Praca za granicą

Zwrot podatku z Węgier - rozliczenie dochodów w Polsce

26 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Zwrot podatku z Węgier - rozliczenie dochodów w Polsce
Każda osoba osiągająca legalny dochód na terenie Węgier jest zobowiązana do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę stosowne składki na poczet podatku odprowadza pracodawca z wynagrodzenia pracownika.

Taka forma opłacania oznacza, że po zakończeniu roku podatkowego mogą się pojawić pewne różnice między odprowadzonymi zaliczkami, a faktycznie należnym podatkiem. W tej sytuacji pomocne będzie rozliczenie się z Krajową Administracją Podatkową i Celną (NTCA), czyli z węgierskim fiskusem.

Złożenie rocznej deklaracji podatkowej jest sposobem na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego. Jest to także jedyny sposób na wykorzystanie ewentualnych ulg podatkowych. Kto powinien się rozliczyć z węgierskim fiskusem i jak to zrobić? Przyjrzyjmy się obowiązkom i prawom podatnika na Węgrzech.

Kto i kiedy musi się rozliczyć z węgierskim fiskusem?

Podatnicy na Węgrzech mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej za zakończony rok podatkowy. Podobnie, jak w Polsce, tak i na Węgrzech rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Deklaracja podatkowa musi zawierać informacje za ten okres.

Kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe na Węgrzech?
Węgierskie władze wyznaczyły za ostateczny termin składania deklaracji podatkowych na dzień 20 maja roku następnego po rozliczanym roku podatkowym. Warto się go trzymać, ponieważ przekroczenie terminu zaowocuje naliczeniem odsetek za każdy dzień spóźnienia.

Deklaracji nie muszą składać nierezydenci podatkowi, którzy zarobili w ciągu roku mniej niż 200 000 HUF. Warto także nadmienić, że obcokrajowcy zarabiający na Węgrzech i decydujący o dłuższym opuszczeniu kraju muszą złożyć deklarację podatkową przed wyjazdem. Wyjątkiem jest złożenie zeznania za pomocą pośrednika, co może nastąpić do 90 dni od wyjazdu.

Szukasz pracy?

Pracownik Gospodarczy

Rekord Hale Namiotowe Sp. z o.o.

  • Bojano
Dodana

Programista CNC

OTTO Special Staffing

  • Holandia
Dodana

Stolarz modelarz

Paged Meble Sp. z o.o.

  • Jasienica
Dodana

Kucharz z doświadczeniem

Firma Usługowa Dworek "Róża Poraja" Bernarda Serwatka

  • Wągrowiec
Dodana

Kierownik Wydziału Produkcji

Paged Meble Sp. z o.o.

  • Jasienica
Dodana

Warto nadmienić w tym miejscu, że rezydenci podatkowi Węgier muszą odprowadzić podatek dochodowy od wszystkich dochodów uzyskanych na całym świecie. Nierezydenci rozliczają się jedynie z dochodu uzyskanego na terenie Węgier.

Rezydentem podatkowym Węgier zostaje osoba posiadająca obywatelstwo kraju bądź przebywająca na jego terenie przez ponad 183 dni w roku kalendarzowym. Za rezydenta można także uznać podatnika, który posiada stałe miejsce zamieszkania na Węgrzech bądź ma w kraju centrum interesów życiowych.

W jaki sposób należy się rozliczyć na Węgrzech z dochodów?

Podatnicy na Węgrzech rozliczają się z fiskusem za pomocą formularza deklaracji podatkowej 53INT. Stosowny dokument do wypełnienia można pobrać ze strony Krajowej Administracji Podatkowej i Celnej (NTCA):

Podatek dochodowy na Węgrzech

Deklarację można uruchomić w oprogramowaniu ANYK służącemu do wykonywania rozliczeń. Podatnicy powinni się wyposażyć w tę aplikację. Pozwala ona sprawnie wypełnić zeznanie oraz od razu wskazuje błędy, oraz dokonuje rozliczenia. Wszystko odbywa się on-line w wygodny sposób.

Formularz 53INT można także pobrać w formacie PDF. Taki plik trzeba wydrukować i wypełnić. Następnie deklarację można przesłać do urzędu, bądź oddać osobiście w placówce NTCA. Poprawne wypełnienie zeznania będzie wymagało dokumentów od pracodawcy potwierdzających wysokość dochodu oraz wysokość składek odprowadzonych na poczet podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych.

Na jakie ulgi można liczyć na Węgrzech?

Węgierski urząd skarbowy nie przewidział zbyt wielu ulg podatkowych. Węgry są jednym z nielicznych krajów nieposiadających nawet kwoty wolnej od podatku. Jakie więc można dokonać odpisy przy okazji rocznego rozliczenia podatku dochodowego?

System podatkowy zakłada możliwość odpisania inwestycji długoterminowych w postaci wpłat na dobrowolne fundusze inwestycyjne czy emerytalne.

NTCA przygotowało ulgi dla rodziców:

  • Osoby wychowujące jedno dziecko mogą uszczuplić podstawę opodatkowania o 66 670 HUF miesięcznie.
  • W przypadku dwójki dzieci podstawę opodatkowania można uszczuplić o 133 330 HUF na dziecko miesięcznie.
  • Osoby posiadające trójkę bądź więcej dzieci odliczą od podstawy 220 000 HUF na każde dziecko miesięcznie.

Młode małżeństwa do 24 miesięcy od zawarcia związku małżeńskiego mogą się ubiegać o odpis 33 335 HUF miesięcznie od podstawy opodatkowania. Co ciekawe od 2020 roku obowiązuje prawo zwalniające w całości z podatku dochodowego kobiety, które wychowały bądź wychowują czwórkę lub więcej dzieci. Pod zwolnienie będzie podchodzić każda kobieta, która stanie się matką co najmniej czwórki dzieci.

Bez podwójnego podatku dochodowego w Polsce za pracę na Węgrzech

Osoby osiągające dochód na Węgrzech, ale pozostające polskimi rezydentami podatkowymi muszą się rozliczać także z polskim fiskusem. Oznacza to, że po zakończeniu roku podatkowego należy złożyć deklarację PIT-36 z załącznikiem ZG i w nim wykazać dochód uzyskany na Węgrzech. Szczęśliwie nie grozi nam podwójny podatek dochodowy.

Polska i Węgry podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na jej mocy stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Zgodnie z jej zasadami dochód z zagranicy nie zostaje opodatkowany. W jakim celu więc należy go zawrzeć w deklaracji podatkowej? Dochody z Węgier nie będą opodatkowane, ale zostaną wzięte pod uwagę przy wyliczaniu stawki procentowej dla pozostałych, opodatkowanych w Polsce dochodów.

Jak widać, rozliczenie się z węgierskim fiskusem jest dość prosta sprawą. Osoby nie czujące się najlepiej przy zadaniach tego typu mogą zawsze skorzystać z pomocy firm zajmujących się składaniem zeznań podatkowych.

Podsumowanie:
  • Deklaracja podatkowa jest obowiązkiem podatników na Węgrzech, którzy muszą ją złożyć za zakończony rok podatkowy.
  • Podatnicy mogą skorzystać z formularza 53INT, który można pobrać ze strony Krajowej Administracji Podatkowej i Celnej lub skorzystać z aplikacji ANYK.
  • System podatkowy na Węgrzech przewiduje ograniczoną liczbę ulg podatkowych, w tym możliwość odpisania inwestycji długoterminowych oraz ulg dla małżeństw i matek wielodzietnych.
  • Osoby osiągające dochody na Węgrzech, ale pozostające polskimi rezydentami podatkowymi, muszą się rozliczać także z polskim fiskusem, ale nie grozi im podwójny podatek dochodowy.

To może Cię również zainteresować

Praca Węgry

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Enola

Enola

Nigdy nie jest zbyt wcześnie, aby przypomnieć naszym pracownikom o corocznym rozliczeniu podatkowym. Podzielę się tym artykułem z pracownikami, aby pomóc im zrozumieć proces.
ojciec M

ojciec M

Ciekawe i przydatne informacje dla każdego, kto pracuje na Węgrzech. Odpowiednie wypełnienie i złożenie zeznania podatkowego jest naprawdę ważne, a ten artykuł wyjaśnia, jak to zrobić.
eskimos

eskimos

Roczne rozliczenie podatkowe może być uciążliwe i czasochłonne, ale ten artykuł wyjaśnia to w prosty i zrozumiały sposób. Dziękuję za tę pomocną wskazówkę!
Software

Software

Dzięki za ten artykuł! Chociaż jestem bezrobotny, zawsze staram się stay up to date z róznymi rzeczami i tędy moje serce bije. Nie wiedziałem nic o rozliczeniu podatkowym na Węgrzech, ale teraz czuję się na bieżąco.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.