Ja osobiście zastanawiam się nad wyjazdem na Cypr. Oczywiście, zarobki są tam o niebo wyższe niż w Polsce, ale nie wiem czy to się opłaca, biorąc pod uwagę koszty życia i wynajęcia mieszkania. Chętnie posłuchałbym opinii innych, którzy już tam pracują.
Drwal

Drwal

Wszystko fajnie tylko bardzo drogie życie np. mały jogurt kosztuje 6 zł a w Polsce 1zl
Jhn991

Jhn991

Nie oplaca się jednym słowem. Niski standard życia.
Heniek

Heniek

Niedobrze zatem, jak tak to tam wygląda to szkoda szukać tam czegoś ciekawego. Lepiej w unii gdzieś indziej jakby Grecja czy Chorwacja.
An....

An....

Zarobki sa tragiczne. Zwykle mieszkanie dwie sypialnie bez rewelacji to 800 e. Wyplata 800do 1000. Syf i karaluchy. Praca w upałach. Durne cypryjskie pastuchy ktore maja polakow za glupi pijacki narod.
Turysta

Turysta

Wg mnie to straszna lipa z tymi zarobkami... jak żyć?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.