Spis treści
Cypryjski rynek pracy chłonie obcokrajowców chcących pracować w turystyce, ale też zainteresowanych innymi branżami. Pensje w euro są interesujące i choć nie dorównują zarobkom w Europie Zachodniej, to cieplejszy klimat jest tu dużym atutem.
Pozostaje więc pytanie, ile można zarobić, pracując na Cyprze oraz jak wygląda rynek pracy tego kraju. Przyjrzyjmy się bliżej tej niewielkiej wyspie na południu Europy.
Dla kogo praca na Cyprze?
Cypr w dużej mierze żyje turystyką i to właśnie praca w hotelach, atrakcjach turystycznych oraz gastronomii przyciąga największą ilość zagranicznych pracowników. Osoby ze znajomością języka angielskiego i greckiego są bardzo pożądane. Obcokrajowcy często pracują na Cyprze również jako pomoc domowa:

Wielu Polaków zatrudnia się w przemyśle budowlanym oraz w opiece. Nie brakuje też ofert dla wykwalifikowanych pracowników z branży IT, finansów oraz nowych technologii. Na Cyprze dużą rolę odgrywa także rolnictwo, ale wiele źródeł donosi, że praca w gospodarstwach cypryjskich jest daleka od doskonałości. Chodzi nie tylko o zarobki, ale także samo traktowanie pracowników i przestrzeganie prawa pracy.
Pensja minimalna na Cyprze - od czego zależy?
Sprawa wynagrodzenia minimalnego na Cyprze jest dość skomplikowana. Władze kraju co roku ustalają odgórne najniższe pensje, ale tylko dla niektórych zawodów. Przed wyjazdem do tego kraju warto więc zapoznać się z aktualnymi regulacjami.
- W 2020 roku Rada Ministrów Cypru ustaliła płacę minimalną na poziomie 870 euro miesięcznie.
- Zostaną nią objęci między innymi pracownicy biurowi, sprzedawcy, pielęgniarki asystujące oraz opiekunki przedszkolne i szkolne. W wielu zawodach ustala się oddzielne stawki, które są efektem umów grupowych między związkami i pracodawcami.
- Kwota 870 euro dotyczy pracowników nowych, zaś po półrocznym okresie świadczenia pracy u jednego pracodawcy pensja minimalna powinna wzrosnąć do 924 euro miesięcznie.
- Warto podkreślić, że godziny pracy na Cyprze różnią się nieco od tych praktykowanych w Polsce. Zazwyczaj pracownicy cypryjscy przepracowują od 38 do 40 godzin tygodniowo. Jednak w połowie dnia pracującego przysługuje półtoragodzinna przerwa związana z ciężkimi warunkami.
- Często też środowe popołudnie bywa całkowicie wolne, aby pracownicy mogli odpocząć. Tydzień pracy rozciąga się więc często do sześciu dni.
Prawo pracy pozwala także obniżyć wynagrodzenie pracowników w przypadku organizacji przez pracodawcę zakwaterowania bądź wyżywienia. Warto przed podjęciem pracy dowiedzieć się, czy przypadkiem proponowana pensja nie będzie uszczuplana z tytułu pewnych usług.
Ile średnio zarabiają pracownicy na Cyprze?
Minimalne wynagrodzenia na Cyprze nie obejmują wszystkich, ale i tak pokazują, że najniższe pensje w wielu sektorach są znacznie wyższe niż w Polsce. Warto przyjrzeć się średnim zarobkom, co rzuci lepsze światło na cypryjski rynek pracy.
W 2019 roku średnie zarobki na Cyprze wyniosły według badań statystycznych 1 880 euro brutto miesięcznie. Taki wynik jest zachęcający tym bardziej dla wykwalifikowanych pracowników, ponieważ doświadczenie i wykształcenie mają duże znaczenie w formowaniu wysokości zarobków.
Firmy analityczne prowadzą również badania średnich zarobków w poszczególnych branżach. Takie badania pokazują, w jakich sektorach rynku można liczyć na najwyższe pensje. Przyjrzyjmy się takiemu zestawieniu.
- Administracja - 1 398 euro brutto
- Rolnictwo - 1 315 euro brutto
- Bankowość - 2 142 euro brutto
- Przemysł motoryzacyjny - 1 681 euro brutto
- Handel - 1 701 euro brutto
- Budownictwo - 1 851 euro brutto
- Finanse - 1 950 euro brutto
- Przemysł energetyczny - 1 814 euro brutto
- IT - 2 601 euro brutto
- Marketing i reklama - 1 930 euro brutto
- Służba zdrowia - 1 553 euro brutto
- Produkcja - 1 579 euro brutto
- Nowe technologie - 2 396 euro brutto
- Turystyka - 1 269 euro brutto
- Transport i logistyka - 1 493 euro brutto
Tak się kreują średnie zarobki w popularnych branżach na Cyprze. Jak widać, zarobki stoją na przyzwoitym poziomie względem polskich pensji. Kraje Europy Zachodniej oferują większe pensje, ale za to na Cyprze panuje zdecydowanie cieplejszy i przyjemniejszy klimat. Oczywiście o ile ktoś lubi gorąc.
Czy praca na Cyprze się opłaca?
Zarobki cypryjskie są zachętą do wyjazdu, ale niestety koszty życia nie należą już do tak atrakcyjnych. Cypr jest miejscem dosyć drogim i dla wielu osób szczególnie przed otrzymaniem pierwszej pensji wydatki mogą być szokujące.

Wynajem niewielkiego mieszkania może się wiązać z kosztem od 350 do nawet 600 euro miesięcznie. Należy do tego doliczyć rachunki, które mogą sięgać nawet 100 euro miesięcznie. Mowa o mieszkaniach do 45 metrów kwadratowych. Większe lokum znacząco podnosi koszta.
Także paliwo jest droższe niż w Polsce, co się przekłada na dość wysokie koszty transportu. Rozwiązaniem może być rower, czyli bardzo popularny środek transportu na Cyprze. Żywność oraz podstawowe produkty także przewyższają polskie ceny. Według szacunków samotna osoba może w największych miastach wydawać miesięcznie nawet 1 300 euro. Oczywiście na wydatki duży wpływ będzie mieć umiejętność odpowiedniego zarządzania finansami.
Praca na Cyprze będzie szczególnie opłacalna dla pracowników średniego i wyższego szczebla zatrudnionych w nowoczesnych firmach. W przypadku sektora turystycznego dużym ułatwieniem będzie praca z zapewnionym zakwaterowaniem i wyżywieniem.
Praca na Cyprze ma swoje plusy i minusy. Wydaje się jednak być ciekawą alternatywą dla chłodnych krajów Europy Zachodniej. Wielu Polaków znalazło na Cyprze swoje miejsce na Ziemi, więc warto rozważyć oferty firm z Wyspy Afrodyty.
To może Cię również zainteresować