Twoje wsparcie w rekrutacji

Kalkulator zarobków brutto-netto Słowacja

Kalkulator zarobków brutto-netto Słowacja
Szukając legalnego zatrudnienia na Słowacji, możemy głównie znaleźć oferty wynagrodzeń przedstawiane w kwotach brutto. W efekcie osoba chcąca wiedzieć ile realnie zarobi, będzie musiała sama obliczyć sobie zarobek netto.

Sama metoda wyliczenia kwoty netto jest prosta, ale nim wykonamy dokładnego działania, trzeba poznać kilka faktów. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, czym są kwoty brutto i netto, a następnie poznać dokładną wysokość obciążeń ciążących na wypłacie. Dopiero wtedy można wyliczyć faktyczny zarobek na rękę.

Różnice między wynagrodzeniem brutto i netto na Słowacji

Wynagrodzenie brutto jest kwotą, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem zaliczek na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że nadpłaty z podatku dochodowego można odzyskać w rocznym rozliczeniu, zaś składki na ubezpieczenia społeczne są bezzwrotne.

Analogicznie wynagrodzenie netto jest kwotą, jaką pracownik otrzyma po odliczeniu wszystkich należności, czyli potocznie mówiąc, jaką dostanie "na rękę". W przypadku agencji pracy wynagrodzenie netto może być kwotą po odliczeniu nie tylko podatków, ale również umownych kosztów, jak zakwaterowanie czy transport do miejsca pracy.

Wyliczenie dochodu netto jest więc dość proste jeżeli popatrzymy na samą metodę. Po prostu należy odliczyć od zarobku brutto kwoty składek podatkowych. Największym problemem może być ustalenie, ile faktycznie powinniśmy odliczyć.

Co pracodawca potrąca z wynagrodzenia brutto na Słowacji?

Najważniejszym obciążeniem wynagrodzenia jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z prawem podatkowym Słowacji może to być 19% bądź 25% od podstawy opodatkowania. Słowacki urząd skarbowy wprowadził dwa progi podatkowe, a to, do którego przynależy podatnik, jest uwarunkowane uzyskanym dochodem. Jeżeli roczny dochód nie przekracza 36 256,38 euro, to obowiązuje niższa stawka procentowa. Analogicznie w przypadku przekroczenia wspomnianej kwoty rocznego dochodu stawka wzrasta do 25%.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Słowacja

Pracodawca jest także zobowiązany do potrącenia z wypłaty składek na poczet ubezpieczeń społecznych. Kosztami ubezpieczenia dzielą się między sobą pracodawca i pracownik. W przypadku tych drugich składki są odprowadzane z wynagrodzenia.

Składki odprowadzane z wynagrodzenia na Słowacji:

  • ubezpieczenie chorobowe w wysokości 1,4%;
  • ubezpieczenie emerytalne w wysokości 4%;
  • ubezpieczenie na wypadek inwalidztwa w wysokości 3%;
  • ubezpieczenie na wypadek bezrobocia w wysokości 1%.

Osoby zatrudnione przez agencję pracy powinny pamiętać także, że na ich wynagrodzenie brutto mogą zostać nałożone także opłaty z tytułu dodatkowych kosztów. Część agencji pracy pobiera od pracowników opłaty za transport do miejsca pracy, czy zakwaterowanie bądź wyżywienie. Wyliczenie kwoty netto wymaga więc doliczenia także tych obciążeń.

Według ogólnych wytycznych wyliczenie wynagrodzenia netto powinno wyglądać bardzo prosto.

  • Zakładając roczny dochód w wysokości 20 000 euro brutto, z wypłaty zostanie potrącone 28,4% składek.
  • W efekcie da nam to kwotę podatków w wysokości 4960 euro. To oznacza zarobek na rękę rzędu 15 040 euro netto.

Zaznaczmy, że jest to bardzo ogólne wyliczenie nieuwzględniające żadnych ulg ze względu choćby na sytuację rodzinną. Tak więc wyliczenia będą indywidualne dla każdego podatnika. Przed wykonaniem obliczeń najlepiej dowiedzieć się u pracodawcy, jakie dokładnie składki będzie on odprowadzał z naszej wypłaty.

Wynagrodzenie netto a roczne rozliczenie na Słowacji

Pracodawca wylicza co miesiąc należne składki, jakie powinien potrącić z wypłaty pracownika. Te jednak mogą się nieco różnić od faktycznych kwot mających wpłynąć na konto fiskusa. Właśnie dlatego po zakończeniu roku fiskalnego dokonuje się rozliczenia rocznego. W tym procesie wychodzą ewentualne różnice w wysokości zapłaconych składek, a należnym podatku.

W przypadku Słowacji spora ilość ulg podatkowych oraz kwoty wolne od podatku mogą doprowadzić do sytuacji, w której podatnik będzie mógł otrzymać spory zwrot nadpłaconego podatku.

Ważne!

  • Sama kwota wolna od podatku wynosząca 3 937,35 euro dla rocznego zarobku poniżej kwoty 20 507 euro obniży podstawę opodatkowania.
  • W przypadku wyższych zarobków kwota wolna od podatku może wynieść do 9 064,09 euro.
  • Do tego odliczyć będzie można liczne ulgi z tytułu posiadania dzieci, bezrobotnego małżonka, kosztów leczenia i wielu innych.
  • W efekcie roczny dochód netto może się okazać wyższy, niż wynikałoby to z wyliczeń przed rozliczeniem.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzeń na Słowacji

Wyliczanie pensji netto może być problematyczne, dlatego warto skorzystać z internetowych kalkulatorów wynagrodzeń. Te aplikacje zamieszczone na stronach internetowych pozwalają łatwo sprawdzić, ile pozostanie nam pieniędzy z wynagrodzenia brutto po odliczeniu należnych obciążeń.

W kalkulatorach można podać bardziej szczegółowe informacje, które pozwolą dość dokładnie wyliczyć wynagrodzenie netto. Należy jednak pamiętać, że i w tym wypadku mogą zajść drobne odstępstwa względem realnych wypłat oraz wysokości składek, co zweryfikuje między innymi rozliczenie roczne ze słowackim fiskusem.

Popularne kalkulatory brutto-netto znajdziecie na stronach:

http://www.slovaktaxcalculator.com/en/Home.alej

https://www.platy.sk/vypocet-mzdy

https://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-cistej-mzdy-2019.php

https://www.podnikajte.sk/vypocet-cistej-mzdy

https://www.vypocet-cistej-mzdy.sk/

Oceń ten wpis
Kalkulator zarobków brutto-netto Słowacja
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.