Praca za granicą

Zwrot podatku z Chorwacji - rozliczenie dochodów w Polsce

21 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

8 komentarzy
Zwrot podatku z Chorwacji - rozliczenie dochodów w Polsce
Osoby zarabiające na terenie Chorwacji są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę sprawa wygląda dość prosto i o odprowadzenie odpowiednich składek na poczet podatku dochodowego oraz ubezpieczeń społecznych dba pracodawca. Te są potrącane z wynagrodzenia brutto pracownika i przekazywane na konto urzędu skarbowego.

Zgodnie z chorwackim prawem co roku dokonuje się rozliczenia podatkowego, które wykazuje czy dany podatnik nie ma nadpłaty bądź niedopłaty podatku dochodowego. Co ciekawe w Chorwacji większość pracowników nie musi samodzielnie składać zeznań podatkowych. Warto jednak zadbać o własne rozliczenie jeżeli chce się skorzystać z pewnych ulg podatkowych. W pewnych sytuacjach należy także złożyć stosowne zeznania podatkowe.

Wyjeżdżając do Chorwacji w celu zarobkowym, warto się zapoznać ze swoimi obowiązkami i prawami podatkowymi. Przyjrzyjmy się bliżej temu, w jaki sposób należy rozliczyć podatek oraz uzyskać jego zwrot.

Kto i kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe w Chorwacji?

Rozliczenie podatkowe w Chorwacji dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego. Ten jest podobnie, jak w Polsce tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Chorwacki fiskus nie wymaga jednak składania deklaracji przez wszystkich podatników. W tej kwestii system podatkowy pozostaje bardzo wygodny dla sporej części osób pracujących w tym bałkańskim państwie.

Kogo dotyczy obowiązek złożenia zeznania podatkowego w Chorwacji?

  • Obowiązek złożenia zeznania podatkowego mają osoby samozatrudnione oraz uzyskujące w rozliczanym roku podatkowym dochód nie tylko z tytułu zatrudnienia.
  • Warto też nadmienić, że obowiązkiem objęto marynarzy pracujących na statkach należących do chorwackich armatorów.

Co z rozliczeniem osób zatrudnionych na umowę o pracę w Chorwacji?

Urząd skarbowy w Chorwacji po zakończeniu roku podatkowego przeprowadza samodzielnie ocenę PIT podatników. Fiskus sprawdza, czy składki zostały odpowiednio wpłacone i czy na koncie podatnika nie ma nadpłaty bądź niedopłaty. Następnie wydaje decyzje podatkowe, po czym przekazuje je podatnikom. Proces rozpoczyna się w kwietniu i może potrwać nawet do końca roku. Osoby, które otrzymały decyzję, a w niej zawarto informację o niedopłacie, muszą uregulować płatność do 15 dni od poznania decyzji.

Podatnicy mają możliwość starania się o różne odpisy podatkowe. W takim przypadku muszą złożyć stosowny wniosek po zakończeniu roku podatkowego. Rezydenci podatkowi Chorwacji czerpiący dochód zagraniczny muszą złożyć formularz INO-DOH do 31 stycznia następnego roku po zakończonym roku podatkowym. Podatnicy na samozatrudnieniu powinni złożyć deklarację DOH do końca lutego. Podobnie osoby zatrudnione na umowę o pracę, które chcą się starać o ulgi podatkowe i zasiłki obniżające podstawę opodatkowania powinny złożyć do końca lutego deklarację ZPP-DOH.

Chorwackie dokumenty i certyfikaty

W tym miejscu warto zaznaczyć, że rezydenci Chorwacji muszą się rozliczać ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na świecie. Rezydentami mogą zostać osoby mające miejsce zamieszkania bądź miejsce stałego pobytu w Chorwacji w okresie 183 dni na przestrzeni dwóch kolejnych lat. To ciekawa sytuacja, ponieważ w większości krajów statusem rezydencji obejmuje się osoby przebywające na terenie kraju 183 dni w czasie 12 miesięcy. Nierezydenci rozliczają się jedynie z dochodów uzyskiwanych na terenie Chorwacji.

Na jakie ulgi podatkowe można liczyć w Chorwacji?

Wszyscy podatnicy w Chorwacji korzystają z kwoty wolnej od podatku nazywanej zasiłkiem osobistym.

Jaka jest wysokość kwoty wolnej od podatku w Chorwacji?

  • Władze kraju w 2023 roku podniosły tę ulgę do 530 EURO miesięcznie.
  • W efekcie rocznie kwota wolna od podatku wyniesie 6.360 EURO rocznie.

Urząd skarbowy przewidział także dodatkowe odpisy z tytułu na przykład utrzymania członków rodziny - 232 EURO, czy utrzymania dzieci: przy jednym dziecku będzie to 232 EURO, przy dwóch 332 EURO, przy trzech 465 EURO.

Z wynagrodzenia brutto można odliczyć także obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, płacone w Chorwacji bądź innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Podatnicy mogą także skorzystać z dodatkowych ulg od darowizn czy odpisów na dzieci. Opodatkowaniu nie podlegają także różne dodatki wypłacane pracownikom przez pracodawcę.

Bez podwójnego podatku dochodowego za chorwacki dochód w Polsce

Polacy pracujący w Chorwacji i będący polskimi rezydentami podatkowymi muszą się rozliczyć przed rodzimym fiskusem. Składając deklarację PIT-36 z załącznikiem ZG należy wykazać dochód z Chorwacji. Nie należy się jednak bać podwójnego opodatkowania.

Polska i Chorwacja zawarły umowę, na mocy której stosuje się rozliczenie tak zwaną metodą wyłączenia z progresją. Na czym ona polega? Podatnik wykazuje zagraniczny dochód, w tym przypadku uzyskany w Chorwacji. Ten nie zostaje opodatkowany, ale jest brany pod uwagę przy ustalaniu stawki procentowej dla pozostałych dochodów opodatkowanych w Polsce.

Jak widać rozliczenie podatku w Chorwacji może się dosłownie dokonać samo. Oczywiście w przypadku uprawnienia do skorzystania z pewnych ulg warto pamiętać o złożeniu odpowiedniego wniosku.

Podsumowanie:
  • Rozliczenie podatkowe w Chorwacji odbywa się po zakończeniu roku podatkowego i nie wszyscy podatnicy muszą składać deklaracje podatkowe.
  • Podatnicy powinni złożyć stosowne deklaracje lub wnioski w celu uzyskania różnych odpisów i ulg podatkowych.
  • Rezydenci podatkowi Chorwacji muszą rozliczać wszystkie dochody uzyskiwane na świecie, a status rezydencji można osiągnąć po przebyciu 183 dni w okresie dwóch kolejnych lat.
  • Polacy pracujący w Chorwacji i będący polskimi rezydentami podatkowymi mogą uniknąć podwójnego opodatkowania dzięki umowie między Polską a Chorwacją i stosowaniu metody wyłączenia z progresją.

To może Cię również zainteresować

Praca Chorwacja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Grzesiek

Grzesiek

Interesujący artykuł na temat podatków w Chorwacji, choć to nie dla mnie w tej chwili pasuje. Mam jednak nadzieję, że informacje te będą przydatne dla każdego planującego wyjazd do tego kraju.
grzegorz

grzegorz

Dobrze, że artykuł porusza kwestię podwójnego opodatkowania dochodów w Polsce i Chorwacji. To bardzo ważne szczegóły, o których pracownikom, również tym ode mnie, warto poinformować.
Samira

Samira

Bardzo ważna informacja o tym, że rezydenci Chorwacji muszą się rozliczać ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na świecie. Wiadomość ta na pewno zainteresuje wiele osób planujących wyjazd do tego kraju.
Agata

Agata

Często słyszę, że emigracja do Chorwacji może być dobrym rozwiązaniem, ale wiele osób boi się skomplikowanego systemu podatkowego. Dzięki temu artykułowi poszukiwanie pracy za granicą może być łatwiejsze.
HANDLOWIEC

HANDLOWIEC

Bardzo przydatny artykuł, zwłaszcza że zatrudniam pracowników w Chorwacji. Teraz będę miał większą wiedzę na temat rozliczania podatków i będę mógł pomóc swoim pracownikom w tej kwestii.
Amanta

Amanta

I tak nie wyjadę do Chorwacji, więc informacje na temat podatków w tym kraju nie mają dla mnie większego znaczenia. Mam nadzieję, że trudna sytuacja na rynku pracy w Polsce się zmieni.
Renata

Renata

Dzięki za informacje na temat podatków w Chorwacji. Może ktoś powiedzieć, jakie tam są możliwości znalezienia pracy, jeśli nie znam języka chorwackiego?
Thomekzuo

Thomekzuo

Bardzo ciekawy artykuł, szczególnie dla mnie jako pracownika zainteresowanego wyjazdem do Chorwacji w celach zarobkowych. Dzięki temu artykułowi mogę przygotować się lepiej i poznać swoje prawa podatkowe.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.