!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Podatek dochodowy w Nowej Zelandii - stawki podatkowe

28 stycznia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

0 komentarzy

Podatek dochodowy w Nowej Zelandii - stawki podatkowe
Wyjeżdżając do pracy w Nowej Zelandii należy mieć świadomość, że wynagrodzenie zostanie objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podobnie, jak to ma miejsce w Polsce, za odprowadzanie stosownych stawek jest odpowiedzialny pracodawca. Oznacza to, że wypłata zostaje uszczuplona o zaliczki na poczet podatku.

Nowozelandzkie władze stosują podatek rosnący progresywnie w zależności od uzyskiwanego dochodu. Warto jednak odnotować, że standardowy podatek zapłacą podatnicy posiadający numer identyfikacji podatkowej IRD. Jego brak spowoduje, że na pensję pracownika zostanie narzucona znacznie wyższa stawka. Opłacanie podatku w systemie PAYE (Pay As You Earn) oznacza także, że na koniec roku podatkowego będzie można starać się o zwrot nadpłaconego podatku od urzędu skarbowego (Inland Revenue Department).

Nowa Zelandia jest uznawana za kraj dość przyjazny pod kątem podatków. Sprawdźmy więc, z czym się będą musieli zmierzyć Polacy, którzy wyjadą do tego kraju zarabiać.

Wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych w Nowej Zelandii

Wspomnieliśmy już, że stopy procentowe podatku dochodowego w Nowej Zelandii rosną progresywnie. Lokalne ministerstwo finansów przewidziało cztery stawki procentowe uzależnione od rocznego dochodu.

Progi podatku dochodowego w Nowej Zelandii:

  • dochód roczny do 14 000 NZD - 10,5%
  • dochód roczny od 14 001 do 48 000 NZD - 17,5%
  • dochód roczny od 48 001 do 70 000 NZD - 30%
  • dochód roczny powyżej 70 000 NZD - 33%

Jak widać, stawki procentowe podatku dochodowego od osób fizycznych w Nowej Zelandii są dość atrakcyjne. Należy pamiętać, że konieczne jest posiadanie numeru IRD pozwalającego na identyfikację płatnika podatku. Każdy pracownik ma obowiązek posiadania takiego numeru. W przypadku niedopełnienia formalności i braku numeru IRD wynagrodzenie zostanie objęte stawką podatku w wysokości 45%.

Jak rozliczać podatek dochodowy w Nowej Zelandii?

Podobnie, jak w Polsce tak i w Nowej Zelandii podatnicy mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Jednak w tym państwie na Pacyfiku rok podatkowy nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym jak w naszej ojczyźnie. Polacy będą się musieli przyzwyczaić do faktu, że rok podatkowy w Nowej Zelandii trwa od 1 kwietnia do 31 marca.

Inland Revenue Department wymaga złożenia deklaracji podatkowych do pierwszego tygodnia lipca. W przypadku spóźnienia się z rozliczeniem urząd skarbowy może naliczyć karę bądź odsetki.

Osoby będące rezydentami podatkowymi Nowej Zelandii mają obowiązek wykazania w rocznej deklaracji wszystkich dochodów. Nierezydenci rozliczają się tylko z nowozelandzkich wpływów. Rezydentem kraju staje się osoba, która przebywa w nim ponad 183 dni w przeciągu 12 miesięcy bądź posiadająca stałe zamieszkanie w Nowej Zelandii.

Video

Do wykonania poprawnego rozliczenia potrzebny jest dokument Summary of Earings (SOE). Odpowiednik polskiego PIT-11 jest wydawany przez pracodawców do końca maja. W dokumencie znajdują się informacje na temat uzyskanych dochodów w trakcie roku podatkowego oraz potrącanych zaliczek na poczet podatku dochodowego. Podatnik może się posiłkować payslipami, czyli odcinkami z wypłaty przekazywanymi wraz z wypłaconymi pensjami. Inland Revenue Department pozwala na uzyskanie zwrotu do czterech lat wstecz. Zazwyczaj na zwrot podatku oczekuje się maksymalnie do 6 miesięcy. Często pieniądze są zwracane dużo szybciej.

Urząd skarbowy umożliwia wykonanie całej operacji rozliczenia podatku za pośrednictwem systemu myIR. Podatnicy powinni założyć konto na stronie: https://www.ird.govt.nz. System udostępnia wszystkie potrzebne dane do rozliczenia oraz co najważniejsze zawiera stosowną deklarację podatkową do wypełnienia.

Rezydenci podatkowi mają możliwość skorzystania z kilku ulg podatkowych. Te są wyliczane przez urząd skarbowy i zależą od różnych czynników. Nowozelandzki fiskus przewidział odpisy dla podatników z niższych progów podatkowych. Specjalne ulgi są naliczane także dla osób posiadających dzieci, które przebywają w Nowej Zelandii. Podatnicy otrzymują informację o przyznanych ulgach wraz z decyzją podatkową po złożeniu deklaracji.

Video

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Nowej Zelandii

Do tej pory Polskę i Nową Zelandię obowiązywała umowa o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. Zakładała ona tak zwaną metodę wyłączenia z progresją, czyli dochód osiągany w Nowej Zelandii nie był opodatkowany w Polsce. Oba kraje ratyfikowały Konwencję MLI, która wprowadza nowe zasady współpracy podatkowej między państwami. Na mocy postanowień konwencji strona polska skorzystała z możliwości zmiany metody rozliczania podatku zagranicznego.

W efekcie zacznie obowiązywać metoda odliczenia proporcjonalnego. Oznacza to, że polscy rezydenci podatkowi będą zobowiązani do wykazania nowozelandzkich dochodów w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Te zostaną objęte polskim podatkiem dochodowym, ale podatnik będzie miał możliwość odliczenia podatku zapłaconego za granicą. Odliczenie nie może przekroczyć wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą. Taka metoda jest mniej korzystna, ale dzięki uldze abolicyjnej można niemal całkowicie wyeliminować podwójny podatek.

System podatkowy Nowej Zelandii jest dość przyjazny. Podatnicy mają możliwość sprawnego rozliczania się z fiskusem i starania się o zwrot nadpłaconego podatku. Podatek dochodowy tego kraju z pewnością nie odstrasza przed podjęciem pracy.

To może Cię również zainteresować

Nowa Zelandia praca

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.