Praca za granicą

Podatek dochodowy w Norwegii - stawki podatkowe

18 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

12 komentarzy
Podatek dochodowy w Norwegii - stawki podatkowe
Norwegia posiada całkiem przejrzysty system podatkowy, choć ostatnie zmiany w ustawodawstwie wprowadziły pewne zamieszanie. Norweskie władze postanowiły ułatwić odprowadzanie podatku pracodawcom i wprowadziły nową formę opodatkowania zagranicznych pracowników. W pewnych kwestiach rozliczenia stały się łatwiejsze, a w innych spowodowały sporo zamieszania.

Przyjrzyjmy się systemowi podatkowemu w Norwegii. Podejmując pracę w tym skandynawskim kraju, warto wiedzieć, ile trzeba zapłacić podatku oraz czy konieczne jest rozliczanie się z fiskusem.

Kildeskatt - podatek dochodowy dla pracowników zagranicznych

Norweski urząd skarbowy wprowadził od 1 stycznia 2019 roku nową formę rozliczania pracowników zagranicznych. Zdecydowano, że pracownicy zagraniczni wykonujący pracę w krótszych okresach i niebędący rezydentami podatkowymi Norwegii zostaną objęci stałym podatkiem w wysokości 25%.

Dzięki temu pracodawcy nie będą musieli wyliczać podatku i składek ubezpieczeniowych na podstawie karty podatkowej pracownika. Zamiast tego odprowadzą stałą stawkę podatku do urzędu. Podatnik zaś nie będzie musiał dokonywać rocznego rozliczenia z fiskusem.

Takie rozwiązanie pozornie ułatwia wiele spraw. Z drugiej zaś strony podatnik z zagranicy traci możliwość skorzystania z licznych ulg podatkowych. W pewnych sytuacjach bardziej będzie się opłacało przejście na tradycyjną formę opodatkowania. Obecnie pracownik zagraniczny automatycznie zostanie objęty podatkiem kildeskatt przy zamawianiu obowiązkowej karty podatkowej. Podatnik ma prawo zaktualizować swoją kartę podatkową i zmienić formę opodatkowania.

Stawki procentowe podatku dochodowego w Norwegii

W przypadku zwykłego podatku dochodowego od osób fizycznych w 2019 roku zaszła kolejna ważna zmiana. Urząd skarbowy zmniejszył procentową stawkę z 23% na 22%. Oznacza to, że osoby pracujące w Norwegii zapłacą niższe podatki. Wspomniana stawka to jednak nieostateczna wysokość podatku dochodowego.

Progi podatkowe w Norwegii w 2023 roku:

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
  • wynagrodzenie do 198 349 NOK rocznie - 22%
  • wynagrodzenie od 198 350 do 279 149 NOK rocznie - dodatkowe 1,7%
  • wynagrodzenie od 279 150 do 642 949 NOK rocznie - dodatkowe 4%
  • wynagrodzenie od 642 950 do 926 799 NOK rocznie - dodatkowe 13,5%
  • wynagrodzenie od 926 800 NOK do 1 499 999 NOK rocznie - dodatkowe 16,5%
  • wynagrodzenie od 1 500 000 NOK - dodatkowe 17,5%

Progi procentowe są ustalane na każdy rok przez urząd skarbowy. Warto więc po zakończeniu roku podatkowego upewnić się, z jakimi stawkami będzie się miało do czynienia. W 2023 roku zwiększono także kwotę wolną od podatku. Dochody do kwoty 104 450 NOK nie podlegają opodatkowaniu.

Jak rozliczać podatki w Norwegii?

Zanim przejdziemy do samej formy rozliczenia, należy zdawać sobie sprawę z obowiązku posiadania karty podatkowej Skattekort. Każda osoba zaczynająca pracę w Norwegii powinna się udać do urzędu podatkowego i złożyć wniosek o przyznanie Skattekort. Na podstawie tej karty są obliczane należne podatki pracownika. Podatnik ma obowiązek aktualizować kartę Skattekort zawsze gdy zajdą w jego życiu zmiany wpływające na dochód i opodatkowanie. Jeżeli pracownik nie będzie posiadał karty podatkowej, to z jego wynagrodzenia urzędowo zostanie pobrane 50% na poczet podatku dochodowego.

Na podstawie Skattekort pracodawca wylicza składki na poczet podatku dochodowego oraz ubezpieczenia społecznego. Następnie potrąca stosowne kwoty z wynagrodzenia miesięcznego pracownika i przekazuje je do urzędu.

Video

Pracodawca przekazuje co miesiąc pracownikom odcinki z wypłaty (Lønnsslipp), a do końca stycznia następnego roku ma obowiązek dostarczyć roczne podsumowanie dochodu i odprowadzeń podatkowych (Sammenstillingsoppgave). Odpowiednik polskiego PIT-11 będzie podstawą przy dokonaniu rocznego rozliczenia z fiskusem. Urząd podatkowy wysyła na przełomie marca i kwietnia wstępne deklaracje podatkowe (Skattemelding). Zadaniem podatnika jest uzupełnienie ich o ewentualne dodatkowe informacje i dostarczenie do urzędu w terminie do 30 kwietnia. Rozliczenia można dokonać także za pośrednictwem systemu on-line: Altinn.no.

Urząd dokonuje ostatecznego wyliczenia podatków w okresie między czerwcem i październikiem. W tym czasie przekazuje podatnikom decyzję zawierającą informację o ewentualnym zwrocie bądź koniecznej dopłacie.

Czy w Polsce zapłacę podwójny podatek za dochód z Norwegii?

Każdy pracownik pozyskujący dochód za granicą zastanawia się, czy w Polsce będzie musiał zapłacić podwójny podatek dochodowy. Polskę i Norwegię obowiązuje wspólna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na jej mocy oba państwa wykorzystują tak zwaną metodę wyłączenia z progresją.

Oznacza to, że dochód z Norwegii nie podlega opodatkowaniu w Polsce. W przypadku niewykazywania dochodu w Polsce w ogóle nie trzeba się rozliczać za pomocą PIT-36 po zakończeniu roku podatkowego. W przypadku sytuacji, w której podatnik musi złożyć zeznanie podatkowe przed polskim fiskusem, należy wykazać dochód z Norwegii w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG.

Dochód z Norwegii nie zostaje opodatkowany, ale jest brany pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej podatku dochodowego nakładanego na polskie dochody.

Jak widać, system podatkowy w Norwegii nie jest taki straszny i działa na dość prostych zasadach. Nowa forma opodatkowania dla pracowników zagranicznych wprowadza pewne zamieszanie, ale w niektórych przypadkach stanowi faktyczne ułatwienie.

To może Cię również zainteresować

Praca Norwegia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

12 komentarzy

Damian

Damian

Norweski system podatkowy jest prosty i przejrzysty, ale trzeba uważać na zmieniające się progi procentowe, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Będę musiał przemyśleć, czy chcę przejść na stały podatek, czy pozostać przy tradycyjnym podatku dochodowym. Liczę, że wybiorę dobrze i zminimalizuję swoje obowiązki podatkowe.
dor.fin. Bolek

dor.fin. Bolek

Cieszy mnie fakt, że Polska i Norwegia mają umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. To oznacza, że nie będę musiał płacić podwójnego podatku dochodowego. To ważne dla mnie, ponieważ planuję wkrótce wyjazd do pracy za granicę i chcę mieć pewność co do moich obowiązków podatkowych.
Rus22

Rus22

Zmniejszenie procentowej stawki podatku dochodowego na pewno wpłynie pozytywnie na budżet mojej firmy. Jednocześnie cieszę się z prostoty norweskiego systemu podatkowego, który ułatwia mi zadanie przy rozliczaniu podatku pracowników. Dzięki temu mogę więcej czasu poświęcić na moje obowiązki zawodowe i rozwój firmy.
Aniuś

Aniuś

Nie jestem pewien, która forma opodatkowania będzie dla mnie bardziej opłacalna - stały podatek czy tradycyjny podatek dochodowy. Potrzebuję więcej informacji, aby podjąć właściwą decyzję. Liczę na to, że ktoś z moich znajomych, którzy pracują w Norwegii, doradzi mi w tej kwestii.
Wolik

Wolik

Podoba mi się, że Norwegia ma tak przejrzysty i prosty system podatkowy, który ułatwia pracę i życie osobom pracującym za granicą. To bardzo ważne dla mnie, ponieważ zamierzam za jakiś czas wyjechać za granicę i tam szukać pracy. Dzięki tym informacjom będę miał lepszy pogląd na temat podatków i obowiązków podatkowych.
Tomek

Tomek

Zawsze interesowała mnie tematyka podatkowa, a ten artykuł był bardzo ciekawy i wyczerpujący. Dzięki niemu lepiej zrozumiałem, jak działa system podatkowy w Norwegii i jakie obowiązki wynikają z pracy za granicą. Mam nadzieję, że kiedyś sam będę miał okazję skorzystać z norweskiego systemu podatkowego.
Dagmara

Dagmara

Cieszę się, że procentowa stawka podatku dochodowego w Norwegii została obniżona. To z pewnością poprawi moją sytuację finansową i pozwoli mi zaoszczędzić więcej pieniędzy. Jestem też zadowolony z prostoty norweskiego systemu podatkowego, co ułatwia mi życie.
grzesiu

grzesiu

Zdecydowanie trzeba być ostrożnym i dokładnie przeanalizować, która forma opodatkowania będzie dla nas bardziej opłacalna. Z jednej strony stały podatek wydaje się być dużą ułatwieniem, ale z drugiej strony tracimy możliwość skorzystania z ulg podatkowych. To dobry moment, aby skonsultować swoją sytuację z ekspertem podatkowym.
obywatel P

obywatel P

Nowa forma rozliczania pracowników zagranicznych to ułatwienie dla nas, pracodawców. Eliminacja konieczności wyliczania podatku i składek ubezpieczeniowych na podstawie karty podatkowej pracownika pozwoli nam zaoszczędzić czas i energię, które będziemy mogli poświęcić na rozwój naszej firmy.
Jagna

Jagna

Wreszcie jakaś dobra wiadomość dla osób pracujących za granicą w krótszych okresach. Stały podatek w Norwegii to dla mnie świetne rozwiązanie, ponieważ oszczędza mi czas i nerwy związane z corocznym rozliczaniem podatku.
Barbara

Barbara

Ja zostałam opodatkowana z przychodu norweskiego i w Norwegii i w Polsce,żadna metoda rozliczania z progresja,/tak było do 2020,r/ powiedziano w KIS.Teraz od 01.01.2021 metoda rozliczenia proporcjonalnego,która jest b.nieprzejrzysta i nawet w US nie wiedzą,jak to liczyć.W każdym razie wyjdzie tak,że i tak i tak podatek zapłacę w 2 CH państwach,choć na papierze będzie to może inaczej wyglądało,ale pobrane podatki z dwóch państw jednoczesnie są faktem.Kto mi zwróci nadpłacony podatek,która strona,czy Polska,czy norweska nie stosuje umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania? Co robić,mam mętlik w głowie i brak wiedzy urzędników jeszcze bardziej mnie dobija.Czy ktoś miał może podobna sytuację i jak się ewent.rozliczył?
Henryk

Henryk

Bardzo dobrze znać wszystkie praktyczne informacje na temat Norwegii. W ten sposób człowiek trochę więcej wie w tym aspekcie. To bardzo ważna opcja.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.