Praca za granicą

Podatek dochodowy w Chorwacji - stawki podatkowe

21 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

12 komentarzy
Podatek dochodowy w Chorwacji - stawki podatkowe
Wszystkie osoby legalnie zatrudnione w Chorwacji i czerpiące w tym kraju dochód muszą opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę za odprowadzenie odpowiednich składek odpowiada pracodawca. Stosowne składki są potrącane z wynagrodzenia pracownika i wpłacane na konto lokalnego urzędu skarbowego.

Pracownicy w Chorwacji muszą się mierzyć z dość wysoką stawką podatku. W 2019 roku władze zdecydowały się zmienić strukturę stawek podatkowych. Podatnicy mają możliwość odzyskania nadpłaconego podatku dochodowego, wykonując roczne rozliczenie z fiskusem.

Przed wyjazdem do pracy w Chorwacji warto się zapoznać z systemem podatkowym tego kraju. Znajomość swoich obowiązków oraz praw pozwoli lepiej się przygotować na funkcjonowanie w tym bałkańskim państwie. Sprawdźmy więc najważniejsze zagadnienia związane z podatkiem dochodowym w Chorwacji.

Ile procent wynosi stawka podatku dochodowego w Chorwacji?

W 2019 roku chorwackie władze zmodyfikowały stawki procentowe obowiązujące dla podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatek utrzymał formę progresywną, co oznacza, że jego wysokość rośnie wraz z wysokością dochodów.

Obecnie chorwacki urząd skarbowy stosuje dwie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stawki podatkowe w Chorwacji prezentują się następująco ze względu na dochód roczny:

  • od 0 do 47 780 EURO - 20%
  • od 47 780 EURO wzwyż - 30%

Dla ułatwienia ewentualnych wyliczeń warto podać, że przy uwzględnieniu miesięcznych zarobków graniczną kwotą dochodu jest 47 780  EURO. Poniżej tej kwoty obowiązuje stawka 20%, a powyżej 30%.

Szukasz pracy?
Dodana

Laborant/ka

AUDIT HR Sp. z o.o.

  • Gorzów Wielkopolski
Dodana
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Warto nadmienić, że niektóre miasta oraz gminy mogą naliczać dodatkowy podatek noszący nazwę Surfax. W zależności od regionu i miejscowości obciążenie wynosi od 0% do 18%. Jego wysokość zależy od wielkości miasta bądź gminy. Warto mieć ten fakt na uwadze wybierając miejsce pobytu w Chorwacji.

Składki potrącane z wynagrodzenia są wyliczane na podstawie rocznego rozliczenia. Pensję uszczupla się tylko o stawki wyliczone na podstawie dochodu z zatrudnienia. Natomiast przy rocznym rozliczeniu należy wykazać także inne dochody i opłacić za nie należny podatek.

Rezydenci i nierezydenci podatkowi w Chorwacji

Podobnie, jak w innych krajach rezydenci podatkowi Chorwacji muszą się rozliczyć z całego światowego dochodu, jaki uzyskują. Nierezydenci zaś umieszczają w deklaracji podatkowej tylko dochody uzyskiwane na terenie tego kraju.

Rezydentem podatkowym Chorwacji zostaje osoba, która posiada miejsce zamieszkania bądź miejsce stałego pobytu w Chorwacji. Co ciekawe osoba taka musi posiadać własne lub wynajęte mieszkanie bądź przebywać w danym regionie kraju przez 183 dni w ciągu dwóch kolejnych lat kalendarzowych. To interesująca zmiana względem innych krajów, gdzie do rezydencji liczy się okres jednego roku.

Jak się rozlicza podatki w Chorwacji?

Chorwacki urząd skarbowy wprowadził dość interesującą strukturę rozliczania podatków:

  • W zasadzie osoby czerpiące dochód z zatrudnienia nie są zobowiązane do składania rocznych zeznań podatkowych. Fiskus sam po zakończeniu roku podatkowego przeprowadza procedurę rocznej oceny PIT i informuje podatników o ewentualnych nadpłatach bądź niedopłatach podatku.
  • Osoby czerpiące dochód z samozatrudnienia bądź pozyskujące inny dochód rozliczają się z urzędem skarbowym po zakończeniu roku podatkowego. Ten w Chorwacji jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.
  • Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej spoczywa także na marynarzach, o czym warto pamiętać, podejmując pracę na chorwackiej jednostce pływającej.

Stosowne deklaracje DOH należy składać do końca lutego następnego roku po rozliczanym roku podatkowym. Podatnicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą składać do urzędu skarbowego wnioski o skorzystanie z ulg podatkowych i zasiłków. W takiej sytuacji muszą do końca lutego wypełnić i wysłać formularz ZPP-DOH. W przypadku czerpania dochodów zagranicznych, z których należy się rozliczyć, trzeba do 31 stycznia złożyć formularz INO-DOH.

Urząd skarbowy dokonuje rozliczenia podatkowego i wydaje decyzje od kwietnia do końca roku. Podatnicy w przypadku niedopłaty podatku mają obowiązek opłacenia zaległości w terminie 15 dni od otrzymywania decyzji podatkowej.

Jak rozliczyć dochody z Chorwacji w Polsce?

Osoby pracujące w Chorwacji, które muszą się rozliczyć z polskim fiskusem, powinny wykazać w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG dochód zagraniczny. Szczęśliwie nie muszą się one obawiać podwójnego opodatkowania chorwackich zarobków.

Polskę i Chorwację łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na jej mocy kraje stosują przy rozliczeniu podatków tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Zakłada ona, że dochód zagraniczny nie zostaje opodatkowany, ale jest wzięty pod uwagę przy wyliczeniu stawek procentowych dla pozostałych dochodów. Tak, więc za dochody z Chorwacji nie zapłacimy podatku dochodowego w Polsce, ale wpłyną one na stawkę opodatkowania pozostałych dochodów.

Chorwacja ma dość wysokie podatki, ale podatnicy mają możliwość starania się o pewne ulgi. Nie trzeba się też przejmować nadmiernymi obowiązkami przed chorwackim fiskusem, a w Polsce nie grozi podwójny podatek dochodowy.

Podsumowanie:
  • Chorwacki system podatkowy zakłada progresywną stawkę podatku dochodowego rosnącą wraz z wysokością dochodu. Obecnie w Chorwacji obowiązują dwie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych, wynoszące 24% dla dochodów poniżej 30 000 HRK i 36% dla wyższych.
  • Istnieje również możliwość naliczania dodatkowego podatku, Surfax, przez niektóre miasta i gminy, którego wysokość zależy od wielkości miasta bądź gminy.
  • Rezydenci i nierezydenci podatkowi w Chorwacji muszą składać odpowiednie deklaracje podatkowe, a rezydentem podatkowym Chorwacji staje się osoba, która posiada miejsce zamieszkania bądź miejsce stałego pobytu w kraju od co najmniej 183 dni w ciągu dwóch kolejnych lat kalendarzowych.
  • Dla osób pracujących w Chorwacji, które muszą się rozliczyć z polskim fiskusem, istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, dzięki której dochody zagraniczne nie zostaną opodatkowane w Polsce, ale będą brane pod uwagę przy wyliczaniu stawek procentowych dla pozostałych dochodów.

To może Cię również zainteresować

Praca Chorwacja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

12 komentarzy

Lewy

Lewy

Bardzo ważne informacje dotyczące rozliczania podatków w Chorwacji. Artykuł dobrze wyjaśnia, jakie formularze należy wypełnić i jakie terminy trzeba przestrzegać. To na pewno przydatne dla osób, które szukają pracy w tym kraju.
Sonia

Sonia

Ciekawe, że w Chorwacji rezydenci podatkowi muszą się rozliczyć z całego światowego dochodu, jaki uzyskują. To z pewnością istotna informacja dla pracodawców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w tym kraju.
Harenda

Harenda

Bardzo dobry artykuł, który wyjaśnia, jak właściwie działa system podatkowy w Chorwacji. Dzięki niemu łatwiej będzie nam się przygotować do pracy w tym kraju i uniknąć problemów z fiskusem.
Stanisław

Stanisław

Warto pamiętać, że w Chorwacji składki potrącane z wynagrodzenia są wyliczane na podstawie rocznego rozliczenia. To ważna wskazówka dla pracodawców, którzy zatrudniają pracowników w tym kraju.
Dragon

Dragon

Ciekawe, że stawka podatku dochodowego w Chorwacji utrzymała swój charakter progresywny. To może oznaczać wyższe podatki dla osób o wyższych dochodach. Z drugiej strony warto wiedzieć, że można staraniać się o ulgi.
Lidia

Lidia

Bardzo interesujące, że musimy składać stosowne deklaracje DOH do końca lutego następnego roku. Powinniśmy to mieć na uwadze, żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Artykuł z pewnością daje nam wskazówki, jak postępować w tym zakresie.
Jurek

Jurek

Dobrze, że artykuł wyjaśnia, jakie warunki trzeba spełnić, żeby stać się rezydentem podatkowym Chorwacji. To ważne dla osób, które chcą rozpocząć pracę w tym kraju. Wszystko wydaje się dość skomplikowane, ale na szczęście artykuł dobrze to objaśnia.
Darek

Darek

w artykule w podsumowaniu podano inny prog podatkowy dla zarobkow nizszych 24% (HRC) niz na poczatku artykułu 20% (Euro). Ile w takim razie wynosi najniższy prog podatkowy w 2023r i w jakiej walucie jest rozliczany?
Siomara

Siomara

Ciekawe, że w niektórych miastach i gminach Chorwacji naliczany jest dodatkowy podatek Surfax. To warto pamiętać, zwłaszcza jeśli prowadzimy działalność gospodarczą w tym kraju. Artykuł daje ważne wskazówki w tym zakresie.
Laura

Laura

Bardzo przydatne informacje, szczególnie dla zagranicznych pracowników. Dobrze, że artykuł pokazuje, w jaki sposób rozliczać dochody w Chorwacji i jak to wpłynie na rozliczenie podatkowe w Polsce.
Lucyna P

Lucyna P

Ciekawe, że Chorwacja łączy siły z Polską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. To bardzo dobrze, bo ten problem bywa trudny do rozwiązania. Szkoda jednak, że Chorwacja ma dość wysokie podatki, bo to może zniechęcać do pracy w tym kraju.
Yac

Yac

A co z chorwackim ZUSem?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.