Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Grecja

29 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze
Kalkulator zarobków brutto-netto Grecja
Oferty pracy bardzo często są okraszone kwotami brutto. Takie postępowanie pracodawców jest spowodowane kilkoma czynnikami. Z jednej strony ogłoszenie z wyższą kwotą wygląda atrakcyjniej, a z drugiej nie zawsze można dokładnie określić ile pracownik otrzyma pieniędzy na rękę po odliczeniu należnych podatków. Jak to wygląda w Grecji?

Osoby pracujące legalnie w Grecji podlegają pod obowiązek płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku umowy o pracę za odprowadzanie składek odpowiada pracodawca. Pensje pracownicze są uszczuplane o należne obciążenia i dopiero po ich odliczeniu uzyskujemy kwotę netto.

Różnica między brutto i netto w Grecji

Pojęcia zarobków brutto i netto są na całym świecie takie same. Jednak ich wyliczenie jest różne ze względu na różnice w systemach podatkowych poszczególnych państw. Zacznijmy jednak od tego, czym jest pensja brutto i netto.

Wynagrodzeniem brutto określa się kwotę, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem obowiązkowych składek. Analogicznie wynagrodzeniem netto jest kwota, jaką pracownik otrzyma na rękę po odliczeniu wszystkich składek. Greckie prawo przewiduje kilka obciążeń narzucanych na wynagrodzenie. Warto też pamiętać, że w przypadku pracy za pośrednictwem agencji pracy na wypłatę mogą zostać nałożone dodatkowe opłaty. Biura pośrednictwa często pobierają opłaty z tytułu zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia. Dopiero po ich odliczeniu uzyskamy wynagrodzenie netto.

Jakie obciążenia są nałożone na wynagrodzenie brutto w Grecji?

Pierwszym i najważniejszym obciążeniem nakładanym na greckie wynagrodzenie jest oczywiście podatek dochodowy od osób fizycznych. Każda osoba zarabiająca w Grecji jest zobowiązana do opłacania tego podatku. Grecki urząd skarbowy stosuje progresywne stawki podatku, które rosną w miarę zwiększania się dochodów. W 2023 roku progi procentowe prezentują się następująco:

Szukasz pracy?
Dodana

Specjalista ds. księgowych

Dr Green Sp. z o.o.

 • Chrzanów
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Ruda Śląska
Dodana

Pracownik biurowy - Specjalista ds. Administracji w branży nieruchomości

Trzaskoma Development

 • Szczecin
 • 8 000-12 000 zł / mc
Dodana

Sortowanie paczek - Wałbrzych **OD ZARAZ!**

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Wałbrzych
 • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Progi podatkowe w Grecji:

 • dochód roczny do 10 000 euro - 9%
 • dochód roczny od 10 001 euro do 20 000 euro - 22%
 • dochód roczny od 20 001 euro do 30 000 euro - 38%
 • dochód roczny od 30 001 euro do 40 000 euro - 36%
 • dochód roczny powyżej 40 001 – 44%.

Greckie władze w obliczu ostatniego kryzysu finansowego były zmuszone do wprowadzenia podatku solidarnościowego. Każda osoba bez względu na status rezydencji była zobowiązana do opłacania dodatkowej stawki jeżeli jej dochód przekroczy 12 000 euro rocznie. Od 2023 roku podatek solidarnościowy już nie obowiązuje.

Ostatnią należnością potrącaną z wynagrodzenia są obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne i emerytalne (IKA-ETAM) wynoszące 41,06%. Obowiązek ich opłacania jest dzielony na pracownika oraz pracodawcę. Z wynagrodzenia potrąca się tylko 16%, zaś pozostałą część musi opłacić przedsiębiorstwo jako część kosztów zatrudnienia.

Jak liczyć wynagrodzenie netto w Grecji?

Sposoby wyliczania wynagrodzenia netto są wszędzie takie same. Wystarczy od pensji brutto odjąć należne potrącenia i otrzymujemy pensję netto. Oczywiście najpierw konieczne jest wyliczenie wysokości obciążeń. Przedstawmy sposób wyliczania zarobków na rękę na bardzo ogólnym przykładzie bez uwzględniania ewentualnych ulg, z jakich może skorzystać podatnik.

Przykładowe wyliczenie dochodu netto w Grecji:

 • Dochód brutto wynosi 25 000 euro.
 • Najpierw należy odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne, czyli 16%.
 • W skali roku trzeba będzie zapłacić 4 000 euro, czyli podstawą do opodatkowania będzie 21 000 euro.
 • Teraz można odliczyć podatek dochodowy. Pierwsze 10 000 euro podchodzi pod stawkę 9%, więc otrzymujemy 900 euro podatku. Kolejne 10 000 euro zalicza się pod stawkę 22%, więc do zapłaty mamy kolejne 2 200 euro. Ostatni 1 000 euro to stawka 38% i 380 euro do zapłaty.
 • Teraz sumujemy obciążenia i odejmujemy je od kwoty brutto. W efekcie z wynagrodzenia zostanie potrącone 7 480 euro, a w kieszeni pozostanie 17 520 euro.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Grecji

Nie każdy czuje się dobrze w działaniach matematycznych. Samodzielne wyliczanie takich kwot może być problematyczne, dlatego dobrze skorzystać z pomocy. W przypadku wyliczania wynagrodzeń warto sięgnąć po internetowe kalkulatory brutto-netto. Darmowe aplikacje pozwalają na szybkie wyliczenie przybliżonej pensji.

Kalkulatory posiadają wprowadzone bieżące informacje podatkowe oraz mogą uwzględnić konkretną sytuację podatnika. Oczywiście znajdziemy zarówno prostsze, jak i bardziej skomplikowane aplikacje. Trzeba jednak pamiętać, że dają one przybliżone wyniki, które mogą się różnić od tego, co uzyskamy przy rocznym rozliczeniu z fiskusem.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.icalculator.info/greece.html

https://vontikakis.com/misthodosia

https://aftertax.gr/index_en.html

To może Cię również zainteresować

Praca w Grecji

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

4 komentarze

Kryst

Kryst

Nie wiem, czy chcę szukać pracy w Grecji po przeczytaniu tego artykułu. Brutto i netto są dość proste, ale te wszystkie opłaty i składki są prawdziwym problemem.
linda

linda

Mam nadzieję, że jak znajdę pracę w Grecji, to będzie to dobrze płatna praca. Bo te wszystkie składki i podatki wydają się nieprzyjemne.
Kaja

Kaja

Jako pracodawca w Grecji muszę być bardzo ostrożny z wynagrodzeniami. To całe mnóstwo obciążeń, które trzeba uwzględnić, aby otrzymać właściwe wynagrodzenie netto dla pracownika.
Zenon Pruch

Zenon Pruch

Nie jest łatwo odczytać wynagrodzenia w Grecji. Tyle różnych opłat i składek. Nie cieszę się, że pracuję tam, ale jakoś trzeba zarabiać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.