Specyfika rynku pracy w Piekarach Śląskich

Specyfika rynku pracy w Piekarach Śląskich
Piekary Śląskie to stosunkowo niewielkie miasto na Górnym Śląsku, które jeszcze kilkanaście lat temu było mocno uzależnione od przemysłu wydobywczego. Obecnie miasto podnosi się po problemach związanych z restrukturyzacją górnictwa.

Rynek pracy miasta opiera się w dużej mierze o małe i średnie przedsiębiorstwa, ale nie brakuje w nim także nieco większych firm. Dogodna lokalizacja na przecięciu kilku szlaków komunikacyjnych ściąga nowych inwestorów. Mimo to większość miejsc pracy generują firmy działające w Piekarach Śląskich od dłuższego czasu. Mieszkańcy dzięki bliskości do największych ośrodków przemysłowych Górnego Śląska mają szerokie możliwości znalezienia zatrudnienia. Często oznacza to zmianę miejsca zamieszkania, co widać w statystykach odpływu mieszkańców.

Jakich pracowników chłonie rynek pracy w Piekarach Śląskich?

W Piekarach Śląskich funkcjonuje wiele firm związanych z przemysłem produkcyjnym, wydobywczym czy budowlanym.

Zakłady pracy w Piekarach Śląskich poszukują głównie:

  • inżynierów maszyn
  • automatyków
  • spawaczy
  • operatorów maszyn CNC.

Spora część przedsiębiorstw zajmuje się produkcją i serwisowaniem maszyn wykorzystywanych na produkcji. Oznacza to zapotrzebowanie na specjalistów z wykształceniem technicznym.

Na terenie miasta działają także mniejsze firmy transportowe, co jest okazją dla kierowców pojazdów ciężarowych. Firmy budowlane poszukują operatorów sprzętu ciężkiego. Wśród aktualnych ofert pracy można znaleźć wakaty dla mechaników pojazdów samochodowych oraz pracowników ogólnobudowlanych. W Piekarach Śląskich poszukuje się także sporo sprzedawców oraz pracowników związanych z urodą, jak kosmetyczki czy fryzjerzy. Piekary Śląskie cierpią na odpływ młodzieży, przez co często pojawiają się ogłoszenia na posady, które zazwyczaj były zajmowane przez uczniów jako prace dorywcze.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Piekary Śląskie

Perspektywy dla młodych w Piekarach Śląskich

Mimo iż sytuacja na rynku pracy w Piekarach Śląskich regularnie się poprawia, to nadal młodzi mieszkańcy miasta wybierają pracę w innych miejscach. W ostatnich latach w mieście otwierają się firmy stawiające na nowe technologie, czy działające w branży IT. Większość rynku pracy stanowią jednak średnie przedsiębiorstwa produkcyjne, co nie jest atrakcyjne dla ambitnych absolwentów szkół wyższych, czy nawet szkół średnich.

Wiele młodych osób zaczynających karierę zawodową decyduje się na aplikowanie do większych i nowocześniejszych firm działających w dużych miastach Górnego Śląska. Przeglądając różne fora i grupy dyskusyjne, można znaleźć wiele opinii, iż Piekary Śląskie nie oferują młodym zbyt atrakcyjnej ścieżki kariery. Oczywiście znajdą się wyjątki, ale faktycznie samo miasto nie daje dużego pola do rozwoju zawodowego. Jednak bardzo dobra lokalizacja miasta na mapie aglomeracji śląskiej daje mieszkańcom ogrom możliwości zatrudnienia.

Dobra lokalizacja Piekar Śląskich zwiększa możliwości

Niewątpliwie bardzo dużym atutem dla mieszkańców Piekar Śląskich jest lokalizacja miasta. Położenie bardzo blisko centrum Górnego Śląska i największych aglomeracji daje możliwość podjęcia pracy w wielkich międzynarodowych koncernach oraz nowoczesnych firmach. Położenie przy głównych szlakach komunikacyjnych oraz rozbudowany transport publiczny pozwalają na sprawne poruszanie się do innych miejscowości.

Można powiedzieć, że przed mieszkańcami Piekar Śląskich otworem stoją Katowice. Miasto od dawna posiada jeden z najniższych wskaźników bezrobocia. Przedsiębiorstwa i korporacje w stolicy śląska poszukują pracowników zarówno niewykwalifikowanych, jak i specjalistów z różnych dziedzin. Katowice dają potężne możliwości rozwoju zawodowego. Nie tylko one mają znacznie bardziej rozbudowany rynek pracy. Wiele miejscowości wokół Piekar Śląskich oferuje dużo większe możliwości prowadzenia kariery.

Rynek pracy w Piekarach Śląskich, choć coraz bardziej rozbudowany to nadal pozostaje w tyle za resztą miast wchodzących w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Dane statystyczne pokazują, że sytuacja z roku na rok się polepsza, ale nadal jest wiele do zrobienia.

Oceń ten wpis
Specyfika rynku pracy w Piekarach Śląskich
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.