Praca za granicą

Zwrot podatku z Albanii - rozliczenie dochodów w Polsce

26 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

5 komentarzy
Zwrot podatku z Albanii - rozliczenie dochodów w Polsce
Legalne zatrudnienie w Albanii wiąże się z koniecznością opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą samodzielnie płacić podatku, ponieważ obowiązek odprowadzenia stosownych składek spada na pracodawcę.

Pracodawcy co miesiąc potrącają z wynagrodzenia stosowne składki podatku dochodowego i przekazują je na konto Centralnego Biura Administracji Podatkowej Albanii. Opłacanie składek w ten sposób oznacza, że ilość wpłaconych pieniędzy może się różnić od faktycznie należnego podatku dochodowego. Szczególnie jeżeli podatnik będzie chciał skorzystać z ulg podatkowych bądź świadczył pracę u więcej niż jednego pracodawcy. Właśnie dlatego warto złożyć deklarację podatkową.

Podobnie, jak w Polsce raz do roku należy się rozliczyć z albańskim urzędem skarbowym. Nie wszyscy jednak mają taki obowiązek. Warto więc zapoznać się z prawami i obowiązkami podatników w Albanii.

Kto musi złożyć roczną deklarację podatkową w Albanii?

Centralne Biuro Administracji Podatkowej Albanii zdecydowało, że podatnicy zarabiający rocznie poniżej 1,2 milionów ALL i pracujący dla jednego pracodawcy nie mają obowiązku składania rocznej deklaracji. Wynika to z faktu, że pracodawca ma obowiązek złożenia po zakończeniu roku podatkowego deklaracji za pracownika. Odpowiednik polskiego PIT-11 trafia bezpośrednio do urzędu skarbowego i zostaje potraktowany jako roczne rozliczenie podatnika.

Rozliczenie dochodów z Albanii:

 • Podatnicy zarabiający ponad 1,2 milionów ALL zostają objęci obowiązkiem dokonania rozliczenia.
 • Dotyczy to także podatników czerpiących dochody z różnych źródeł oraz chcących skorzystać z ewentualnych ulg podatkowych.
 • Należy mieć świadomość, że rezydenci podatkowi Albanii muszą się rozliczyć ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie.
 • Nierezydenci kraju rozliczają się wyłącznie z dochodów uzyskanych na terenie Albanii.

Status rezydencji mogą otrzymać osoby przebywające w Albanii ponad 183 dni w roku podatkowym. Kolejnym warunkiem może być posiadanie stałego zamieszkania w kraju, bądź centrum interesów osobistych w Albanii.

Szukasz pracy?

Lekka praca w Bieruniu, 3 zmiany

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bieruń
Dodana

Programista PLC

STERNEL Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Kiedy i jak należy złożyć deklaracje podatkowe?

Podatnicy w Albanii rozliczają się za zakończony rok podatkowy. Podobnie, jak w Polsce ten jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że rozpoczyna się 1 stycznia i kończy 31 grudnia. Właśnie ten okres ujmuje się w deklaracji podatkowej.

Centralne Biuro Administracji Podatkowej Albanii wymaga, aby deklaracje podatkowe złożyć do dnia 30 kwietnia następnego roku po zakończonym roku podatkowym. Zwłoka w przypadku obowiązku złożenia deklaracji może oznaczać naliczenie odsetek bądź kar.

Deklaracje podatkowe w Albanii:

 • Deklarację podatkową można złożyć fizycznie w oddziale urzędu skarbowego, ale preferuje się rozliczenie on-line.
 • Zarówno rezydenci, jak i nierezydenci mogą się zarejestrować w systemie internetowym pozwalającym w łatwy i szybki sposób wypełnić wszystkie dokumenty związane z kwestiami podatkowymi.
 • Na stronie Centralnego Biura Administracji Podatkowej Albanii można znaleźć zarówno system służący do rozliczeń, jak i ewentualne formularze do pobrania. Serwis urzędu skarbowego znajduje się pod adresem: https://www.tatime.gov.al
 • Podatnicy w systemie znajdą już wstępnie wypełnioną deklarację oraz informacje odnośnie wynagrodzeń i podatków pobieranych z wypłaty przez pracodawcę.
 • W przypadku czerpania dochodów z innych źródeł niż praca najemna należy posiadać stosowne dokumenty potwierdzające wpływy.
 • Skorzystanie z ulg będzie również wymagało posiadania rachunków potwierdzających prawo do uzyskania odpisów.
 • W przypadku ustalenia nadpłaty podatku na koncie podatnika można uzyskać zwrot podatku.
 • Trzeba jednak złożyć w terminie do 30 dni od złożenia deklaracji podatkowej specjalny wniosek o wypłatę nadpłaconego podatku.
 • Można też przekazać daną kwotę na poczet podatków z przyszłego roku.

Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w Albanii?

Albański urząd skarbowy przewidział kilka ulg podatkowych pozwalających między innymi obniżyć podstawę opodatkowania.

Ulgi podatkowe w Albanii:

 • Pierwszą i najważniejszą ulgą jest kwota wolna od podatku. W 2023 kwota wolna od podatku stanowi aż 600 000 ALL, jeżeli roczny dochód nie przekracza 600 000 ALL ;  420 000 ALL , gdy roczny dochód mieści się w przedziale od 600 000 ALL do 720 000 ALL ; I 360 000 ALL, gdy roczny dochód przekracza 720 000 ALL ;
 • Kolejny odpis może dotyczyć odsetek pożyczek zaciągniętych w celach edukacyjnych. Podatnik może zarówno odliczyć wydatki na własną edukację, jak i na naukę dzieci bądź osób pozostających pod opieką podatnika.
 • Podstawę opodatkowania można uszczuplić także przez wydatki na leczenie. Koszty medyczne nieobjęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym podlegają odpisowi. Dotyczy to wydatków na leczenie własne oraz dzieci bądź osób pozostających pod opieką podatnika.

Jaką metodą rozliczyć dochody z Albanii w Polsce?

Polskę i Albanię łączy wspólna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów. Zgodnie z jej postanowieniami nad Wisłą stosuje się metodę wyłączenia z progresją w celu rozliczenia albańskich dochodów. Co to oznacza?

Osoby pracujące w Albanii i pozostające rezydentami podatkowymi Polski muszą złożyć roczną deklarację PIT-36 z załącznikiem ZG. W tej należy wykazać dochód uzyskany z pracy w Albanii. Na szczęście wpływy zagraniczne nie podlegają opodatkowaniu. Umieszczamy je w deklaracji, ponieważ zostają wzięte pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej podatku dochodowego nakładanego na pozostałe dochody.

Rozliczenie się z albańskim urzędem skarbowym nie powinno być problemem. Wielu podatników nie ma w ogóle obowiązku składania deklaracji podatkowej. Warto jednak dbać o rozliczenie, ponieważ tylko w ten sposób można skorzystać z ewentualnych ulg podatkowych i otrzymać zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Podsumowanie:
 • Podatnicy zarabiający rocznie poniżej 2 milionów ALL i pracujący dla jednego pracodawcy nie mają obowiązku składania rocznej deklaracji podatkowej w Albanii, ponieważ pracodawca ma obowiązek złożenia deklaracji za pracownika.
 • Osoby przebywające w Albanii ponad 183 dni w roku podatkowym lub posiadające stałe zamieszkanie lub centrum interesów osobistych w Albanii mogą otrzymać status rezydencji.
 • Deklaracje podatkowe w Albanii należy złożyć do dnia 30 kwietnia następnego roku po zakończonym roku podatkowym, a zwłoka może skutkować naliczeniem odsetek lub kar.
 • Osoby pracujące w Albanii i będące rezydentami podatkowymi Polski muszą złożyć deklarację PIT-36 z załącznikiem ZG w celu rozliczenia albańskich dochodów, które zostaną uwzględnione przy wyliczeniu stawki procentowej podatku dochodowego nakładanego na pozostałe dochody.

To może Cię również zainteresować

Praca Albania

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Kilof

Kilof

Bardzo cenna wiedza dla pracodawców zatrudniających pracowników w Albanii. Teraz wiem, jakie są moje obowiązki w zakresie składania deklaracji podatkowych za swoich pracowników.
Środula

Środula

Zastanawiałam się, jakie są wymagania odnośnie statusu rezydencji w Albanii i teraz mam jasność w tej kwestii. Artykuł okazał się dla mnie bardzo pouczający.
Seba1

Seba1

Właśnie zaczęłam myśleć o wyjeździe za granicę w poszukiwaniu pracy, więc artykuł okazał się dla mnie bardzo pomocny w zapoznaniu się z systemem podatkowym w Albanii.
Iza20

Iza20

Nie sądzę, żeby zwykły pracownik miał jakiekolwiek pojęcie o albańskim systemie podatkowym, ale artykuł może okazać się przydatny dla osób pracujących w Albanii.
konrad

konrad

Warto jest poznać te wszystkie informacje na temat takiego kraju jakim jest Albania.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.