!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Podatek dochodowy w Chorwacji - stawki podatkowe

2 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

1 komentarz

Podatek dochodowy w Chorwacji - stawki podatkowe
Wszystkie osoby legalnie zatrudnione w Chorwacji i czerpiące w tym kraju dochód muszą opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę za odprowadzenie odpowiednich składek odpowiada pracodawca. Stosowne składki są potrącane z wynagrodzenia pracownika i wpłacane na konto lokalnego urzędu skarbowego.

Pracownicy w Chorwacji muszą się mierzyć z dość wysoką stawką podatku. W 2019 roku władze zdecydowały się zmienić strukturę stawek podatkowych. Podatnicy mają możliwość odzyskania nadpłaconego podatku dochodowego wykonując roczne rozliczenie z fiskusem.

Przed wyjazdem do pracy w Chorwacji warto się zapoznać z systemem podatkowym tego kraju. Znajomość swoich obowiązków oraz praw pozwoli lepiej się przygotować na funkcjonowanie w tym bałkańskim państwie. Sprawdźmy więc najważniejsze zagadnienia związane z podatkiem dochodowym w Chorwacji.

Ile procent wynosi stawka podatku dochodowego w Chorwacji?

W 2019 roku chorwackie władze zmodyfikowały stawki procentowe obowiązujące dla podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatek utrzymał formę progresywną, co oznacza, że jego wysokość rośnie wraz z wysokością dochodów.

Obecnie chorwacki urząd skarbowy stosuje dwie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stawki podatkowe w Chorwacji prezentują się następująco ze względu na dochód roczny:

  • od 0 do 360 000 HRK - 24%
  • od 360 001 HKR wzwyż - 36%

Dla ułatwienia ewentualnych wyliczeń warto podać, że przy uwzględnieniu miesięcznych zarobków graniczną kwotą dochodu jest 30 000 HRK. Poniżej tej kwoty obowiązuje stawka 24%, a powyżej 36%.

Warto nadmienić, że niektóre miasta oraz gminy mogą naliczać dodatkowy podatek noszący nazwę Surfax. W zależności od regionu i miejscowości obciążenie wynosi od 0% do 18%. Jego wysokość zależy od wielkości miasta bądź gminy. Warto mieć ten fakt na uwadze wybierając miejsce pobytu w Chorwacji.

Składki potrącane z wynagrodzenia są wyliczane na podstawie rocznego rozliczenia. Pensję uszczupla się tylko o stawki wyliczone na podstawie dochodu z zatrudnienia. Natomiast przy rocznym rozliczeniu należy wykazać także inne dochody i opłacić za nie należny podatek.

Rezydenci i nierezydenci podatkowi w Chorwacji

Podobnie, jak w innych krajach rezydenci podatkowi Chorwacji muszą się rozliczyć z całego światowego dochodu, jaki uzyskują. Nierezydenci zaś umieszczają w deklaracji podatkowej tylko dochody uzyskiwane na terenie tego kraju.

Rezydentem podatkowym Chorwacji zostaje osoba, która posiada miejsce zamieszkania bądź miejsce stałego pobytu w Chorwacji. Co ciekawe osoba taka musi posiadać własne lub wynajęte mieszkanie bądź przebywać w danym regionie kraju przez 183 dni w ciągu dwóch kolejnych lat kalendarzowych. To interesująca zmiana względem innych krajów, gdzie do rezydencji liczy się okres jednego roku.

Jak się rozlicza podatki w Chorwacji?

Chorwacki urząd skarbowy wprowadził dość interesującą strukturę rozliczania podatków:

  • W zasadzie osoby czerpiące dochód z zatrudnienia nie są zobowiązane do składania rocznych zeznań podatkowych. Fiskus sam po zakończeniu roku podatkowego przeprowadza procedurę rocznej oceny PIT i informuje podatników o ewentualnych nadpłatach bądź niedopłatach podatku.
  • Osoby czerpiące dochód z samozatrudnienia bądź pozyskujące inny dochód rozliczają się z urzędem skarbowym po zakończeniu roku podatkowego. Ten w Chorwacji jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.
  • Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej spoczywa także na marynarzach, o czym warto pamiętać, podejmując pracę na chorwackiej jednostce pływającej.

Stosowne deklaracje DOH należy składać do końca lutego następnego roku po rozliczanym roku podatkowym. Podatnicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą składać do urzędu skarbowego wnioski o skorzystanie z ulg podatkowych i zasiłków. W takiej sytuacji muszą do końca lutego wypełnić i wysłać formularz ZPP-DOH. W przypadku czerpania dochodów zagranicznych, z których należy się rozliczyć, trzeba do 31 stycznia złożyć formularz INO-DOH.

Urząd skarbowy dokonuje rozliczenia podatkowego i wydaje decyzje od kwietnia do końca roku. Podatnicy w przypadku niedopłaty podatku mają obowiązek opłacenia zaległości w terminie 15 dni od otrzymywania decyzji podatkowej.

Jak rozliczyć dochody z Chorwacji w Polsce?

Osoby pracujące w Chorwacji, które muszą się rozliczyć z polskim fiskusem, powinny wykazać w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG dochód zagraniczny. Szczęśliwie nie muszą się one obawiać podwójnego opodatkowania chorwackich zarobków.

Polskę i Chorwację łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na jej mocy kraje stosują przy rozliczeniu podatków tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Zakłada ona, że dochód zagraniczny nie zostaje opodatkowany, ale jest wzięty pod uwagę przy wyliczeniu stawek procentowych dla pozostałych dochodów. Tak, więc za dochody z Chorwacji nie zapłacimy podatku dochodowego w Polsce, ale wpłyną one na stawkę opodatkowania pozostałych dochodów.

Chorwacja ma dość wysokie podatki, ale podatnicy mają możliwość starania się o pewne ulgi. Nie trzeba się też przejmować nadmiernymi obowiązkami przed chorwackim fiskusem, a w Polsce nie grozi podwójny podatek dochodowy.

To może Cię również zainteresować

Praca Chorwacja

Podziel się

1 komentarz

Yac

Yac

A co z chorwackim ZUSem?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.