Podatek dochodowy w Islandii - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Islandii - stawki podatkowe
Islandia pod względem zarobków zdaje się być bardzo atrakcyjnym miejscem do pracy. Wzorem innych państw osoby pracujące w tym kraju są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Pracując na umowę o pracę odpowiednie składki są potrącane przez pracodawcę. Po zakończeniu roku podatkowego wymagane jest rozliczenie się z islandzkim fiskusem (Ríkisskattstjóri).

System podatkowy Islandii jest dość prosty, ale też zakłada wysoki podatek dochodowy. Podejmując zatrudnienie w Islandii, warto się zapoznać z obowiązującymi zasadami pobierania podatku dochodowego oraz formą jego rozliczania.

Progi podatku dochodowego w Islandii

Urząd podatkowy (Ríkisskattstjóri) w Islandii przewidział dwa progi procentowe podatku dochodowego uzależnione od dochodów podatnika.

Stawki podatku dochodowego w Islandii:

  • dochód do 927 087 ISK miesięcznie - 36,94%
  • dochód powyżej 927 087 ISK miesięcznie - 46,24%

Jak widać, stopy procentowe podatku dochodowego są naprawdę wysokie. Na szczęście przewidziano kilka ulg pozwalających na obniżenie wysokości należnego podatku.

Indywidualna zniżka podatku dochodowego w Islandii

Najważniejszą ulgą podatkową w Islandii jest comiesięczna zniżka podatkowa, która pomniejsza kwotę należnego podatku dochodowego. Ulga ta nie jest kwotą wolną od podatku i nalicza się ją co miesiąc. W przypadku jeżeli odpis nie zostanie wykorzystany przez podatnika, to przechodzi na kolejny miesiąc, ale musi zostać wykorzystany do końca roku podatkowego.

W 2019 roku ustalono, że z podatku od comiesięcznej wypłaty można odpisać 56 477 ISK. Osoby posiadające małżonków bądź partnerów zamieszkujących w Islandii mogą skorzystać ze zniżki współmałżonków. Trzeba jednak pamiętać, że w kwestii pracownika pozostaje powiadomienie pracodawcy o chęci wykorzystania zniżki i jej wysokości. Szczegółowe informacje na temat zniżek oraz podatków można znaleźć na stronie: https://www.rsk.is/

W tym miejscu należy podkreślić, że każda osoba pracująca w Islandii powinna posiadać numer ewidencji Kennitala. Narodowy Rejestr Islandii przyznaje odpowiednik polskiego numeru PESEL wszystkim osobom przebywającym na terenie tego kraju. Kennitala pozwoli między innymi na określenie ulg podatkowych oraz jest konieczne do załatwienia wszelkich formalności w Islandii.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Islandia

Islandzki fiskus przewidział również inne ulgi podatkowe, z których można skorzystać przy rocznym rozliczeniu. Podatnik może dokonać odpisów z tytułu wychowania dzieci, odliczania składek ubezpieczeniowych czy odsetek od kredytu na budowę domu, czy zakup mieszkania. Przewidziano także specjalną ulgę dla rybaków i marynarzy.

Jak się rozlicza podatki w Islandii?

Przede wszystkim w Islandii obowiązują dwa typy obowiązku podatkowego: Ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy osób, które nie przepracowały w Islandii więcej niż 183 dni. W takim wypadku rozliczają się przed islandzkim fiskusem tylko z przychodów uzyskanych w Islandii. Takie osoby mają też obowiązek złożenia deklaracji podatkowej najpóźniej na tydzień przed wyjazdem z kraju. Jeżeli tego nie zrobią, to urząd skarbowy rozliczy podatek na podstawie informacji od pracodawcy. Jest to niekorzystna sytuacja, ponieważ eliminuje możliwość pozyskania jakichkolwiek ulg podatkowych.

Nieograniczony obowiązek podatkowy jest nakładany na osoby pracujące w Islandii powyżej 183 dni. Muszą one w rozliczeniu rocznym wykazać wszystkie dochody bez względu na ich pochodzenie. Tak zwani rezydenci podatkowi składają deklaracje po zakończeniu roku podatkowego. Urząd skarbowy dokonuje rozliczenia podatku zazwyczaj na początku lipca. Wtedy podatnik otrzymuje wykaz informujący o wysokości zwrotu bądź koniecznych nadpłatach.

Rozliczenia dokonuje się za pośrednictwem internetowego systemu dostępnego na stronie: https://minn.rsk.is/thjonustusidur. Za pośrednictwem systemu podatnik uzyska wszystkie informacje na temat swoich rozliczeń, stanu opłaconego podatku oraz możliwych ulgach. Dane potrzebne do zalogowania oraz wypełnienia zeznania podatkowego powinien dostarczyć urząd na adres domowy podatnika. Dodajmy, że rok podatkowy w Islandii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

Do rozliczenia podatków w Islandii potrzebne są wszystkie zaświadczenia od pracodawców, na których wyszczególniono informacje na temat dochodu oraz potrąconych składek. Jeżeli nie posiadamy zbiorczego zestawienia, to można się posłużyć odcinkami wypłat, które pracodawcy mają obowiązek przekazywać pracownikom. Ważne jest także wykazanie stanu konta z ostatniego dnia roku kalendarzowego. Warto również zachować rachunki dokumentujące koszta dojazdów do pracy czy zakwaterowania.

Unikanie podwójnego podatku dochodowego za pracę w Islandii

Polskę i Islandię wiąże umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisana w Reykjaviku dnia 19 czerwca 1998 roku. Na jej mocy dochody z Islandii są rozliczane przed polskim fiskusem z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia. Oznacza to, że podatnik, który osiągnął dochód w Islandii oraz w Polsce musi wykazać zagraniczne wpływy w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG. Dochody z Islandii zostają opodatkowane, ale podatnik ma możliwość odliczenia z należnego podatku już zapłaconego podatku za granicą. Odliczenie wykonuje się tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Taka metoda jest mniej korzystna niż metoda wyłączenia z progresją. Na szczęście podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej. Ta daje możliwość odjęcia od należnego podatku różnicy między kwotą podatku wyliczoną z obu metod. W praktyce za dochód z Islandii nie powinno się zapłacić.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Islandii - stawki podatkowe
Ocena: 3.6, liczba głosów: 17

Opinie

Krystyna
2020-11-12, 23:19
za zarobione pieniądze w Islandi w Polsce chcę kupić działkę na działalność gospodarczą czy zapłacę podatek
Jowisz
2019-12-17, 09:29
Im więcej praktycznych informacji na temat pracy w Islandii to tym lepiej. Rozważam wyjazd w 2020 w to miejsce i szukam wszelakich praktycznych materiałów.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.