!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Zwrot podatku z Chorwacji - rozliczenie dochodów w Polsce

2 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

0 komentarzy

Zwrot podatku z Chorwacji - rozliczenie dochodów w Polsce
Osoby zarabiające na terenie Chorwacji są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę sprawa wygląda dość prosto i o odprowadzenie odpowiednich składek na poczet podatku dochodowego oraz ubezpieczeń społecznych dba pracodawca. Te są potrącane z wynagrodzenia brutto pracownika i przekazywane na konto urzędu skarbowego.

Zgodnie z chorwackim prawem co roku dokonuje się rozliczenia podatkowego, które wykazuje czy dany podatnik nie ma nadpłaty bądź niedopłaty podatku dochodowego. Co ciekawe w Chorwacji większość pracowników nie musi samodzielnie składać zeznań podatkowych. Warto jednak zadbać o własne rozliczenie jeżeli chce się skorzystać z pewnych ulg podatkowych. W pewnych sytuacjach należy także złożyć stosowne zeznania podatkowe.

Wyjeżdżając do Chorwacji w celu zarobkowym, warto się zapoznać ze swoimi obowiązkami i prawami podatkowymi. Przyjrzyjmy się bliżej temu, w jaki sposób należy rozliczyć podatek oraz uzyskać jego zwrot.

Kto i kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe w Chorwacji?

Rozliczenie podatkowe w Chorwacji dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego. Ten jest podobnie, jak w Polsce tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Chorwacki fiskus nie wymaga jednak składania deklaracji przez wszystkich podatników. W tej kwestii system podatkowy pozostaje bardzo wygodny dla sporej części osób pracujących w tym bałkańskim państwie.

Kogo dotyczy obowiązek złożenia zeznania podatkowego w Chorwacji?

  • Obowiązek złożenia zeznania podatkowego mają osoby samozatrudnione oraz uzyskujące w rozliczanym roku podatkowym dochód nie tylko z tytułu zatrudnienia.
  • Warto też nadmienić, że obowiązkiem objęto marynarzy pracujących na statkach należących do chorwackich armatorów.

Co z rozliczeniem osób zatrudnionych na umowę o pracę w Chorwacji?

Urząd skarbowy w Chorwacji po zakończeniu roku podatkowego przeprowadza samodzielnie ocenę PIT podatników. Fiskus sprawdza, czy składki zostały odpowiednio wpłacone i czy na koncie podatnika nie ma nadpłaty bądź niedopłaty. Następnie wydaje decyzje podatkowe, po czym przekazuje je podatnikom. Proces rozpoczyna się w kwietniu i może potrwać nawet do końca roku. Osoby, które otrzymały decyzję, a w niej zawarto informację o niedopłacie, muszą uregulować płatność do 15 dni od poznania decyzji.

Podatnicy mają możliwość starania się o różne odpisy podatkowe. W takim przypadku muszą złożyć stosowny wniosek po zakończeniu roku podatkowego. Rezydenci podatkowi Chorwacji czerpiący dochód zagraniczny muszą złożyć formularz INO-DOH do 31 stycznia następnego roku po zakończonym roku podatkowym. Podatnicy na samozatrudnieniu powinni złożyć deklarację DOH do końca lutego. Podobnie osoby zatrudnione na umowę o pracę, które chcą się starać o ulgi podatkowe i zasiłki obniżające podstawę opodatkowania powinny złożyć do końca lutego deklarację ZPP-DOH.

Chorwackie dokumenty i certyfikaty

W tym miejscu warto zaznaczyć, że rezydenci Chorwacji muszą się rozliczać ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na świecie. Rezydentami mogą zostać osoby mające miejsce zamieszkania bądź miejsce stałego pobytu w Chorwacji w okresie 183 dni na przestrzeni dwóch kolejnych lat. To ciekawa sytuacja, ponieważ w większości krajów statusem rezydencji obejmuje się osoby przebywające na terenie kraju 183 dni w czasie 12 miesięcy. Nierezydenci rozliczają się jedynie z dochodów uzyskiwanych na terenie Chorwacji.

Na jakie ulgi podatkowe można liczyć w Chorwacji?

Wszyscy podatnicy w Chorwacji korzystają z kwoty wolnej od podatku nazywanej zasiłkiem osobistym.

Jaka jest wysokość kwoty wolnej od podatku w Chorwacji?

  • Władze kraju w 2020 roku podniosły tę ulgę do 4 000 HRK miesięcznie.
  • W efekcie rocznie kwota wolna od podatku wyniesie 48 000 HRK, czyli w przeliczeniu ponad 27 000 zł.

Urząd skarbowy przewidział także dodatkowe odpisy z tytułu na przykład utrzymania członków rodziny. Ulga wchodzi w życie jeżeli utrzymywany członek rodziny zarabia rocznie nie więcej niż 15 000 HRK. Z wynagrodzenia brutto można odliczyć także obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, płacone w Chorwacji bądź innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Podatnicy mogą także skorzystać z dodatkowych ulg od darowizn czy odpisów na dzieci. Opodatkowaniu nie podlegają także różne dodatki wypłacane pracownikom przez pracodawcę.

Bez podwójnego podatku dochodowego za chorwacki dochód w Polsce

Polacy pracujący w Chorwacji i będący polskimi rezydentami podatkowymi muszą się rozliczyć przed rodzimym fiskusem. Składając deklarację PIT-36 z załącznikiem ZG należy wykazać dochód z Chorwacji. Nie należy się jednak bać podwójnego opodatkowania.

Polska i Chorwacja zawarły umowę, na mocy której stosuje się rozliczenie tak zwaną metodą wyłączenia z progresją. Na czym ona polega? Podatnik wykazuje zagraniczny dochód, w tym przypadku uzyskany w Chorwacji. Ten nie zostaje opodatkowany, ale jest brany pod uwagę przy ustalaniu stawki procentowej dla pozostałych dochodów opodatkowanych w Polsce.

Jak widać rozliczenie podatku w Chorwacji może się dosłownie dokonać samo. Oczywiście w przypadku uprawnienia do skorzystania z pewnych ulg warto pamiętać o złożeniu odpowiedniego wniosku.

To może Cię również zainteresować

Praca Chorwacja

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.