Podatek dochodowy w Norwegii - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Norwegii - stawki podatkowe
Norwegia posiada całkiem przejrzysty system podatkowy, choć ostatnie zmiany w ustawodawstwie wprowadziły pewne zamieszanie. Norweskie władze postanowiły ułatwić odprowadzanie podatku pracodawcom i wprowadziły nową formę opodatkowania zagranicznych pracowników. W pewnych kwestiach rozliczenia stały się łatwiejsze, a w innych spowodowały sporo zamieszania.

Przyjrzyjmy się systemowi podatkowemu w Norwegii. Podejmując pracę w tym skandynawskim kraju, warto wiedzieć, ile trzeba zapłacić podatku oraz czy konieczne jest rozliczanie się z fiskusem.

Kildeskatt - podatek dochodowy dla pracowników zagranicznych

Norweski urząd skarbowy wprowadził od 1 stycznia 2019 roku nową formę rozliczania pracowników zagranicznych. Zdecydowano, że pracownicy zagraniczni wykonujący pracę w krótszych okresach i niebędący rezydentami podatkowymi Norwegii zostaną objęci stałym podatkiem w wysokości 25%.

Dzięki temu pracodawcy nie będą musieli wyliczać podatku i składek ubezpieczeniowych na podstawie karty podatkowej pracownika. Zamiast tego odprowadzą stałą stawkę podatku do urzędu. Podatnik zaś nie będzie musiał dokonywać rocznego rozliczenia z fiskusem.

Takie rozwiązanie pozornie ułatwia wiele spraw. Z drugiej zaś strony podatnik z zagranicy traci możliwość skorzystania z licznych ulg podatkowych. W pewnych sytuacjach bardziej będzie się opłacało przejście na tradycyjną formę opodatkowania. Obecnie pracownik zagraniczny automatycznie zostanie objęty podatkiem kildeskatt przy zamawianiu obowiązkowej karty podatkowej. Podatnik ma prawo zaktualizować swoją kartę podatkową i zmienić formę opodatkowania.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Norwegia

Stawki procentowe podatku dochodowego w Norwegii

W przypadku zwykłego podatku dochodowego od osób fizycznych w 2019 roku zaszła kolejna ważna zmiana. Urząd skarbowy zmniejszył procentową stawkę z 23% na 22%. Oznacza to, że osoby pracujące w Norwegii zapłacą niższe podatki. Wspomniana stawka to jednak nieostateczna wysokość podatku dochodowego.

Progi podatkowe w Norwegii:

  • wynagrodzenie do 174 500 NOK rocznie - 22%
  • wynagrodzenie od 174 500 do 245 650 NOK rocznie - dodatkowe 1,9%
  • wynagrodzenie od 245 650 do 617 500 NOK rocznie - dodatkowe 4,2%
  • wynagrodzenie od 617 500 do 964 800 NOK rocznie - dodatkowe 13,2%
  • wynagrodzenie powyżej 964 800 NOK rocznie - dodatkowe 16,2%

Progi procentowe są ustalane na każdy rok przez urząd skarbowy. Warto więc po zakończeniu roku podatkowego upewnić się, z jakimi stawkami będzie się miało do czynienia. W 2019 roku zwiększono także kwotę wolną od podatku. Dochody do kwoty 56 550 NOK nie podlegają opodatkowaniu.

Jak rozliczać podatki w Norwegii?

Zanim przejdziemy do samej formy rozliczenia, należy zdawać sobie sprawę z obowiązku posiadania karty podatkowej Skattekort. Każda osoba zaczynająca pracę w Norwegii powinna się udać do urzędu podatkowego i złożyć wniosek o przyznanie Skattekort. Na podstawie tej karty są obliczane należne podatki pracownika. Podatnik ma obowiązek aktualizować kartę Skattekort zawsze gdy zajdą w jego życiu zmiany wpływające na dochód i opodatkowanie. Jeżeli pracownik nie będzie posiadał karty podatkowej, to z jego wynagrodzenia urzędowo zostanie pobrane 50% na poczet podatku dochodowego.

Na podstawie Skattekort pracodawca wylicza składki na poczet podatku dochodowego oraz ubezpieczenia społecznego. Następnie potrąca stosowne kwoty z wynagrodzenia miesięcznego pracownika i przekazuje je do urzędu.

Pracodawca przekazuje co miesiąc pracownikom odcinki z wypłaty (Lønnsslipp), a do końca stycznia następnego roku ma obowiązek dostarczyć roczne podsumowanie dochodu i odprowadzeń podatkowych (Sammenstillingsoppgave). Odpowiednik polskiego PIT-11 będzie podstawą przy dokonaniu rocznego rozliczenia z fiskusem. Urząd podatkowy wysyła na przełomie marca i kwietnia wstępne deklaracje podatkowe (Skattemelding). Zadaniem podatnika jest uzupełnienie ich o ewentualne dodatkowe informacje i dostarczenie do urzędu w terminie do 30 kwietnia. Rozliczenia można dokonać także za pośrednictwem systemu on-line: Altinn.no.

Urząd dokonuje ostatecznego wyliczenia podatków w okresie między czerwcem i październikiem. W tym czasie przekazuje podatnikom decyzję zawierającą informację o ewentualnym zwrocie bądź koniecznej dopłacie.

Czy w Polsce zapłacę podwójny podatek za dochód z Norwegii?

Każdy pracownik pozyskujący dochód za granicą zastanawia się, czy w Polsce będzie musiał zapłacić podwójny podatek dochodowy. Polskę i Norwegię obowiązuje wspólna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na jej mocy oba państwa wykorzystują tak zwaną metodę wyłączenia z progresją.

Oznacza to, że dochód z Norwegii nie podlega opodatkowaniu w Polsce. W przypadku niewykazywania dochodu w Polsce w ogóle nie trzeba się rozliczać za pomocą PIT-36 po zakończeniu roku podatkowego. W przypadku sytuacji, w której podatnik musi złożyć zeznanie podatkowe przed polskim fiskusem, należy wykazać dochód z Norwegii w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG.

Dochód z Norwegii nie zostaje opodatkowany, ale jest brany pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej podatku dochodowego nakładanego na polskie dochody.

Jak widać, system podatkowy w Norwegii nie jest taki straszny i działa na dość prostych zasadach. Nowa forma opodatkowania dla pracowników zagranicznych wprowadza pewne zamieszanie, ale w niektórych przypadkach stanowi faktyczne ułatwienie.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Norwegii - stawki podatkowe
Ocena: 3.8, liczba głosów: 6

Opinie

Henryk
2019-12-17, 09:24
Bardzo dobrze znać wszystkie praktyczne informacje na temat Norwegii. W ten sposób człowiek trochę więcej wie w tym aspekcie. To bardzo ważna opcja.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.