Oferta Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich

Oferta Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich
Wiele osób uważa urząd pracy za miejsce, w którym można się zarejestrować jako osoba bezrobotna w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego i ewentualnie zasiłku. To jednak niejedyne funkcje urzędu pracy. Bezrobotni mogą znaleźć w lokalnym urzędzie pomoc również w innych kwestiach.

Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich zajmuje się nie tylko rejestracją i ewidencją bezrobotnych. PUP świadczy również usługi przygotowujące bezrobotnych do podjęcia pracy, prowadzi różne programy aktywizacyjne oraz szkoli przyszłych pracowników. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie urzędu pracy w Piekarach Śląskich.

Poradnictwo grupowe i indywidualne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piekarach Śląskich

Przed rozpoczęciem poszukiwań pracy warto zdobyć pewne cenne informacje. Bezrobotny powinien ustalić zakres swoich zainteresowań oraz poznać swoje kwalifikacje. Aplikowanie na stanowiska, do których dana osoba się nie nadaje, może przynieść jedynie rozczarowania i zniechęcenie do dalszego poszukiwania pracy. Dużą pomocą w zakresie przygotowań jest poradnictwo zawodowe prowadzone przez urzędy pracy.

PUP w Piekarach Śląskich prowadzi dwie formy poradnictwa zawodowego:

  • Poradnictwo grupowe - PUP organizuje specjalne spotkania oraz warsztaty, na których bezrobotni mogą poznać techniki sprawnego poszukiwania pracy. Niektóre zajęcia pomagają w zdobyciu wiedzy na temat poprawnego przygotowania dokumentów, czy nabycia umiejętności rozmowy z przyszłym pracodawcą. Odpowiednia prezencja w czasie rozmowy o pracę może być kluczowa. Urząd pracy prowadzi także warsztaty przygotowujące do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
  • Poradnictwo indywidualne - bezrobotni mogą skorzystać z pomocy doradców urzędu pracy i na indywidualnych spotkaniach zdobyć informacje dotyczące konkretnego przypadku. Taka forma poradnictwa jest prowadzona zarówno na spotkaniach osobistych, jak i telefonicznie. Poradnictwo w tej formie pozwala na określenie kompetencji bezrobotnego oraz pomoc w wybraniu kierunku kariery zawodowej. Warto nadmienić, że z poradnictwa mogą skorzystać również osoby zatrudnione chcące zmienić pracę i obrać nowy kierunek kariery. Chętni na skorzystanie z usługi poradnictwa zawodowego powinni zgłosić zapotrzebowanie swojemu doradcy klienta.

Szczegółowe informacje na temat organizowanych warsztatów można znaleźć na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich: https://piekaryslaskie.praca.gov.pl

Formy wsparcia osób bezrobotnych w Piekarach Śląskich

Wielu bezrobotnych, szczególnie tych pozostających długo w stanie zawieszenia zawodowego ma problemy ze znalezieniem pracy. Wynika to często z niewystarczających kwalifikacji bądź właśnie ze zbyt długiego okresu braku aktywności zawodowej. Pracodawcy wolą zatrudnić osoby aktywne, doświadczone praz posiadające odpowiednie umiejętności. Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich przewidział kilka form wsparcia dla bezrobotnych niemogących znaleźć stałego zatrudnienia.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Piekary Śląskie

  • Sposobem na aktywizację zawodową i wejście w rynek pracy jest podjęcie się prac interwencyjnych, robót publicznych bądź prac społecznie użytecznych. Podjęcie tych prac jest możliwe za pośrednictwem PUP i są one finansowane z kasy samorządów bądź przez programy rządowe. Podjęcie takiej pracy pozwoli na uzyskanie zarobku oraz aktywności zawodowej.
  • Bezrobotni poniżej 30 roku życia będą mogli skorzystać z bonu zatrudnieniowego. Taki bon daje gwarancję częściowego zrefundowania kosztów zatrudnienia bezrobotnego posiadającego bon. O otrzymanie bonu mogą się starać bezrobotni, którzy znaleźli pracodawcę zainteresowanego zatrudnieniem ich na okres 18 miesięcy. Pracodawca otrzyma zwrot części kosztów zatrudnienia.
  • Kolejną formę wsparcia stanowi bon na zasiedlenie dla osób poniżej 30 roku życia. Stanowi on gwarancję otrzymania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy bądź działalności gospodarczej poza miejscem swojego zamieszkania. Pomoc ta jest przydatna, gdy znaleziona praca wymusi przeprowadzkę. Warunkiem jest podjęcie pracy w miejscu oddalonym od dotychczasowego miejsca zamieszkania o co najmniej 80 km.
  • Bezrobotni podejmujący decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej mogą też liczyć na różne formy dofinansowania bądź pożyczek. Myśląc o swoim biznesie, warto najpierw odwiedzić urząd pracy.

Pomoc w podnoszeniu kwalifikacji w Piekarach Śląskich

Brak kwalifikacji do podjęcia zawodu jest poważnym problemem. Niestety nadrobienie braków nie jest kwestią chwili i wymaga odpowiednich działań. Także na tym polu z pomocą przychodzi Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich.

Pamiętaj!PUP pośredniczy w organizowaniu staży, co daje możliwość zdobywania praktycznych umiejętności w danym zawodzie.

Bezrobotny otrzymuje możliwość podjęcia pracy w interesującym go zawodzie, przez co zdobywa doświadczenie. Staż może też dać szansę na późniejsze zatrudnienie na stałe w danej firmie. Urząd posiada w ofercie także bony stażowe, które pozwalają na podjęcie stażu u pracodawcy wybranego wcześniej przez bezrobotnego.

W urzędzie pracy można skorzystać również ze szkoleń zawodowych. Takie zajęcia dają możliwość podniesienia kwalifikacji i zdobycia stosownych certyfikatów potwierdzających umiejętności. Bezrobotni poniżej 30 roku życia mogą się również starać o bony szkoleniowe. Dają one gwarancję opłacenia kosztów szkolenia zawodowego wybranego przez bezrobotnego. PUP prowadzi również programy dofinansowania studiów podyplomowych oraz finansowania kosztów egzaminów zawodowych i licencji.

Oferty pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piekarach Śląskich

PUP w Piekarach Śląskich monitoruje lokalny rynek pracy i posiada dostęp do ogłoszeń przedsiębiorstw działających w mieście oraz całym powiecie. Najczęściej w bazie można znaleźć oferty pracy dla stanowisk niższego szczebla, ale nie brakuje ofert dla wykwalifikowanych fachowców.

Obecnie najwięcej ofert pracy dostępnych w PUP w Piekarach Śląskich dotyczy branży produkcyjnej, budowlanej, motoryzacyjnej oraz handlowej. Przedsiębiorstwa z Piekar Śląskich poszukują pracowników linii produkcyjnych oraz fachowców budowlanych. Dużo ofert dotyczy mechaników samochodowych oraz elektromechaników. Praca znajdzie się także dla sprzedawców i kierowców aut osobowych oraz ciężarowych.

Poszukiwania pracy warto zacząć od wizyty w urzędzie pracy. PUP w Piekarach Śląskich oferuje wiele usług dla bezrobotnych, które mogą pomóc w skutecznym znalezieniu zatrudnienia.

Oceń ten wpis
Oferta Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.