Twoje wsparcie w rekrutacji

Zwrot podatku ze Słowacji - rozliczenie dochodów w Polsce

Zwrot podatku ze Słowacji - rozliczenie dochodów w Polsce
Pracując legalnie na terenie Słowacji, należy pamiętać, że z wypłaty są odprowadzane składki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. Oznacza to, że po zakończeniu roku podatkowego konieczne jest rozliczenie się z lokalnym fiskusem.

Kluczową sprawą jest ustalenie rezydencji podatkowej. Osoby posiadające zameldowanie na Słowacji bądź przebywające na terenie tego kraju 183 dni, bądź więcej, zostają uznane za rezydenta podatkowego Słowacji. Co to oznacza dla podatnika? Musi się on rozliczyć z urzędem skarbowym (Daňový úrad) ze wszystkich dochodów pochodzących nie tylko ze Słowacji, ale także z Polski. Analogicznie polski rezydent podatkowy musi także dokonać rozliczenia w Polsce i wykazać dochód ze Słowacji. Jak się rozliczyć ze słowackim fiskusem? Czy trzeba zapłacić podwójny podatek dochodowy? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części lektury.

Kiedy składać deklarację podatkową na Słowacji?

Słowacki rok podatkowy podobnie, jak w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że rozpoczyna się 1 stycznia i kończy 31 grudnia. Co ciekawe w rocznej deklaracji należy wykazać także dochód uzyskany do 31 stycznia roku kolejnego.

Deklaracje podatkowe należy składać do słowackiego urzędu skarbowego w terminie do 31 marca. Podatnicy mają możliwość złożenia wniosku o przedłużenie terminu składania zeznania podatkowego. Wniosek należy złożyć najpóźniej 15 dni przed upływem pierwotnego terminu. W tej sytuacji nowy termin może zostać ustalony na 30 czerwca bądź 30 września w przypadku uzyskania dochodu za granicą.

Starając się o zwrot podatku, można złożyć deklarację na trzy lata wstecz. W efekcie w 2020 roku będzie można wnioskować o zwrot podatku z lat 2019, 2018 oraz 2017. Średnio słowacki urząd skarbowy wypłaca należne zwroty w czasie dwóch miesięcy. Wydanie decyzji może jednak następować w czasie od 4 tygodni do 6 miesięcy.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Słowacja

Wszystko o systemie podatkowym na SłowacjiPoznaj słowacki system podatkowy

Jakie dokumenty potrzebuję do rozliczenia podatku na Słowacji?

Podczas składania deklaracji podatkowej w słowackim urzędzie skarbowym najważniejsze są dokumenty potwierdzające uzyskane dochody. Tak zwany Potvrdenie jest polskim odpowiednikiem PIT-11. W formularzu przekazanym przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego znajdują się informacje o uzyskanych dochodach oraz o potrąconych składkach na poczet podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych. Podatnik powinien posiadać Potvrdenie od każdego pracodawcy, u którego był zatrudniony w rozliczanym roku podatkowym.

Słowaccy rezydenci podatkowi muszą przedstawić dochody z innych państw, czyli w tym wypadku na przykład z Polski. Służy temu formularz UE/EOG, który powinien być podbity przez polski urząd skarbowy. Konieczne jest także posiadanie kserokopii dowodu osobistego oraz potwierdzenie posiadania konta bankowego.

Składając zeznanie podatkowe, większość osób liczy na zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Różnego rodzaju ulgi podatkowe pozwalają na zwiększanie wysokości zwrotu, a co za tym idzie, należy posiadać dokumenty, potwierdzające dochody małżonka, kopię aktu małżeństwa na druku unijnym oraz kopię aktu urodzenia każdego dziecka na drukach unijnych. Te dokumenty są podstawą do przyznania części z ulg.

Na jakie ulgi podatkowe można liczyć na Słowacji?

Najważniejszą ulgą podatkową jest ustawowa kwota wolna od podatku. Ostatnie podwyżki płacy minimalnej doprowadziły do podniesienia kwoty wolnej od podatku. W 2019 roku wyniosła ona 3 937,35 euro dla osób zarabiających rocznie do 20 507 euro. W przypadku przekroczenia tej kwoty z podatku zwalnia się 25% rocznego dochodu. Odliczenie jednak nie może być wyższe niż 9 064,09 euro. Kwoty te się regularnie zmieniają, dlatego z każdym rokiem należy się zapoznać dokładnie z obowiązującymi stawkami.

W przypadku gdy jeden z małżonków nie pracuje bądź przebywa na urlopie rodzicielskim, można obniżyć podstawę opodatkowania. Ta metoda pozwala odjąć z podstawy opodatkowania nawet przeszło 3800 euro, co prowadzi do zaoszczędzenia na podatku dochodowym ponad 720 euro.

Podatnicy mogą także dokonywać odliczenia podatkowego ze względu na dzieci, na odprowadzanie składek na związki zawodowe, czy z tytułu odsetek od kredytu hipotecznego. Słowacki system podatkowy pozwala również dokonać odliczenia kosztów leczenia czy zakwaterowania i wyżywienia. Właśnie dlatego warto przechowywać wszystkie rachunki oraz dokumenty potwierdzające ponoszenie wszelakich kosztów.

Główny trzon rozliczenia pozostaje dość prosty, ale już możliwość uzyskania licznych ulg może nieco skomplikować składanie deklaracji. Na rynku nie brakuje firm, które pomagają Polakom pracującym na Słowacji przeprowadzić procesy rozliczenia sprawnie.

Jak rozliczyć dochód ze Słowacji w Polsce?

Polski rezydent podatkowy jest zobowiązany do rozliczenia się z rodzimym fiskusem. Nie inaczej jest gdy czerpie się dochód na Słowacji. Oba państwa nie tylko posiadały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, ale niedługo zaczną je obowiązywać ustalenia Konwencji MLI.

Zacznijmy od tego, że zgodnie z prawem po zakończeniu roku podatkowego, czyli po 31 grudnia danego roku należy złożyć zeznanie podatkowe. Podatnicy czerpiący dochód także z zagranicy muszą wypełnić PIT-36 wraz z załącznikiem ZG. W nim wykazują dochody zza granicy.

W ramach umowy między Polską i Słowacją dochody są rozliczane według metody wyłączenia z progresją. Oznacza to, że wpływy ze Słowacji nie są opodatkowane, ale wliczają się do ustalenia wysokości progu podatkowego. Taką formę rozliczenia będzie się stosować dla dochodów uzyskanych do 31 grudnia 2019 roku.

Dochody uzyskiwane po 1 stycznia 2020 roku będą już podlegały rozliczeniu metodą odliczenia proporcjonalnego. Wynika to z podpisania Konwencji MLI przez rzeszę państw. Związane umową państwa będą wykorzystywać wspomnianą metodę odliczenia proporcjonalnego bez konieczności zawierania dodatkowych umów. W efekcie dochód ze Słowacji będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce. Od należnego podatku zostanie odliczony podatek dochodowy zapłacony na Słowacji. Odliczenie nie będzie mogło przekroczyć wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą.

Polacy pracujący w Słowacji muszą się rozliczyć z tamtejszym fiskusem z podatków. Warto o tym pamiętać i to robić, ponieważ dzięki licznym ulgom można uzyskać spore zwroty nadpłaconego podatku.

Oceń ten wpis
Zwrot podatku ze Słowacji - rozliczenie dochodów w Polsce
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.