Praca za granicą

Zarobki Bułgaria - ile można zarobić w Bułgarii?

15 czerwca 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 9 głosów

9 głosów

12 komentarzy
Zarobki Bułgaria - ile można zarobić w Bułgarii?
Coraz więcej osób szukających pracy za granicą chce też zmienić klimat na mniej mroźny. Oczy emigrantów zwracają się więc ku różnym regionom, jak choćby Bałkany. Bułgaria może się wydawać klimatycznie atrakcyjna. Co więcej, jest to kraj gdzie koszta zatrudnienia oraz podatki są najniższe w całej Unii Europejskiej. Czy za tym idą dobre płace?

Niestety kwestia wynagrodzeń nie jest już tak kolorowa. Wynagrodzenia w Bułgarii stoją na dość niskim poziomie i to może większość osób zniechęcić przed przeprowadzką. Mimo iż władze kraju regularnie podnoszą płacę minimalną, to średnie zarobki rosną dość wolno. W efekcie niewiele firm poszukuje pracowników zagranicznych. Przyjrzyjmy się więc możliwościom zarobku, jakie stoją przed osobami chcącymi pracować w Bułgarii.

Video

Dla kogo praca w Bułgarii?

Bułgarski rynek pracy chłonie głównie pracowników niższego szczebla. W kraju nie działa zbyt wiele dużych, nowoczesnych korporacji. Rozwój turystyczny sprawia, że pracę mogą dość łatwo znaleźć kelnerzy, kucharze oraz pracownicy kurortów wypoczynkowych. Turystyka w tym kraju się ciągle rozwija i podjęcie pracy sezonowej w jednym z kurortów może być ciekawą przygodą. Hotele i lokale rozrywkowe nie oferują dużych zarobków, ale można połączyć zbieranie doświadczenia z podróżą do nowego miejsca.

Szukasz pracy?
Dodana

Recepcjonista / Recepcjonistka

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Warszawa
Dodana

Mechanik pojazdów szynowych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Tapicer

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Mroczeń
Dodana

Lokalne przedsiębiorstwa poszukują osób do pracy w przemyśle wydobywczym oraz przetwórczym. Górnicy i wykwalifikowani operatorzy sprzętu górniczego mogą liczyć na atrakcyjne zatrudnienie. Duże znaczenie w kraju ma rolnictwo, a co za tym idzie, jest duże zapotrzebowanie na rolników, ogrodników i hodowców zarówno do pracy stałej, jak i sezonowej. Bułgaria nie daje dużych możliwości budowy wielkiej kariery w korporacjach. Firmy zdają sobie sprawę, że przez niskie zarobki nie są atrakcyjne dla fachowców z pozostałych części Europy.

Video

Minimalna płaca w Bułgarii — daleko za państwami UE

Odgórnie regulowane minimalne wynagrodzenie ma znaczący wpływ na większość rynków pracy. To minimalne stawki wpływają na kształtowanie się średnich zarobków i nie inaczej jest w Bułgarii. Władze kraju co roku ustalają obowiązujące najniższe stawki godzinowe oraz miesięczne.

W 2023 roku bułgarskie władze wprowadziły nowe stawki:

 • Miesięczne wynagrodzenie nie może być niższe niż 780 BGN.
 • W przeliczeniu daje nam to kwotę niespełna 1870 zł.

Jak widać, płaca minimalna jest zdecydowanie niższa niż w Polsce. Niski podatek dochodowy może w tym wypadku nie przeważać na korzyść wyprowadzki do Bułgarii. Przyjrzyjmy się jednak, ile średnio zarabia się w tym bałkańskim państwie.

Warto odnotować, że standardowy tydzień pracy trwa 40 godzin, a dziennie pracuje się 8 godzin. W związku z długimi przerwami w wielu firmach czas pracy może się przeciągnąć do 9 godzin.

Ile średnio zarabiają pracownicy w Bułgarii?

Minimalne wynagrodzenie w Bułgarii jest bardzo niskie, ale nie oznacza to, że wszyscy zarabiają tak mało. Ostatnie raporty Narodowego Instytutu Statystycznego Bułgarii donoszą, że średnie zarobki osób zatrudnionych na umowę o pracę wyniosły około 1 947 BGN. Zarobki w kraju w przeciągu ostatniego roku znacznie wzrosły, co jest dobrym znakiem dla mieszkańców.

W raportach wyszczególniono zarobki w niektórych branżach, więc można zobaczyć, ile średnio zarabia się w konkretnych profesjach.

 • Rolnictwo i rybołówstwo - 1 066 BGN/mies. brutto
 • Górnictwo i wydobycie - 1 760 BGN/mies. brutto
 • Produkcja - 1 140 BGN/mies. brutto
 • Budownictwo - 1 004 BGN/mies. brutto
 • Transport i magazynowanie - 1 187 BGN/mies. brutto
 • Gastronomia - 808 BGN/mies. brutto
 • Informacja i komunikacja - 3 033 BGN/mies. brutto
 • Finanse - 1 954 BGN/mies. brutto
 • Administracja publiczna - 1 284 BGN/mies. brutto
 • Edukacja - 1 323 BGN/mies. brutto
 • Służba zdrowia - 1 297 BGN/mies. brutto

Tak się prezentują średnie miesięczne zarobki w kilku najpopularniejszych branżach. Jak widać, są one wyższe od wynagrodzenia minimalnego. Mimo to w porównaniu do polskich zarobków nie wypadają zbyt atrakcyjnie.

Ile kosztuje życie w Bułgarii?

Bułgaria posiada jedne z najniższych zarobków w Unii Europejskiej, ale też znajduje się w czołówce najtańszych miejsc do życia. Co prawda dla sporej części Bułgarów koszta życia w największych miastach wydają się drogie, ale miesięcznie na życie wydaje się sporo mniej niż w Polsce.

Ceny produktów spożywczych są w wielu wypadkach znacznie niższe. Podobnie mają się koszta transportu, co jest następstwem niskich cen paliwa. Szacuje się, że średnie wydatki samotnej osoby na życie w Sofii wynoszą miesięcznie około 860 BGN. Wydatki mogą być znacznie niższe przy zakwaterowaniu na obrzeżach i przy rozsądnych zakupach. W innych regionach kraju ceny są znacznie niższe.

Bułgaria nie oferuje zbyt atrakcyjnych zarobków, ale niskie koszta życia i zmiana klimatu mogą mimo wszystko zachęcić do przeprowadzki. Szczególnie jeżeli uda się znaleźć zatrudnienie na wyższym stanowisku. Nie jest to może kierunek emigracji, który można ślepo polecić, ale szukając pracy za granicą, warto sprawdzić oferty pracy w Bułgarii.

Podsumowanie:
 • Bułgarski rynek pracy skupia się na pracownikach niższego szczebla, w tym w turystyce, rolnictwie oraz przemyśle wydobywczym i przetwórczym
 • Minimalne wynagrodzenie w Bułgarii jest znacznie niższe niż w większości krajów UE, ale średnie zarobki w kraju rosną
 • Średnie miesięczne zarobki w różnych branżach wynoszą od 808 do 3033 BGN brutto
 • Mimo niskich zarobków, Bułgaria jest jednym z najtańszych miejsc do życia w UE, co może zachęcić do przeprowadzki

To może Cię również zainteresować

Praca Bułgaria

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

12 komentarzy

Opium

Opium

Bułgaria to kraj, który zawsze mnie fascynował. Jako osoba poszukująca swojej pierwszej pracy, na pewno zerknę na oferty pracy w tym kraju. Ceny życia są niskie, więc wiadomo że z zarobków będzie można uzbierać spory zapas.
palto

palto

Myślę, że praca w bułgarskim kurorcie może być interesująca, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy chcą jednocześnie zarobić i podróżować. Nie oczekiwałabym jednak zbyt dużych zarobków.
Joka

Joka

Zawsze myślałam, że Bułgaria to kraj wyjazdów sezonowych. Jednakże, jak wynika z artykułu, jest tam też sporo ofert pracy w innych branżach. Mam nadzieję, że moja przyszła praca za granicą będzie w cieplejszym kraju niż Polska.
RB

RB

Aktualnie odpoczywam w hotelu w Złotych Piaskach i potwierdzam obserwacje Romana. Gdybym był na wczasach agroturystycznych w Bułgarii, pewnie byłoby taniej. Poza tym wszystkie Romki to porządne chłopaki👍
Kacper

Kacper

Jako pracodawca z branży finansowej mogę potwierdzić, że wynagrodzenia w Bułgarii są relatywnie niskie. Nie ma tam też zbyt wielu możliwości rozwoju dla korporacji. Nie jest to z pewnością kraj, w którym chciałbym prowadzić swoją firmę.
Wania

Wania

Wykwalifikowany personel przemysłowy może znaleźć w Bułgarii dobrą pracę. Jednakże średnie zarobki w kraju są bardzo niskie, więc decyzja o wyjeździe powinna być dobrze przemyślana.
Jessie

Jessie

To ostatni kraj ( może z wyjątkiem Rumunii ) w Unii gdzie chciałabym mieszkać. Byłam w "codziennej " Bułgarii, nie w tej " turystycznej ". Bród, smród i ubóstwo.
Bart

Bart

Nie wiem skąd wy bierzecie te ceny hoteli. Ja byłem i w zeszłym roku i właśnie jestem w tej chwili i hotel lilia z softem allinclusive place 30 euro za dobę za osobę ceny z booking. Whiskey ich regionalna blackram kosztuje 30 zł za litr i naprawdę nie jest zła. Owszem w miejscach turystycznych ceny są znacznie zawyżane ale jak wiesz gdzie kupować to wychodzi całkiem spoko. No i nie oszukujmy się też jeśli jedziesz na wczasy to nastawiasz się na wydatki a nie na szukanie byle taniej.
Teneryfa

Teneryfa

Masz rację, Roman
Ola

Ola

Romku wypisujesz bzdury. Siedzisz w Hotelu i bujasz się w turystycznych rejonach to nic nie wiesz.
Frytusio

Frytusio

Zgadzam się z Romanem w 100 %
Roman

Roman

Z tą tanią Bułgarią to chyba lekka przesada. Właśnie jestem w Burgas w hotelu(Anastazja hotel) o przeciętnym standardzie. Cena za noc ze śniadaniem 86 euro. Pokoik bardzo przeciętny, śniadanie kiepskie. Cena benzyny 95 niższa niż w Polsce, ale nie aż tak dużo..No i rozpasana biurokracja i dziadostwo! Na granicy Turecko- Bułgarskiej po obu stronach jak w Polsce za Gomółki...trzeba stracić ponad godzinę na te ich wszystkie wynalazki z tzw odkażaniem samochodu za który trzeba zapłacić 3 Euro. Reasumując: Bułgaria, Rumunia czy Turca w stosunku do tego co proponują nie są tanie.Hiszpania jest moim zdaniem dużo tańsza i dużo więcej proponuje..

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.