Podatek dochodowy w Chorwacji - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Chorwacji - stawki podatkowe
Wszystkie osoby legalnie zatrudnione w Chorwacji i czerpiące w tym kraju dochód muszą opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę za odprowadzenie odpowiednich składek odpowiada pracodawca. Stosowne składki są potrącane z wynagrodzenia pracownika i wpłacane na konto lokalnego urzędu skarbowego.

Pracownicy w Chorwacji muszą się mierzyć z dość wysoką stawką podatku. W 2019 roku władze zdecydowały się zmienić strukturę stawek podatkowych. Podatnicy mają możliwość odzyskania nadpłaconego podatku dochodowego wykonując roczne rozliczenie z fiskusem.

Przed wyjazdem do pracy w Chorwacji warto się zapoznać z systemem podatkowym tego kraju. Znajomość swoich obowiązków oraz praw pozwoli lepiej się przygotować na funkcjonowanie w tym bałkańskim państwie. Sprawdźmy więc najważniejsze zagadnienia związane z podatkiem dochodowym w Chorwacji.

Ile procent wynosi stawka podatku dochodowego w Chorwacji?

W 2019 roku chorwackie władze zmodyfikowały stawki procentowe obowiązujące dla podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatek utrzymał formę progresywną, co oznacza, że jego wysokość rośnie wraz z wysokością dochodów.

Obecnie chorwacki urząd skarbowy stosuje dwie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stawki podatkowe w Chorwacji prezentują się następująco ze względu na dochód roczny:

  • od 0 do 360 000 HRK - 24%
  • od 360 001 HKR wzwyż - 36%

Dla ułatwienia ewentualnych wyliczeń warto podać, że przy uwzględnieniu miesięcznych zarobków graniczną kwotą dochodu jest 30 000 HRK. Poniżej tej kwoty obowiązuje stawka 24%, a powyżej 36%.

Warto nadmienić, że niektóre miasta oraz gminy mogą naliczać dodatkowy podatek noszący nazwę Surfax. W zależności od regionu i miejscowości obciążenie wynosi od 0% do 18%. Jego wysokość zależy od wielkości miasta bądź gminy. Warto mieć ten fakt na uwadze wybierając miejsce pobytu w Chorwacji.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Chorwacja

Składki potrącane z wynagrodzenia są wyliczane na podstawie rocznego rozliczenia. Pensję uszczupla się tylko o stawki wyliczone na podstawie dochodu z zatrudnienia. Natomiast przy rocznym rozliczeniu należy wykazać także inne dochody i opłacić za nie należny podatek.

Rezydenci i nierezydenci podatkowi w Chorwacji

Podobnie, jak w innych krajach rezydenci podatkowi Chorwacji muszą się rozliczyć z całego światowego dochodu, jaki uzyskują. Nierezydenci zaś umieszczają w deklaracji podatkowej tylko dochody uzyskiwane na terenie tego kraju.

Rezydentem podatkowym Chorwacji zostaje osoba, która posiada miejsce zamieszkania bądź miejsce stałego pobytu w Chorwacji. Co ciekawe osoba taka musi posiadać własne lub wynajęte mieszkanie bądź przebywać w danym regionie kraju przez 183 dni w ciągu dwóch kolejnych lat kalendarzowych. To interesująca zmiana względem innych krajów, gdzie do rezydencji liczy się okres jednego roku.

Jak się rozlicza podatki w Chorwacji?

Chorwacki urząd skarbowy wprowadził dość interesującą strukturę rozliczania podatków:

  • W zasadzie osoby czerpiące dochód z zatrudnienia nie są zobowiązane do składania rocznych zeznań podatkowych. Fiskus sam po zakończeniu roku podatkowego przeprowadza procedurę rocznej oceny PIT i informuje podatników o ewentualnych nadpłatach bądź niedopłatach podatku.
  • Osoby czerpiące dochód z samozatrudnienia bądź pozyskujące inny dochód rozliczają się z urzędem skarbowym po zakończeniu roku podatkowego. Ten w Chorwacji jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.
  • Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej spoczywa także na marynarzach, o czym warto pamiętać, podejmując pracę na chorwackiej jednostce pływającej.

Stosowne deklaracje DOH należy składać do końca lutego następnego roku po rozliczanym roku podatkowym. Podatnicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą składać do urzędu skarbowego wnioski o skorzystanie z ulg podatkowych i zasiłków. W takiej sytuacji muszą do końca lutego wypełnić i wysłać formularz ZPP-DOH. W przypadku czerpania dochodów zagranicznych, z których należy się rozliczyć, trzeba do 31 stycznia złożyć formularz INO-DOH.

Urząd skarbowy dokonuje rozliczenia podatkowego i wydaje decyzje od kwietnia do końca roku. Podatnicy w przypadku niedopłaty podatku mają obowiązek opłacenia zaległości w terminie 15 dni od otrzymywania decyzji podatkowej.

Jak rozliczyć dochody z Chorwacji w Polsce?

Osoby pracujące w Chorwacji, które muszą się rozliczyć z polskim fiskusem, powinny wykazać w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG dochód zagraniczny. Szczęśliwie nie muszą się one obawiać podwójnego opodatkowania chorwackich zarobków.

Polskę i Chorwację łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na jej mocy kraje stosują przy rozliczeniu podatków tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Zakłada ona, że dochód zagraniczny nie zostaje opodatkowany, ale jest wzięty pod uwagę przy wyliczeniu stawek procentowych dla pozostałych dochodów. Tak, więc za dochody z Chorwacji nie zapłacimy podatku dochodowego w Polsce, ale wpłyną one na stawkę opodatkowania pozostałych dochodów.

Chorwacja ma dość wysokie podatki, ale podatnicy mają możliwość starania się o pewne ulgi. Nie trzeba się też przejmować nadmiernymi obowiązkami przed chorwackim fiskusem, a w Polsce nie grozi podwójny podatek dochodowy.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Chorwacji - stawki podatkowe
Ocena: 5, liczba głosów: 21

Opinie

Yac
2021-06-20, 12:09
A co z chorwackim ZUSem?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.