Twoje wsparcie w rekrutacji

Zarobki Bułgaria - ile można zarobić w Bułgarii?

Zarobki Bułgaria - ile można zarobić w Bułgarii?
Coraz więcej osób szukających pracy za granicą chce też zmienić klimat na mniej mroźny. Oczy emigrantów zwracają się więc ku różnym regionom, jak choćby Bałkany. Bułgaria może się wydawać klimatycznie atrakcyjna. Co więcej, jest to kraj gdzie koszta zatrudnienia oraz podatki są najniższe w całej Unii Europejskiej. Czy za tym idą dobre płace?

Niestety kwestia wynagrodzeń nie jest już tak kolorowa. Wynagrodzenia w Bułgarii stoją na dość niskim poziomie i to może większość osób zniechęcić przed przeprowadzką. Mimo iż władze kraju regularnie podnoszą płacę minimalną, to średnie zarobki rosną dość wolno. W efekcie niewiele firm poszukuje pracowników zagranicznych. Przyjrzyjmy się więc możliwościom zarobku, jakie stoją przed osobami chcącymi pracować w Bułgarii.

Dla kogo praca w Bułgarii?

Bułgarski rynek pracy chłonie głównie pracowników niższego szczebla. W kraju nie działa zbyt wiele dużych, nowoczesnych korporacji. Rozwój turystyczny sprawia, że pracę mogą dość łatwo znaleźć kelnerzy, kucharze oraz pracownicy kurortów wypoczynkowych. Turystyka w tym kraju się ciągle rozwija i podjęcie pracy sezonowej w jednym z kurortów może być ciekawą przygodą. Hotele i lokale rozrywkowe nie oferują dużych zarobków, ale można połączyć zbieranie doświadczenia z podróżą do nowego miejsca.

Lokalne przedsiębiorstwa poszukują osób do pracy w przemyśle wydobywczym oraz przetwórczym. Górnicy i wykwalifikowani operatorzy sprzętu górniczego mogą liczyć na atrakcyjne zatrudnienie. Duże znaczenie w kraju ma rolnictwo, a co za tym idzie, jest duże zapotrzebowanie na rolników, ogrodników i hodowców zarówno do pracy stałej, jak i sezonowej. Bułgaria nie daje dużych możliwości budowy wielkiej kariery w korporacjach. Firmy zdają sobie sprawę, że przez niskie zarobki nie są atrakcyjne dla fachowców z pozostałych części Europy.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Bułgaria

Minimalna płaca w Bułgarii - daleko za państwami UE

Odgórnie regulowane minimalne wynagrodzenie ma znaczący wpływ na większość rynków pracy. To minimalne stawki wpływają na kształtowanie się średnich zarobków i nie inaczej jest w Bułgarii. Władze kraju co roku ustalają obowiązujące najniższe stawki godzinowe oraz miesięczne.

W 2020 roku bułgarskie władze wprowadziły nowe stawki:

 • Według regulacji prawnych pracownik najniższego szczebla nie może otrzymać mniej niż 3,66 BGN (lwy bułgarskie) na godzinę.
 • Miesięczne wynagrodzenie nie może być niższe niż 610 BGN.
 • W przeliczeniu daje nam to kwotę niespełna 1343 zł.

Jak widać, płaca minimalna jest zdecydowanie niższa niż w Polsce. Niski podatek dochodowy może w tym wypadku nie przeważać na korzyść wyprowadzki do Bułgarii. Przyjrzyjmy się jednak, ile średnio zarabia się w tym bałkańskim państwie.

Warto odnotować, że standardowy tydzień pracy trwa 40 godzin, a dziennie pracuje się 8 godzin. W związku z długimi przerwami w wielu firmach czas pracy może się przeciągnąć do 9 godzin.

Ile średnio zarabiają pracownicy w Bułgarii?

Minimalne wynagrodzenie w Bułgarii jest bardzo niskie, ale nie oznacza to, że wszyscy zarabiają tak mało. Ostatnie raporty Narodowego Instytutu Statystycznego Bułgarii donoszą, że średnie zarobki osób zatrudnionych na umowę o pracę wyniosły około 1 266 BGN. Zarobki w kraju w przeciągu ostatniego roku wzrosły aż o 12%, co jest dobrym znakiem dla mieszkańców.

W raportach wyszczególniono zarobki w niektórych branżach, więc można zobaczyć, ile średnio zarabia się w konkretnych profesjach.

 • Rolnictwo i rybołówstwo - 1 066 BGN/mies. brutto
 • Górnictwo i wydobycie - 1 760 BGN/mies. brutto
 • Produkcja - 1 140 BGN/mies. brutto
 • Budownictwo - 1 004 BGN/mies. brutto
 • Transport i magazynowanie - 1 187 BGN/mies. brutto
 • Gastronomia - 808 BGN/mies. brutto
 • Informacja i komunikacja - 3 033 BGN/mies. brutto
 • Finanse - 1 954 BGN/mies. brutto
 • Administracja publiczna - 1 284 BGN/mies. brutto
 • Edukacja - 1 323 BGN/mies. brutto
 • Służba zdrowia - 1 297 BGN/mies. brutto

Tak się prezentują średnie miesięczne zarobki w kilku najpopularniejszych branżach. Jak widać, są one wyższe od wynagrodzenia minimalnego. Mimo to w porównaniu do polskich zarobków nie wypadają zbyt atrakcyjnie.

Ile kosztuje życie w Bułgarii?

Bułgaria posiada jedne z najniższych zarobków w Unii Europejskiej, ale też znajduje się w czołówce najtańszych miejsc do życia. Co prawda dla sporej części Bułgarów koszta życia w największych miastach wydają się drogie, ale miesięcznie na życie wydaje się sporo mniej niż w Polsce.

Ceny produktów spożywczych są w wielu wypadkach znacznie niższe. Podobnie mają się koszta transportu, co jest następstwem niskich cen paliwa. Szacuje się, że średnie wydatki samotnej osoby na życie w Sofii wynoszą miesięcznie około 860 BGN. Wydatki mogą być znacznie niższe przy zakwaterowaniu na obrzeżach i przy rozsądnych zakupach. W innych regionach kraju ceny są znacznie niższe.

Bułgaria nie oferuje zbyt atrakcyjnych zarobków, ale niskie koszta życia i zmiana klimatu mogą mimo wszystko zachęcić do przeprowadzki. Szczególnie jeżeli uda się znaleźć zatrudnienie na wyższym stanowisku. Nie jest to może kierunek emigracji, który można ślepo polecić, ale szukając pracy za granicą, warto sprawdzić oferty pracy w Bułgarii.

Oceń ten wpis
Zarobki Bułgaria - ile można zarobić w Bułgarii?
Ocena: 4.8, liczba głosów: 11

Opinie

Frytusio
2020-10-19, 09:05
Zgadzam się z Romanem w 100 %
Roman
2020-09-10, 08:41
Z tą tanią Bułgarią to chyba lekka przesada. Właśnie jestem w Burgas w hotelu(Anastazja hotel) o przeciętnym standardzie. Cena za noc ze śniadaniem 86 euro. Pokoik bardzo przeciętny, śniadanie kiepskie. Cena benzyny 95 niższa niż w Polsce, ale nie aż tak dużo..No i rozpasana biurokracja i dziadostwo! Na granicy Turecko- Bułgarskiej po obu stronach jak w Polsce za Gomółki...trzeba stracić ponad godzinę na te ich wszystkie wynalazki z tzw odkażaniem samochodu za który trzeba zapłacić 3 Euro. Reasumując: Bułgaria, Rumunia czy Turca w stosunku do tego co proponują nie są tanie.Hiszpania jest moim zdaniem dużo tańsza i dużo więcej proponuje..
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.