Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Słowacja

27 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

5 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Słowacja
Szukając legalnego zatrudnienia na Słowacji, możemy głównie znaleźć oferty wynagrodzeń przedstawiane w kwotach brutto. W efekcie osoba chcąca wiedzieć ile realnie zarobi, będzie musiała sama obliczyć sobie zarobek netto.

Sama metoda wyliczenia kwoty netto jest prosta, ale nim wykonamy dokładnego działania, trzeba poznać kilka faktów. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, czym są kwoty brutto i netto, a następnie poznać dokładną wysokość obciążeń ciążących na wypłacie. Dopiero wtedy można wyliczyć faktyczny zarobek na rękę.

Różnice między wynagrodzeniem brutto i netto na Słowacji

Wynagrodzenie brutto jest kwotą, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem zaliczek na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że nadpłaty z podatku dochodowego można odzyskać w rocznym rozliczeniu, zaś składki na ubezpieczenia społeczne są bezzwrotne.

Analogicznie wynagrodzenie netto jest kwotą, jaką pracownik otrzyma po odliczeniu wszystkich należności, czyli potocznie mówiąc, jaką dostanie "na rękę". W przypadku agencji pracy wynagrodzenie netto może być kwotą po odliczeniu nie tylko podatków, ale również umownych kosztów, jak zakwaterowanie czy transport do miejsca pracy.

Wyliczenie dochodu netto jest więc dość proste jeżeli popatrzymy na samą metodę. Po prostu należy odliczyć od zarobku brutto kwoty składek podatkowych. Największym problemem może być ustalenie, ile faktycznie powinniśmy odliczyć.

Co pracodawca potrąca z wynagrodzenia brutto na Słowacji?

Najważniejszym obciążeniem wynagrodzenia jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z prawem podatkowym Słowacji może to być 19% bądź 25% od podstawy opodatkowania. Słowacki urząd skarbowy wprowadził dwa progi podatkowe, a to, do którego przynależy podatnik, jest uwarunkowane uzyskanym dochodem. Jeżeli roczny dochód nie przekracza 41 445, 46 euro, to obowiązuje niższa stawka procentowa. Analogicznie w przypadku przekroczenia wspomnianej kwoty rocznego dochodu stawka wzrasta do 25%.

Szukasz pracy?

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Zabrze
Dodana
Dodana
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Niemcy
Dodana

Pracodawca jest także zobowiązany do potrącenia z wypłaty składek na poczet ubezpieczeń społecznych. Kosztami ubezpieczenia dzielą się między sobą pracodawca i pracownik. W przypadku tych drugich składki są odprowadzane z wynagrodzenia.

Składki odprowadzane z wynagrodzenia na Słowacji:

 • ubezpieczenie chorobowe w wysokości 1,4%;
 • ubezpieczenie emerytalne w wysokości 4%;
 • ubezpieczenie na wypadek inwalidztwa w wysokości 3%;
 • ubezpieczenie na wypadek bezrobocia w wysokości 1%.

Osoby zatrudnione przez agencję pracy powinny pamiętać także, że na ich wynagrodzenie brutto mogą zostać nałożone także opłaty z tytułu dodatkowych kosztów. Część agencji pracy pobiera od pracowników opłaty za transport do miejsca pracy, czy zakwaterowanie bądź wyżywienie. Wyliczenie kwoty netto wymaga więc doliczenia także tych obciążeń.

Według ogólnych wytycznych wyliczenie wynagrodzenia netto powinno wyglądać bardzo prosto.

 • Zakładając roczny dochód w wysokości 20 000 euro brutto, z wypłaty zostanie potrącone 28,4% składek.
 • W efekcie da nam to kwotę podatków w wysokości 4960 euro. To oznacza zarobek na rękę rzędu 15 040 euro netto.

Zaznaczmy, że jest to bardzo ogólne wyliczenie nieuwzględniające żadnych ulg ze względu choćby na sytuację rodzinną. Tak więc wyliczenia będą indywidualne dla każdego podatnika. Przed wykonaniem obliczeń najlepiej dowiedzieć się u pracodawcy, jakie dokładnie składki będzie on odprowadzał z naszej wypłaty.

Wynagrodzenie netto a roczne rozliczenie na Słowacji

Pracodawca wylicza co miesiąc należne składki, jakie powinien potrącić z wypłaty pracownika. Te jednak mogą się nieco różnić od faktycznych kwot mających wpłynąć na konto fiskusa. Właśnie dlatego po zakończeniu roku fiskalnego dokonuje się rozliczenia rocznego. W tym procesie wychodzą ewentualne różnice w wysokości zapłaconych składek, a należnym podatku.

W przypadku Słowacji spora ilość ulg podatkowych oraz kwoty wolne od podatku mogą doprowadzić do sytuacji, w której podatnik będzie mógł otrzymać spory zwrot nadpłaconego podatku.

Ważne!

 • Sama kwota wolna od podatku wynosząca 4 922,82 euro dla rocznego zarobku poniżej kwoty 21 754,18 euro obniży podstawę opodatkowania.
 • W przypadku wyższych zarobków kwota wolna od podatku może wynieść do 9 064,09 euro.
 • Do tego odliczyć będzie można liczne ulgi z tytułu posiadania dzieci, bezrobotnego małżonka, kosztów leczenia i wielu innych.
 • W efekcie roczny dochód netto może się okazać wyższy, niż wynikałoby to z wyliczeń przed rozliczeniem.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzeń na Słowacji

Wyliczanie pensji netto może być problematyczne, dlatego warto skorzystać z internetowych kalkulatorów wynagrodzeń. Te aplikacje zamieszczone na stronach internetowych pozwalają łatwo sprawdzić, ile pozostanie nam pieniędzy z wynagrodzenia brutto po odliczeniu należnych obciążeń.

W kalkulatorach można podać bardziej szczegółowe informacje, które pozwolą dość dokładnie wyliczyć wynagrodzenie netto. Należy jednak pamiętać, że i w tym wypadku mogą zajść drobne odstępstwa względem realnych wypłat oraz wysokości składek, co zweryfikuje między innymi rozliczenie roczne ze słowackim fiskusem.

Popularne kalkulatory brutto-netto znajdziecie na stronach:

http://www.slovaktaxcalculator.com/en/Home.alej

https://www.platy.sk/vypocet-mzdy

https://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-cistej-mzdy-2019.php

https://www.podnikajte.sk/vypocet-cistej-mzdy

https://www.vypocet-cistej-mzdy.sk/

To może Cię również zainteresować

Praca Słowacja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

5 komentarzy

rekruter

rekruter

Bardzo dobry artykuł, który pomaga zrozumieć różnicę między pensją brutto a netto na Słowacji. Jestem wdzięczny, że autorzy podzielili się przydatnymi informacjami oraz podali linki do kalkulatorów wynagrodzeń. Polecam przeczytać każdemu, kto pracuje lub planuje pracować na Słowacji.
el pablo

el pablo

Artykuł przedstawia w prosty sposób zasady potrąceń z wynagrodzenia na Słowacji. Pracodawcy mają obowiązek potrącać z pensji pracowników składki na ubezpieczenia społeczne i podatek dochodowy od osób fizycznych. Polecam przeczytać artykuł i skorzystać z podanych kalkulatorów.
Konrad

Konrad

Przydatne informacje na temat wynagrodzeń na Słowacji, jednakże artykuł jest trochę zbyt skomplikowany. Liczę na to, że agencje pracy udzielą mi bardziej szczegółowych informacji na ten temat.
Arek

Arek

Artykuł jest naprawdę ciekawy i przydatny dla osób, które szukają pracy na Słowacji. Dzięki niemu można się dowiedzieć, jakie koszty są potrącane z wynagrodzenia i ile pieniędzy netto zostanie nam na rękę. Duży plus za podanie linków do kalkulatorów brutto-netto.
Kassa

Kassa

Bardzo przydatny artykuł dla osób, które chcą pracować na Słowacji. Dzięki niemu można znaleźć informacje o różnicy między wynagrodzeniem brutto a netto oraz dowiedzieć się, jakie koszty mogą być potrącone z pensji. Polecam przeczytać!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.